Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alert Plus SMS la BCR sub 100 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Ieri am solicitat micsorarea praguluide 100 lei
Azi mi-au raspuns

Quote

Va multumim pentru interesul acordat produselor si serviciilor BCR si va asiguram ca toate sugestiile primite sunt utilizate in vederea imbunatatirii continue a ofertei BCR si a relatiei cu clientii nostri.
Sugestia dumneavoastra a fost transmisa entitatii functionale din centrala bancii responsabila cu serviciul BCR Alert. Propunerea va fi analizata si, in functie de rezultatul analizei efectuate, colegii nostri vor lua o decizie in privinta implementarii acesteia.

Poate, poate...
Daca vor mai fi solicitari, poate se aliniaza si ei cu alte banci.

#38
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce prostie la BCR .
Asa cum s-a zis la BT primesti sms pt orice suma tranzactionata ( intrari/ iesiri ) . Am prins oferta in decembrie anul trecut cand activarea a fost moka pt 1 an de zile .
Dpmdv BT rules ..

Edited by cobi1, 18 February 2017 - 13:55.


#39
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postdorin_2k, on 17 februarie 2017 - 18:15, said:

Am aflat azi (la activarea Alert Plus BCR: 5 lei/luna) ca primesc alerte doar la plati peste 100 lei.
Nu este posibil la BCR sa se scada pragul sub 100 lei. Si la banca si la call center tot asa mi-au spus.
Deci daca pierd cardul, se pot face plati prin contactless (pana in 100 lei) fara PIN si eu nu primesc nicio alerta rapid.

Intrebare: exista banci la care se trimit SMS sau emailuri la orice suma tranzactionata din cont?
DA stiu si eu m-am lovit de asta la BCR, din pacate sunt obligat sa lucrez cu ei.
La BRD imi trimitea SMS alert si la cumparaturi de cativa lei.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Am verificat azi: la plati +100lei primesc instant sms, dar nu merge contactless si trebuie pin.
La sub 100 lei nu primesc sms si merge contactless.
Inca nu stiu cate plati contactless merge pe zi.

#41
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Contactless (= doar ii fluturi cardul, fara contact fizic card-POS) merge indiferent de suma, dar incepand cu 100,01LEI cere PIN-ul; pentru sume mai mici nu il cere.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Scopul deschiderii topicului e pragul 100 lei pt alerta SMS. NU "fluturii" ;)

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdorin_2k, on 18 februarie 2017 - 13:28, said:

Ieri am solicitat micsorarea praguluide 100 lei
Azi mi-au raspuns


Poate, poate...
Daca vor mai fi solicitari, poate se aliniaza si ei cu alte banci.

Poate pe naiba. Eu am serviciul de cand l-au bagat, nici vorba sa fi fost vreodata in cumpana limita. Dar, ma rog, toate au un inceput.
Raspunsul cred ca e unul standard. Eu i-am intrebat si de ce nu primesc pe tel debitarea cardului cand imi trag ratele la un credit de nevoi personale. Nu m-au convins cu raspunsul lor.
Toate o apa si un pamant in Romania, afara au cu totul alte conditii toti. Deh, lumea a 3-a...

#44
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Cred ca e o problema serioasa faptul ca tii cardul intr-un loc din care poti sa il pierzi fara sa iti dai seama Posted Image

Toate tranzactiile sunt inregistrate. Banca stie ora, minutul si locul unde sunt facute acele tranzactii. Cu aceste informatii politia te ajuta sa recuperezi prejudiciul daca ti se fura cardul si nu iti dai seama suficient de rapid incat sa suni la banca pentru a cere blocarea lui.

Cat despre contactless, incearca sa te bucuri mai mult de avantajele pe care le aduce aceasta tehnologie, nu te mai lasa cuprins de paranoia :)

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Stiu ca se returneaza banii daca au fost facute plati neautorizate de mine. Dar implica timp pierdut la banca si/sau politie.
Asta vreau sa evit: complicatiile.
Daca as primi alerte la orice suma, ar fi ok. Ar fi greu de implementat asta? S-ar bloca serverele lor? De ce doar la +100?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate