Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Sunt PFA, oare sa trec la SRL?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
As vrea sa ma sfatuiti legat de urmatoarea situatie:

Sunt PFA, neplatitor de TVA si am un angajat.Sunt in dilema si de cate ori se apropie luna cu plata trimestriala ma gandesc daca nu e mai bine sa imi fac SRL.

Poate imi scapa mie ceva, de acceea o sa fac un calcul sa vedem:

PFA:
- profit(practic venituri, cheltuielile fiind foarte putine) de 100.000 lei asta inseamna ca o sa platesc pentru ei ~ 16% impozit pe profit + 5.5% sanatate + 10.5% pensie adica ~32.000 lei. Acum nu stiu eu cum se scad procentele efectiv, am aplicat direct valoarea respectiva.
- PFA mai are un angajat cu salar minim pentru care se platesc trimestiral ~1800 lei, deci ar fi total pe an adica 7200 lei
Deci pentru PFA daca e sa adunam toate darile ajungem la 39.200 lei

SRL:
- din cate am inteles se plateste trimestrial 1% din venituri, adica 1000 lei x 4 trimestre = 4000 lei
- in acest caz o sa fie 2 salariati, adica 2x7200/an = 14.400 lei
- impozit de 5%+CAS5.5% (oare trebuie?) pe dividende = 10.500 lei
Total SRL = 28.900 lei.

Ori ceva nu e bine in calculul meu, ori e prea mare discrepanta intre SRL si PFA...
Deci, ce nu fac eu bine in calculele mele? E mai rentabil SRL?

Edited by alinescoo, 18 February 2017 - 14:30.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalinescoo, on 18 februarie 2017 - 14:24, said:

- profit(practic venituri, cheltuielile fiind foarte putine)
Aici e cheia. Tu platesti 16% impozit pe venit cu alte cuvinte (plus pensii si sanatate) in raport cu 1 sau 2% pe venit la SRL.

Edited by neagu_laurentiu, 18 February 2017 - 14:38.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Ai uitat să adaugi la cheltuieli contabilul care la SRL e obligatoriu și are mai mult de muncă. Plus hîrțogăraia care din anuală devine lunară. Plus faptul că la PFA faci ce vrei cu banii și nu te întreabă nimeni nimic în timp ce la SRL vei avea un camion de reguli apropo de cheltuit banii firmei.
Tu decizi dacă diferența de bani merită bătaia de cap.

#4
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010
Intreaba un contabil si te va lamuri, nu te lua dupa pareri.

#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Impozitele la PFA sunt dupa scaderea cheltuielilor, deci in cazul tau platesti impozitele la 100000-7200 salarii - alte cheltuieli cu activitatea.
La SRL-micro ai contabilul in plus care adauga minim 5000 la costuri. Dar CASS nu platesti pe legea de azi, deci esti tot acolo. Daca nu prea ai cheltuieli va fi mai avantajos clar. Verifica daca te incadrezi la micro ca si activitate (consultanta e exclusa de exemplu).

#6
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
da, treci

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postyndy, on 19 februarie 2017 - 06:36, said:

La SRL-micro ai contabilul in plus care adauga minim 5000 la costuri.
Pai nu-l angajeaza cu norma intreaga la el la firma! Cu siguranta gaseste un scor fara un zero.

#8
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Multumesc tuturor.

Mie mi s-ar parea corect ca cele 2 entitati sa fie oarecum comparabile din punct de vedere al taxelor insa vad ca in tara asta parca te indeamna sa nu faci nimic...

Din cate vad eu:

PFA:
+ banii sunt ai tai si faci ce vrei cu ei
+ hartogarie mai putina
- raspunzi cu averea proprie
- o plata absolut aberanta la sanatate
- plati aiurea anticipat si regularizari

SRL:
+ taxe si impozite mai mici
+ raspundere doar cu averea SRL
- balante/bilant si alte hartogarii
- banii luati dupa 1 an
- banii luati doar ca si salar in primul an

PFA ar trebui sa fie o organizare care sa permita omului simplu, care nu vrea sa se complice cu SRL sa poata face bani in mod legal. Partea cea mai proasta e ca oricand te poti trezi ca se schimba codul fiscal si ce era nu mai e. Ah, si mai e si chestia cu 5 coduri CAEN la PFA, ca nah... de ce sa faca omul bani mai multi?

Edited by alinescoo, 21 February 2017 - 15:35.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Raspunderea e tot cam pe acolo, crezi ca la poti sa nu-ti platesti taxele la stat si sa scapi in spatele capitalului social? Nu.
Afacerea pt. "oameni simpli" e impozitata prin norma de venit, care se incadreaza acolo. Restul sunt tot afaceri cu regulile adiacente. Trebuie sa aiba si contabilii obiectul muncii. Cum ai putea face legi clare, puse in sabloane si avocatii nu mai au de lucru! Nu se va intampla asa.

Edited by neagu_laurentiu, 21 February 2017 - 15:46.


#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Voiam sa spun mai sus o plata absolut aberanta la pensii, nu la sanatate. Mi se parea normal sa pot opta la ce salar sa platesc pensie... adica sa fie ca si cum as fi angajat, ales salar de baza si platit atat parte angajator cat si angajat... insa nu la limita celor 5 salarii pe luna... Adica la 100.000 pe an, sa platesti 10.500 lei pentru pensie? Si asta nu conteaza ca si punct intreg de pensie.

Si nu mi se pare normal daca fac 500.000 lei pe an sa fiu "fortat" sa fiu SRL si nu PFA... Evident nu e cazul :) dar asa ipotetic vorbind :)

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai care-i scopul veniturilor unui PFA? Sunt asimilate cumva salariilor. Poti sa te pui salariat daca vrei si scazi din PFA cheltuielule in cauza, sunt deductibile, dar tot acolo ajungi (ba mai rau).
Cand scopul e altul, treci la SRL, nu ai salariati si fa altceva cu banii aia. Dar cu acte.

Edited by neagu_laurentiu, 21 February 2017 - 17:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate