Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Casa P+1 Pantelimon Ilfov 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
666 replies to this topic

#271
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca s-au facut ceva calcule de incarcari cand a decis structuristul ce grosime de lemn sa foloseasca la fiecare obiect. De obicei..ei is obisnuiti cu o anumite sectiune (patrat sau dreptunghi si cu alea merg la toate 'proiectele' / cel putin din ce m-am confruntat si eu cu asta..pt ca si eu am facut ceva modificari..dar in plus).

Eu am avut cosoroabe de 12/12 dar le-am modificat in 20/20 pt a fi mai 'usor' de izolat placa de peste etaj..desi numai usor n-a fost..numai pe burta am stat in acele locuri de la cosoroaba..Popii au fost de 12/12 iar capriorii de 5/15. Au mai fost anumiti stapi la terasa/lucarna de 12/20. Coama si penele de 12/12 iar clestii si contra-fisele de 5/15. La mine a fost tigla ceramica..destul de grea..

Cel mai bine e sa-l intrebi si pe structurist ce parere are..despre modificarile pe care intentionezi sa le faci..

Tratatul cherestelei e indicat sa fie jos..pt ca e mai simplu..decat sa stai cracanat sus pe casa..s-o acoperi pe toate partile..Eu am ales varianta 2..Posted Image. Inca mai am de dat pe interior..in pod..Cu un vermorel..e o joaca de copii..

Edited by manghels, 24 July 2017 - 09:48.


#272
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sectiunea de 10x10 la capriori nu este ok...este doar risipa de material....la capriori se foloseste in mod curent sectiune de tip dreptunghi...din cate am observat tot facand calcule sectiunea de 5x15 este cea mai ok dpdv al rezistentei si al consumului de material...asa ca da...schimba sectiunea la capriori dar cere-i structuristului sa tii recalculeze..te-as fi ajutat cu un calcul dar sunt prea "prins"...

#273
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
@brownie din punctul meu de vedere nu-i risipa de material/bani deoarece eu platesc per total lucrarea, materialul fiind cumparat de constructor.
E vreo diferenta din punct de vedere al rezistentii si al modului cum se comporta in timp capriorii patrati fata de cei dreptunghiulari ?

Structuristiul meu destept a pus chepengul fix sub un pop Posted Image
O sa trebuiasca sa-l redimensionez (mea dat dimensiunile de 120x80 - nu prea am gassit scari pentru aceasta dimnesiune) si sa-l mut in alt loc Posted Image

Planific sa izolez podul cu polisteren direct pe placa de beton. E necesar de prevazut aerisire in pod sau el se va aerisi desinestatator printre astereala si tigla metalica ?

Edited by d_dutca, 25 July 2017 - 14:04.


#274
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Astea se mai pot re'dimensiona /muta si pe parcurs..doar sa nu uiti..Golul de scara il decizi dupa ce stii sigur ce scara cumperi..Un pop..daca-l muti cativa cm..nu moare nimeni.

#275
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Sau turnat stilpii de la etaj.

Attached File  Image00002.jpg   149.54K   58 downloadsAttached File  Image00005.jpg   292.96K   61 downloadsAttached File  Image00003.jpg   306.17K   93 downloads

Structuristul proiectului e un timpit - a lasat o mustata de 20 cm de beton la terasa. Cred ca sa gindit ca pe acei 20 de cm se vor sprigini popii care vor tine cosoroaba de la terasa.
Problema e ca in planurile de arhitectura terasa respectiva nu are tavan Posted Image .

Stie cineva o metoda low cost de a taia beton armat ?

Attached File  Image00006.jpg   398.39K   99 downloads

#276
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Daca tai betonul ala , cosoroaba care tine acoperisul de la terasa pe ce reazama. Eu zic sa o lasi acolo. Nu intotdeauna planurile de arhitectura se "pupa" perfect cu cele de rezistenta. In acest caz eu unul asi asculta de inginerul de rezistenta.

#277
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pe toate planurile tale apare terasa acoperita , dar totusi , cineva este timpit .
Ideea acelui " prag " este ok , numai ca nu acolo trebuia , ci undeva la jumatatea distantei dintre podea si pervazul geamului , pt a elimina popii acoperisului de la terasa .

#278
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Post86-APP, on 26 iulie 2017 - 17:24, said:

Pe toate planurile tale apare terasa acoperita , dar totusi , cineva este timpit .
Ideea acelui " prag " este ok , numai ca nu acolo trebuia , ci undeva la jumatatea distantei dintre podea si pervazul geamului , pt a elimina popii acoperisului de la terasa .
Da,dar in cazul asta trebuia facuta o centura peste placa si nu cred ca era o.k sa intrerupa cei 2 stalpi la jumatate de metru peste placa.

#279
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Analizind planurile de armare am inteles ce a gindit stricturistul.
Pe acel prag se reazama popii, iar pe popi se pune cosoroaba la inaltimea dorita.
Numai ca cosoroaba aia trebuie obligatoriu legata de perete deoarece fara legatura cu peretele nu cred ca costructia va rezista la un vint mai serios.
Plus la asa constructie cum fac cu termoizolarea - pragul ala e o punte termica. Ca s-al izolez trebuie sa pun 30cm de polisteren pe perete.
Mai pe scurt gindit foarte rau - structurist ce se gindeste numai la structura fara a lua in consideratie si arhitectura.

Partea naspa e ca constructorul intial nu a cofrat pragul, ulterior sea dat seama ca a uitat si la cofrat. Dar a facut lucrul pe jumate - pragul de la living a uitat sal faca Posted Image .
E unul din cazurile cind mai bine facea gresit sau nu-l facea de loc. Posted Image

Attached Files


Edited by d_dutca, 26 July 2017 - 18:45.


#280
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da , nu era ok , ci mai mult decit ok . Cu ce crezi ca deranja , si de ce crezi ca trebuia intrerupt ? Se putea turna in acelasi timp cu stilpii .

#281
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

View Postxjl, on 26 iulie 2017 - 18:33, said:

Da,dar in cazul asta trebuia facuta o centura peste placa si nu cred ca era o.k sa intrerupa cei 2 stalpi la jumatate de metru peste placa.
Cum zice si 86 - e absolut OK.
Chear astazi sa turnat o grinda care e legata de stilpi dar nu e legata de centuri.
Am doua grinzi din astea - ambele sustin podetsurile de la scara. Prima sa turnat odata cu scara, a doua sa turnat astazi impreuna cu stilpii.

Edited by d_dutca, 26 July 2017 - 18:49.


#282
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
S-au decofrat stilpii de la etaj si parter.
Un stilp are o mica burta (dear fi si burta mea la fel de mica ca la stilpul ala Posted Image) - vedem daca se rezolva din tencuiala sau totusi trebuie taiat un pic de beton din el.

Sunt niste erori la golurile pentru ferestre/usi - partea de jos a ferestrei e mai lata ca partea de sus. Usa de la balcon e un pic culcata Posted Image

Dearece sa folosit caramida cu lacas mortar (fara rost vertica) pe alocuri se vede exteriorul prin perete. Am rugat baietii sa umple golurile mai mari cu mortar.
Ce fac insa cu golurile mici ? Se vor acoperi doar cu tencuiala interioara si cu termosistemul extern sau incerc totusi sa le umplu cu mortar ?

Attached Files



#283
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Stalpul ala cred ca ar trebui barbierit un pic. Nu imi dau seama cat e iesit in afara, dar nici nu cred ca vrei sa vii cu 5cm de tencuiala peste.Bine ca e un perete foarte mic macar.

#284
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
La mine am gasit dar un singu locas fara mortar :) in rest nimic. Gaurile de la sarme le-am umplut cu spuma.

#285
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

View Postbobitzaaa, on 01 august 2017 - 09:31, said:

La mine am gasit dar un singu locas fara mortar Posted Image in rest nimic. Gaurile de la sarme le-am umplut cu spuma.
Din pacate doreii mei nu sunt la fel de grijulii ca ai tai - am mai multe locuri pe unde sunt mici "crapaturi".
Ce fel de spuma ai folosit pentru gauri ?  Leai aplicat pe ambele parti ale peretelui sau doar pe anterior ?

#286
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Spuma roz Ceresit CT 84. Dar merge cu orice fel. Doar pe interior am bagat si doar la peretii exteriori. Evident ca in locul unde au uitat sa bage ei mortar, am uitat si eu sa bag spuma :) Ai de gand sa tencuiesti?

#287
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Interiorul va fi tencuit.
Exterior - inca nu am facut calculele cit ma va costa. Cu siguranta pe exterior voi tencuii caramizile sparte, imbinarile intre stilpii de beton cu caramida, alte goluri mai evidente.
La lipirea polisteren pe casa ma gindesc sa utilizez adeziv pe toata placa de poliseren pentru a acoperi micile denivelari de pe pereti pentru a evita tencuiala pe exterior.

#288
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Astazi se toarna placa de la etaj.
Niste poze

Attached File  Image00004.jpg   403.77K   28 downloadsAttached File  Image00005.jpg   224.43K   26 downloadsAttached File  Image00009.jpg   404.21K   25 downloadsAttached File  Image00008.jpg   392.44K   26 downloadsAttached File  Image00002.jpg   262.28K   33 downloads
Attached File  Image00025.jpg   210.21K   41 downloadsAttached File  Image00024.jpg   291.08K   53 downloads

Poze cu parterul fara popi
Attached File  Image00013.jpg   215.7K   53 downloadsAttached File  Image00016.jpg   251.55K   45 downloadsAttached File  Image00019.jpg   221.39K   44 downloadsAttached File  Image00020.jpg   239.48K   59 downloads

Am depistat o problema la scara - se pare ca nu sa facut corect cofragul. Ar trebuie compeltata scara pentru ca partea de urcare sa nu fie dreptunghiulara nu triunghiulara cum e acuma (am marcat cu rosu ce trebuie comppletat)
Attached File  Scara.jpg   533.65K   83 downloads

Ce fac cu cuile/sirmele din imagine ?
Le tai sau le las asa ele fiind acoperite de tencuiala ?
Attached File  Cuie.jpg   282.99K   78 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate