Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

P+1 in Ploiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Polistirenul ala sta afara pe perete, sub ceva straturi de alte chestii, nu spun 100%, dar ma indoiesc sa inhalezi ceva din el vreodata daca e bine pus in opera. Fiecare cu ale lui, desigur...

Comparatia cu cladirile istorice e o gluma pt ca nu se punea problema ca nu au ce le incalzi si pentru ca  pe vremea aia era important sa nu mori de holera, ciuma, sau cu vreun sabioi infipt in spate  decat sa stai sa te gandesti cum sa obtii performanta energetica.  Si oricum orice casa de locuit poate fi considerata temporara fata de o cladire istorica ce poate fi acolo si dupa 500-1000 de ani.  Oricum dracul nu e chiar asa de negru, dacae pus bine polistirenul tine 20-25 de ani, in timpul asta sigur apar lucruri noi si cel mai probabil o sa vrei chiar tu o renovare (numai sa ti-o permiti, asta e alta discutie).

Fiecare percepe temperatura in felul lui, dar sunt destul de multi oameni pe aici care, ca si mine, dau drumul la caldura de la sfarsitul lui semptembrie si o mai inchid in aprilie tarziu. Eu sunt friguros nene... :)

Si ca tot veni vorba de ventilatia aia.... La o casa bine izolata pierderile prin ventilatie mecanica pot insemna jumatae din necesarul energetic, pe cand la una slab izolata aceleierederi pot insemna doar o cincime din necesar. In acest caz mai are rost investitia in sistemul de ventilatie? Pentru a recupera 80-90% din acea cincime din total?

#20
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

 Nick_28, on 17 februarie 2017 - 11:29, said:

Pentru ca nu am deschidere de 12 m si terenul a rezultat din dezlipirea altuia dupa 2009 (exista un HCL care spune ca pe dezlipirile dinainte de 2009 ce au deschidere intre 8-12m se pot construi case izolate sau cuplate), nu pot construi decat o casa insiruita (din hotar in hotar), cu acordul vecinilor. Acum, cel cu calcanul pe hotar este de acord, dar cealalta vecina, al carei sot a decedat prin 2008 nu a dezbatut mostenirea si nu este de acord sa construiesc pe hotarul ei (are casa la 4 m de gardul ce ne separa).
salut. ai un certificat de urbanism? iti cere acolo acordul vecinilor? in ce conditii? citeste ce scrie in certificat. conform legii acordul vecinilor se cere doar in cazul in care expertiza la calcan impune ca solutie tehnica interventii la cladirea vecinului. pe de alta parte esti obligat sa te alipesti la calcan. cel putin in bucuresti (nu stiu de unde esti), nu ai voie sa lasi calcan vizibil. asa ca nu mai face artificii cadastrale ca-ti prinzi urechile. in plus ai o suprafata minima de teren pe care se poate construi. dupa dezmembrare ce suprafata de teren aloci pentru casa? resti sa nu mai poti construi pe ea. in al doilea rand vezi ca ai niste retrageri fata de limita de proprietate. dupa dezmembrare se va considera fata de noua limita asa ca risti sa-ti micsoreze casa. in primul rand obtine un certificat de urbanism si apoi vorbeste cu un arhitect.

L.E. scuze, acum am vazut ca esti din ploiesti.

Edited by lungubogdan, 17 February 2017 - 21:35.


#21
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Foarte interesante ferestrele. Probabil sunt scumpe si nu stiu daca merita sa dai multi bani pe geamuri daca nu o sa ai deloc izolatie pe casa.
Inteleg cu polistirenul, dar daca ai buget mai generos poti sa pui vata bazaltica.

#22
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 lungubogdan, on 17 februarie 2017 - 21:33, said:

salut. ai un certificat de urbanism? iti cere acolo acordul vecinilor? in ce conditii? citeste ce scrie in certificat. conform legii acordul vecinilor se cere doar in cazul in care expertiza la calcan impune ca solutie tehnica interventii la cladirea vecinului. pe de alta parte esti obligat sa te alipesti la calcan. cel putin in bucuresti (nu stiu de unde esti), nu ai voie sa lasi calcan vizibil. asa ca nu mai face artificii cadastrale ca-ti prinzi urechile. in plus ai o suprafata minima de teren pe care se poate construi. dupa dezmembrare ce suprafata de teren aloci pentru casa? resti sa nu mai poti construi pe ea. in al doilea rand vezi ca ai niste retrageri fata de limita de proprietate. dupa dezmembrare se va considera fata de noua limita asa ca risti sa-ti micsoreze casa. in primul rand obtine un certificat de urbanism si apoi vorbeste cu un arhitect.

L.E. scuze, acum am vazut ca esti din ploiesti.

Salut!

Am CU scos in 2015 care spune ca nu pot construi decat insiruit si ca pentru a construi pe hotar am nevoie de acordul vecinei.
Lotul construibil dupa dezmembrare are 250 mp, deschidere 8,8 si are calculate retragerile.
Nu am inteles exact ce ai spus de alipirea la calcan. Trebuie sa lipesc casa pe toata lungimea calcanului vecinului? Cum vecinul are casa foarte aproape de strada, daca m-as lipi de tot calcanul lui atunci nu as mai putea respecta retragerea de 10.5m din axul drumului :-s
Am tinut cont si de retragerea de 5m de la hotarul din spate (asa se cere pe aici).
Mai exista o regula referitor la constructia pe calcan si anume ca nu poti construi pe o lungime mai mare de 15m lipit de calcanul vecinului (si aici pot avea o problema pt ca vecinul are 17m de calcan).

#23
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 Bylly00, on 17 februarie 2017 - 21:29, said:

Polistirenul ala sta afara pe perete, sub ceva straturi de alte chestii, nu spun 100%, dar ma indoiesc sa inhalezi ceva din el vreodata daca e bine pus in opera. Fiecare cu ale lui, desigur...

Comparatia cu cladirile istorice e o gluma pt ca nu se punea problema ca nu au ce le incalzi si pentru ca  pe vremea aia era important sa nu mori de holera, ciuma, sau cu vreun sabioi infipt in spate  decat sa stai sa te gandesti cum sa obtii performanta energetica.  Si oricum orice casa de locuit poate fi considerata temporara fata de o cladire istorica ce poate fi acolo si dupa 500-1000 de ani.  Oricum dracul nu e chiar asa de negru, dacae pus bine polistirenul tine 20-25 de ani, in timpul asta sigur apar lucruri noi si cel mai probabil o sa vrei chiar tu o renovare (numai sa ti-o permiti, asta e alta discutie).

Fiecare percepe temperatura in felul lui, dar sunt destul de multi oameni pe aici care, ca si mine, dau drumul la caldura de la sfarsitul lui semptembrie si o mai inchid in aprilie tarziu. Eu sunt friguros nene... Posted Image

Si ca tot veni vorba de ventilatia aia.... La o casa bine izolata pierderile prin ventilatie mecanica pot insemna jumatae din necesarul energetic, pe cand la una slab izolata aceleierederi pot insemna doar o cincime din necesar. In acest caz mai are rost investitia in sistemul de ventilatie? Pentru a recupera 80-90% din acea cincime din total?


Am vazut si am auzit de atatea cazuri de igrasie in tara asta din cauza lipsei unui sistem de ventilatie...  Iar igrasie inseamna astm, un aer imputit, irespirabil, care te trimite la fereastra vesnic deschisa.... auzi mereu: "am oscilo` - deschid imediat fereastra". Cum ar fi sa spui ... la cat ai fixat higrostatul ca merge continuu ventilatorul?

Cat de grosi erau peretii casei tale in care te-ai nascut? O caramida? Sau erau din chirpici? (cat de bun era chirpiciul....) Sau te-ai nascut in bloc de beton cu pereti de 30 (care au in ei 10cm de polistiren dar nu la suprafata ca sa arda repede)? Acum sigilam bine casele ca sa deschidem "oscilo", nu? Nu mai spun ca pe la tara se mai ard si lemne in sobe de teracota in camere sigilate cu ferestre si usi termopan - gagica cu coasa sta prin curte si ii pazeste - saracii.
Nu v-a frapat mirosul cand ati intrat intr-o camera "sigilata" in care au petrecut cateva ore cativa oameni? Iarta-ma draga ca nu am apucat sa aerisesc...
Sa-l ia dracu de oscilo si de aerisit toata ziua. Totul trebuie sa fie automat. Higrostat la 60% cu sau fara recuperare de caldura (o vrajeala mare si recuperatorul asta - vor sari pe mine toti vanzatorii dar asta e - la noi nu isi merita banii iar sa faci unul singur nu e mare lucru).

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Aha, deci te preocupa ventilarea mai mult decat recuperarea. Ok, e bine si asa.

Ti-am spus, e irelevant ce se intampla acum 30 de ani, nu exista izolatie, vantul suiera prin ferestre, oamenii nu luau in calcul costurile de incalzire pt ca aveau lemne la discretie, trebuia doar timp sa se duca sa le care din padure. Casa unde am crescut era la 3 minute de mers pe jos de padure, oamenii incalzeau doua camere si aia era. Nu spun ca nu erau bune solutiile de atunci cu chirpici si altele, dar acum traim in alta epoca.Acum nu ne mai multumim cu atat, vrem comfort mai mult, nu sa ne jucam de-a fochistii. Daca tu tii neaparat la cea mai buna solutie, nu mai cauta ca ti-o spun eu acum. Faci un perete de 25 cm, pui vata de 10 sau 15 cum poti si apoi mai vii cu alta zid de caramida, treaba asta nu are moarte, dar la bani.... nici nu vreau sa ma gandesc, nu mai vorbesc de spatiul util irosit prin asemenea grosime a peretilor.

Ce este mai relevant insa este casa unde stau acum, BCA de 30 cred, termopane si nici un fel de izolatie, exceptand 10 cm de polistiren pe care i-am insirat pe podeaua podului pentru ca altfel efectiv nu aveam cum sa ating 22 de grade in casa, mergea centrala in continuu pe 90 de grade cateodata cand era ger si tot nu facea fata.

Asa ca eu unul m-am saturat de solutii alese la nimereala, de instalatii facute dupa ureche fara proiect si de discomfort.

#25
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

 Nick_28, on 17 februarie 2017 - 21:56, said:


Salut!

Am CU scos in 2015 care spune ca nu pot construi decat insiruit si ca pentru a construi pe hotar am nevoie de acordul vecinei.
Lotul construibil dupa dezmembrare are 250 mp, deschidere 8,8 si are calculate retragerile.
Nu am inteles exact ce ai spus de alipirea la calcan. Trebuie sa lipesc casa pe toata lungimea calcanului vecinului? Cum vecinul are casa foarte aproape de strada, daca m-as lipi de tot calcanul lui atunci nu as mai putea respecta retragerea de 10.5m din axul drumului :-s
Am tinut cont si de retragerea de 5m de la hotarul din spate (asa se cere pe aici).
Mai exista o regula referitor la constructia pe calcan si anume ca nu poti construi pe o lungime mai mare de 15m lipit de calcanul vecinului (si aici pot avea o problema pt ca vecinul are 17m de calcan).
in bucuresti nu ai voie sa lasi calcan vizibil. in al doilea rand trebuie sa aliniezi casa la aliniamentul existent al strazii. daca este o strada veche este posibil ca aliniamentul vecinului sa fie cel predominant pe strada. ai in certificat retragere obligatorie la 10.5 m din axul drumului? daca da atunci intr-adevar trebuie sa respecti aceasta retragere. certificatul din 2015 a expirat in 2016. a fost prelungit? daca nu trebuie scos altul. n mod normal te alipesti la calcanul vecinului incepand de la limita lui la strada pe o adancime de 15 iar restul de 2 m spre limita din fund a terenului raman neacoperiti. nu ai trecut in certificat o suprafata minima a lotului construibil? daca ai, cat este? cat este conform pug deschiderea minima a lotului construit? in bucuresti in general sub 12 m latime nu mai poti construi. pentru cladirile cuplate ai 200 mp minim si deschidere minima de 12 m. verifica foarte bine conditionarile din pug inainte de a face dezmembrari cadastrale.
vorbeste cu un avocat. acordurile vecinilor se pot rezolva si pe cale juridica. daca proiectul se intocmeste iar lucrarea se executa conform normativelor si legislatiei in vigoare nu prea exista motiv intemeiat pentru refuzul vecinilor.
vezi, acum intelegi cum te poate ajuta un arhitect si un jurist competent secondati de inginer de rezistenta si expert? un proiect pentru construirea unei case nu inseamna sa faci tu niste schite si un arhitect sa-ti puna stampila....

#26
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 sfantu.dracu, on 17 februarie 2017 - 12:25, said:

Pozitia ei este nepotrivita.
Pune bucataria langa living.
Si acces in casa prin laterale.

Uite o alta: http://sporulcasei.r...5-metri-latime/

Destul de greu sa mut dormitorul acela pentru ca vreau o usa in spatele casei ("escape" :) ), vreau sa ma asez la masa in bucatarie si sa am vedere panoramica daca s-ar putea (evident nu se poate. In primele planuri facusem un bovindou acolo dar a cazut datorita latimii exagerate a casei in dreptul lui si apropierii de gardul vecinei).

 corinadaniela, on 17 februarie 2017 - 12:30, said:

asa cum bine a punctat antevorbitorul : bucataria si livingul sunt la distanta prea mare, va fi incomod sa pui oaspetii la masa in living si sa faceti naveta dus-intors la bucatarie, pentru adus mancarea, dus farfurii goale.
in plus, la batranete, daca vrei sa tragi un pui de somn in acea camera, te vor deranja nepotii fie pentru ca alearga prin sufragerie, fie prin curte in dreptul geamurilor, sau se fatzaie pe usa intrand-iesind din casa. :-)

intrebare : cat de intens este traficul pe strada respectiva ? daca traficul este intens, ideal ar fi sa pui o distanta cat mai mare intre casa si strada.
la etaj, pentru 3 dormitoare, o singura baie ? total insuficient, daca ti se mareste familia sau primesti oaspeti care raman peste noapte. macar o toaleta de serviciu sa ai in plus la etaj, ai putea desfiinta/micsora una dintre debarale.
la cat de mari sunt doua dintre dormitoare, iti incape si dulap de haine sau dressing cu usi glisante, astfel incat sa folosesti mai eficient spatiul disponibil.
mi se pare ciudat si fara rost acel balcon de la etaj, e stingher, face parte din alta poveste ca sa zic asa.
te-ai gandit la culoarea exterioara a casei si a acoperisului, a tamplariei ?
uite aici cateva idei:
http://casepractice....mea-de-7-metri/

Aceleasi comentarii ca pentru sfantu.dracu. In plus, la batranete m-as bucura sa am nepotii langa mine dar in vremurile astea... copiii pleaca prin tari straine si te lasa cu ditamai sandramaua goala.

Strada este relativ circulata. Nu este o strada principala. Momentan traficul este mediu dar oricat ne-am chinuit noi nu am gasit alta pozitie acestei case. Treburile se complica si in spatele curtii. Un vecin are un sopron cu panouri solare - vinde electricitate la Electrica Muntenia. Este un om influent in Ploiesti si prefer sa nu ma cert cu el facand casa aproape de panourile lui.

Cu toate ca lungimea curtii este de 100m (se ingusteaza in spate la 9,8m), nu prea am unde sa construiesc in alta parte :((

In privinta familiei - mai greu dupa 40 sa se mareasca iar nepotii ... ehee... mai e pana atunci :)

Balconul este intr-adevar cam fara rost si cred ca renunt la el pentru ca vine deasupra serei. Rostul lui era sa aiba sotia un loc sa-si usuce hainele - deh... metehne de bloc... de parca n-ar avea o curte intreaga.

Tamplaria va fi RR32 la exterior probabil (daca nu ne razgandim) si alba la interior.

Pentru culoarea si design-ul exterior al casei am deschis acest topic :) Habar nu am si nici arhitecta nu ma ajuta.
Multumesc pentru link si sfaturi!

 corinadaniela, on 17 februarie 2017 - 12:43, said:

off-topic, intreb : vecina poate sa vanda ceva care nu-i apartine de drept ? din moment ce nu a facut mostenirea dupa sotul decedat, nu cred ca poate vinde casa pana nu devine proprietara acesteia. vecina are copii sau alte rude care ar putea "intra" la mostenire ?

Vecina are un mostenitor. Cand va gasi un cumparator pentru casa va dezbate si mostenirea. De obicei, in astfel de situatii se semneaza un precontract, se da un avans, se dezbate mostenirea cu avansul (aprox. 4500 lei) si apoi se vinde.

 lungubogdan, on 17 februarie 2017 - 23:02, said:

in bucuresti nu ai voie sa lasi calcan vizibil. in al doilea rand trebuie sa aliniezi casa la aliniamentul existent al strazii. daca este o strada veche este posibil ca aliniamentul vecinului sa fie cel predominant pe strada. ai in certificat retragere obligatorie la 10.5 m din axul drumului? daca da atunci intr-adevar trebuie sa respecti aceasta retragere. certificatul din 2015 a expirat in 2016. a fost prelungit? daca nu trebuie scos altul. n mod normal te alipesti la calcanul vecinului incepand de la limita lui la strada pe o adancime de 15 iar restul de 2 m spre limita din fund a terenului raman neacoperiti. nu ai trecut in certificat o suprafata minima a lotului construibil? daca ai, cat este? cat este conform pug deschiderea minima a lotului construit? in bucuresti in general sub 12 m latime nu mai poti construi. pentru cladirile cuplate ai 200 mp minim si deschidere minima de 12 m. verifica foarte bine conditionarile din pug inainte de a face dezmembrari cadastrale.
vorbeste cu un avocat. acordurile vecinilor se pot rezolva si pe cale juridica. daca proiectul se intocmeste iar lucrarea se executa conform normativelor si legislatiei in vigoare nu prea exista motiv intemeiat pentru refuzul vecinilor.
vezi, acum intelegi cum te poate ajuta un arhitect si un jurist competent secondati de inginer de rezistenta si expert? un proiect pentru construirea unei case nu inseamna sa faci tu niste schite si un arhitect sa-ti puna stampila....

Da...
CU din aprilie 2015 expira in aprilie 2017 dar nu este bun oricum pentru ca este luat pentru tot lotul.
Totul va fi trecut in CU pentru dezmembrare si se pastreaza cele din CU din 2015, adica latimea minima 8m pt cladiri insiruite, retragerea de 10.5 de la axul drumului si suprafata minima de 200mp. Lotul construibil dupa dezmembrare va avea 250mp, 8.8m deschidere. Cat despre alipirea la calcanul vecinului - merci frumos de informatie. Am sa fac o nota informativa la depunerea actelor pentru CU construire P+1 pe lotul dezmembrat si am sa le cer sa precizeze in CU sa nu am batai de cap mai tarziu sa imi intoarca dosarul.

Multumesc!

#27
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
conform legea 50/1991 republicata in 2016 anexa 1:
2.5.6. Acordul vecinilor, conform prevederilor legale în vigoare, exprimat în formă
autentică, pentru construcţiile noi, amplasate adiacent construcţiilor existente sau în
imediata lor vecinătate - şi numai dacă sunt necesare măsuri de intervenţie pentru
protejarea acestora
-, pentru lucrări de construcţii necesare în vederea schimbării
destinaţiei în clădiri existente, precum şi în cazul amplasării de construcţii cu altă
destinaţie decât cea a clădirilor învecinate.

deci pana la urma insisti sa faci dezmembrare pe 200 mp? de ce?

#28
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 Nick_28, on 17 februarie 2017 - 22:21, said:




Am vazut si am auzit de atatea cazuri de igrasie in tara asta din cauza lipsei unui sistem de ventilatie...  Iar igrasie inseamna astm, un aer imputit, irespirabil, care te trimite la fereastra vesnic deschisa.... auzi mereu: "am oscilo` - deschid imediat fereastra". Cum ar fi sa spui ... la cat ai fixat higrostatul ca merge continuu ventilatorul?

Cat de grosi erau peretii casei tale in care te-ai nascut? O caramida? Sau erau din chirpici? (cat de bun era chirpiciul....) Sau te-ai nascut in bloc de beton cu pereti de 30 (care au in ei 10cm de polistiren dar nu la suprafata ca sa arda repede)? Acum sigilam bine casele ca sa deschidem "oscilo", nu? Nu mai spun ca pe la tara se mai ard si lemne in sobe de teracota in camere sigilate cu ferestre si usi termopan - gagica cu coasa sta prin curte si ii pazeste - saracii.
Nu v-a frapat mirosul cand ati intrat intr-o camera "sigilata" in care au petrecut cateva ore cativa oameni? Iarta-ma draga ca nu am apucat sa aerisesc...
Sa-l ia dracu de oscilo si de aerisit toata ziua. Totul trebuie sa fie automat. Higrostat la 60% cu sau fara recuperare de caldura (o vrajeala mare si recuperatorul asta - vor sari pe mine toti vanzatorii dar asta e - la noi nu isi merita banii iar sa faci unul singur nu e mare lucru).

Salut! Ok am priceput, ai o problema cu polistirenul te înțeleg sa ai rezerve fata de un material. Ce nu înțeleg  este de ce sa renunți total la izolație? Doar pentru ca nu se folosea la o casa de acum 200 ani ?  Reîntoarcerea la valorile tradiționale  este idilica dar nu cred ca aveau 23,5 C  la castel cind erau -10 afara. Formația mea este tehnica si ma bazez pe logica si argumente. Consider ca un perete monomaterial va izola mai bine cu cit grosimea este mai mare. Dar dacă mai multestraturi pot izola mai bine la aceeași grosime mi se pare foarte ok.  Poți opta pentru o caramida , paie, lemne, baloți, ce vrei la care sa adaugi un izolator termic pe care il agreezi ( vata de sticla, vata bazaltică, - materiale ignifuge.). Ideea este ca la final sa obții o bariera termică intre interior si exterior cit mai buna (atit iarna cit si. vara). Si da sunt de acord sa ai un sistem de ventilație automat care sa îți asigure confortul dorit. Nu vind recuperatoare de caldura si nu am acțiuni la o firma producatoare dar dacă nu mai credem intr-un calcul, in fizica si termodinamică următorul pas este evul mediu. Lasă un inginer sa calculeze dacă este sau nu eficient. Eu zic ca este in clipa in care ai o diferența semnificativă de temperatura intre interior si exterior.


#29
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
acum am citit si cu mai mare atentie. vecina are casa la 4 m fata de limita de proprietate. pentru ce iti trebuie tie acordul ei?
in mod normal lucrul acesta pe tine te obliga la o retragere fata de limita de proprietate la jumatate din inaltimea cladirii tale sau la minim 3 m. nu axista acord pentru construire pe hotar pentru ca nu ai voie sa construiesti pe hotar decat daca este un calcan acolo. iar aceste gen de acord nu este ca sa ai voie tu sa construiesti ci este ca sa-si dea consimtamantul sa realizezi lucrari de interventie la cladirea lui sau in vecinatatea cladirii lui. nici macar codul civil nu te lasa sa construiesti pe limita de proprietate.

L.E. intr-adevar am citi din nou acum codul civil art 612 referitor la distanta fata de limitele de proprietate. distanta minima este de 60 cm si se poate face o derogare prin acordul partilor. pe de alta parte, in bucuresti cel putin, nu se permite construirea pe limita de propietate daca nu este un calcan acolo astfel incat sa nu ramana calcan vizibil. s-au facut cladiri cu calcan dar pe paza unor puz-uri sau pud-uri aprobate in conditii cel putin ciudate ca sa nu zic altfel.
trebuie vazut exact ce scrie in certificat la regimul tehnic.

Edited by lungubogdan, 17 February 2017 - 23:51.


#30
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Multumesc frumos pentru informatii! Am sa tin cont cand am sa cer CU pentru lotul construibil.

Am CU din aprilie 2015 valabil 24 luni pentru tot lotul. Spune ca pot sa contruiesc doar insiruit si asa am de gand sa fac.
Cu vecina ... nu vreau sa ma cert cu ea pentru ca vrea sa vanda si daca vinde la negri .... Nu vrea - nu fac. Am renuntat demult la aceasta idee.
Sa vedem ce solutii am .... Sa mut hotarul temporar cu 50 cm pt a ajunge la aproape (+/-2% abaterea cadastrala) de 12 m (cu acordul ei - si este de acord dar ... nu se stie daca merge sa-si dea doar ea acordul si nu trebuie dezbatuta mostenirea inainte - asa ca am renuntat) si a obtine autorizatie dupa care sa ii vand bucatica aia (by the way - real am 11.55 la poarta, nu 11.36) - o treaba costisitoare si complicata, nu gluma.

Apoi mi-a venit ideea sa-i vand tatalui meu (eu sunt unic mostenitor) aceeasi parcela de pamant (cea in forma de L) ... si am stat aproape 2 ani blocat in ideea asta. Costisitor, complicat iar sotiei nu-i convine (trebuie sa ma mai gandesc la ce gandeste sotia, nu? :D)
Ca sa ma trezesc intr-o zi si sa realizez ca nu trebuie sa-i vand tatalui nimic ci trebuie doar sa-l dezmembrez si atat. Asa ca am facut dezmembrarea la un topometrist, a aprobat-o OCPI-ul si am mers fericit la notar. Notarul... tocmai a dat guvernul in decembrie OUG 100/2016 care spune ca si la dezmembrarile in mai putin de 3 loturi (inainte pentru 3 loturi se cerea CU) este nevoie de un CU informal. OK - scot CU informal. Si aici sunt acum - trebuie sa il iau luni dar nu se stie... poate intarzia.

#31
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 Nick_28, on 17 februarie 2017 - 21:56, said:

Cum vecinul are casa foarte aproape de strada, daca m-as lipi de tot calcanul lui atunci nu as mai putea respecta retragerea de 10.5m din axul drumului :-s
Am tinut cont si de retragerea de 5m de la hotarul din spate (asa se cere pe aici).
Mai exista o regula referitor la constructia pe calcan si anume ca nu poti construi pe o lungime mai mare de 15m lipit de calcanul vecinului (si aici pot avea o problema pt ca vecinul are 17m de calcan).
De cand te chinui sa explici pe aici situatia ta ..faceai un plan de situatie cu cu situatia actuala de pe teren si imprejur ..si cu propunerea dorita. Pentru ca nu prea am reusit sa te inteleg ce vrei sa faci tu acolo ..
Esti incurcat rau pentru ca se vede ca esti de unul singur ..adica nu ai un arhitect langa tine. Plus ca nu inteleg de ce trebuie sa stai doar la mana unui singur arhitect ..nu mai sunt si altii ...sau care e motivul real ?


"Pentru culoarea si design-ul exterior al casei am deschis acest topic"

Slabe sanse. Gandeste.te la alta metoda ..nu la intins mana :)))


#32
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 doarUNom, on 18 februarie 2017 - 09:57, said:

De cand te chinui sa explici pe aici situatia ta ..faceai un plan de situatie cu cu situatia actuala de pe teren si imprejur ..si cu propunerea dorita. Pentru ca nu prea am reusit sa te inteleg ce vrei sa faci tu acolo ..
Esti incurcat rau pentru ca se vede ca esti de unul singur ..adica nu ai un arhitect langa tine. Plus ca nu inteleg de ce trebuie sa stai doar la mana unui singur arhitect ..nu mai sunt si altii ...sau care e motivul real ?


"Pentru culoarea si design-ul exterior al casei am deschis acest topic"

Slabe sanse. Gandeste.te la alta metoda ..nu la intins mana Posted Image))

Sunt la al patrulea arhitect acum. Primul - luat din ziar. 2 - fost arhitect la urbanism Ploiesti - pensionar. 3 - arhitect al primariei. 4 - unul din cei mai tari din Ploiesti. Nici unul nu a gasit nici o solutie sa construiasca ceva pe acest teren. De fapt din aceasta cauza am ajuns la al patrulea - pentru ca ceilalti nu au reusit sa gaseasca o modalitate legala de a construi pe acest teren. Toti au sarit in sus cand le-am spus de extinderea casei batranesti aflate acum pe acest teren, pe aceeasi locatie unde vreau sa construiesc eu P+1.
Ultimul arhitect, cand a vazut CU eliberat in aprilie 2015 a zis - OK - imediat rezolvam cu plan de situatie. Fa tu intre timp PAC, plateste expertiza geo, fa expertiza cladirii vecinului, fa planurile pana iese alt CU. Si am facut... geo, PAC - degeaba - bani aruncati. Ca sa-mi spuna ca ea nu poate obtine un CU diferit de cel din 2015 ca are dreptate cea care a facut CU in 2015 si ca ea nu a vazut ca are dreptate. Un kkt - nu citesti un CU - nu ai timp sa il intelegi, nu te intereseaza...

Attached Files


Edited by Nick_28, 18 February 2017 - 10:34.


#33
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
Salut. Daca esti de acord poti pune un scan de pe c.u. aici si ma uit eu pe el. Sterge tot ce tine de date personale. Ma interesează doar regimul tehnic iar de pe pagina a doua avizele si studiile care trebuie făcute.

#34
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ok. Singura varianta ar fi la calcan. Ai nevoie de expertiza tehnica pe casa vecinului si studiu geo.
La calcan ce nu te multumeste ?


#35
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 lungubogdan, on 18 februarie 2017 - 11:49, said:

Salut. Daca esti de acord poti pune un scan de pe c.u. aici si ma uit eu pe el. Sterge tot ce tine de date personale. Ma interesează doar regimul tehnic iar de pe pagina a doua avizele si studiile care trebuie făcute.

 doarUNom, on 18 februarie 2017 - 13:48, said:

Ok. Singura varianta ar fi la calcan. Ai nevoie de expertiza tehnica pe casa vecinului si studiu geo.
La calcan ce nu te multumeste ?

Ma multumeste orice constructie la ora actuala dar prefer una cuplata la calcanul vecinului. Momentan nu pot construi nimic pe 1000mp cu deschidere 11.36cm - WTF!

Stiu de expertiza.. aproape ca o facusem - un fas de 1000 lei care sa-ti spuna ceva ce stii - sa construiesti cate 1 m de fundatie pe sarite sau alte doua tehnici posibile cu care nu sunt de acord oricum.

Attached Files



#36
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Mda...ciudat regulament de urbanism care obliga practic la creare de 2 calcanuri, chiar si pentru terenuri unde nu exista decat un calcan. Probabil loturile sunt inguste si lungi...si ca sa nu puna bete in rotile  dezvoltatorilor (acestia sigur vor merge pe varianta maxima de inaltime posibila) si sa le ceara PUD-uri si studii de insorire, au preferat sa creeze calcanuri iar zonele vitrate sa se faca pe zonele din fata si spate.
De curiozitate, terenul vecinei din dreapta ce latime are?

Later edit: ai incercat sa iei autorizatie de consolidare si extindere pentru casa veche (ce suprafata are?), daca zici ca vrei sa faci pe acelasi amplasament?

Edited by the_lion, 18 February 2017 - 19:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate