Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa P+1 Pantelimon Ilfov 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
666 replies to this topic

#199
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
In cazul asta va trebuie sa iei in calcul si izolarea placii terasei la fel, inclusiv pe exterior, veritcal. Eu unu as fi incercat sa fac placa terasei mai jos cumva (desi nu prea vad cum in cazul tau), sa pot pune macar 10cm de polistiren peste ea, ca aia e afara, expusa direct temperaturii exterioare.

#200
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Nu ai IPAT pe parter? Daca da..atunci te ridici considerabil la interior..ceea ce-ti aloca destul spatiu tehnologic pe terasa..pt 8-10 cm de XPS + sapa de 4-5 + finisaj..

Daca nu ai IPAT..atunci..cam complicat cu izolarea placii terasei..

Edited by manghels, 22 June 2017 - 07:59.


#201
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
La bucatarie o s-a fie IPAT deci cam e rezolvat cu izolarea terasei. O s-a pun un XPS de 5 sub placa terasa, si un XPS cit mai gros posibil pe placa terasa fara a compromite sapa.
La intrare voi face la fel.

#202
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Sa turnat elevatia. Astazi se decofreaza.
Turnarea a fost cam anevoioasa.
S-au inteles cu statia sa vina la 10 pompa si cifa - au ajuns deabea la 3 dupa ameaza.
Pompa nu putea intra pe strada deoarece un timpit a parcat masina fix la coltul strazii - 15 minute s-au chinuit s-al ocoleasca. Se strinsese toti oamenii din prejur s-a vada show-ul. A venit si o masina de politie comunitara. Proprietarul pe durata chinului statea in casa - ii era greu sa iasa afara sa vada ce se intimpla la poarta lui. Posted Image
Sa turnat doar cu o cifa ca sa nu platesc taxele prostesti la primarie - a fost necesar de trei ture cu cifa pentru toata turnarea.
La placa voi turna cu 2 cife deja - dai in dracu de 100 de Ron. Principalul s-a iasa placa bine.

Am cumparat invelitoarea - Gerard Diamond Charcoal. Sistem pluvial Novatik Ronda Negru.

Attached Files



#203
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
dorei in slapi...priceless... :)

#204
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Sa scos cofragul pe interior.
Sa primit destul de bine.
Un pic mai rau pe unde a fost cofrat cu scindura.

Attached Files



#205
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
E vreo problema daca se toarna la 39-40 grade placa de la parter ?
Estimez ca pina vineri termina cu umplutura din elevatie, tasarea, polistern si armare si simbata v-or face turnarea iar pe simbata prognoza arata 40 de grade.

#206
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Personal pe călduri mari, vara, intodeuna recomand turnarea dupa ora 17.00. Adica sa nu stea placa expusă o zi intreaga in lumina si căldura soarelui!

Edited by sebip_sebip, 28 June 2017 - 20:45.


#207
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...am turnat la 12:00...erau peste 30 grade...s-a udat...
Nu a fost nici o problema...

#208
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
O s-a discut cu constructorul - poate il conving s-a turnam luni. Temperatura prognozata pentru luni e 26C.
Ideal ar fi del turnat pe la 8 dimineata - pina vine caldura mare chear daca in ziua respectiva temperatura va fi foarte mare.
Dar Wopfinger-ul din Pantelimon numai tepe ii trage constructorului - nici o turnare nu s-a facut la ora la care s-au inteles preventiv. Tot timpul pompa si cifele vin cu intirziere.
Intrun fel sunt bucuros ca constructorul se ocupa de materiale - au stat baietii si au astepta si 5-6 ore pina cind a venit betonul

#209
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Nici nu am observat cum am trecut de prima 100.000 RON Posted Image

#210
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
stai sa vezi cum curge cashul ..cand ajungi la finisaje..Sangerezi ..nu alta..

#211
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Nu cred ca o sa am problema sa dau bani pe ceva chear daca acel ceva costa deoarece vad pe ce am dat banii.
Ma enerveaza taxele - pina acuma am dat peste 8000 pe diferite avize, taxe, autorizatii, etc...

#212
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
pai daca n-ai probleme in a da banii..ce mai conteaza ca s-a dus 100 sau 200? Lasa-i sa curga. (Joking).

#213
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postd_dutca, on 28 iunie 2017 - 20:53, said:

O s-a discut cu constructorul - poate il conving s-a turnam luni. Temperatura prognozata pentru luni e 26C.

Si eu torn luni, dar la meteo spune 50-50 sanse sa ploua. Sa speram ca de la 11 la 13 nu ploua :)

#214
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Se va turna totusi simbata - sper de dimineata cind va fi o temperatura tolerabila.
@oMariusRO eu sper sa ploaie simbata - macar un zece minute sa se mai racoreasca un pic.

Pot incastra un panou electric intrun perete de caramida Porotherm Robust NF 11.5 ?
Considerind grosimea panoul de vreo 10 cm cred ca daca incerc s-al incastrez sparg complet peretele.

#215
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Lasa-i loc cand zidesti!

#216
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postd_dutca, on 29 iunie 2017 - 19:28, said:

Se va turna totusi simbata - sper de dimineata cind va fi o temperatura tolerabila.
@oMariusRO eu sper sa ploaie simbata - macar un zece minute sa se mai racoreasca un pic.

Eu prefer sa risc sa torn pe ploaie decat pe 40 de grade. Cel putin asta mi-a recomandat dirigintele. Nu stiu cat te ajuta o ploaie sambata seara daca la pranz dupa ce torni sunt 40 de grade...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate