Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

amenda rovinieta dupa schimb numere

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Prin actul de V-C si implicit scoaterea de la finante acesta are dovada ca masina nu mai era in posesia lui , nu are nevoie de copie dupa actele tale , scurt !

#20
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mateil80, verifica valabilitatea rovignetei pe link-ul dat de mine, poate este o eroare in sistem. Verifica seria de sasiu din Certificatul de Inmatriculare cu cea de pe Rovigneta, poate a fost o greseala si de aceea au aparut probleme.

Daca totul e in regula, urmareste sfatul lui Dorin, e cel mai bun.

Edited by Bogdansv1, 18 February 2017 - 16:07.


#21
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

 Bogdansv1, on 18 februarie 2017 - 16:07, said:

Mateil80, verifica valabilitatea rovignetei pe link-ul dat de mine, poate este o eroare in sistem. Verifica seria de sasiu din Certificatul de Inmatriculare cu cea de pe Rovigneta, poate a fost o greseala si de aceea au aparut probleme.

Daca totul e in regula, urmareste sfatul lui Dorin, e cel mai bun.

Mateil80, verifica valabilitatea rovignetei pe link-ul dat de mine, poate este o eroare in sistem. Verifica seria de sasiu din Certificatul de Inmatriculare cu cea de pe Rovigneta, poate a fost o greseala si de aceea au aparut probleme.
Daca totul e in regula, urmareste sfatul lui Dorin, e cel mai bun.

Am verificat deja, e valabil. Oricum am trecut saptamanal sub o camera ce verifica rovinieta si nu am primit nicio amenda de atunci, deci sigur e ok.

Uite ce am citit pe net:
"Procedura de restituire a vechii taxe auto

in afară de cerere, trebuie depuse alte patru documente:

- actul de identitate al persoanei fizice/al reprezentantului persoanei juridice, împreună cu împuternicirea dată acestuia (copie);
- documentul care atestă plata taxei speciale, a taxei pe poluare sau a taxei pentru emisiile poluante (în lipsa acestui document, verificarea plăţii se face în baza informaţiilor deţinute de autorităţi);
- cartea de identitate a vehiculului şi certificatul de înmatriculare (original + copie)."

Oare din cauza asta mi-o fi cerut copiile? dar tot nu are originalul

Edited by mateil80, 18 February 2017 - 16:10.


#22
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Daca ti-a tras o tzeapa la vanzare, de ce ai mai discuta cu el?

#23
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 mateil80, on 18 februarie 2017 - 16:09, said:

Oare din cauza asta mi-o fi cerut copiile? dar tot nu are originalul
Pai din punctul de vedere al functionarului la dosar ramane doar copia.
Ar fi acoperit in fata legii. Si greu de demonstrat ca nu i-a fost prezentat si originalul.
Nu cred ca e nevoie sa-ti traduc.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mateil80, on 18 februarie 2017 - 15:26, said:

Acum cateva zile, febr 2017 ma suna fostul proprietar ca a primit o amenda pt lipsa rovinieta in toamna anului 2016 si ma roaga sa-i trimit copie dupa carte sa vada daca am inmatriculat masina pe numele meu.
Din cauza ca am fost pacalit, nu i-am trimis copie dupa niciun act (mi-a zis ca i s-a cerut copie carte talon). I-am trimis totusi poza cu rovinieta valabila in momentul cumpararii masinii si rovinieta pe care am cumparat-o eu sa vada ca masina a fost transcrisa.Pe acestea se vede seria sasiu si cele 2 numere (diferite).

Ce mah...? Ai o copie dupa o rovinieta cu o serie de sasiu si doua numere diferite???

Ia pune o poza.... Daca aveai o rovinieta pe numerele vechi (atunci cand ai cumparat-o) si mai ai una facuta de tine si pe numerele noi, cand ai inscris-o.. poti sa le pui pe amandoua in copie aici (sterge date personale, tot... sa se vada o bucata din serie sasiu, pe ambele roviniete si judetul cu prima litera din numarul de inmatriculare, in cele doua cazuri).

O rovinieta in sistemul CNADNR inseamna serie sasiu+numar inmatriculare.

Poza cu rovinieta cu numerele CJ AAA sa vedem ce valabilitate avea...

Edited by rosix, 18 February 2017 - 17:23.


#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si eu mi am cumpărat o masină în octombrie i am facut rovinietă pe o lună am trecuto pe numele meu si circulam eu fericit...când într o zi îmi pun întrebarea ,dacă masina are alte numere acu si rovinieta era pe nr vechi si trec prin fata camerei iau amendă ????deci iau ???

#26
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
http://www.cnadnr.ro...ivind-rovinieta

Edited by ionut27, 18 February 2017 - 20:51.


#27
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
E aproape sigur că nu a primit nici o amendă, pentru că într-adevăr nu se potrivesc faptele, ci doar a motivat asta ca să se asigure că ai înmatriculat mașina. Sau din alt motiv.
AND-ul trimite amenda după baza de date a poliției. Dacă numerele alea erau deja pe altă mașină, amenda ajungea la proprietarul nou. Deci numerele nu erau pe altă mașină. Ceea ce face imposibil să fi fost surprinse de camerele de control ale vinietei.
Întreabă-l ce scrie pe amendă, unde a fost surprinsă mașina fără vinietă, vezi dacă are răspuns.

#28
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

 rosix, on 18 februarie 2017 - 17:11, said:

Ce mah...? Ai o copie dupa o rovinieta cu o serie de sasiu si doua numere diferite???

Ia pune o poza.... Daca aveai o rovinieta pe numerele vechi (atunci cand ai cumparat-o) si mai ai una facuta de tine si pe numerele noi, cand ai inscris-o.. poti sa le pui pe amandoua in copie aici (sterge date personale, tot... sa se vada o bucata din serie sasiu, pe ambele roviniete si judetul cu prima litera din numarul de inmatriculare, in cele doua cazuri).

O rovinieta in sistemul CNADNR inseamna serie sasiu+numar inmatriculare.

Poza cu rovinieta cu numerele CJ AAA sa vedem ce valabilitate avea...

"I-am trimis totusi poza cu rovinieta valabila in momentul cumpararii masinii si rovinieta pe care am cumparat-o eu."
Aici vorbesc de 2 roviniete. Data viitoare mai citeste de cateva ori textele inainte sa raspunzi.
Si pentru ce sa pun poza??? nu e vorba de valabilitate (ca fiind sofer si avand o facultate imi dau seama si eu daca o rovinieta e sau nu valabila pt masina pe care o conduc, nu trebuie sa-mi confirmi si tu), e vorba de o amenda (poate e fictiva) emisa la 3 luni dupa ce s-a transcris masina.

P.S. Am verificat pe net valabilitatea ambelor roviniete la momentul respectiv sa fiu sigur ca si in sistem totul e in regula.

 abancor, on 18 februarie 2017 - 22:35, said:

E aproape sigur că nu a primit nici o amendă, pentru că într-adevăr nu se potrivesc faptele, ci doar a motivat asta ca să se asigure că ai înmatriculat mașina. Sau din alt motiv.
AND-ul trimite amenda după baza de date a poliției. Dacă numerele alea erau deja pe altă mașină, amenda ajungea la proprietarul nou. Deci numerele nu erau pe altă mașină. Ceea ce face imposibil să fi fost surprinse de camerele de control ale vinietei.
Întreabă-l ce scrie pe amendă, unde a fost surprinsă mașina fără vinietă, vezi dacă are răspuns.
Mersi pt raspuns, asa mi se pare si mie logic, deci sigur nu are amenda si i-au trebuit copiile pentru alte chestii (cica la primarie i s-au cerut si cartea si talonul. very funny). Nu am ce discuta cu el, nu i-am trimis nicio copie in afara de pozele la roviniete.

Edited by mateil80, 19 February 2017 - 12:02.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 dorin_2k, on 18 februarie 2017 - 16:01, said:

Nu ai nicio treaba tu. Ignora-l.
De la inceput trebuia sa a asculti.

 mateil80, on 19 februarie 2017 - 11:50, said:

Nu am ce discuta cu el, nu i-am trimis nicio copie in afara de pozele la roviniete.
Nici macar copiile nu trebuia sa ii trimiti.

#30
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

 dorin_2k, on 19 februarie 2017 - 12:18, said:

De la inceput trebuia sa a asculti.

Nici macar copiile nu trebuia sa ii trimiti.

Am deschis topicul dupa ce i-am trimis copiile bonurilor; de atunci nici nu am discutat.
Poate face ceva daca are nr-ul meu de inmatriculare?

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ce sa aiba? Tabla cu numarul tau sau doar iti stie nr?
Nu avea omul ce face. S-a gandit ca mai "ciupeste" ceva de la tine daca te-a mai pacalit in trecut.

#32
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Conform legislatiei in vigoare, treaba sta in felul urmator:

"Am vandut vehiculul si totusi am primit un proces verbal de constatare a contraventiei. Ce fac?

Acest lucru se datoreaza faptului ca in urma vanzarii vehiculului noul proprietar nu a efectuat transcrierea dreptului de proprietate asupra vehiculului in termenul prevazut de legislatia in vigoare (Ordinul Ministerului Administratiei si Internelor nr. 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu modificarile si completarile ulterioare). Din acest motiv, in evidentele Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, dumneavoastra figurati in continuare ca si detinator al vehiculului, iar in cazul utilizatorilor romani (persoanele fizice sau juridice inscrise in certificatul de inmatriculare, care au in proprietate sau care, dupa caz, pot folosi in baza unui drept legal vehicule inmatriculate in Romania) responsabilitatea achitarii rovinietei revine in exclusivitatea acestora.
C.N.A.I.R. - S.A. nu are niciun drept in aplicarea sanctiunilor altor persoane, decat celor inscrise in certificatul de inmatriculare ca detinatori sau ca utilizatori in baza unui drept legal.
In aceasta situatie, puteti formula o contestatia la procesul verbal emis, in termen de 15 zile de la data comunicarii acestuia, la judecătoria în a cărei circumscripţie domiciliati sau îşi are sediul firma dumneavoastra.
Totodata, va puteti adresa serviciului public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, in a carui raza de competenta a fost inmatriculat vehiculul, in vederea depunerii unei notificari cu privire la instrainarea vehiculului . Notificarea trebuie sa fie insotita de copii de pe documentele justificative (contract de vanzare-cumparare, certificat de radiere fiscala pentru vehiculul in cauza)."

Informatiile sunt preluate de pe site-ul roviniete.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate