Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Setari muzica cristalina Soundblaster z

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Salut, de curand vechiul meu Sounblaster SE si-a dat sfarsitul, au cedat condensatorii. Am zis sa merg tot pe Creative si am luat ce se gasea adica Z-ul. Prima impresie placa mult mai mica, cu un software bun la prima vedere pana am inceput sa ascult muzica pe ea si am constatat ca sunetul era oribil, se auzea din fundul gradinii, am incercat toate cele 3 drivere de pe site  si la fel. Fara driver instalat sunetul e mult mai bun dar are distorsiuni. Noroc ca am gasit pe net driverele Pax, si de aici o mare schimabre a sunetului in bine.

Ce nu pot eu sa obtin e in equalizer-ul softului , o setare optima pentru ca muzica sa sune la fel de cristalin ca pe SE-ul vechi. Nu folosesc SBX pro studio si tot se aude prea mult bass in piesa, practic se aude mai gros sunetul si se pierd practic detalii ca de exemplu vocile care sunt estompate de catre bass. Pana acum din ce am mai gasit si eu pe net si am  ticluit prin equalizer am ajuns la setarile astea :

6db,6db,8db,4db,-2db,-2db,4db,8db,10db,12db,2db.

Folosesc casti A4tech si un sistem audio Logitech x-530. Astept sugestii daca aveti .

Ca sa va faceti un exemplu la piesa asta vocea lui Boy George abia se aude:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HkV8e4ZwjVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cu asemenea muzica bumtsi bumtsi, cum vrei sa n-ai bas ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 18 February 2017 - 12:40.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
ROAGA pe cineva mai dibaci sa-ti schimbe condensatorii.

#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Ai verificat la ”Speakers Properties”, ”Enhancements” să ai căsuța bifată de la ”Disable all effects”? Pentru distorsiuni micșorează volumul la Speakers (controlul general), eventual la bass/treble dacă există, inclusiv scade tot din eventualele egalizoare cu minus 5-10dB și mărește-l în schimb din amplificatorul extern.

Edited by silverflower, 18 February 2017 - 14:48.


#5
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Ca o concluzie, nu am reusit sa fac placa sa mearga asa ca am returnat-o. Am luat un Sounblaster 5/Rx . Am instalat driverele lui Daniel K si deja vorbim de alta mancare de peste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate