Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sala - intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
Zilele urmatoare doresc sa ma apuc serios de sala si alergat.

M-am gandit sa alerg dimineata 30 de minute si seara 2 ore de sala(program zilnic).
As dori sa stiu in cat timp s-ar cunoaste ceva..

Mentionez faptul ca am o inaltime de 1.65 / 63 - 65 kg / 19 ani.

Edited by flash98, 16 February 2017 - 14:44.


#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Inainte sa te apuci de sala trebuie sa stii ce vrei sa obtii, masa musculara, sa arzi grasimi, forta, etc. In functie de decizie, trebuie sa iti ajustezi dieta si programul de antrenament. Poti sa te apuci de sala si sa nu observi nici o diferenta daca scopul tau este sa arzi grasimi si tu mananci 5000 kcal pe zi (spre exemplu). Daca te apuci de sala fara un scop concret si fara o dieta ajustata corect, e posibil sa nu vezi mare schimbare si asta sa te determine sa renunti rapid.

#3
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
As dori sa obtin masa musculara , pentru inaltimea mea se cam cunoaste burta . Ps : Nu sunt mic si gras :)) Doar ca iese in evidenta burta la inaltimea mea. Am facut cateva exercitii prin liceu cu greutatile care erau si s-a cunoscut .. M-am latit repede in spate , biceps .. Dar am nevoie de cateva sfaturi si daca s-ar cunoste la fel de repede. Imi poti da exemplu de o dieta corect echilibrata ?

#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Daca se cunoaste burta, atunci trebuie sa incepi prin o dieta/regim alimentar de deficit caloric (adica sa slabesti). Aici rezultatele vor aparea destul de repede daca tii cont corect de caloriile pe care le consumi si mai ales daca faci antrenament cu greutati. Cand "scapi de burta" incepi sa cresti numarul de calorii pentru a incepe sa dezvolti masa musculara. Avantajul tau este ca la 19 cam orice ti-ai propune se poate obtine daca nu renunti. Cauta online un calculator de "daily caloric intake" ca sa-ti faci o idee cam cate calorii trebuie sa consumi pe zi.
Uite un exemplu: http://www.bodybuild...macronutcal.htm
In privinta antrenamentului: Invata miscarile de baza, squats, deadlift , bench press, overhead press, barbell/dumbell rows. Am scris in egleza ca sa poti sa gasesti mai usor informatii si mai ales filmulete cu aceste exercitii (forma corecta este cel mai important lucru, mult mai important decat greutatea cu care lucrezi, cel putin la inceput). Cu cat mai mari sunt grupele musculare pe care le antrenezi, cu atat mai repede arzi grasimi (plus alte beneficii). Invata pentru inceput exercitiile acestea pentru a avea o baza solida atunci cand incepi sa lucrezi pentru masa musculara.

Edited by mkdan2004, 16 February 2017 - 15:07.


#5
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
Multumesc pentru raspunsuri. Exista sanse sa castig si in inaltime un pic ?

#6
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
La 1.65 nici prea inalt nu esti....daca scapi de grasime si construiesti ceva masa o sa arati bine de tot fara sa fie nevoie sa ai niste dimensiuni serioase. Vizual, un 40cm in brat la tine va arata precum 45 in brat la unul de 1.80. In schimb daca te scapi la grasime pe corp si daca pui kg in nestire o sa pari nu doar mic si gras o sa pari un valatuc. Vezi ca sunt pe aici multe informatii. Invata sa iti faci un plan alimentar, invata despre exercitii, suplimente, program la sala. Nu e greu sa citesti ce scrie pe aici. Si nici nu e greu sa te descurci singur.

#7
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
Multumesc mult pentru raspunsuri. Imi sunt de ajutor.

#8
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Daca vrei sa slabesti, alearga cati poti de mult. Sa te tii in ceea ce se cheama zona de efort aerob.
Daca vrei sa faci masa musculara, trebuie sa faci acel gen de efort anaerob.

Sfatul meu e sa dai intai burta jos, iti tonifiezi corpul, si apoi te apuci de masa musculara.

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
E de apreciat că ai dorința asta de a discuta, de a acumula informații ș.a.m.d., dar întrebări de genul "când o să cunoască ceva?" sunt degeaba.
E ca și când mergi la școală și îți întrebi profesorul "în cât timp o să se cunoască ceva?".

E simplu. Dacă ești disciplinat și determinat și te ții de treabă, constant, evident că vor veni și rezultatele.
Pentru slăbit alimentația e cheia, nu împinsul la piept cu 100 kg.

Dar, ca să-ți răspund la o altă nedumerire de-a ta, da, în mod normal dacă susții un efort constant o perioadă semnificativă și te alimentezi bine și corect, există șanse mari să declanșezi și procesul de creștere în înălțime, există hormoni responsabili și cu asta, stimulați de antrenamente și hrană corespunzătoare.

De asemenea, nu neglija odihna! Corpul se reface și crește când dormi, nu când tragi la sală.

Pentru mine, pe vremea când am început eu să merg la sală nu am spus absolut nimănui că fac asta. După circa 4 luni, m-au întrebat prietenii dacă nu cumva eu merg la sală.
Ăsta poate fi un indicator obiectiv că rezultatele nu întârzie să apară. :)

Succes și grijă mare la accidentări, acum la început sunt foarte frecvente!

#10
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
sonnydellmarco - multumesc de sfat o sa incerc sa-mi fac un program sa ma trezesc dimineata si sa alerg pe plaja pe la 6 inainte de cursuri, mai ales ca ma simt in largul meu acolo .  

vlad29marko - la ce fel de accidentari te referi ? Sansele de a nu face exercitiile corect cu greutatile ?

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Executie incorecta, neglijarea incalzirii etc. Chiar si la alergat poti calca stramb odata si sa faci o entorsa ceva. O i

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postvinciun, on 16 februarie 2017 - 22:27, said:

Executie incorecta, neglijarea incalzirii etc. Chiar si la alergat poti calca stramb odata si sa faci o entorsa ceva. O i
Da! O intindere cauzata din neglijarea incalzitii te poate tine si o luna pe tusa!

#13
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
Am revenit cu o intrebare ! Ce ajuta mai mult dintre a face exercitii putine cu greutati mari sau mai multe exercitii cu greutati mici ? Dupa fiecare set incerc sa ridic greutatea cu 5 kg in plus,dar la unele numarul de repetari este mic .. Exemplu : pentru piept  la pec deck ajung la 100 kg si pot face doar 3 - 4 repetari si alea greu ..

Edited by flash98, 01 March 2017 - 15:15.


#14
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
In general, decizia se ia in functie de scopul antrenamentului. Pentru hipertrofie (crestera masei musculare), este necesar un volum cat mai mare. Asta inseamna greutati medii si repetari in jur 10-12 (orientativ). Pentru forta, se recomanda greutati mari si repetari putine. In general, ultimele studii au aratat ca atata timp cat se atinge "voluntary failure", adica momentul in care nu mai poti executa corect miscarea, nu conteaza numarul repetarilor pentru, hipertrofie. Din cauza asta se recomanda sa incorporezi diferite tipuri de intensitate. Pentru exercitiile mari care utilizeaza mai multe grupe musculare in acelasi timp, alegi greutati mai mari, pentru exercitiile de izolare, alegi greutati medii si atragi atentia la forma executiei.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postflash98, on 01 martie 2017 - 15:11, said:

Exemplu : pentru piept  la pec deck ajung la 100 kg si pot face doar 3 - 4 repetari si alea greu ..

Urmareste cea mai mare greutate cu care poti executa foarte corect acele 3-4 repetari.
De asemenea, vezi cum te simti dupa acel varf: dureri de coate, umeri, incheieturi ?

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
3-4 repetari la fluturari e un non sens. De obicei fluturarile se executa la finalul antrenamentului pentru piept cu scopul de a pompa muschii si de ai intinde sau inainte de antrenament pentru preobosire. Numarul optim la fluturari pentru o serie poate fi 10-15.

#17
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017

View Postoverseas, on 01 martie 2017 - 16:11, said:


Urmareste cea mai mare greutate cu care poti executa foarte corect acele 3-4 repetari.
De asemenea, vezi cum te simti dupa acel varf: dureri de coate, umeri, incheieturi ?

La majoritatea nu este vorba de durere , este vorba ca nu am forta necesara ... dar a doua zi , este o febra usoara doar dimineata dupa nu se mai simte..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate