Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

amenda rovinieta dupa schimb numere

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
In vara anului 2016 am cumparat o masina pe care am si inmatriculat-o in vreo 2 saptamani cu alte numere, eu fiind din alt judet. Masina mi-a fost vanduta cu probleme la motor, probleme pe care nu le-am depistat la proba, insa sunt sigur ca vanzatorul stia de acestea.
Acum cateva zile, febr 2017 ma suna fostul proprietar ca a primit o amenda pt lipsa rovinieta in toamna anului 2016 si ma roaga sa-i trimit copie dupa carte sa vada daca am inmatriculat masina pe numele meu.
Din cauza ca am fost pacalit, nu i-am trimis copie dupa niciun act (mi-a zis ca i s-a cerut copie carte talon). I-am trimis totusi poza cu rovinieta valabila in momentul cumpararii masinii si rovinieta pe care am cumparat-o eu sa vada ca masina a fost transcrisa.Pe acestea se vede seria sasiu si cele 2 numere (diferite).
Este posibil ca cineva sa primeasca o amenda dupa ce masina a fost transcrisa? (au trecut vreo 3 luni dupa transcriere) sau doar vrea eventual sa-si recupereze taxa pe care a platito, dar a ramas fara acte?

Later edit:

Deci pe scurt:
vara masina are numere CJ AAA
Tot vara, se schimba in AR YYY
Acum in februarie a primit o amenda in care figureaza fara rovinieta toamna cu numerele CJ AAA
E posibil sau a avut alte intentii pentru care mi-a cerut copie dupa actele masinii

Edited by mateil80, 18 February 2017 - 15:46.


#2
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Amenzile pentru roviniete vin și după un an, poate mai mult, de la data constatării! Dacă tu ai cumpărat-o vara și el a primit amenda toamna, foarte probabil a fost prins fără rovinietă cu mult timp înainte s-o vândă!
Pe rovinietă scrie s-o păstrezi cel puțin un an după expirare, pentru eventuale clarificări în caz de sistem defectuos.

Edited by cristiantel, 18 February 2017 - 15:34.


#3
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Este un site unde poti verifica valabilitatea rovignetei. http://www.cnadnr.ro...icare-rovinieta

Intra pe el si vezi cum e situatia. Daca rovigneta ta apare ca valabila pe site (nu stiu daca iti da si posibilitatea sa vezi in ce perioada sau sa cauti o data anterioara), e clar ca minte. Eventual ii poti da seria de sasiu si sa intre el sa-si scoata dovada cand contesta amenda.

#4
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

View Postcristiantel, on 18 februarie 2017 - 15:32, said:

Amenzile pentru roviniete vin și după un an, poate mai mult, de la data constatării! Dacă tu ai cumpărat-o vara și el a primit amenda toamna, foarte probabil a fost prins fără rovinietă cu mult timp înainte s-o vândă!
Pe rovinietă scrie s-o păstrezi cel puțin un an după expirare, pentru eventuale clarificări în caz de sistem defectuos.

A primit amenda acum, in februarie, iar pe aceasta scrie ca a fost prins toamna. Deci toamna, cand s-a emis amenda, numerele respective nu erau nici ale mele, nici ale lui

Edited by mateil80, 18 February 2017 - 15:38.


#5
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Ba numerele eru ale lui pana in momentul in care ti-ai scos tu altele.

#6
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

View PostElcapoMafia, on 18 februarie 2017 - 15:39, said:

Ba numerele eru ale lui pana in momentul in care ti-ai scos tu altele.

In postul initial am scris asa: am cumparat o masina pe care am si inmatriculat-o in vreo 2 saptamani cu alte numere

Tot in vara masina avea alte numere de inmatriculare fata de cele pe care s-a emis amenda toamna (nu stiu daca exista amenda sau doar minte, asta vreau sa aflu)

Deci pe scurt:

vara masina are numere CJ AAA
Tot vara, se schimba in AR YYY
Acum in februarie a primit o amenda in care figureaza fara rovinieta toamna cu numerele CJ AAA
E posibil sau a avut alte intentii pentru care mi-a cerut copie dupa actele masinii

Edited by mateil80, 18 February 2017 - 15:45.


#7
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Rovigneta se face pe seria de sasiu. Poate avea orice numar de inmatriculare, cand se verifica valabilitatea, seria de sasiu e importanta. De aceea rovigneta este TRANSMISIBILA la schimbarea de proprietate si/sau numar de inmatriculare.

#8
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Poate a circulat cineva cu acele numere (CJ AAA) , dar daca au fost predate , clar ca erau false !

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ti-a trimis vreo copie dupa amenda ?

#10
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Acum mi-a venit in cap o posibila explicatie: poate si-a luat alta masina dar a inmatriculat-o cu vechile numere si nu i-a facut rovigneta, crezand ca aceasta e valabila pe numerele de inmatriculare... Daca nu e asa si si-a radiat fiscal masina si a transcris dreptul de proprietate, are suficiente acte prin care poate contesta amenda.

Edited by Bogdansv1, 18 February 2017 - 15:56.


#11
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

View Posttidicristi, on 18 februarie 2017 - 15:53, said:

Poate a circulat cineva cu acele numere (CJ AAA) , dar daca au fost predate , clar ca erau false !

Numerele acelea fiind valabile dupa ce eu le-am predat au ajuns banuiesc la altineva din judetul respectiv. In sistem nu se update-eaza?
Din ce am inteles de la tine e imposibil sa fi primit vechiul proprietar amenda.

View PostBogdansv1, on 18 februarie 2017 - 15:50, said:

Rovigneta se face pe seria de sasiu. Poate avea orice numar de inmatriculare, cand se verifica valabilitatea, seria de sasiu e importanta. De aceea rovigneta este TRANSMISIBILA la schimbarea de proprietate si/sau numar de inmatriculare.

Dupa ce am inmatriculat-o am cumparat rovinieta pe un an, e valabila pana vara aceasta si a fost valabila in toamna.

Edited by mateil80, 18 February 2017 - 15:57.


#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Dar oare nu e posibil ca numerele cu CJ AAA odata devenite libere dupa ce ai luat AR YYY sa fi fost date la o alta masina si dintr-o asa zisa evidenta deficitara amenda sa ajunga la el desi apartine altei masini?

#13
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

View Postpasilla, on 18 februarie 2017 - 15:54, said:

Ti-a trimis vreo copie dupa amenda ?

nu i-am cerut, nu am vrut sa discut cu el

View PostBogdansv1, on 18 februarie 2017 - 15:55, said:

Acum mi-a venit in cap o posibila explicatie: poate si-a luat alta masina dar a inmatriculat-o cu vechile numere si nu i-a facut rovigneta, crezand ca aceasta e valabila pe numerele de inmatriculare... Daca nu e asa si si-a radiat fiscal masina si a transcris dreptul de proprietate, are suficiente acte prin care poate contesta amenda.
La asta nu m-am gandit, chiar erau numere preferentiale. Dar atunci oare de ce mi-a cerut mie actele actuale?

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai nicio treaba tu. Ignora-l.

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postmateil80, on 18 februarie 2017 - 15:56, said:

...
Dupa ce am inmatriculat-o am cumparat rovinieta pe un an, e valabila pana vara aceasta si a fost valabila in toamna.

Si unde e contradictia in ce spun eu? Daca era valabila, ai fi putut sa o faci la expirare, faptul ca tu ai facut alta cand ai schimbat numerele este un cadou facut CNADNR (adica doua rovignete pentru aceeasi masina pe o perioada de timp).

#16
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

View Postiuliean50, on 18 februarie 2017 - 15:58, said:

Dar oare nu e posibil ca numerele cu CJ AAA odata devenite libere dupa ce ai luat AR YYY sa fi fost date la o alta masina si dintr-o asa zisa evidenta deficitara amenda sa ajunga la el desi apartine altei masini?

Poate ai dreptate, la asta m-am gandit si eu prima data, dar sa fie chiar atat de prost facut sistemul? Deci eu daca vand o masina si se transcrie, pot primi chiar si dupa 1 - 2 ani amenzi pt ca in sistem am ramas eu ca fiind proprietar?

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cam cusuta cu ata verde !

#18
mateil80

mateil80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

View PostBogdansv1, on 18 februarie 2017 - 16:02, said:


Si unde e contradictia in ce spun eu? Daca era valabila, ai fi putut sa o faci la expirare, faptul ca tu ai facut alta cand ai schimbat numerele este un cadou facut CNADNR (adica doua rovignete pentru aceeasi masina pe o perioada de timp).

Scuze, am interpretat gresit mesajul, credeam ca te refereai la faptul ca poate nu a fost valabila

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate