Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie sursa si carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 ethan, on 17 februarie 2017 - 09:00, said:

Salut tuturor.
Va rog sa-mi recomandati o sursa pentru urmatorul sistem deja cumparat:
-sunt 2*8 Gb RAM.
-vor mai fi conenctate 2 HDD, unul de 1 Tb si unul de 320 Gb.
-toate vor intra in carcasa asta: http://altex.ro/carc...a-1g5-00m1wn-00
-carcasa vine cu 2 ventilatoare, dar voi adauga inca 3 in viitor.
M-am gandit la aceasta sursa: http://altex.ro/surs...s-600w-14cm-fan
Ce pareri aveti?
Multumesc.
Tinand cont de toata configuratia ta:
poti pune un cooler Noctua NH15 AMD-ului tau si ai scapat de cele venturi ale carcasei + celelate 3 pe care doreai sa le achizitionezi.
Tu stii ce zgomot creaza  5ventilatoare intr-o incinta ?

Sursa ar trebui sa fie  un 650 W, adica cu inca +50 W pt  spike-urile de curent si tensiune.

#38
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 lightpoint, on 20 februarie 2017 - 13:04, said:

Sursa ar trebui sa fie  un 650 W, adica cu inca +50 W pt  spike-urile de curent si tensiune.

Ce sa faca sursa de 650W cu componentele alea? Ai componente care utilizeaza cam 250W.

#39
ethan

ethan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.05.2004

 StickyFingaz, on 20 februarie 2017 - 13:02, said:


Care RX l-ai ales, de la ce producator? Pentru 250 de lei in plus fata de un 470 4GB sau 1060 3GB eu zic ca ai facut o alegere buna. Acum, ai si 1060 la 6GB la acelasi pret, diferentele dintre ele constand in ce jocuri ai de gand sa joci: DX12 - AMD clar, DX11 - NVidia.

MSI RX 480 GAMING X 8Gb.
Nu-mi mai aminti de 470 vs. 1060 ca ma ia durerea de cap. Intr-un final am ales 470 mizand pe cei 4 Gb si sperand ca vor aparea cat mai multe jocuri DX12 cat si drivere AMD cat mai optimizate.

#40
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 ethan, on 20 februarie 2017 - 13:25, said:

Nu-mi mai aminti de 470 vs. 1060 ca ma ia durerea de cap. Intr-un final am ales 470 mizand pe cei 4 Gb si sperand ca vor aparea cat mai multe jocuri DX12 cat si drivere AMD cat mai optimizate.

Hehe, stai relaxat ca e alegerea mai buna. Sunt insa persoane care vor sa le mearga unele jocuri pe DX11 si nu prea-i intereseaza de cele noi, iar pentru aia NVidia e sfant.

Sa-l stapanesti sanatos.

#41
jagdtiger

jagdtiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.08.2014
In locul tau as lua sursa Seasonic S12II-520 Bronze .Nu ai cum sa dai gres cu brandul asta+ ca nu ai nevoie de 650w.
Carcasa DeepCool Kendomen RD .Trebuie sa o gasesti si prin alte parti pe gri daca nu-ti place rosu. Vine cu 5 ventilatoare instalate care-s ok. E un best buy in categoria asta de pret. Daca te "incapatanezi" cu carcasa aia, cumpara-i un ventilator static presure pentru ca nu e fata deschisa sa traga destul aer. Trebuie sa ai presiune pozitiva in carcasa.
Pentru CPU cooler as lua be quiet! Pure Rock sau Cooler Master Hyper 212 EVO. Dpmdv sunt best buy in banii astia. Ai insa grija ca poti pierde un slot ram atunci cand montezi un cpu cooler aftermarket.
Legat de restul componentelor, trebuia sa astepti sa apara Ryzen. Mai e cam 1 saptamana pana la lansare.

#42
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 jagdtiger, on 21 februarie 2017 - 22:46, said:

Legat de restul componentelor, trebuia sa astepti sa apara Ryzen. Mai e cam 1 saptamana pana la lansare.

Nu-i intra Ryzen in bani pentru ca acum se lanseaza doar R7.

#43
ethan

ethan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.05.2004

 jagdtiger, on 21 februarie 2017 - 22:46, said:

In locul tau as lua sursa Seasonic S12II-520 Bronze .Nu ai cum sa dai gres cu brandul asta+ ca nu ai nevoie de 650w.
Carcasa DeepCool Kendomen RD .Trebuie sa o gasesti si prin alte parti pe gri daca nu-ti place rosu. Vine cu 5 ventilatoare instalate care-s ok. E un best buy in categoria asta de pret. Daca te "incapatanezi" cu carcasa aia, cumpara-i un ventilator static presure pentru ca nu e fata deschisa sa traga destul aer. Trebuie sa ai presiune pozitiva in carcasa.
Pentru CPU cooler as lua be quiet! Pure Rock sau Cooler Master Hyper 212 EVO. Dpmdv sunt best buy in banii astia. Ai insa grija ca poti pierde un slot ram atunci cand montezi un cpu cooler aftermarket.
Legat de restul componentelor, trebuia sa astepti sa apara Ryzen. Mai e cam 1 saptamana pana la lansare.

Sirtec-ul are 600W. Posted Image Seasonic vad ca are doar 3 protectii Posted Image . Nu zic ca ar fi rea cea propusa de tine, dar nu se gaseste la Altex din pacate.

Pe acea carcasa pusesem ochii inainte dar varianta cu argintiu. Asta cu rosu e oribila. Plus ca ventilatoarele au leduri... rosii... pom de Craciun. THERMALTAKE Versa U21 consider ca e (aproape) perfecta. Am 2 HDD-uri + 1SSD fara DVD-ROM. Cred ca a SilentiumPC Aquarius X70W http://www.pcgarage..../aquarius-x70w/ este perfecta tocmai pentru ca nu are usita in fata. Dar nu se gaseste la Altex. Sper ca cei de la Thermaltake s-au gandit la acest aspect si are destul loc sa traga aer pe langa usa. Daca nu, deschid usa.

Cu Ryzen e bataie lunga, de cel putin o luna. Pana apar pe stoc, la ce preturi, daca merita comparate cu Intel, apoi teste, placi de baza cu AM4 sa fie destule sa avem de unde alege, pret si la astea. Pot aparea probleme. Dupa ce se linistesc apele dupa cateva luni putem vorbi de Ryzen si AM4.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate