Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

topicul cartilor SF!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ma gandeam astazi unde anume sa vrobesc despre carti sf citite
ei bine tocmai de aia deschid acest topic. aici propun ca fiecare sa vina cu o carte pe saptamana sa zicem pe care sa o dezbatem. analizam daca e posibil un asa viitor, ne uitam la tehnologiiile folosite, facem aprecieri asupra scriitorilor si personajelor...etc etc
prima carte propusa ar fi Soarele gol de isaac asimov..citita de mine acum ceva timp ..insa placuta. am retinut destule din ea desi a trecut ceva timp.
credeti ca vom ajunge ca societatea de pe solaria , inchisi, comunicand numai prin holograme? credeti ca apropierea de celelalte persoane incepe sa ne repugne? m-ar interesa mai ales DE CE s-ar merita sa tinem asa distanta fata de restul lumii. nu gasesc o motivatie suficient de mare .... parerea mea fiind ca plictiseala intotdeauna ne va indrepta spre comuniune
so...shoot the opinions begin!

#2
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Eu as deschide un topic si despre topicuri sf. Ai fi cel mai titrat :D

Vorbitor in numele mortilor, nu mai stiu cine a scris-o.  Lumea inelara, la fel. Ceva cu rachete cosmice si Bucegi, daci laci, nu mai stiu cine a scris-o.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postvyctoras1985, on 18 februarie 2017 - 12:15, said:

credeti ca vom ajunge ca societatea de pe solaria , inchisi, comunicand numai prin holograme?
vom ajunge? deja multi au ajuns si au si depasit...

ar fii bine sa citesti TOATA seria robotilor, de asemenea si seria fundatiei, unele "presupuneri fantasmagorice" din respectivele carti incep sa se intrevada in societatea umana.

#4
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Seria Fundatiei am citit-o cred ca de doua ori. Eu as propune o serie mult mai apropiata de ceva realizabil si foarte bine documentata: Seria Marte a lui K.S. Robinson...

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cei care stiu sa citeasaca si vor sa aibe un anumit nivel de cultura generala.Ceilalti, doar se intreaba:"cine mai...."!
@victoras,tata nu mai bine te ocupi tu de electronica?Posted Image

Edited by myshyk, 18 February 2017 - 14:45.


#6
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
victoras e bajet deshtept

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Seria Old Man's War de John Scalzi e favorita mea.

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postmyshyk, on 18 februarie 2017 - 14:44, said:

Cei care stiu sa citeasaca si vor sa aibe un anumit nivel de cultura generala.Ceilalti, doar se intreaba:"cine mai...."!
@victoras,tata nu mai bine te ocupi tu de electronica?Posted Image
tocmai ce am vazut topicul ca nu ma mai preocupasem...si trebuia sa te vad pe tine cum ma critici...
nu vrei tu sa iti vezi de ce vrei tu  si sa ma lasi in pace?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate