Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Casa P+1 Pantelimon Ilfov 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
666 replies to this topic

#631
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostoMariusRO, on 21 martie 2019 - 11:29, said:

Am cumparat si am aruncat 2 plinte din duropolimer. In teorie e frumos si simplu, dar incearca sa o montezi si mai vorbim Posted Image

Poti dezvolta subiectul?

#632
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMirel_85, on 21 martie 2019 - 11:20, said:

Varianta din stanga, clar. Totusi parerea mea e ca plinta de gresie merge doar in bai si eventual bucatarie. De exemplu daca ai camara, vestibul, hol, living si pui gresie pe jos, nu o sa fie cel mai frumos aspect cu plinta de gresie. Pune precum spun si colegi de mai sus, PVC sau preferabil de duropolimer ca o poti colora ca peretele. Eu am vazut la cineva plinta din duropolimer cum arata si imi pare rau ca am pus plinta de gresie in hol si in bucatarie.



Gresia e montata cu o gletiera cu dinti de 8mm pe adeziv flexibil Weber Portelanat. Nu am masurat citi mm de adeziv sunt sub gresie.
In privinta rosuturilor de dilatare intre circuite - daca ceva se poate taia cu flexul gresia si monta un profil de dilatare. Desi am tras circuite separate pentru termostate individuale pe camera nu cred ca voi puna termostate individuale pe camera. La inceptut voi pune doar un termostat etaj si unul parter si voi vedea cum evoluiaza lucrurile. Daca voi fi satisfacut de confort si consum asa si va ramine.
Poate doar la bai s-ar merita termostat individual dar in bai am alt tip de gresie si automat voi avea rost de dilatare.
La usi bineinteles ca nu voi monta plinta pina la la gol usa. Se va monta mai intii usa si pe urma se va completa cu plinta.

Edited by d_dutca, 21 March 2019 - 11:38.


#633
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirel_85, on 21 martie 2019 - 11:33, said:

Poti dezvolta subiectul?

Plinta duropolimer e de fapt un plastic plin si se imbina la colturi prin taiere la 45 de grade si lipire. Daca nu o tai perfect, se imbina ca dracu. Sau daca nu ai unghiul fix 45 de grade la colt. Trebuie taiata manual, pentru ca daca incerci la circular, soricel sau altceva se topeste. Iar manual, daca iti tremura un pic mana si ti-a fugit un pic taietura, esti copt. Am incercat 3-4 dispozitive de taiere in unghi. EU nu am gasit unu pe care sa poti tine o bara lunga de 2.5m suficient de bine si de nemiscata ca sa o poti taia perfect.

Adrian zice bine, ca au cerut unii 20 de lei/ml de montaj. Asta in conditiile in care plinta efectiv costa vreo 15 lei/ml. Poate au ei vreun secret ceva, dar si daca le iese bine, ajungi sa dai peste 10 euro/ml , ca si adezivul cu care se lipeste e scump.

#634
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Un sfat pentru cei care nu au trecut inca prin etapa tencuiala/glet. Cind tencuie peretii sa aveti grija ca imbinarea intre podea si perete sa fie "taiata" cu mistria la 90 grade. La mine pe alocuri e esita tencuiala in exterior, pe alocuri sunt gauri. Mai pe scurt dezastru.Posted Image

Iar la glet sa nu dea cu glet 5 cm in partea de jos a peretelui daca aveti de gind sa lipiti plinta cu adeziv de perete.
Am pierdut o zi sa raschetez gletul la etaj de pe acei 5 cm si 1 saptamina sa-si revina picoarele la normal deoarece toata ziua am stat semiasezat si semiaplecat.
Primele zile dupa experienta nici ciorapii nu-i puteam imbraca pe picioare Posted Image

Si mai de raschetat si parterul.Posted Image

#635
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postd_dutca, on 21 martie 2019 - 12:18, said:

Si mai de raschetat si parterul.Posted Image

Te obosesti degeaba, crezi tu ca nu prinde si asa. Plinta sta vertical, nu o trage nimeni de pe perete, un adeziv bun lipeste gresie pe gresie da pai gresie pe glet. Daca nu crezi poti incerca o proba sa lipesti o mica plinta undeva si dupa 24 de ore cat e timpul de intarire incearca sa o dezlipesti, dar cu mana, nu cu ranga!

#636
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Poate nu raschetez peste tot dar pe alocuri e ceva burta care trebuie sparta pentru a monta corect plinta.
La parter trec la rotopercutor. La etaj am spart cu dalta si cred ca mi-am dat vreo 50 de ciocane in stinga.
Baiatul care lucreaza acum e un pic mofturos (in sensul bun al cuvintului) la modul cum lucreaza. Da lucreaza mai incet dar nu vrea sa faca lucrul de mintuiala.

#637
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am luat plinta cu tot cu montaj. Da, sunt complicatii gramada la finisaje, e lucru dracu.

#638
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBylly00, on 21 martie 2019 - 17:12, said:

Eu am luat plinta cu tot cu montaj. Da, sunt complicatii gramada la finisaje, e lucru dracu.

Ce fel de plinta su cat a fost montajul?

#639
popaionutcatalin

popaionutcatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.04.2014

View Postd_dutca, on 21 martie 2019 - 08:40, said:

In weekend-ul trecut am tras un traseu pentru apa si tevile pentru automatizarea la porti. Sapind prin curte mi-am dat seama ca nu am curent la poarta si am tras si o teava pentru curent. Posted Image
Attachment Image11.jpgAttachment Image9.jpg

Sa inceput montatul gresiei la etaj. Gresiea e de 15x90 cm, rectificata, rosturi de 1.5mm intre ele, fara profile de dilatare la trecere intre camere.
Attachment Image11113.jpgAttachment Image11114.jpg

Posted Image
Am o intrebare legata de plinta (plinta e obtinuta din placa de gresie de 15x90 impartita in 2 bucati de 7x90).
Mesterul imi propune sa pun plinta ca in imaginea din dreapta. Pe peretele din stinga bucati intregi decalate similar cu al doilea sau al treilea rind de gresie (pe imagine plinta e decalata ca rindul 3). Peretele din dreapta - plinta la fiecare 15 cm. Din imaginea atasata se poate vedea ca asa tip de montaj nu arata prea "bine".Posted Image

Eu as merge pe varianta din stinga - plinta lunga de 90. Sau o pun decalata la 1/3 de lungime similar cu gresia de pe jos sau aleg layout-ul clasic de montare a faiantei pe perete - calculez numarul total de bucati intregi de fainta care intra pe perete, scad o bucata si incep montarea faiantei de la mijlocul perete in stinga/dreapta completind ultimele rinduri stinga/dreapta cu faianta taiata la lungimea necesara.

Daca ati montat plinta taiata din gresie cum ati pozitionat rosturile plintei fata de rosturile gresiei si ati tinut cont de lungimea/latimea gresiei fata de lungimea plintei ?
In general rosturile la plinta se aliniaza cu rosturile la gresie ?

Cat costa gresia si de unde este?
Arata intr-un mare fel.

#640
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Gresia e EnergieKer, Model Antiqua Rovere.
96Ron m2 cumparata de pe Valea Cascadelor.

#641
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
De o luna pe strada e asfalt. Bucuria copiilor - toate serile is cu rolele si bicicletele pe strada.
Dar sunt si minusruri - au turnat asfaltul cam sus si voi fi nevoit sa ridic cornierul de ghidaj la poarta mare.
In fata gardului meu trotuarul e asa de lat incit pot parca integral masina pe trotuar.
Attached File  Image11111.jpg   288.24K   83 downloads

Am cam terminat-o cu canalizarea prin curte. Mam saturat sa sap. Am conectat toate burlanele la canalizare, tras apa la mijlocul terenului pe partea stinga si dreapta a casei, tras canalizare/apa/cirent in spatele curtii unde vreau sa fac o anexa si un wc in ea.
Attached File  Image11113.jpg   693.55K   80 downloadsAttached File  Image111113.jpg   271.35K   73 downloadsAttached File  Image111122.jpg   646.94K   61 downloadsAttached File  Image111129.jpg   365.48K   58 downloadsAttached File  Image111156.jpg   356.74K   53 downloadsAttached File  Image111160.jpg   371.9K   54 downloadsAttached File  Image111164.jpg   447.3K   48 downloadsAttached File  Image111167.jpg   458.51K   74 downloads

Aproape sa terminat de montajul gresiei. Saptamina asta poate scap si de plinta.
E cam problematica gresia aleasa. Unele placi is concave, altele is convexe, unele is mai inguste - altele mai late.
Sa montat si sortul de la bucatarie.
Attached File  Image111146.jpg   150.1K   77 downloadsAttached File  Image111147.jpg   131.89K   81 downloads

Iar sa spart circuitul de apa din camin. Norocul meu ca in vecin a observat si am avut o scurgere de doar 3 m3 de apa.
Attached File  Image111184.jpg   261.33K   81 downloads

Au schimbat si iluminarea publica - au pus niste lampi cu led destul de puternice care noaptea ilumineaza destul de bine partea din fata a curtii.

Edited by d_dutca, 02 May 2019 - 13:06.


#642
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postd_dutca, on 02 mai 2019 - 13:04, said:

Aproape sa terminat de montajul gresiei. Saptamina asta poate scap si de plinta.
E cam problematica gresia aleasa. Unele placi is concave, altele is convexe, unele is mai inguste - altele mai late.

La cumnata mea, au reusit sa o monteze cu ajutorul unor cleme de plastic din cate am inteles, care au ramas apoi sub gresie.

Edited by puisor, 02 May 2019 - 13:46.


#643
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

View Postpuisor, on 02 mai 2019 - 13:17, said:

La cumnata mea, au reusit sa o monteze cu ajutorul unor clipsuri din cate am inteles, care au ramas apoi sub gresie.
Sistem de nivelare gresie - sunt foarte utile daca montezi toata suprafata intro zi.
La mine insa gresia a fost montata de un singur om care monta trei rinduri de gresi si le lasa pina a doua zi sa se usuce.
Din cauza ca gresia (15cm latime si 90cm lungime) pe alocuri e convexa poate aparea problema la imbinare ca in imaginea de mai jos.
Attached File  Gresie.jpg   18.29K   73 downloads
T-urile "normale" - gresia e convexa (mijlocul placii in sus - virfurile placii in jos) si e montata in ziau precedenta.
T-ul "inversat" - gresia convexa similar si montata a doua zi.
La imbinare gresia cu T-ul inversat va fi mai sus ca celelalte doua si va fi un pic neplacut sa calci cu piciorul gol pe acea portiune.
In acest caz sistemul de nivelare nu prea ma ajuta doarece gresia din ziua precedenta deja e intepenita si nu o mai poti indrepta cu sistemul de nivelare.
Plus ca gresia e rectificata cea ce aplifica sensatia neplacuta. Daca gresia ar fi fost nerectificata cred ca nici nu observam la atingere acea denivelare.

Edited by d_dutca, 02 May 2019 - 13:57.


#644
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu am gresie cu placi lungi (vreo 60 cm daca imi amintesc bine) si am observat aceeasi problema, placile nu erau plane.
Dar cel care mi le-a montat mi-a propus o chestie care a rezolvat problema: placile sunt decalate doar cate 10 cm la capete, nu sunt decalate o jumatate de placa. Apoi in timpul montajului le-a mai si ales sa fie "potrivite" ca denivelare.
Rezultatul final este ca nu se simte nici o diferenta de nivel.

#645
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Baia de jos e aproape de finit. Astept completare de mosaic pentru caditsa.
Attached File  Image111156.jpg   121.44K   71 downloadsAttached File  Image111158.jpg   120.14K   76 downloadsAttached File  Image111160.jpg   150.55K   85 downloads

Cum fara prostii facute de instalator. Cadrul de wc era montat prea adinc. Daca se facea masca nu mai puteam actiona butonul wc. Sa taiat si resudat cadrul, schimbat tevile de alimentare cu apa si refacut traseul de evacuare.
Attached File  Image11114.jpg   374.1K   89 downloads

Vinerea trecuta a fost potop in Pantelimon Pentru a cita oara sa umplut caminul.
Attached File  IMG-20190524-WA0011.jpg   143.97K   90 downloads

Pentru ce furtun de nivel daca exista metoda "inundarii" Posted Image
Attached File  Image111154.jpg   759.03K   98 downloads

Foto de familie.
Attached File  Image111152.jpg   363.99K   93 downloads

Edited by d_dutca, 28 May 2019 - 11:32.


#646
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Volakas 30X60 de la piatraonline? Arata interesant.

#647
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu unu..m-am bazat pe instalator ca-mi face treaba buna..mai colaborasem si in trecut..si acu 3 ani am avut incredere sa-l las pe el sa-mi cumpere piesele (distribuitoare de apa..conectica la tevi..etc)..Ieri a fost nevoie sa schimb o chiuveta..si am oprit circuitele  de apa calda si rece in distribuitor..insa..surpriza..apa rece tot venea la consumator..deci 'robinetul' ala a murit in distribuitor..Am oprit apa in toata casa..mi-am facut treaba..si am dat drumu inapoi la apa..

Pe viitor...o sa schimb distribuitorul de apa menajera cu totul.

O alta buleala..legat de corpul vasului wc suspendat..la montaj mi-au scos suruburile (tijele) de care vine prins vasul..si cand le-au pus inapoi..le-au pus in gaurile 'gresite' (vine cu 2 randuri de gauri de alea..mai apropiate sau distantate..intre ele). Bineinteles ca nu aveam vasul wc cand a fost montat corpul..L-am luat abia cand monta finisorul faianta. Bineinteles ca a pus intai faianta frumos pe corpul ala..si cand sa montez vasul wc..nu se potriveau gaurile de prindere in vas...

Toti trecem prin de astea...bine ca se pot rezolva..

Edited by manghels, 28 May 2019 - 13:17.


#648
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

View Postcatalijns, on 28 mai 2019 - 12:51, said:

Volakas 30X60 de la piatraonline? Arata interesant.
FAP Roma Statuario 25x75.
Policioarele sunt din marmura de 2cm

View Postmanghels, on 28 mai 2019 - 13:09, said:

O alta buleala..legat de corpul vasului wc suspendat..la montaj mi-au scos suruburile (tijele) de care vine prins vasul..si cand le-au pus inapoi..le-au pus in gaurile 'gresite' (vine cu 2 randuri de gauri de alea..mai apropiate sau distantate..intre ele). Bineinteles ca nu aveam vasul wc cand a fost montat corpul..L-am luat abia cand monta finisorul faianta. Bineinteles ca a pus intai faianta frumos pe corpul ala..si cand sa montez vasul wc..nu se potriveau gaurile de prindere in vas...

Stii nici nu mea trecut prin cap sa verific distanta. Din pozele pina la rigips observ ca sunt montate la 180mm interax. Vasele WC sunt deja cumparata si la fel sunt la 180mm. Deseara o sa verific.

O intrebare legate de radioatoarele portprosoape. Tevile de alimentare portprosop au 45 cm si respectiv 55 cm interax. Daca cumpar portprosoape ce au 46.5 si 56.5 interax nu vor fi probleme cu conectarea lor. Teava din perete e PEX de 16mm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate