Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

problema checkin mobil Wizz

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
Problema e in felul urmator:
In 29 noiembrie trebuia sa ma intorc de la Lisabona - Bucuresti, mi-am facut checkin-ul pe mobil, mi-a generat boarding pass-ul, insa cand am ajuns la aeroport, nici nu am ajuns la security, ca un ofiter m-a si oprit, si nu m-a lasat sa trec dispozitivul mobil langa acel scanner, zicandu-mi ca in cazul Wizz, nu accepta decat biletul printat (pe hartie). Insa mie aplicatia mi-a generat biletul pe mobil. M-am certat pe acolo cu aia, si tot nu m-au lasat sa trec, din cauza asta am pierdut avionul.
In termenii si conditiile Wizz, intr-adevar scrie ca anumite aeroporturi nu accepta biletul de imbarcare electronic (nu zice si CARE), iar in acest caz, aplicatia mobila NU va genera biletul, utilizatorul stiind ca trebuie sa si-l printeze singur.
Bun, acum am deschis o sesizare la wizz, si ma tot lupt cu ei sa imi recuperez banii pe care i-am dat ziua urmatoare, la 2 companii aeriene (in total vreo 900 lei), ca sa ajung acasa.
La ultimul raspuns de la sesizare, mi-au cerut sa le atasez biletul cu care m-am prezentat la aeroportul din Lisabona, insa problema e ca nu il mai am pe mobil, intrucat mi-am schimbat iphone-ul de atunci, si nici in aplicatia mobila wizz, in Contul meu, nu il mai gasesc (de fapt nici un bilet de la zboruriel trecute nu mai e disponibil). Insa sunt 100% sigur ca la acel moment eu m-am prezentat cu biletul pe mobil.
Ce as putea face in situatia asta (daca stie cineva)?E
Ei in sistem, nu au niste log-uri, ceva, sa vada ca mie mi s-a generat biletul electronic, desi nu ar fi trebuit?
Aeroportul din Lisabona mi-a raspuns acum 2 luni, cum ca a informat compania Wizzair cu privire la faptul ca, codul lor de bare nu e in conformitate cu... nu stiu ce "IATA regulations", insa se pare ca cei de la wizz nu si-au actualizat aplicatia pe mobil si a permis generarea biletului electronic in 29 noiembrie.

Pareri?

Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Si iata cum un bilet low-cost ajunge sa coste dublu fata de unul la o cursa de linie.

Pareri?
Una singura.In momentul cand am gratuitati,preturi scazute,etc.,la indiferent ce fel de produse sau servicii,casc gura de zece ori.Chichitele alea sunt facute exact ca sa incurce si sa aiba motive de a anula orice fel de plangeri ulterioare.Si fara check-in direct.Doar la "ghiseu",chiar daca stau la coada.Acolo se clarifica totul.

Edited by adisz, 17 February 2017 - 10:48.


#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Daca nu mai ai biletul pe telefon sanse mici sa ai castig de cauza, cine crezi ca o sa caute log-uri in severe ca sa-ti dea banii inapoi...nu e in interesul lor.

Intotdeauna am cartea de imbarcare printata in valiza, desi folosesc telefonul, pentru a evita astfel de situatii.

chiar nu gaseai in aeroport vreo posibilitate sa printezi biletul...sau ai vrut "sa arati ca poti" ?

Edited by alexa32, 17 February 2017 - 10:51.


#4
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
Nu, nu am gasit nicaieri in aeroport sa mi-l printez. Consider ca e vina lor. Daca checkin ul mobil nu e permis, de ce mi a mai generat aplicatia, biletul? sau wizz airr nu traieste in secolul XXI,pe principiul "Save the paper! Think before you print"?
Daca e greseala lor, sa plateasca.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006

 alexa32, on 17 februarie 2017 - 10:49, said:

Daca nu mai ai biletul pe telefon sanse mici sa ai castig de cauza, cine crezi ca o sa caute log-uri in severe ca sa-ti dea banii inapoi...nu e in interesul lor.
Cand o sa-i actionez in instanta sa vezi atunci ce o sa fie in interesul lor :)
Undeva in servere, ei tot au biletul ala electronic

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

 adisz, on 17 februarie 2017 - 10:33, said:

Una singura.In momentul cand am gratuitati,preturi scazute,etc.,la indiferent ce fel de produse sau servicii,casc gura de zece ori.Chichitele alea sunt facute exact ca sa incurce si sa aiba motive de a anula orice fel de plangeri ulterioare.Si fara check-in direct.Doar la "ghiseu",chiar daca stau la coada.Acolo se clarifica totul.
Daca poti face check-in online, cel de la ghiseu e pe bani (la majoritatea low cost-urilor)

#7
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Intrebare: cu cine te ai certat acolo? Cu cei de la securitate sau cu cineva de la biroul wizz air? Ai fost macar la biroul unde sa facea check in ul sa vorbesti cu cineva de acolo?
Daca da, ce au zis?

Ca sfat general: niciodata nu pleci din aeroport fara o dovada pentru ce s-a intamplat. Niciodata.

Insisti sa primesti ceva scris de la ei ca ti-a fost interzisa imbarcarea si din ce motiv.

Acum este cuvantul tau importiva cuvantului lor. Imi pare rau sa o spun dar slabe snase sa castigi ceva.

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
Pai am facut ulterior sesizare aeroportului din Lisabona, si am primit raspuns pe mail, de la managerul aeroportului. Situatia e clara: codul de bare Wizz de pe biletul electronic nu e in conformitate cu nu stiu ce cacaturi de reglementari, si ei au anuntat Wizz despre lucrul asta. Dar compania de ce nu si-a modificat aplicatia in consecinta, ca atunci cand voiam sa mi fac checkinul, sa nu-mi genereze biletul, si sa ma atentioneze, ca "bai boule, printeaza-ti biletul"?
Acolo la aeroport m-am certat cu un angajat al aeroportului, nu stiu ce era ala, era primul de care trebuia sa trec, ca sa ajung la security. Era un turnichet de ala sau cum sa-l numesc, cu o chestie electronica, un display ceva, si mi-a zis ca nu merge cu biletul electronic, trebe printat. La ghiseul Wizz nu era nimeni, ca doar m-am invartit pe acolo, dar nimic.
Cuvantul meu impotriva cuvantului lor. Chiar merg pana la capat, nu ma las. Am pierdut o seara acolo, plus vreo 900 lei in ziua urmatoare, pentru alte bilete, cu alte 2 companii

Edited by Talkabout, 17 February 2017 - 21:49.


#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In momentul in care nu te-a lasat ofiterul sa treci trebuia sa mergi la biroul de check-in al Wizzair sa le expui situatia si sa-i rogi sa-ti printeze boarding pass-ul.

Poate nu era nimeni la ghiseul Wizz unde se vand bilete dar la check in sau bagdrop trebuia sa fie cineva in afara de cazul in care ai ajuns in aeroport dupa ora de inchidere a check-in-ului.

Ofiterul respectiv verifica boarding pass-urile inainte de security tocmai ca sa nu apara apoi probleme la boarding, toti cei care trec pe acolo sa fie cu boarding pass-ul OK.

Edited by mdt, 04 March 2017 - 15:07.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Alice, on 17 februarie 2017 - 12:10, said:

Daca poti face check-in online, cel de la ghiseu e pe bani (la majoritatea low cost-urilor)

Spre rusinea mea,acum aflu pentru prima oara de acest lucru.N-am stiu chestia astaPosted Image

#11
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
Biletul electronic TREBUIE printat....daca procedezi asa cum ai facut tu iti asumi niste riscuri inutile. Calatoresc f des cu avionul...prima grija este sa am ticketul electronic printat+viza electronica ( acolo unde e cazul ) . De viza in pasaport nici nu mai zic ...

#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Smarty23, on 09 martie 2017 - 14:17, said:

Biletul electronic TREBUIE printat....daca procedezi asa cum ai facut tu iti asumi niste riscuri inutile. Calatoresc f des cu avionul...prima grija este sa am ticketul electronic printat+viza electronica ( acolo unde e cazul ) . De viza in pasaport nici nu mai zic ...

Biletul electronic NU TREBUIE printat.
Boarding pass ul obtinut prin mobile check in (nu online check in) iar NU TREBUIE printat.


Nu este nici un risc si daca persoana respectiva ar fi mers la ghiseul de check in in loc sa stea sa se certe cu cel de la scanare care nu facea altceva decat sa is faca unca atunci nu ar fi avut nici o problema.

Pe site-ul wizz air scrie foarte clar: "Online and Mobile check-in may not be available at some airports.
In these cases Airport check-in is offered free of charge."

Mai mult exista chiar si o lista cu aeroporturile unde tre sa faci check inul la ghiseu:

List of airports where online check-in is not available and airport check-in is free of charge:
  • Dubai (to Budapest only)
  • Hurghada
  • Antalya
  • Istanbul
  • Corfu
  • Palma de Mallorca
  • Zaragoza
  • Lisbon


Deci ce despagubire vrea daca nu s-a dus la biroul de check in?

Inteleg: e vina wizz air-ului ca i-a lasat sa faci check inul mobil (desi acum nu are nici o dovada deci...) dar nu e vina lor ca nu s-a dus la ghiseu sa ceara ceva la care avea dreptul gratis.

Erau ghiseele inchise? Pai asta nu mai e vina wizz air. Ca inseamna ca ai ajuns prea tarziu. Si vezi ca poti sa primesti niste despagubiri daca ai ratat imbarcarea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate