Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Legiferarea parteneriatului civil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

Poll: Referitor la parteneriatul civil (158 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu legiferarea parteneriatului civil in Romania?

  1. Voted Da (101 votes [63.92%] - View)

    Percentage of vote: 63.92%

  2. Nu (42 votes [26.58%] - View)

    Percentage of vote: 26.58%

  3. Nu ma intereseaza / nu stiu daca este util (15 votes [9.49%] - View)

    Percentage of vote: 9.49%

Vote Guests cannot vote

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttiomarami, on 17 februarie 2017 - 12:47, said:

Cu o singura conditie :sa fi in deplinatatea facultatilor mintale, sa faci actele necesare din timp.
Viata insa te ia pe nepregatite ,ghinionul pluteste in aer . AVC-ul la fel .
Spune-mi cum sti dinainte care din parteneri da coltul primul, pentru o vanzare cumparare valida ?
Poti face testament/ donatie/ etc in ambele sensuri: unul de la A pt B, altul de la B pt A, si la nevoie se scoate actul potrivit.

#38
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postradumiki, on 17 februarie 2017 - 08:32, said:

Parteneriatul civil este un contract pe care doua persoane adulte, de sex diferit sau de acelasi sex, il pot incheia la notar si, in baza lui, pot beneficia de anumite drepturi, cum ar fi sa lase mostenire bunuri comune ori sa contracteze un credit.
  


Tragand linie, eu sunt de acord ca o astfel de lege este utila.

   Motivul pentru care acest proiect există e binecunoscut. Tocmai de aceea, nu cred că are vreo şansă să devină lege.
   Oricum, ar fi vorba de o redundanţă legislativă.

#39
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
platesti taxe la notar duble

#40
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

View Postradumiki, on 17 februarie 2017 - 08:32, said:

Parteneriatul civil este un contract pe care doua persoane adulte, de sex diferit sau de acelasi sex, il pot incheia la notar si, in baza lui, pot beneficia de anumite drepturi, cum ar fi sa lase mostenire bunuri comune ori sa contracteze un credit. Pana sa fie dezbatut in plen din nou proiectul mai are nevoie de avize de la comisia pentru egalitate de sanse dar si de la comisia de sanatate din Camera.
De acord, dar sa se numeasca doar perateneriat, nu familie, si sa nu poata adopta copii.

Edited by since2004, 17 February 2017 - 12:53.


#41
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Și acum se poate face căsătoria țac-pac.
Dar schimbatul de acte are avantajul că,dacă unul din soți rămâne fără servici,până își găsește,poate folosi(în caz de nevoie) asigurarea de sănătate a celuilalt.

Cât despre vizitele la spital...
Singurul loc unde nu sunt permise vizite tuturor este la terapie intensivă(din câte știu eu).

#42
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
Cred ca se vrea o semioficializare a unei relații. Căsătoria respectiv concubinajul sunt extremele. Parteneriatul ar fi undeva la mijloc. Dacă doi oameni aflați într-un cuplu vot sa aibă un statut recunoscut ca parteneri cu drepturile și obligațiile ce decurg de aici nu văd cu ce m-ar deranja.

#43
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
lasand gluma la o parte, era de asteptat un proiect de lege care sa defineasca comuniunea dintre 2 oameni, adica astazi foarte multe cupluri traiesc in concubinaj si dupa 10-15 ani de stat impreuna ar fi aiurea sa-ti lasi partenerul in strada daca si EL/EA au contribuit activ la bunul mers al caminului...
ca pana la urma nu e nimic rau in a trai in concubinaj.....stiti cum se spune...." principala cauza a divorturilor sunt casatoriile" Posted Image

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postradumiki, on 17 februarie 2017 - 13:03, said:

Dacă doi oameni aflați într-un cuplu vot sa aibă un statut recunoscut ca parteneri cu drepturile și obligațiile ce decurg de aici nu văd cu ce m-ar deranja.
Care sunt aceste drepturi si obligatii? Ce drepturi si obligatii existente in casatorie nu ar exista in parteneriatul civil (ca spuneai ca p.c. ar fi  ''undeva la mijloc'', formulare din s-ar deduce ca drepturile si obligatiile nu sunt identice).

#45
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostKarhu, on 17 februarie 2017 - 12:42, said:

On topic: IMHO introducerea parteneriatului civil o masura redundanta, nu aduce nimic nou fata de casatorie, dar nah, daca unii vor sa aiba un nou tip tidula de la stat, de ce mi-ar pasa?

Adevarat.
.........
In cele din urma este inca o dovada a insingurarii celor 7,5 miliarde umani.

Cum zice (un pic diferit) un coleg: casatoriti nu vor ca Frica de ceva care inseamna (subliminal) pe-viata... Concubini nu vor ca suna abject.
...sa stea singuri iar nu merge ca ADN-u`.

Asa ca hop-top, inventam ceva intermediar sa impacam toate caprele si toate verzele.
=====
Si asta este un motiv pentru care societatea-cracanata o vad in contra firescului: redenumim lucruri atata de mult pana ii zicem la Lup Miel...apoi ne miram ca jaba incercam sa il imbratisam, asa cum odata se putea face cu mielu` adevarat si pufoas: ca e Lup si ca lupu` se poarta indiferent de ce eticheta punem pe el.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View PostValmont43, on 17 februarie 2017 - 12:49, said:

stii cum se spune..."diferenta dintre sexul gratuit si cel platit este ca cel gratuit costa mai mult"
sper ca intelegi paradoxul

Acum depinde şi de noroc. Că dacă eşti invitat la o petrecere şi o agăţi pe una şi apoi te "tăvăleşti" cu ea ieşi mai ieftin  :rolleyes:

#47
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
Hei @djl, Valmont43 s-a referit la sotie cu care doar aparent sexul este gratuit dar de fapt se intampla ca o sotie capricioasa sa te coste mai mult. Posted Image

Doar ca o casnicie nu se reduce numai la sex si bani. Posted Image
La fel si acest ,,parteneriat civil'' probabil le poate insufla oamenilor un sentiment de ,,siguranta'' in cuplu + un anumit statut social, de legalizare a relatiei lor, mai mult decat au avut parte pana acum.

Edited by radumiki, 17 February 2017 - 15:47.


#48
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bre, mie imi place ideea . De casatorit n-as mai avea curajul ca mi-a ajuns pana-n gat , da un parteneriat d-asta as  (mai)  incerca o data . Desi  se stie ca cel mai bine ii singur la  adica , cu cat mai putini sefi daca s-ar putea .Posted Image
In ziua in care am primit de la notar ultima  semnatura la divort dupa 30 de zile lungi cat 30 de ani mi-am spus in gand ca a doua oara in biserica si la Sfat ma  mai baga numai cu flori pe piept si vata -n  nari .Posted Image

Edited by GingisHan2015, 17 February 2017 - 16:08.


#49
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postradumiki, on 17 februarie 2017 - 13:03, said:

Cred ca se vrea o semioficializare a unei relații. Căsătoria respectiv concubinajul sunt extremele. Parteneriatul ar fi undeva la mijloc.
Concubinajul si parteneriatul e cam aceeasi chestie. Deci avesm casatorie vs concubinaj aka parteneriat

View Postradumiki, on 17 februarie 2017 - 15:47, said:

Hei @djl, Valmont43 s-a referit la sotie cu care doar aparent sexul este gratuit dar de fapt se intampla ca o sotie capricioasa sa te coste mai mult. Posted Image

Doar ca o casnicie nu se reduce numai la sex si bani. Posted Image
La fel si acest ,,parteneriat civil'' probabil le poate insufla oamenilor un sentiment de ,,siguranta'' in cuplu + un anumit statut social, de legalizare a relatiei lor, mai mult decat au avut parte pana acum.
Pana mergi cu toate actele pentru a incheia un parteneriat civil, nu mai bine te casatoresti tot civil? Nu cred ca dureaza mai mult.
DIn punctul meu de vedere e acelasi drac. Pine, franzela, acelasi gust, forma diferita, aceeasi finalitate.

PS singura problema cred ca va fi in eventualitatea unui divort, desi nu stiu in ce masura cu parteneriatul civil va fi mai rapida procedura.

Edited by dan1980_25, 17 February 2017 - 16:18.


#50
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postdan1980_25, on 17 februarie 2017 - 16:16, said:

Concubinajul si parteneriatul e cam aceeasi chestie. Deci avesm casatorie vs concubinaj aka parteneriat


Pana mergi cu toate actele pentru a incheia un parteneriat civil, nu mai bine te casatoresti tot civil? Nu cred ca dureaza mai mult.
DIn punctul meu de vedere e acelasi drac. Pine, franzela, acelasi gust, forma diferita, aceeasi finalitate.

PS singura problema cred ca va fi in eventualitatea unui divort, desi nu stiu in ce masura cu parteneriatul civil va fi mai rapida procedura.

este vorba de homosexuali. ei nu se pot casatori civil. :)

#51
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPollux, on 17 februarie 2017 - 16:19, said:

este vorba de homosexuali. ei nu se pot casatori civil. Posted Image
atunci sa stea asa....inciotati. Numai de grija  popo...pardon homosexualilor cred ca nu duce tara asta lipsa.Posted Image
Inca.

Edited by dan1980_25, 17 February 2017 - 16:24.


#52
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006
BOR-īții n-au nici un punct de vedere?

#53
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Trebuie ca se opun...adio nunta cu alai (si cheltuiala)

#54
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Tot treba oaresce cheltuiala,  zic . O toala ca oamenii pe fericita , o toala omeneasca si neshte papuci mai buni la fericit , ceva udatura si dulciuri la participanti . o magaoaie sa cante cateva ore acolo , un dans , o  floare si  cate ceva de haleala pe un platou , de nu chiar doua  .Da clar scapi de popa, dascal , lumanari de un metru , si inca cateva marafeturi traditionale care te lucra la buzunar .Cu abilitate si agilitate .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate