Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Alert Plus SMS la BCR sub 100 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@dorin_2k: Mesajul pe care l-ai atasat e pentru intrari in cont. Ai incercat sa lasi 100 la creditari cont si sa micsorezi doar la plati cu cardul? (Eu am renuntat la Alerte SMS deci nu pot verifica.)

#20
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 Digynykraf, on 17 februarie 2017 - 18:55, said:

Cum pot sa il dezactivez? (contactless-ul)

Ca o ultima optiune, o poti face mecanic. Daca ai o lanterna mai puternica, uita-te prin card spre lanterna aprinsa si ai sa observi antena pentru contactless. Poti intrerupe acel circuit cu un perforator/cutit... pe riscul tau :D

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Am pus 99 si tot 100 zice ca e limita minima
Attached File  bcr3.png   50.6K   10 downloads

 dd13, on 17 februarie 2017 - 19:24, said:

Ca o ultima optiune, o poti face mecanic.
Insa definitiv.

Eram azi foarte aproape sa o fac fara sa vreau asta. Am "razuit" cu un drill codul CVV2 de pe spate si de pe fata 4 cifre din serie.

Asta e.
NU se poate reduce pragul de alerata la BCR.
Am trimis totusi o solicitare (poate vor implementa pe viitor)

#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 sags, on 17 februarie 2017 - 19:02, said:

@Digynykraf: Oficial nu cred ca poti dezactiva contactless, dar intreaba sa fii sigur. Neoficial, sunt filmulete pe YouTube cu unii care gauresc cardul astfel incat sa intrerupa legatura dintre cip si antena; asa partea de contactless nu mai poate functiona. Ei zic ca plasticul e destul de transparent ca sa vezi pe unde trece antena; mie nu mi s-a parut, dar nici nu am insistat pentru ca prefer platile contactless. LE: Uite un astfel de filmutet
.
Aia sunt prosti sau fac misto de prosti ?
Am spus ca am dezactivat eu contactless, exista optiune de dezactivare/activare contactless in meniul ATM (aparatul de unde scoti si banii), pe chitanta* (*am scris in comentarul anterior) scrie clar:

Quote

Cardul a fost dezactivat pentru tranzactii contactless

deasemenea poti vorbi cu cei de la banca  sa dezactiveze contactless.
Cel mai probabil in curand o sa fac si un test la Lidl (are POS contactless) sa vad daca chiar mai imi functioneaza contactless (dupa ce l-am dezactivat la ATM)

Edited by stlk, 17 February 2017 - 19:37.


#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@stlk: Tu zici ca ai de la alta banca, nu de la BCR. Eu de BCR zic, e vorba de politica bancii si ce optiuni ofera. Poate totusi au si ei ceva si am inteles eu gresit. M-am interesat si eu cand am luat cardul, dar fara sa insist prea mult pe partea de dezactivare contactless pentru ca eu prefer cu. LE: Insa si mie mi se pare normal sa ofere si optiune fara, unii nu vor contactless si il vad ca pe un risc prea mare.

Edited by sags, 17 February 2017 - 19:38.


#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 sags, on 17 februarie 2017 - 19:36, said:

@stlk: Tu zici ca ai de la alta banca, nu de la BCR. Eu de BCR zic, e vorba de politica bancii si ce optiuni ofera. Poate totusi au si ei ceva si am inteles eu gresit. M-am interesat si eu cand am luat cardul, dar fara sa insist prea mult pe partea de dezactivare contactless pentru ca eu prefer cu. LE: Insa si mie mi se pare normal sa ofere si optiune fara, unii nu vor contactless si il vad ca pe un risc prea mare.
...de ce ar fi vreo diferenta intre cardurile emise de diferite banci ?
e si vreo mare minunatie  contactless de zici ca nu se poate dezactiva ,e un amarat de NFC !

Edited by stlk, 17 February 2017 - 19:44.


#25
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Unicredit se poate dezactiva contactless la bancomat daca ti-e frica, fara sa deteriorezi cardul.

Poate merge si la alte banci.

#26
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 stlk, on 17 februarie 2017 - 19:43, said:

...de ce ar fi vreo diferenta intre cardurile emise de diferite banci ?
Fiindca bancile emitente incaseaza de la comercianti comisioane mai mari pentru platile contactless decat pentru cele standard.

Deci depinde de politica fiecarei banci daca permite sau nu dezactivarea acestora.

Edited by dd13, 17 February 2017 - 19:48.


#27
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015

 Digynykraf, on 17 februarie 2017 - 18:45, said:

Te-ar goli de maxim 300 lei, ca dupa cere pin-ul. Sau asa ar trebui.
Dăcă face doar plăți până în 99,99 lei de fiecare dată, te poate lăsa fără bani

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@stlk: Pentru ca acceptul pentru plata il da banca emitenta a cardului. Si de aici incepe politica bancii. De exemplu la BT ai limite de tranzactionare diferite in functie de nivelul de securitate (0 la tranzactii fara CVV/ nu-stiu-cat la cele cu CVV dar fara 3D secure/ altceva-mai-maricel la tranzactiile cu 3D secure). La BCR nu exista diferente (desi nu sunt sigur daca autorizeaza tranzactii fara CVV), si nici nu cred ca exista plafon maxim pentru platile cu cardul la comercianti (daca exista eu nu numai ca nu il stiu dar nici macar nu am auzit de el).

Edited by sags, 17 February 2017 - 19:50.


#29
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Stau sa ma cert cu voi  ? Ati intrebat oficial reprezentantii bancii despre dezactivarea contactless ? chiar insistat pe tema asta ? Eu i-am intrebat pe pagina oficiala  de facebook si mi-au raspuns ca pot dezactiva simplu la un ATM.
Daca bat campii si spun ca nu se poate schimbati bancile care isi bat joc de voi !
Nu te pot obliga sa folosesti aceasta tehnologie,am inteles ca la ING nu exista o dezactivare propriu-zisa insa pentru tranzactii contactless suma  va fi  ZERO.

Edited by stlk, 17 February 2017 - 20:00.


#30
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@stlk: Nu avem de ce sa ne certam. La ce banca ai dezactivat? La BCR? Si sa stii ca exista lucruri mult mai simple care pot fi practic imposibile la o banca sau alta, pentru elementarul motiv ca nu s-a gandit cineva la ele din timp si nu au proceduri pentru ele. Sau ca li se pare inutil. Sau pagubos (pentru banca). Etc.

Edited by sags, 17 February 2017 - 20:01.


#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
-sters-

Edited by stlk, 17 February 2017 - 20:31.


#32
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 stlk, on 17 februarie 2017 - 20:03, said:

Am spus ca nu ! (dar ma faci curios si o sa le fac eu o intrebare asa cum stiu eu, sa vad ce raspuns imi da,bine asta sa nu ma intrebe ce numar de card am la ei)
Oricum am spus mai sus:
Hehe, n-ai interactionat cu BCR-ul mi se pare.

Baietii, inca folosesc Internet explorer 6.

Aproape orice operatiune, la ghiseu, la terminalele sau pe site, e altfel. Complicat in mod inutil.


Si nu cred ca trebuie sa ne dascalesti, asa superior, despre schimbatul bancilor.

Edited by Digynykraf, 17 February 2017 - 20:16.


#33
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Am plecat de pe topic, nu am treaba cu BCR , nu mai zic nimic !

#34
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Ca sa terminam cu off-topicul: tocmai am intrebat la Info BCR, si la ei NU [mai] exista carduri NEcontactless si NU se pot dezactiva platile contactless (gen sistematic sa nu le autorizeze sau sa aleg o limita zero la acest tip de tranzactii).

#35
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru protectie cat e in buzunar, se poate folosi un portmoneu cu protectie RFID.
Cat pentru alerte sub 100 de lei, n-ai decat sa schimbi banca.

#36
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
La Banca Transilvania, costul SMS alert e 5 lei/luna indiferent cate plati faci (deci cate sms-uri primesti).
SMS-ul vine indiferent de suma, cu diferenta ca la platile contactless unii comercianti au ceva "jonglerie" astfel incat SMS-urile vin doar seara la ora 21-22.
Tot la Banca Transilvania, costul BT24 (aplicatie web) e 1 leu/luna. Daca doresti, din BT24 poti modifica limitele pentru:
- Limita ridicare numerar card
- Limita tranzactii nesecurizate pe Internet (fara CVV2)
- Limita tranzactii POS (cumparaturi)
- Limita tranzactii securizate pe Internet (cu CVV2)
- Numar tranzactii zilnice
Astfel, daca doresti, poti activa limitare 0 pentru tranzactii fara CVV2, de exemplu.
Nota: limitele astea modificate din BT24 sunt valabile 3 luni, deci dupa 3 luni trebuie sa intri iar sa le activezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate