Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Scuter electric fara permis de conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua!De curand am cumparat un scuter electric model ztech09 clasic,autonomie peste 45 km/h iar viteza nu trece de 25km/h.La specificatii spune ca nu necesita permis auto si nici inregistrare.De asta am si cumparat-o ca nu am permis auto nicio categorie.Deci unde pot sa circul cu ea?pe pista de biciclete?eu sunt in timisoara

Attached Files


Edited by adiadiadrian, 18 February 2017 - 15:08.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
21. moped - autovehicul, cu doua sau trei roti, a carui viteza maxima prin constructie este mai mare de 25 km/h, dar nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaseste 350 kg, neincluzand masa bateriilor in cazul vehiculului electric.

Daca viteza nu depaseste 25 km/h , masa mai mica de 350 kg si motorul mai mic de 4 kw, il poti conduce fara permis pe drumurile publice.

Edited by pasilla, 18 February 2017 - 15:13.


#3
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Am inteles ,multumesc.Dar pe pista am voie?ma simt mai in siguranta pe pista

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,365
  • Înscris: 01.12.2001
Viteza 33 km/h.
Asa e in speciticatii.

#5
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postadiadiadrian, on 18 februarie 2017 - 15:13, said:

Dar pe pista am voie
Esti obligat sa mergi pe pistele de biciclete, daca ele sunt prezente, iar viteza scuterului tau e de maxim 25 km/h.

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Trebuia să îți iei o bicicleta electrica si circulai fara să te risti ,asa sigur vreun politist odihnit o să îti facă dosar penal .

#7
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Da ,pai la-m testat si nu trece de 20 km/h.Sunt piste de biciclete in timisoara cam peste tot.Dar oare sa primesc amenda pt.ce?

Am ales scuterul ca stau mai comod pe el decat pe o bicicleta

#8
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Daca varsta de la profil e corecta, m-as apuca de categoria B.


Motive sunt multe.

#9
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Da,varsta e corecta din profil.Stiu,motive sunt multe dar din pacate timpul nu imi permite

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cât scrie în cartea lui de identitate ca are viteza ?

#11
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
33km/h,asa scrie in manual,nu are carte de identitate.Este scuter cu pedale asistat electric cu acceleratie.Am mers la maxim si nu trece de 20km/h.In manual scrie limitat la 25km/h.Deci pot sa merg linistit pe pista de biciclete zic eu

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpasilla, on 18 februarie 2017 - 15:11, said:

21. moped - autovehicul, cu doua sau trei roti, a carui viteza maxima prin constructie este mai mare de 25 km/h, dar nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaseste 350 kg, neincluzand masa bateriilor in cazul vehiculului electric.

Daca viteza nu depaseste 25 45 km/h , masa mai mica de 350 kg si motorul mai mic de 4 kw, il poti conduce fara permis pe drumurile publice.
De fapt zice asa:
"21. moped – vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw;" sursa

Grija, legea zice asa:
"Astfel, subcategoria A1 devine categorie şi, în plus, apar categoriile AM şi A2. Permisul se va obţine şi va elibera pentru categoriile AM, A1, A2, A, B, B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv, vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere fiind de:
16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb şi Tv."

Deci trebuie permis.

Edited by ericmario, 18 February 2017 - 16:55.


#13
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Pai nu e moped si nu trece de 4 kw,atunci pe site-ul producatorului de ce scrie nu necesita permis si nici inregistrare

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
"dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw".

Pe site-ul producatorului poate sa scrie orice, ca nu ei se aleg cu dosar penal.
Retine, e cel mult 4kw, nu cel putin.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Repet si eu încă o data ..iti trebuie permis.treaba ta..bicicleta electrică îti trebuia sau bicicletă cu motor termic mic asezat la roată .

#16
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Am inteles,dar pentru trotineta electrica este nevoie de permis

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu :))),ai luat teapa cu scuteru dar să stii că prima dată se dă cu suspendare :),eu am mers cu aro din iulie pînă în noiembrie cu el neînmatriculat tot pe baza asta..:)) dar pe la tară.

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postadiadiadrian, on 18 februarie 2017 - 17:56, said:

Am inteles,dar pentru trotineta electrica este nevoie de permis
Acum faci tu misto, dar cam degeaba.

Uite aici, AM e mopedul tau. Trotineta electrica seamana cu asa ceva? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate