Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Cu plicurile astea eu nu inteleg. Adica ce garantie reprezinta niste pliculete de hartie cu ceva scris pe ele, nu pot fi de la alte lentile, de exemplu?

Ar trebui ca lentila sa fie inscriptionata sau ceva de genul asta, si sa primesti un certificat de calitate/garantie pentru acea lentila .Asa ai garantia ca platesti o lentila de la un brand anume si primesti exact ce platesti.

Am inteles ca cei de la Zeiss au asa ceva, dar când am intrebat la o optica nu stiau despre asta

Oare exista si alte branduri care au sistem de genul asta ptr a proba autenticitatea?

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiecare producator de lentile aeriene de corectie si protectie are tratamentele sale. Denumite intr un fel. Pe plicul respectiv vei gasi dioptria ta, tratamentul ales si tipul de lentila ales. E garantia ca pe rame ti s au montat fix lentilele pe care le platesti.

Lentilele monofocale sunt inscriptionate, dar marcajele se pot pierde la montaj. La lentilele progresive, marcajul ramane pt ca e f important tipul de lentila progresiva purtat anterior.

#39
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare, doresc sa readuc la viata acest topic. Poate ma puteți ajuta cu ceva sfaturi legat de achiziționarea unei perechi de ochelari, mi s-a pus pata pe lentilele ZEISS. Port ochelari doar în fata calculatorului, ochelarii sunt cu lentile de sticlă foarte vechi, cu ochiul drept nu prea mai vad bine nici la calculator cu ei, ochiul stâng este impecabil și la distanță și la vederea de aproape, dar ochii îmi obosesc foarte tare cu ei și am senzație de uscaciune. Am fost la un consult de curând și se pare ca trebuie să port ochelari non stop, o pereche și pentru calculator și pentru restul zilei. Lucrez foarte mult la calculator, 7 ore pe, zi, deci trebuie să am protecție foarte bună pentru calculator, poate și cu lentile Heliomate,  aici nu m-am hotărât încă dacă merită, neapărat filtru UV, protecție antizgariere. După consultul de la doctor am fost îndrumat să aleg o pereche de ochelari împreună cu doamna care a notat datele dioptriilor. Și zicea așa, 260 lei lentilă ZEISS pentru calculator și dacă vreau și heliomat 530 lei cu toate protecțiile posibile, dar când am întrebat care sunt acele protecții, nu a știut să îmi spună nimic, a luat ceva date dintr un catalog și am tras cu ochiul, scria monofocal hps. Am tot citit de tratament Lotutec, Bluecontrol, cele mai bune ar fi    cu tratament Antireflex DuraVision Platinum  Îmi puteți recomanda o lentila de la ZEISS potrivită? Mulțumesc frumos.

Attached Files


Edited by flobeats, 20 May 2019 - 23:55.


#40
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

 MembruAnonim, on 12 ianuarie 2018 - 13:54, said:

Fiecare producator de lentile aeriene de corectie si protectie are tratamentele sale. Denumite intr un fel. Pe plicul respectiv vei gasi dioptria ta, tratamentul ales si tipul de lentila ales. E garantia ca pe rame ti s au montat fix lentilele pe care le platesti.

Lentilele monofocale sunt inscriptionate, dar marcajele se pot pierde la montaj. La lentilele progresive, marcajul ramane pt ca e f important tipul de lentila progresiva purtat anterior.
Bună Yseult, dacă ai puțin timp, poate mă ajuți cu ceva sfaturi, mulțumesc.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sigur. Am citit postarea de mai sus. În primul rând, ce vârstă ai?

#42
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMembruAnonim, on 22 mai 2019 - 05:20, said:

Sigur. Am citit postarea de mai sus. În primul rând, ce vârstă ai?
Multumesc anticipat, am 39 ani.

Edited by flobeats, 27 May 2019 - 20:09.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ți a apărut + ul pe aproape? În consultație, ți a verificat și vederea la aproape/ citit?

În principiu, toate lentilele ( în afară de cea standard, cu indice de refracție de 1.5 ) au protecție UV. Tratamentul fotocromatic, adică heliomatul, ți l pui doar dacă ai fotofobie, adică dacă te deranjează lumina naturală. Altfel, n ai motiv. Sunt niște bani dați aiurea.

Tratamentele care se pit pune pe lentilă sunt următoarele: antireflex, durificare ( rezistența la zgârieturi ), hidrofob oleofob ( dezaburire rapidă, curățare ușoară, când plouă apa nu ți rămâne pe lentilă ), antistatic ( rezistență la murdărie ) și protecție la monitor. Protecția la monitor vine cu toate celelalte tratamente la cea mai înaltă performanță, deci este și cea mai scumpă.

Îți recomand Hoya. Sunt singurii care dau 3 ani garanție pe tratamentele lor și singurii care chiar schimbă lentile dacă tratamentul se deteriorează NU din vina clientului. Sunt foarte serioși în privința garanțiilor. :)

#44
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMembruAnonim, on 28 mai 2019 - 06:33, said:

Ți a apărut + ul pe aproape? ĂŽn consultație, ți a verificat și vederea la aproape/ citit?


Bună Yseult, răspund la cele două întrebări legate de + și verificarea citirii de aproape : atașez toate citirile care s-au făcut la aparate, probabil că + ul de care spui poate fi văzut în atașamente, ce am atașat inițial este notarea optometristului și acolo nu apare. Am stat vreo oră și jumătate la consult, mi-au făcut 2 măsurători la același aparat, înainte și după picăturile de dilatare, apoi la alte aparate. În consult și apoi la optometrist, a fost verificată doar vederea la depărtare, nu și de aproape. Dacă trebuie să văd exact ce plus am nevoie pentru vederea de aproape, pentru a primi o pereche de ochelari alta decât cea recomandată  după rețetă inițială a optometristului, spune-mi și o să merg din nou la el.

Iți pot spune că cu ochiul drept vad clar doar dacă țin telefonul la 15 cm de ochi, dacă îl depărtez, se dublează caracterele, pe la vreo 30-35 cm nu mai disting caracterele aproape deloc.

Am renunțat la ideea tratamentului fotocromatic definitiv și la lentilele zeiss după ce ți-am citit majoritatea posturilor din topicurile în care ai postat :-) .

M-am uitat astăzi după Essilor Crizal Prevencia, după ce am văzut ca recomandai în câteva postări mai vechi, preturi 320 Optiblu, Opticris 285 lentila(Timișoara) . O să mă uit și după Hoya, doar te rog să îmi recomanzi ce model ar fi potrivit, ceva echivalentul lentilelor Prevencia. O să mă plimb puțin prin magazine după preturi că nu aș vrea să plătesc prețul cel mai mare(am 3 juniori 😊).
Am găsit între timp informații, Hoya BlueControl, dacă are indice 1.6 are asa cum ai spus și protecție UV?
Îți mulțumesc pentru ajutor.

Attached Files


Edited by flobeats, 29 May 2019 - 00:28.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Citirile astea sunt doar pt vederea la distanță. Dacă ți s au dilatat pupilele înseamnă că ai fost la medic, optometristul nu are voi să pună picături. Bun, deci nu ți au verificat aproapele, asta o poți face la optometrist, în optica unde îți vei da comanda de ochelari.

Dar din ce îmi spui, clar a apărut și dioptria de citit. Distanța de citit corecta este de 40 cm. La distanța asta trebuie să vezi clar.

La Hoya, tratamentul care are protecție la monitor se numește Blue Control. Da, 1.6 are și protecție UV.

LE. După ce ți au găsit dioptriile pt citit, nu ți au dat nimic să citești? Cu dioptriile acelea pe rama de probă? Ai mai purtat ochelari? Dacă da, cu ce dioptrii?

#46
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2019 - 05:32, said:

Citirile astea sunt doar pt vederea la distanță. Dacă ți s au dilatat pupilele Ă®nseamnă că ai fost la medic, optometristul nu are voi să pună picături. Bun, deci nu ți au verificat aproapele, asta o poți face la optometrist, Ă®n optica unde Ă®ți vei da comanda de ochelari.

Dar din ce Ă®mi spui, clar a apărut și dioptria de citit. Distanța de citit corecta este de 40 cm. La distanța asta trebuie să vezi clar.

La Hoya, tratamentul care are protecție la monitor se numește Blue Control. Da, 1.6 are și protecție UV.

LE. După ce ți au găsit dioptriile pt citit, nu ți au dat nimic să citești? Cu dioptriile acelea pe rama de probă? Ai mai purtat ochelari? Dacă da, cu ce dioptrii?

Nici la medic și nici la optometrist nu mi-au verificat vederea de aproape, o să încerc mâine să merg la același optometrist pentru a face și această verificare,desi i-am spus că nu văd bine nici de aproape, nici la distanță cu ochiul drept. Ochiul stâng face și treaba celuilalt. Nu am fost pus să citesc nimic în afară de literele de diferite mărimi de la distanță. Optometrist ul mi-a spus că o să am nevoie doar de o pereche de ochelari care va trebui folosită tot timpul și bineînțeles cu protecție pentru calculator .

Din ce îmi spui înțeleg că cu această rețetă o să văd bine la distanță, nu și la citit sau la calculator. Atunci după ce merg la optometrist și îmi va pune și plus-ul este posibil să am nevoie de o lentilă progresivă pentru ochiul drept? Pentru că deduc ca una unifocala nu m-ar mai ajuta?

Port o pereche de ochelari doar la calculator, care îmi aduc aminte că avea 0.25 la stângul și parca 0.5 sau 0.75 la dreptul, dar o să caut rețeta și o atașez.

Legat de ochelari m-ai ajutat să mă hotărăsc pentru lentile Hoya Blue Control cu 1.6 indice refracție și căutând preț informativ pe google am găsit la 280 lei lentila. O să iau magazinele la verificat după un ultim control la optometrist. Mulțumesc

Edited by flobeats, 29 May 2019 - 23:57.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflobeats, on 29 mai 2019 - 23:47, said:

Din ce Ă®mi spui Ă®nțeleg că cu această rețetă o să văd bine la distanță, nu și la citit sau la calculator. Atunci după ce merg la optometrist și Ă®mi va pune și plus-ul este posibil să am nevoie de o lentilă progresivă pentru ochiul drept? Pentru că deduc ca una unifocala nu m-ar mai ajuta?

Port o pereche de ochelari doar la calculator, care Ă®mi aduc aminte că avea 0.25 la stângul și parca 0.5 sau 0.75 la dreptul, dar o să caut rețeta și o atașez.

Legat de ochelari m-ai ajutat să mă hotărăsc pentru lentile Hoya Blue Control cu 1.6 indice refracție și căutând preț informativ pe google am găsit la 280 lei lentila. O să iau magazinele la verificat după un ultim control la optometrist. Mulțumesc

Nu știu dacă vei vedea bine și la citit cu dioptria de distanță sau macar confortabil. Bănuiala mea este că nu. Ar fi trebuit verificat în cabinet. Nu există să pui lentilă progresivă doar pe un ochi. Trebuie văzut ce și cum în cabinet și în funcție de nevoile tale vizuale recomandate lentile potrivite. Și, evident, funcționale.

1.6 Blue Control costă 860 de lei perechea. 1.5 cu Blue Control costă 580 de lei perechea. Ăștia de la Hoya au și o gamă de buget și de ceva timp, au băgat și Blue Control doar în combinație cu un tratament de bază, adică antireflex și durificare, și pe 1.6 costă în jur de 450 de lei perechea.

Ai grijă în ce optică aterizezi, sunt f mulți șarlatani în domeniu. Să ceri pliculețele lentilelor, ele sunt dovada faptului că ai primit lentilele pe care tu le ai cerut.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2019 - 06:35.


#48
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMembruAnonim, on 30 mai 2019 - 06:31, said:



Nu știu dacă vei vedea bine și la citit cu dioptria de distanță sau macar confortabil. Bănuiala mea este că nu. Ar fi trebuit verificat în cabinet. Nu există să pui lentilă progresivă doar pe un ochi. Trebuie văzut ce și cum în cabinet și în funcție de nevoile tale vizuale recomandate lentile potrivite. Și, evident, funcționale.

1.6 Blue Control costă 860 de lei perechea. 1.5 cu Blue Control costă 580 de lei perechea. Ăștia de la Hoya au și o gamă de buget și de ceva timp, au băgat și Blue Control doar în combinație cu un tratament de bază, adică antireflex și durificare, și pe 1.6 costă în jur de 450 de lei perechea.

Ai grijă în ce optică aterizezi, sunt f mulți șarlatani în domeniu. Să ceri pliculețele lentilelor, ele sunt dovada faptului că ai primit lentilele pe care tu le ai cerut.
Am sunat la centrul medical unde am făcut controlul și le-am spus ca am nevoie și de investigarea vederii de aproape pentru ochelari, mi-au făcut legătură la optică și cineva de acolo mi-a spus că ochelarii recomandați pe rețetă sunt suficienți și pentru vederea la distanță și pentru vederea de aproape, este un fel de compromis pentru a purta o singură pereche de ochelari, având vârsta de 39 ani si că începând cu vârsta de 42 - 43 ani se va lua în calcul după un alt consult la medic și vederea de aproape. Oricum o sa fac cum mi-ai recomandat, în optica de unde îmi voi comanda lentilele o să vreau să mai fac o verificare la optometrist. Sigur e așa cum spui, probabil voi vedea confortabil de aproape cu aceste lentile, nu foarte bine.

Voi merge pe varianta Hoya Blue Control indice 1.6 ,probabil în combinație cu tratamentul AR Hi-Vision Longlife.

Ce tratamente în afară de acest antireflex Hi-Vision Longlife sau ce alte opțiuni mai sunt pe lentila la 860 lei perechea?

Mulțumesc.

Edited by flobeats, 30 May 2019 - 07:51.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi că la Hoya există o lentilă, sync se numește, care te poate ajuta pe partea de citit. Adică optometristul te poate corecta maxim pe distanță și să ți dea lentila asta cu o mică regresie pt citit. Dar trebuie verificată în cabinet regresia. Și așa nu va trebuie să faci niciun compromis. E mai scumpă, evident.


https://www.hoyavisi...digitale-sync3/

Baftă! :)

Cu BLUE CONTROL este singura opțiune. Ca tratament AR. Adică la banii ăștia vine însoțit de HVLL, cel mai performant AR al lor.

#50
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMembruAnonim, on 30 mai 2019 - 08:01, said:

Vezi că la Hoya există o lentilă, sync se numește, care te poate ajuta pe partea de citit. Adică optometristul te poate corecta maxim pe distanță și să ți dea lentila asta cu o mică regresie pt citit. Dar trebuie verificată Ă®n cabinet regresia. Și așa nu va trebuie să faci niciun compromis. E mai scumpă, evident.


https://www.hoyavisi...digitale-sync3/

Baftă! :)

Cu BLUE CONTROL este singura opțiune. Ca tratament AR. Adică la banii ăștia vine Ă®nsoțit de HVLL, cel mai performant AR al lor.

Am fost la optică medicală în două locuri și am măsurat ochelarii vechi, am atașat măsurătorile.

Am verificat și vederea de aproape, dacă pot citi cu dioptriile de pe rețetă și vad bine, nu perfect ca și cu stângul, dar e bine.

Am cautat în alte trei locuri și nu am găsit Hoya, toți au Crizal Prevencia și în pliantele lor am văzut ca și pe indicele standard de 1.5 au UV, așa este? Garanția într-o parte era 1 an, în celelalte părți 2 ani, foarte curios,doar cumpără de la același distribuitor banuiesc. Cel mai bun preț până acum am găsit 295 lei lentila plus 40 lei montaj pe rama întreagă.
Mulțumesc frumos!

Attached Files


Edited by flobeats, 30 May 2019 - 20:52.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La Essilor, 1.5 are protecție UV doar dacă alegi ca tratament Crizal Forte UV.  Nush dacă au Crizal Prevencia UV. Materialul în sine știu că nu are protecție la UV. Dar îți recomand să mergi pe Hoya, au tratamente mult mai performante.

Asta, cu garanția, ține și de magazinul de optică. Majoritatea producătorilor de lentile aeriene dau, ca garanție, 2 ani. Ăia care ți au zis 1 an știu că lentilele celor de la Eessilor nu au o durată de viață f mare așa că au zis si ei un an, să se asigure, gen.

Cu dioptriile vechi vezi bine la aproape că ai o sferă pe plus, d aia. Vezi că pe rețeta nouă nu o mai ai.


#52
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

 MembruAnonim, on 31 mai 2019 - 07:19, said:

La Essilor, 1.5 are protecție UV doar dacă alegi ca tratament Crizal Forte UV.  Nush dacă au Crizal Prevencia UV. Materialul Ă®n sine știu că nu are protecție la UV. Dar Ă®ți recomand să mergi pe Hoya, au tratamente mult mai performante.

Asta, cu garanția, ține și de magazinul de optică. Majoritatea producătorilor de lentile aeriene dau, ca garanție, 2 ani. Ăia care ți au zis 1 an știu că lentilele celor de la Eessilor nu au o durată de viață f mare așa că au zis si ei un an, să se asigure, gen.

Cu dioptriile vechi vezi bine la aproape că ai o sferă pe plus, d aia. Vezi că pe rețeta nouă nu o mai ai.

Pot să am pe aceeași ochelari și dioptrii cu minus și cu plus? Știam ca lentilele bifocale pot asta (la ochelarii actuali nu am nimic vizibil pe partea de jos a lentilelor) și cele progresive. Sau am înțeles eu greșit?

Edited by flobeats, 05 June 2019 - 22:28.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sub nicio formă nu ți recomand bifocalul. Ai nevoie și de intermediar. Pe bifocal ai doar distanța și cititul. Dacă ai adiție minimă de 0.75, progresiv direct. Dacă nu, syncu de la Hoya.

#54
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Am fost la 5 colaboratori Hoya, niciunul nu a știut treaba cu UV-ul care este doar pe indice 1.6 Se pare ca este și pe 1.53, dar ceva mai slab ca 1.6 În sfârșit, am comandat unde am găsit prețul ce mai bun, Blue Control cu Long Life, indice 1.6 la 320 lentila, 3 ani garanție și pentru asta îți mulțumesc din suflet. Acum în două trei zile trebuie să găsesc și o pereche de rame, acolo la optică au preturi peste 300 lei, o să văd ce informații mai găsesc pe google, ce ar fi ok, poate îmi faci și aici o recomandare. Mulțumesc frumos.

Edited by flobeats, 10 June 2019 - 23:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate