Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema de format la printare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Problema e urmatoarea. Am etichete adezive, Xerox, modelul 003R93177, am descarcat template-ul pentru ele in format Word, pe ecran arata ok, cand dau sa printeze, imprimanta lasa prea mult spatiu atat sus si jos, cat si in stanga si dreapta, ceea ce face ca scrisul sa apara anapoda. Am specificat dimensiuni exacte in mm la randuri si coloane, am pus si in template cat sa lase spatiu pe orizontala si verticala, dar imprimanta tot printeaza cum vrea ea, lasa prea mult spatiu si micsoreaza celulele, ceea ce face ca scrisul sa fie pe mai multe etichete, iese o tampenie. Poate cineva sa-mi spuna ce e de facut pentru a printa corect (ca pe ecran) ? Merci.

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Poti atasa word-ul si o poza cu ce a iesit la print? Sigur nu ai o scalare sau fit to page pe undeva?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Preferinte imprimare - scalare
Acolo modifici corespunzator 90-95%
Alegi corect formatul hartiei insa.

#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Dorine, nu prea are cum. Colile alea sunt prestantate, si trebuie sa se potriveasca la fix.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa ar trebui, dar nu se potrivesc. M-am uitat de 100 de ori dupa scalare si fit to page. Nimic. Am ales corect formatul hartiei, A4. Am verificat si cu liniarul sa corespunda la dimensiuni. Si nu doar cadrul celulelor de zbarceste, ci si scrisul dinauntrul lor, aduce tot scrisul spre centru.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 17 februarie 2017 - 20:55, said:

Asa ar trebui, dar nu se potrivesc. M-am uitat de 100 de ori dupa scalare si fit to page. Nimic. Am ales corect formatul hartiei, A4. Am verificat si cu liniarul sa corespunda la dimensiuni. Si nu doar cadrul celulelor de zbarceste, ci si scrisul dinauntrul lor, aduce tot scrisul spre centru.

Pune o poza sa vedem cum iese. Da, anumite imprimante seteaza marginile cum vrea muschii lor, dar pe bajbaite si cu multi nervi... se mai poate face cate ceva.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pot sa pun, dar nu stiu daca ies in poza marginile etichetelor, sa vedeti unde ar trebui sa printeze si unde printeaza de fapt.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Am una laser si cu un driver se seta implicit la 90%.
Desenam un tabel in word cu dimensiuni fixe si iesea mai mic.
Am pus alt driver si iese ok.
Setat corect pagina A4, hartia A4, sursa .... si trebuie sa iasa bine.
Fa un patrat de 10x10cm in word.
Daca iese si la imprimare cu dimensiunile exacte, trebuie sa iasa si in template ok.

Insa sigur iti va iesi pe hartie mai mic.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 17 februarie 2017 - 21:11, said:

Pot sa pun, dar nu stiu daca ies in poza marginile etichetelor, sa vedeti unde ar trebui sa printeze si unde printeaza de fapt.

Incearca si in
http://www.avery.com...rint-Online.htm

Fa-ti cont, seteaza formatul de etichete si incerca din nou, poate printeaza altfel.
In mod normal, ca sa iasa ok pe eticheta si nu inghesuit se da un font mai mare, ca se incadreaza altfel in chenar.

Edited by rosix, 17 February 2017 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate