Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Tema Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Salutare! Detin un blog Wordpress cu domeniu si gazduire platite.
Temele care se gasesc pe net nu prea sunt pe placul meu si de aceia uneori le editez partea cu css asa cum imi place mie. Alte ori mai adaug niste clase in header.php sau footer.php. Nu umblu la copyright, nu modific nimic ce tine de autor insa nu reusesc niciodata sa raman cu tema editata ptr ca in cateva ore, zile,  imi apare mesajul ca acea tema ar avea o actualizare noua. In momentul cand o actualizez sa dus pe apa sambetei toata munca mea pentru ca tema revine la formatul care la avut inainte de editare. Nu-mi spune-ti de ce dau click pe actualizare pentru ca am sa va raspund ca pur si simplu ma enerveaza acel mesaj.
Intrebarea mea este cum sa procedez ca dupa editare sa nu mai fiu anuntat niciodata ca ar exista o actualizare?
Multumesc.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Cauta pe cineva sa iti faca o tema dupa plac, costa cam 20-40 EUR

Foloseste un plug-in pentru teme, care iti salveaza setarile

Nu mai fa update la teme, mai ales daca nu sunt buguri.

Eu folosesc o tema super basic modificata, nu stiu cum de n-am stiut de ea mai devreme.

#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Trebuie sa faci un child-theme. Practic, creezi un nou folder cu denumirea {theme-name}-child, in care trebuie sa ai 2 fisiere obligatoriu, si anume functions.php si style.css, iar apoi, dupa caz, un header.php care il va suprascrie pe cel din tema. Cauta pe Google cum sa creezi un child theme si ai rezolvat problema.

View PostLex404, on 17 februarie 2017 - 11:59, said:

Cauta pe cineva sa iti faca o tema dupa plac, costa cam 20-40 EUR
Foloseste un plug-in pentru teme, care iti salveaza setarile
Nu mai fa update la teme, mai ales daca nu sunt buguri.
Eu folosesc o tema super basic modificata, nu stiu cum de n-am stiut de ea mai devreme.

20-40 EUR? Bafta la gasit sclavi.

Un plugin ptr teme ce salveaza setari nu stiu sa existe, mai ales daca modifici fisierele temei.

Cel mai prost sfat, sa nu actualizezi modulele si temele. Este recomandat sa actualizezi tot ce se poate, pentru ca doar asa se rezolva bugurile de securitate, dar se si pastreaza compatibilitatea cu ultimele versiuni ale core-ului Wordpress.

Edited by Kain_12, 17 February 2017 - 12:04.


#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,876
  • Înscris: 07.08.2008
Vezi ca unele teme au si sectiunea "Custom css" unde poti pune modificarile dorite in css, iar actualizarea temei nu va afecta aceasta parte. In cazul in care tema nu ofera asa ceva, poti folosi un plugin, de exemplu https://ro.wordpress...ple-custom-css/

Edited by tigerheart, 17 February 2017 - 12:30.


#5
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Fa-ți singur tema,da-mi PM dacă nu ști cum,te ajut eu (GRATIS, nici măcar 20-40 euro) Posted Image

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Au si updateurile un rol, nu apar doar ca n-au ce lucra dezvoltatorii. Deci e indicat sa le faci.

Ideal e sa nu faci nicio modificare in cod. Pentru CSS exista pluginuri.

Eu putinele chestii ce le adaug in cod (gen visits counter) le repun la fiecare update si nu e asa mare efortul, ca nu o fac in fiecare zi.

#7
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.12.2005
Poti incerca cu un child la tema pe care vrei s-o modifici. Si atunci cand tema isi face update chid-ul tau ramane ok.

https://codex.wordpr...rg/Child_Themes

#8
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Posttigerheart, on 17 februarie 2017 - 12:27, said:

Vezi ca unele teme au si sectiunea "Custom css" unde poti pune modificarile dorite in css, iar actualizarea temei nu va afecta aceasta parte. In cazul in care tema nu ofera asa ceva, poti folosi un plugin, de exemplu https://ro.wordpress...ple-custom-css/
Am incercat varianta cu plugin si vad ca functioneaza. Multumesc tuturor. :)

#9
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Revin cu alta problema si sper sa ma ajutati.
Este borba despre titlul blogului care apare doar pe jumatate.
[ https://i.imgur.com/R5pqDHB.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Codul din header este acesta:
#masthead {
background: rgb(0,0,0);
background: -moz-linear-gradient(left, rgba(0,0,0,1) 0%, rgba(41,137,216,1) 47%, rgba(41,137,216,1) 53%, rgba(0,0,0,1) 100%);
background: -webkit-linear-gradient(left, rgba(0,0,0,1) 0%,rgba(41,137,216,1) 47%,rgba(41,137,216,1) 53%,rgba(0,0,0,1) 100%);
background: linear-gradient(to right, rgba(0,0,0,1) 0%,rgba(41,137,216,1) 47%,rgba(41,137,216,1) 53%,rgba(0,0,0,1) 100%);
filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient( startColorstr='#000000', endColorstr='#000000',GradientType=1 );
height: 144px;
margin: 10px auto 0;
padding: 10px 15px 10px 15px;
width: 1030px;
}

#site-top {
margin: 0;
position: relative;
overflow: hidden;
}

#blogname {
margin-left: 30px;
margin: 0 0 10px 0;
padding: 0;
overflow: hidden;
	 color: #fff;
}

.site-title {
font-weight: bold;
color: #006699;
text-shadow: -1px 0 black, 0 1px black, 1px 0 black, 0 -1px black;
font-family: Cambria,Georgia,serif;
text-align: left;


}

.site-title a {
display: block;
color: #fff;
position: relative;
top: 25px;

}
.site-description {
margin: 0 0 0 0;
text-align: center;
font-size: 18px;
font-weight: bold;
color: #fff;
}

.header-image {
padding: 0;
display: block;
margin: 0 auto;
}

Unde ar trebui sa modific ceva ca acel titlul sa se vada intreg?
Am incercat la fiecare clasa in parte dar nu a mers nimic.

Edited by petre-vitan, 17 February 2017 - 22:34.


#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,876
  • Înscris: 07.08.2008
.site-title {
margin: 0 0 30px 0;
}

Fara suparare, pune o tema mai atractiva, seamana cu cele de prin 2000-2010.

Edited by tigerheart, 17 February 2017 - 22:50.


#11
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Posttigerheart, on 17 februarie 2017 - 22:47, said:

.site-title {
margin: 0 0 30px 0;
}

Fara suparare, pune o tema mai atractiva, seamana cu cele de prin 2000-2010.
Nu am de ce sa ma supar ci dimpotriva apreciez orice sugestie.
Am cautat mai multe teme insa nu am gasit nimic care sa-mi placa. De fapt ideea este sa-mi placa mie nu altora.
Tema actuala are format clasic si cred ca asta mi-a placut ce-l mai mult la ea.
Daca ai vreo teama care ai vrea sa mi-o recomanezi te rog sa lasi un lin k.
Multumesc.

#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,876
  • Înscris: 07.08.2008
Eu as merge pe genul asta de teme:
https://wordpress.org/themes/vmag/ - http://demo.accesspr...hemes.com/vmag/
https://wordpress.or...metro-magazine/ - https://raratheme.co...metro-magazine/
cu unele modificari.

#13
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Posttigerheart, on 18 februarie 2017 - 10:35, said:

Multumesc pentru link-uri. Sunt exact genul de teme care nu-mi plac :)

#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,876
  • Înscris: 07.08.2008
:) fiecare cu gusturile lui... de asta am si zis la inceput sa nu te superi. Mie imi plac temele mai moderne, tip "revista de stiri".
Oricum, succes cu site-ul :) pare ok la partea de continut.

#15
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Posttigerheart, on 18 februarie 2017 - 11:00, said:

Posted Image fiecare cu gusturile lui... de asta am si zis la inceput sa nu te superi. Mie imi plac temele mai moderne, tip "revista de stiri".
Oricum, succes cu site-ul Posted Image pare ok la partea de continut.
Sa inteleg ca deja l-ai vizitat? Si mie imi plac temele moderne insa am observat ca majoritatea sunt limitate la optiuni de genul font, culoare text, imagine header etc, si de ai prefer pe cele clasice.
Pe de alta parte consider mai important continutul decat designul insa sincer sa fiu imi place sa stiu ca ambele sunt ok. Posted Image

Edited by petre-vitan, 18 February 2017 - 21:04.


#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu folosesc teme populare, dezvoltate in mod activ, cu multi useri/review-uri, si optiuni utile.
Inclusiv Custom CSS cum amintea cineva mai sus, ceea ce inseamna ca la updatarea temei nu o sa pierzi acel cod.
Da, temele bune nu sunt gratuite, ci costa 40-60$ fara TVA pe ThemeForest, dar merita.

Gratuite sunt multe bune, deasemenea, dar cu mai putine optiuni: Sydney, Zerif Lite, ReviewZine, ColorMag, etc.

#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,876
  • Înscris: 07.08.2008
Da, de asta am si putut sa iti dau un cod css care sa te ajute Posted Image nu e chiar asa greu de gasit. Da, unele sunt limitate, dar le poti schimba destul de usor daca e vorba de font/culori.
E important continutul numai ca daca are un aspect mai "old school" e posibil ca vizitatorul sa nu stea asa mult sau sa nu mai revina.

Edited by tigerheart, 18 February 2017 - 21:18.


#18
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postd4m4g3, on 18 februarie 2017 - 21:11, said:

Eu folosesc teme populare, dezvoltate in mod activ, cu multi useri/review-uri, si optiuni utile.
Inclusiv Custom CSS cum amintea cineva mai sus, ceea ce inseamna ca la updatarea temei nu o sa pierzi acel cod.
Da, temele bune nu sunt gratuite, ci costa 40-60$ fara TVA pe ThemeForest, dar merita.

Gratuite sunt multe bune, deasemenea, dar cu mai putine optiuni: Sydney, Zerif Lite, ReviewZine, ColorMag, etc.
Ai dreptate in ceea ce spui insa atata timp cat blogul este doar un hoby, nu cred ca merita o investitie intr-o tema.
Eu am creat zeci de teme mybb si cu toate ca erau si inca mai sunt folosite de admini din intreaga lumea, nimeni nu ma contactat vreodata sa-mi ofer o suma de bani pentru o tema custom.

View Posttigerheart, on 18 februarie 2017 - 21:13, said:

Da, de asta am si putut sa iti dau un cod css care sa te ajute Posted Image nu e chiar asa greu de gasit. Da, unele sunt limitate, dar le poti schimba destul de usor daca e vorba de font/culori.
E important continutul numai ca daca ai un aspect mai "old school" e posibil ca vizitatorul sa nu stea asa mult sau sa nu mai revina.
Posibil sa ai dreptate dar este posibil sa nu ai. Spre exemplu tema de aici este una extrem de clasica si cu toate astea ai vazut ce vizite sunt pe acest forum.
In viziunea mea cred ca un eventual vizitator este mai atras de continut decat de dizain. Spre exemplu daca va gasi un tutorial care il intereseaza, nu cred ca o sa caute in alta parte doar pentru ca tema de pe acel site nu este pe placul lui, dar ma repet, mi-ar place sa am o tema care in primul rand sa-mi placa mie si apoi altora pentru ca orice tema ai folosi , niciodata nu o sa impaci pe toata lumea. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate