Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Senzor gaz defect

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 GingisHan2015, on 12 martie 2017 - 07:46, said:

Pai eu ii explic ca unui om da daca nu pricepe . ........ Dar cand vrei sa pari interesant inscris de doua saptamani pe un forum de oameni seriosi  ataci la persoana nu la tema de discutie .Habarnistii ar trebui sa se abtina cand nu cunosc ceva, poate sunt colegi care nu au tangenta si ii dezinformeaza astfel .
Te-ai enervat si ai confundat persoanele ..
Nu eu " atac " , eu confirmam ce zisesi ......!

#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ia sa aruncam noi un ochi astazi aici .Ce vedem ? In partea de jos, Mercaptan Concentration , doua liniute orizontale .Adica astazi nimic . Nu e nevoie  de adaugat odorizant  zilnic deci . Cum e ? Vorbesc prostii ?
http://new.transgaz.ro/ro/node/252

 86-APP, on 12 martie 2017 - 07:52, said:

Te-ai enervat si ai confundat persoanele ..
Nu eu " atac " , eu confirmam ce zisesi ......!
Nu tie , lui ii explic . Posted Image

Ce mai aflam ?
Petrom nu mai foloseste DELOC de mai multi ani , iar Transgaz  in functie de anumite PERIOADE ale anului .
http://www.gds.ro/Ac...nu se da prins/

Edited by GingisHan2015, 12 March 2017 - 08:04.


#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 GingisHan2015, on 12 martie 2017 - 07:46, said:

Pai eu ii explic ca unui om da daca nu pricepe . Uite acum vin de la aragaz  .Nici un miros astazi . Tratarea prin adaugare de mercaptan nu se face continuu, au grafice aprobate in statiile Transgaz  si pe baza lor se realizeaza operatiunea .Nu e necesara in permanenta , senzorii analizeaza gazul  metan alias CH4  nu pe baza de miros ci analizand elementele chimice din compozitie . Dar cand vrei sa pari interesant inscris de doua saptamani pe un forum de oameni seriosi  ataci la persoana nu la tema de discutie .Habarnistii ar trebui sa se abtina cand nu cunosc ceva, poate sunt colegi care nu au tangenta si ii dezinformeaza astfel .
Eu nu te-am atacat "la persoana"! Am spus ca exista un miros tot timpul, nu doar "din cand in cand".
Tu esti cel care tot jigneste si ataca la persoana... ce legatura are vechimea pe forum? Daca esti mai vechi stii mai multe despre un subiect? Ridicol

 GingisHan2015, on 12 martie 2017 - 08:16, said:

Ia sa aruncam noi un ochi astazi aici .Ce vedem ? In partea de jos, Mercaptan Concentration , doua liniute orizontale .Adica astazi nimic . Nu e nevoie  de adaugat odorizant  zilnic deci . Cum e ? Vorbesc prostii ?
http://new.transgaz.ro/ro/node/252


Nu tie , lui ii explic . Posted Image

Ce mai aflam ?
Petrom nu mai foloseste DELOC de mai multi ani , iar Transgaz  in functie de anumite PERIOADE ale anului .
http://www.gds.ro/Ac...nu se da prins/
Sa inteleg ca nu stii sa citesti sau doar dezinformezi de dragul dezinformarii?
Difera doar CONCENTRATIE in functie de perioada din an, dar rezulta clar ca se baga tot timpul:
"Concentratia de mercaptan care este introdusa in gazul metan pentru odorizare este de 8 -10 mg/metru cub, in functie de perioadele anului."

Deci minim 8, maxim 10. Nu 0! Inca o data, daca ar fi scris 0 - 10 atunci puteai zice ca ai cumva dreptate

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 14 martie 2017 - 18:37, said:

......
Difera doar CONCENTRATIE in functie de perioada din an, dar rezulta clar ca se baga tot timpul:
......
Iar eu iti spun , daca vrei sa pricepi , ca indiferent ce scrie in ce gasesti tu pe net , NU se baga tot timpul , si asta chiar e subiect de discutie la orice curs de autorizare , grad ...

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 86-APP, on 15 martie 2017 - 19:16, said:

Iar eu iti spun , daca vrei sa pricepi , ca indiferent ce scrie in ce gasesti tu pe net , NU se baga tot timpul , si asta chiar e subiect de discutie la orice curs de autorizare , grad ...
Iar eu iti spun, daca vrei sa pricepi, ca indiferent ce prostii spui tu, din DECLARATIILE TRANSGAZ rezulta ca se baga tot timpul.
Nu eu am postat "prostia de pe net" ci gingishan, si in articolul postat de el, Transgaz zice clar ca difera doar CONCENTRATIA.
Lucram cu ce scrie, nu cu ce se apuca fiecare sa posteze pe internet, nu?
O alta solutie ar fi contactarea Transgaz. Ar fi stire bomba (si la propriu si la figurat) sa aflam ca nu mai baga agent de odorizare ca sa salveze niste bani, asa cum sustin unii

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 15 martie 2017 - 21:32, said:

Iar eu iti spun, daca vrei sa pricepi, ca indiferent ce prostii spui tu, din DECLARATIILE TRANSGAZ rezulta ca se baga tot timpul.
.........
Ai putea sa discuti decent  , si  sa gindesti inainte de a posta .
Daca eu spun ca astea sint probleme ce se discuta la cursurile de autorizare ( si nu numai ) , nu unde auzi tu,inseamna ca stiu ce spun , si se stie ca sint probleme .
Aia pot spune ce vor , realitatea este asta pe care o sustin eu . Tu esti" informat" tip FB , eu sint in domeniu ...
........

Edited by 86-APP, 15 March 2017 - 21:49.


#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 86-APP, on 15 martie 2017 - 21:48, said:

Ai putea sa discuti decent  , si  sa gindesti inainte de a posta .
Daca eu spun ca astea sint probleme ce se discuta la cursurile de autorizare ( si nu numai ) , nu unde auzi tu,inseamna ca stiu ce spun , si se stie ca sint probleme .
Aia pot spune ce vor , realitatea este asta pe care o sustin eu . Tu esti" informat" tip FB , eu sint in domeniu ...
........
Inca o data, aici s-a sustinut de catre un anume coleg de forum f vocal, ca Transgaz spune in acel articol ca nu baga agent de odorizare tot timpul, lucru neadevarat, de vreme ce articolul scrie f clar ca baga tot timpul, difera doar cantitatea cu aprox 20% in functie de perioada din an.
Tu esti "informat" tip FB, nu stiu ce inseamna asta, dar cum ma acuzi tu pe mine, te pot acuza si eu pe tine daca e sa vorbim fara dovezi.

"aia pot spune ce vor" ? Nu, din contra. Tine de siguranta populatiei. Nu pot spune ce vor.
Daca tu ai informatii ca nu este asa, posteaza=le aici, cu dovezi, evident, sau suna direct la Protv, Digi24 si alte posturi care ar manca pe paine un asemenea subiect!

Deci Transgaz pune siguranta populatiei in pericol pt ca "e scump" ? Zi clar si adu dovezi si facem topic separat cu stirea asta, e chiar bomba!
Cu siguranta insa asta e cu totul altceva decat ce a spus gingishan, si anume ca asa e normal sa fie. Tu il contrazici si spui ca absenta agentului e "o problema" nu normalitate, cum sustine el!
Sesizezi diferenta?

#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 16 martie 2017 - 00:01, said:

........
Daca tu ai informatii ca nu este asa, posteaza=le aici, cu dovezi, evident, sau suna direct la Protv, Digi24 si alte posturi care ar manca pe paine un asemenea subiect!

Deci Transgaz pune siguranta populatiei in pericol pt ca "e scump" ? Zi clar si adu dovezi si facem topic separat cu stirea asta, e chiar bomba!
.....
Stiu ca lumea este avida de stiri bomba , si de iesit in piata ! problema lor , dar eu nu pot alimenta asa ceva .
Asta e tot ce stie romanul in ziua de azi . Scandal si balamuc.
Daca tu n-ai " simtit " diferenta de odorizare in anumite perioade , asta este , crezi ce-ti place .

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 86-APP, on 16 martie 2017 - 19:47, said:

Stiu ca lumea este avida de stiri bomba , si de iesit in piata ! problema lor , dar eu nu pot alimenta asa ceva .
Asta e tot ce stie romanul in ziua de azi . Scandal si balamuc.
Daca tu n-ai " simtit " diferenta de odorizare in anumite perioade , asta este , crezi ce-ti place .
deci admiti ca e odorizat tot timpul?
diferente am zis si eu ca sint, diferenta dintre 8 si 10mg/metru cub

E f interesant ca ai preluat stafeta de la celalalt (gingishan) desi el dupa ce probabil a realizat greseala si-a vazut de treaba.

Offtopic: sint de parere ca a fi cetatean inseamna a te implica in rezolvarea problemelor.
Nu cred ca a zis cineva de iesit in strada, insa atunci cand vezi zilnic explozii pe la tv, cu siguranta e de datoria ta sa anunti daca tu stii ca sint probleme la ceva asa de important.
Te ascunzi in spatele a ce? Tu nu reclami ca ce? ca nu iti place sa iesi in strada? :)
Am scris eu la Transgaz si i-am informat de ce spun unii si le-am cerut un punct de vedere in baza legii 244/2001
Cand vine raspunsul revin si il postez. Pana atunci, repet, daca tu stii ca nu se respecta legea, esti dator sa anunti.

E ca si cum ai zice ca stiai ca dezinfectantii de la hexipahrma erau diluati dar nu ai anuntat ca nu iti place sa iesi in strada... nu are nici o logica, nu te supara

#28
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Daca tot sunteti in afara subiectului deschis de Mirel, spuneti-mi, va rog de ce:
A iesit gazul pe undeva. Detectorul a actionat electrovalva. De ce in acea secunda scanteia produsa de releu la alimentarea bobinei nu provoaca explozia dar daca aprind un bec face Buuuum!

#29
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Da, sa revenim la senzor.

#30
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Wzzz, on 17 martie 2017 - 11:59, said:

Da, sa revenim!
Ptr. ca acel releu este incapsulat iar intrerupatorul nu?

Edited by Mircel, 17 March 2017 - 12:03.


#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Mircel, on 17 martie 2017 - 11:55, said:

Daca tot sunteti in afara subiectului deschis de Mirel, spuneti-mi, va rog de ce:
A iesit gazul pe undeva. Detectorul a actionat electrovalva. De ce in acea secunda scanteia produsa de releu la alimentarea bobinei nu provoaca explozia dar daca aprind un bec face Buuuum!

Releul este capsulat .
Concentratia de gaz pt declansarea senzorului este mult sub limita necesara pt explozie . Asta este si rolul , sa inchida gazul pina sa se ajunga la limita de
explozie .

#32
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Mulțumesc!

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 GingisHan2015, on 12 martie 2017 - 08:16, said:

Ce mai aflam ?
Petrom nu mai foloseste DELOC de mai multi ani , iar Transgaz  in functie de anumite PERIOADE ale anului .
http://www.gds.ro/Ac...nu se da prins/
Am primit raspuns de la distrigaz, oricum, asa cum am mai spus, articolul postat de tine spune de fapt ca difera cu f putin cantitatea de agent de odorizare de la 8 la 10mc in functie de perioada anului.
Vezi mai jos

 86-APP, on 16 martie 2017 - 19:47, said:

Stiu ca lumea este avida de stiri bomba , si de iesit in piata ! problema lor , dar eu nu pot alimenta asa ceva .
Asta e tot ce stie romanul in ziua de azi . Scandal si balamuc.
Daca tu n-ai " simtit " diferenta de odorizare in anumite perioade , asta este , crezi ce-ti place .
Postez raspunsul primit:
"Urmare a solicitarii dumneavoastra, va comunicam ca, in conformitate cu legislatia in vigoare, operatorul sistemului national de transport are obligatia de a asigura nivelul de odorizare a gazelor natural, corespunzator reglementarilor in vigoare.
In speranta ca raspunsul nostru a fost clarificator, va asiguram in continuare de intreaga noastra consideratie.

Cu stima,
Distrigaz Sud Retele
Serviciul Relatii Clienti"

#34
foca_cristian

foca_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.11.2007
nu incerca cu bricheta, se va arde senzorul de gaz.
mai bine fa un test cu gazul inchis de la robinetul de langa contorul de gaz si cu geamul deschis pentru o aerisire buna.

#35
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
nu se arde nici un senzor.
dai drumul numai la gazul brichetei, nu trebuie sa-l si aprinzi

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 22 martie 2017 - 22:15, said:

......... in conformitate cu legislatia in vigoare, operatorul sistemului national de transport are obligatia de a asigura..........
Intre are obligatia si a asigura , e diferenta mare . Practic n-ati aflat nimic .

 tiomarami, on 23 martie 2017 - 15:10, said:

nu se arde nici un senzor.
dai drumul numai la gazul brichetei, nu trebuie sa-l si aprinzi
Nu se recomanda , iar multi chiar scriu asta in prospect .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate