Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Mitul urban al binomului securisti-procurori

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
821 replies to this topic

Poll: Mitul urban al binomului securisti-procurori (130 member(s) have cast votes)

Considerati ca in momentul de fata "binomul" reprezinta o amenintare la adresa tarii, a populatiei?

  1. Da (probabil si de influenta externa). (28 votes [21.54%] - View)

    Percentage of vote: 21.54%

  2. Da (probabil de orchestratie exclusiv interna). (4 votes [3.08%] - View)

    Percentage of vote: 3.08%

  3. Nu. (90 votes [69.23%] - View)

    Percentage of vote: 69.23%

  4. Nu stiu. (8 votes [6.15%] - View)

    Percentage of vote: 6.15%

Aveti experiente personale sau relatate de cunoscuti in ce priveste abuzuri, hartuiri, imixtiuni in viata privata din partea "binomului"

  1. Da. (13 votes [10.00%] - View)

    Percentage of vote: 10.00%

  2. Nu. (117 votes [90.00%] - View)

    Percentage of vote: 90.00%

Credeti ca toata tevatura anti-binom din presa e menita doar sa ascunda sub pres problema coruptiei si ca e o mare manipulare?

  1. Da. (93 votes [71.54%] - View)

    Percentage of vote: 71.54%

  2. Nu. (31 votes [23.85%] - View)

    Percentage of vote: 23.85%

  3. Nu stiu. (6 votes [4.62%] - View)

    Percentage of vote: 4.62%

Vote Guests cannot vote

#721
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 Tatomir, on 23 februarie 2017 - 08:12, said:

Lupta anticoruptie este doar praf in ochii prostimii. Procuratura  ( dna, pna ) a fost folosita ca instrument de politie politica, au bagat la mititica doar hotii care n-au raspuns la ordin ( santaj ), pe hotii docili i-au reevaluat.
Securitatea a fost mereu la putere din '90 pana azi.

La sedinta de bilant DNA:

Balaura Cordita Kovesi said:

Instanțele de judecată au condamnat definitiv peste 870 inculpați trimiși în judecată de DNA. Printre acestea sunt: 1 europarlamentar, 7 deputați, 1 senator, 1 ministru, 5 președinți de consilii județene și 28 primari. Soluțiile pronunțate de instanțe au confirmat eforturile de eficiență ale procurorilor DNA.  Procentul de achitări s-a menținut ca și în anii anteriori la 10% din totalul persoanelor trimise în judecată.  Ne preocupă în continuare creșterea standardelor de calitate. De altfel, cele mai multe motive de achitare în dosarele finalizate de DNA au fost determinate de aplicarea legii penale mai favorabile, aplicarea unor decizii ale Curții Constituționale sau aprecierea probelor administrate în cursul judecății. Acest procent de 10% este sub media europeană și arată că, în România, justiția în România este funcțională, iar rostul procesului penal este acela de a afla întotdeauna adevărul.

Au fost trimisi in judecata peste 1300 de persoane, printre care trei ministri, sase senatori, 11 deputati, 16 magistrati si 20 de directori de companii nationale
Achizitiile publice au fost un domeniu prioritar (nota mea: apropos de OUG 13). Mai mult de un sfert dintre inculpatii trimisi in judecata au comis infractiuni de abuz in serviciu. Prejudiciile pentru abuz in serviciu sunt de peste 260 milioane euro.


Instantele au aplicat decizia interpretativa si au fost 71 de persoane condamnate pentru abuz in serviciu, 15 achitate, incalcand doar HG, regulamente sau ordine interne. Ele fusesera trimise in judecata anterior deciziei CCR
Tipologiile identificate arata ca exista vulnerabilitati majore in achizitiile publice. Atribuirea contractelor e conditionata frecvent de primirea unor sume de bani.
Multe achizitii se fac cu incalcarea legislatiei secundare, ceea ce lasa societatea neaparata dupa decizia CCR.

Procentul comisioanelor ilegale e cuprins intre 10 si 20% din valoarea contractelor din sanatate
Coruptia din sanatate inseamna si modul in care sunt spoliate resursele sanatatii prin produse supraevaluate sau inexistente. Dorim ca fapte ce pun in pericol sanatatea publica sa fie sanctionate doar pe erori administrative?

Recuperarea produselor infractiunii a fost o componenta importanta. Au fost luate masuri asiguratorii de peste 760 mil euro. De multe ori, in cauzele noastre sunt implicate persoane care obtin profituri uriase.
In 2016 judecatorii au decis definitiv confiscarea si recuperarea in suma peste 226 mil euro Acesti bani trebuie sa intre efectiv in buget si obligatia revine organelor fiscale care trebuie sa execute aceste hotarari.

Noi suntem procurori si am depus un juramant, sa respectam legea. Legea ni se aplica si noua. Tot ce facem facem sub controlul CSM si al instantelor. Un procuror nu falsifica dosare, probe, nu are o agenda ascunsa, nu face jocuri politice
Alti magistrati, judecatorii, vin si controleaza munca procurorilor. Astfel de acuzatii au fost facute de cele mai multe ori de condamnati sau inculpati. Presiunile din spatiul public depasesc limitele acceptabile intr-o societate democratica. Cetatenii trebuie sa stie ca actele unui procuror sunt aprobate sau respinse de un judecator. Judecatorii decid in dosarele DNA.

PS: presupunand ca daca sub 10% din dosare ar fi la comanda politica, atunci restul de 90% ma fac pe deplin fericit.
Desi achitarile nu sunt pe "nevinovatie" ci pe dosare inconsitente sau achitari pe sistemul legii mai favorabile sau restrangerii domeniului de aplicare al articolelor, urmare a deciziilor CCR.

Edited by Bean, 23 February 2017 - 14:16.


#722
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 moftware, on 22 februarie 2017 - 17:59, said:

Tu ai descris un fenomen real, dar ai gresit tinta.
De ce?
Fiindca o caracatita traieste cu si pentru bani, fara de care ar disparea,
iar bugetul SRI e incomparabil mai mic decat bugetul statului.
Spui ca securistii au si firme?
Da, numai ca profitul unei firme e incomparabil mai mic decat darile catre stat ale aceleiasi firme.
In concluzie,
ai descris destul de bine realitatea, dar aceasta nu se aplica binomului procurori-sereisti, ci binomului clientelar-sinecurist.
De ce nu ambelor?

#723
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

Quote

1 europarlamentar, 7 deputați, 1 senator, 1 ministru, 5 președinți de consilii județene și 28 primari.

multi inainte :cheers:

#724
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 catalina1, on 23 februarie 2017 - 14:14, said:

De ce nu ambelor?
Pentru ca , in opinia unora , bugetarii securisti + bugetarii procurori sunt de o albeata imaculata .

Edited by motanul13, 23 February 2017 - 14:24.


#725
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 Bean, on 23 februarie 2017 - 14:11, said:

PS: presupunand ca daca sub 10% din dosare ar fi la comanda politica, atunci restul de 90% ma fac pe deplin fericit.
Desi achitarile nu sunt pe "nevinovatie" ci pe dosare inconsitente sau achitari pe sistemul legii mai favorabile sau restrangerii domeniului de aplicare al articolelor, urmare a deciziilor CCR.

De ce nu 0% politice?
Din ce-mi dau eu seama atitudinea multora de pe aici este "fa-te frate cu dracu pana treci podul". Normal, ce te faci daca nu mai scapi de drac nici pe celalalt mal?Posted Image

Nu cred in "binom" ca ceva organizat, dar in acelasi timp sunt destul de convins ca SRI-ul in principal (dar si DNA-ul) au ceva probleme. Asta fara sa ma uit la TV, antene, etc. SRI-ul are firme (why?),Turcescu,  apoi cazul Coldea, apoi Ghita..asta de cand urmaresc cu interes. Adica fac bani.
DNA-ul mi se pare ca sare calul cu raziile la guvern si rolul pe care vor sa si-l asume, de un soi de cenzor al poporului care vine si "ii ia". Ok, e bine ca ii ia, ca "e coruptii si etc", dar ce urmeaza?

Idem, sunt 100% convins ca exista corputie generalizata, infioratore,  in Romania iar 99% dintre aia care ajung la puscarie ajung pe bune.

Edit: adica trebuie privite ambele, dpdv, ca o problema, si nu numai una in timp ce-i ignorata cealalta.

Edited by vlad1102, 23 February 2017 - 14:31.


#726
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 vlad1102, on 23 februarie 2017 - 14:30, said:

dar ce urmeaza?

ce sa urmeze? alti oameni, mai tineri si cu alta educatie, la butoane.
pe unii i-ai vazut deja in guvernul Ciolos, altii sunt inca la incalzire pe tușă.

am mai citit petarda asta cu cativa ani in urma, cand incepuse DNA-ul sa ii trimita in judecata.
erau baieti care isi faceau probleme ca daca aresteaza toata clasa politica nu mai are cine conduce tara. :lol:
penibil! ei cred ca lumea a inceput si se sfarseste cu ei. :lol:
joc de glezne baieti! sunt si altii care vor sa conduca. daca sunt mai capabili decat astia produsi de FSN vom vedea. oricum merita schimbarea, ca astia am vazut cat de capabili au fost.

#727
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Fara discutie ca exista indivizi in aceste institutii care nu-s chiar persoane dezirabile.
Dar acesta nu este un motiv sa desfiintezi sau sa limitezi raza de actiune, date fiind avantajele principale.

#728
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 Bean, on 22 februarie 2017 - 18:01, said:

Nu cred ca problema se ridica la colaborarea intre SRI si DNA (una foarte normala de altfel; SRI deserveste o gramada de institutii).
Si nu in asta consta mitul.
Ci in presupusele abuzuri si ingerinte.
Intrebarea este: cine sunt "beneficiarii" directi ai acestor abuzuri, cine sunt de fapt abuzatii.
Oamenii simpli sau oamenik..."complecsi".
As vrea sa vad o lista a nevinovatilor (si pe ce criterii s-a stabilit ca rechizitoriul este unul abuziv). Si va rog, fara cele 3-4 cazuri arhicunoscute, despre care prefer sa ma abtin (faptul ca n-au fost suficiente probe la dosar nu e o dovada ca ei sunt in esenta nevinovati pentru capetele de acuzare - absence of evidence is not evidence of innocence)
Si de unde si pana unde s-a stabilit maxima anvergura si pericolul iminent al "binomului" asupra tarisoarei si a locuitorilor ei.
E o invitatie.

E bine si cu fente, doar ca, din nefericire desigur, nu toti o urmaresc.
Problema nu-i cu colaborarea, problema-i cu protocolul , fata de care luna trecuta  procurorul general al Romaniei a simtit nevoia sa zica cu subiect si predicat, la CSM : "Nu mergem înainte cu astfel de inginerii. Este adevărat că a existat un protocol care nu mai există. Cred că este şi o lipsă a mea, care nu am comunicat, nu am făcut mare caz atunci când am preluat mandatul, să spun: Nu mai există niciun protocol care să prevadă comisii mixte sau echipe mixte sau nu ştiu ce. A existat un protocol în care se discuta despre echipe operative între Ministerul Public şi serviciile de informaţii, însa eu mereu mi-am pus următoarea problemă: acest protocol nu există, eu nu mi l-am însuşit şi nu mergem înainte cu astfel de inginerii, să zic aşa, pentru că ele nu se găsesc în Codul de procedură penală, Doamne Dumnezeule... Noi anchetăm, iar dumneavoastră judecaţi după Codul de procedură penală. Nu există nimic altceva care să se numească echipă mixtă sau nu ştiu ce"

Iar topicul destinat criticilor denea, cam abunda de dosare care au fost solutionate de instante pt. ca fapta nu exista, fapta nu se probeaza, etc etc.

Daca binomu'-i rezolva pe politicienii pe care nu-i agreaza, desigur ca un simplu cetatean n-are de ce sa se teama, ca vorba aia, binomu' nu se bazeaza pe oameni ce traiesc in comunitati gen negulescu, nu nu, aia traiesc in Elysium. Posted Image


 kingsky, on 22 februarie 2017 - 20:37, said:

....
sa fim seriosi! la adapostul prostiei romanilor ,psd-istii tai iubiti au facut tandari tot ...acum ca 600000 de suflete in loc sa-i macelareasca si sa goleasca ministerele au aprins lanternele sa vada dragnea ce fura noaptea va da dreptul sa pozati in democrati...asta e altceva
.....

In ciuda faptului c-am zis ca nu votez, n-o sa lasam noi adevarul sa strice bunatate de manipulare si cit timp considerarea cum c-as fi suporter pesedist se pare ca va produce orgasme, cine-s io sa rapesc acel lucru. Posted Image
Aia 600.000 ar fi trebuit sa citeasca, da-i complicat cu cititu', mai usor e cu agitatu' de buline pe smartfoane.


 Bean, on 23 februarie 2017 - 14:11, said:

La sedinta de bilant DNA:


PS: presupunand ca daca sub 10% din dosare ar fi la comanda politica, atunci restul de 90% ma fac pe deplin fericit.
Desi achitarile nu sunt pe "nevinovatie" ci pe dosare inconsitente sau achitari pe sistemul legii mai favorabile sau restrangerii domeniului de aplicare al articolelor, urmare a deciziilor CCR.

Numaru' de dosare ce au primit achitari, se poate? Sau e verboten ca nu da' bine la manipulare? Posted Image

Si cica comunismu' a murit.
Reiterez, cind fapta nu exista, cind fapta nu se probeaza, etc aia inseamna nevinovatie, da' cind opinezi fara nici cea mai mica strabatere, ca-i ok sa existe nu unu' ci pina in 10% dosare politice, ce mai conteaza. Posted Image

Edited by active95, 23 February 2017 - 16:12.


#729
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 catalina1, on 23 februarie 2017 - 14:14, said:

 catre tomaso, moftware, on 22 februarie 2017 - 17:59, said:

Tu ai descris un fenomen real, dar ai gresit tinta.
De ce?
Fiindca o caracatita traieste cu si pentru bani, fara de care ar disparea,
iar bugetul SRI e incomparabil mai mic decat bugetul statului.
Spui ca securistii au si firme?
Da, numai ca profitul unei firme e incomparabil mai mic decat darile catre stat ale aceleiasi firme.
In concluzie,
ai descris destul de bine realitatea, dar aceasta nu se aplica binomului procurori-sereisti, ci binomului clientelar-sinecurist.
De ce nu ambelor?

 motanul13, on 23 februarie 2017 - 14:23, said:

Pentru ca , in opinia unora , bugetarii securisti + bugetarii procurori sunt de o albeata imaculata .
Pentru ca binomul tre sa fie ceva catastrofic.
©catalina1, tu nu urmaresti RTV/A3? Ntz,ntz,ntz... Posted Image

Avand in vedere ca judecatorii au dat dreptate procurorilor in cel putin 90% din cazuri, rezulta clar ca binomul e trinom :lol:

#730
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 moftware, on 23 februarie 2017 - 16:20, said:

Avand in vedere ca judecatorii au dat dreptate procurorilor in cel putin 90% din cazuri, rezulta clar ca binomul e trinom Posted Image
Vezi ca procentul ala se refera la altceva .

#731
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 active95, on 23 februarie 2017 - 16:10, said:

bla bla si bla si iar bla si bla

In plus, hăăăă, hăăăă, hăăăă
Posted Image Posted Image Posted Image
Si ce propui?
Sa inchidem DNA? Posted Image
Sa acapereze PSD conducerea?Posted Image
Moarte procurorilor, moarte securistilor? Posted Image

Hăăă, hăăă, hăăăăă??

 motanul13, on 23 februarie 2017 - 16:22, said:

Vezi ca procentul ala se refera la altceva .

La ce se refera. N-ar fi rau sa completezi, sa intregesti.

#732
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

 vlad1102, on 23 februarie 2017 - 14:30, said:

De ce nu 0% politice?

Pentru ca momentan este imposibil. Este o presiune mutuala pe care o mentin toate factiunile interesate. Un exemplu foarte la indemana este OUG13. In argumentatia PSD, abuzul in serviciu este, dom'le, al mai mare svaiter din CP si DNA abuzeaza si ne face si ne drege. Ce ar fi fost logic sa urmeze? O legiferare complexa care fie sa detalieze abuzul in serviciu fie sa il desparta in mai multe infractiuni, fiecare descrise pertinent, cu modificari pe legea 78/2000 pe care instrumenteaza DNA, cu consultarea si a DNA si a DIICOT in procesul legislativ, plus Parchetul General, asociatii profesionale etc. Ce au incercat? Sa dinamiteze dosarele in curs cu o reglementare temporara (pentru ca asta e OUG). Dar infractiunea in sine, din punct de vedere tehnico-juridic, ramanea fix la fel de vaga, cu mica smecherie a pragului material. Dupa cum functionarea DNA e fix la fel, nu au glasuit nimic despre vreun proiect de reorganizare. Doar au redus bugetul.

De ce? Pentru ca vor si ei (cand or sa reuseasca sa ajunga la butoane) sa foloseasca DNA fix la fel, sa foloseasca abuzul in serviciu fix la fel.

Suntem destui cu capul pe umeri care intelegem ce poate fi pe malul alalalt. Daca noi doi aici am dat random unul peste altul, statistic, trebuie ca nu suntem doar cativa rataciti. Dar asta nu poate fi o scuza pentru a opri tot. Trebuie o cale de mijloc, cu neutralitate si transparenta, pentru care sa ne zbatem. Noi, astia, care si cati om fi.

Dar cata vreme ai si in Parlament si in Guvern juristi redutabili (pentru ca sunt, chiar multi) si totusi a trecut mistocaria asta, inseamna ca momentan nicio factiune cu suficienta putere nu este interesata de neutralitate.

Edited by skandal, 23 February 2017 - 16:39.


#733
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Avem doua "binoame" (sunt chiar mai multe) si avem un mit.
Mitul este prezentarea catastrofica a uneia dintre probleme,
cu ignorarea celorlalte
si cu un scop concret pervers (de preluare a binomului respectiv).

#734
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Asa te mai pricepi prietene @moftware la dat cu "fumigene"... Aici discutam despre binomul evident  SRI-DNA implicit despre sefii lor care semneaza mai pe fata mai pe ascuns diverse protocoale. Oricat ai incerca sa incluzi pe langa ei si grupul judecatorilor, ori alte grupuri, sa stii ca nu merge, fiindca nu acestia confectioneaza dosarele, ci eventual ar putea avea si acestia dosare confectionate, ca unde scrie ca telefoanele lor nu trebuiesc ascultate, ori sa fie urmariti cu drone pana in cele mai ascunse scorburi?
Eu consider ca e o catastrofa reala...

Edited by Endgegner, 26 February 2017 - 11:40.


#735
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 catalina1, on 23 februarie 2017 - 14:14, said:

De ce nu ambelor?
Din cauza de procente !

#736
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 Endgegner, on 26 februarie 2017 - 11:36, said:

Asa te mai pricepi prietene @moftware la dat cu "fumigene"... Aici discutam despre binomul evident  SRI-DNA [...]
Poi, noi postam aici pentru a va aminti ca voi trebuia sa aduceti probe ale "evidentei" binomului. Dar sa nu o luati de la capat, ci de acolo de unde am ramas :excl: Bineinteles ca probele "evidentei" binomului malefic nu pot sa fie doar niste exceptii care confirma regula unei functionari legale.
Altminteri ramane doar un mit propagandistic prezentat disproportionat s.a.m.d. dupa cum am scris mai multi.

#737
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 moftware, on 26 februarie 2017 - 13:20, said:

Poi, noi postam aici pentru a va aminti ca voi trebuia sa aduceti probe ale "evidentei" binomului. Dar sa nu o luati de la capat, ci de acolo de unde am ramas Posted Image Bineinteles ca probele "evidentei" binomului malefic nu pot sa fie doar niste exceptii care confirma regula unei functionari legale.
Altminteri ramane doar un mit propagandistic prezentat disproportionat s.a.m.d. dupa cum am scris mai multi.

E clar ca probele sunt aduse doar pentru cei care pot si vor sa priceapa. Pentru rauvoitori nimic nu va fi vreodata evident.

 moftware, on 22 februarie 2017 - 17:59, said:

binomului clientelar-sinecurist.

Asta zic eu ca ar fi cu adevarat un mit in caz ca nu te referi tot la sinecuristii din SRI si DNA.

#738
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 Endgegner, on 26 februarie 2017 - 13:51, said:


E clar ca probele sunt aduse
Care sunt alea ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate