Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Eroare sau metodă de fraudare?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Salutare. Am un număr de Digi mobil pe care primesc în jur de 1-3 apeluri în fiecare lună (cam de 1 an) de la persoane diferite care susțin că au un apel ratat de pe acel număr și mă întreabă de ce i-am căutat (bărbați și femei). Nu se insistă la telefon, pur și simplu când le spun că nu i-am sunat închid fără alte întrebări. Chiar se poate așa ceva sau este o metodă de încercare de fraudare/escrocherie de care nu am auzit încă? Mulțumesc.

Edited by fmfmfmfm, 16 February 2017 - 17:28.


#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai daca inchid si nu vor nimic altceva, cum te pot escroca? :habarnam:

#3
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

 baliosss, on 16 februarie 2017 - 17:29, said:

Pai daca inchid si nu vor nimic altceva, cum te pot escroca? Posted Image

Întrebarea este cum de toți susțin că au un apel ratat de pe numărul acela? Evident că nu i-am sunat, altfel nu mai întrebam aici. Numărul a fost în mai multe tipuri de telefoane în ultimul an, deci este exclus să fie de la aparat. Pot fi erori din centrală sau ceva "superclone"? Mai am un număr de Digi mobil pe care nu am problema asta, de aceea îmi pare și mai ciudat.

#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Probabil e doar o eroare. Mi s-a intamplat si mie acum vreo 3 ani, dar aveam cartela de Orange.
E drept, mie mi s-a intamplat doar de vreo 3-4 ori in total.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Sunt si eu curios care-i explicatia.

#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
VoIP, Lebare, Lycăi

#7
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Poți să ne dai ceva explicații suplimentare? Știu ce înseamnă VoIP dar nu știu în ce mod are legătură cu topicul meu.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 fmfmfmfm, on 16 februarie 2017 - 17:24, said:

Salutare. Am un număr de Digi mobil pe care primesc în jur de 1-3 apeluri în fiecare lună (cam de 1 an) de la persoane diferite care susțin că au un apel ratat de pe acel număr și mă întreabă de ce i-am căutat (bărbați și femei). Nu se insistă la telefon, pur și simplu când le spun că nu i-am sunat închid fără alte întrebări. Chiar se poate așa ceva sau este o metodă de încercare de fraudare/escrocherie de care nu am auzit încă? Mulțumesc.

Rau am ajuns.Ne e frica si de propria umbra.Peste tot vedem doar frauda si escroci.
In loc sa te adresezi RDS-RCS vii si-ti demonstrezi paranoia pe forum.
Cauzele celor descrise de tine sunt multiple.
Du-te la Digi,fa-le o notificare in care expui toate cele care te deranjeaza,schimba-ti numarul sa nu mai fii asa de panicat,etc.gasesti tu o metoda pana la urma.

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Cind te mai suna careva, intreaba persoana sa iti spuna exact cind a fost acel apel ratat.
Apoi cere la RDS lista apeluri sau verifica singur online (desi aici cred ca e disponibila doar luna viitoare).
Apoi vezi ce apare la ziua/ora respective.

#10
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

 adisz, on 17 februarie 2017 - 08:51, said:

Rau am ajuns.Ne e frica si de propria umbra.Peste tot vedem doar frauda si escroci.
In loc sa te adresezi RDS-RCS vii si-ti demonstrezi paranoia pe forum.
Cauzele celor descrise de tine sunt multiple.
Du-te la Digi,fa-le o notificare in care expui toate cele care te deranjeaza,schimba-ti numarul sa nu mai fii asa de panicat,etc.gasesti tu o metoda pana la urma.

Aloooo, nu  a zis nimeni că sunt panicat, am pus o întrebare atâta tot, poate s-a mai confruntat cineva cu așa ceva, nu e nici o paranoia la mijloc. Dacă tot susții că sunt multiple cauzele celor descrise de mine, mai bine dai niște explicații decât să arunci cuvinte într-o manieră agresivă. Iar numărul poate nu vreau să îl schimb, dar nici nu am chef să mă deranjeze unul și altul.

 roxanaRabinowitz, on 17 februarie 2017 - 10:18, said:

Cind te mai suna careva, intreaba persoana sa iti spuna exact cind a fost acel apel ratat.
Apoi cere la RDS lista apeluri sau verifica singur online (desi aici cred ca e disponibila doar luna viitoare).
Apoi vezi ce apare la ziua/ora respective.

Apelurile la care nu se răspunde nu apar pe factura detaliată. Am verificat - chestia durează de aproape un an.

Edited by fmfmfmfm, 17 February 2017 - 21:32.


#11
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ai făcut cont 'digioriunde' pe care l-ai dat la cineva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate