Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Academia Tehnica Militara.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stia. N-a vazut nici un film pe tema asta. Nu s-a informat, nu nimic. S-a dus, a intrat si... surpriza!

Edited by neagu_laurentiu, 16 February 2017 - 18:20.


#20
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Posted Image)) Din ce spui aici pari a fi in primul an si ai dat de greu.
Hohoho, cati colegi, inclusiv eu, am injurat in primul an ca nu ne-am dus la poli. Si daca ne-ai intreba acum nici unul nu am alege alta facultate.

Lasa frustrarile si pune mana si invata, toti trec prin asta. Cred ca si exagerezi un pic. Dupa primul an o sa fie mai ok, or sa fie altii mai mici chinuiti.
Asa e, se mai intampla sa ai treaba la vreun proiect si sa se treazeasca cate unul ca vrea sa faceti vreo activitate....dar rar.

Si eu am dat cu matura, am carat caramizi, am vopsit, am sapat in jurul academiei si toate cele. Bai dar toate astea te calsesc, o sa vezi altfel lucrurile.

Nu zic ca e usor, zic doar ca merita din plin. Dupa primul an o sa fie mai relax pentru anul 2, apoi si mai relax pentru 3, in anul 4 nu mai aveti treaba. Cum spunea un prof. "dupa anul 2, doar sa ai grija sa nu dea tramvaiul peste tine, academia o termini".
Asta daca ajungi in anul 2...la cum te plangi poate trebuia sa dai la finante banci.

PS: nu, nu am fost elev de 10, am avut si restante destule Posted Image Aaa si ca veni vorba de restante, am auzit ca acu aveti credite, va doare la basca. Sa vezi cum e cand tragi ca mig-ul sa inveti sa le iei pe toate.

Edited by Maryus89, 16 February 2017 - 18:35.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 16 februarie 2017 - 18:20, said:

Nu stia. N-a vazut nici un film pe tema asta. Nu s-a informat, nu nimic. S-a dus, a intrat si... surpriza!
Nici macar nu este incazarmat. Are o gramada de timp la dispozitia militarului, nu face planton, nu se bucura de alarme, nu aude gornistul , nu rezista in post la -20 grade, etc. Probabil vin si astea dupa ce termina academia, dar se mai caleste pana atunci.

#22
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008

View Postpasilla, on 16 februarie 2017 - 18:27, said:

Nici macar nu este incazarmat. Are o gramada de timp la dispozitia militarului, nu face planton, nu se bucura de alarme, nu aude gornistul , nu rezista in post la -20 grade, etc. Probabil vin si astea dupa ce termina academia, dar se mai caleste pana atunci.

Ei, alarme au si descazarmatii. Doar ca au 2 ore sa ajunga Posted Image pai in 2 ore mai dormi un pic si tot ajungi la timp.
In post la -20 de grade nu ajunge un ofiter inginer.
Cu activitatile, si descazarmatii aveau sectoare, veneam ma schimbam si maturam o alee. Sau aveam toti descazarmatii aceleasi incaperi ca sa terminam si sa putem pleca.
Avantajul descazarmatilor e ca noapte dorm la ei acasa, mananca macare de la mama nu de la cantina, nu ii intreaba nimeni ce fac noaptea.
Marele dezavantaj e ca pierzi toate petrecerile si timpul cu colegii. In academie se formeaza alte relatii, ne stiam toti indiferent de an. Cu unii pastrezi legatura, ajungeti sa lucrati in aceleasi locuri pana la urma.
Imi aduc aminte in poli la master cand m-am intalnit cu un fost coleg care era cu 2 ani mai mare ca mine. Colegilor care au terminat poli li s-a parut asa ciudat ca ne stiam...

Edited by Maryus89, 16 February 2017 - 18:38.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca la +18 ani priveste asa... dar daca intra in liceul militar la 14 ani? Sau pleca de acasa la un internat in alta localitate tot la 14 ani la un liceu civil, cum era? Am intalnit in armata care la +23 ani abia plecau de acasa si vai ca-i asa si pe dincolo! Pai nu se va descurca in viata un asa om.

Edited by neagu_laurentiu, 16 February 2017 - 18:34.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMaryus89, on 16 februarie 2017 - 18:32, said:

Ei, alarme au si descazarmatii. Doar ca au 2 ore sa ajunga Posted Image pai in 2 ore mai dormi un pic si tot ajungi la timp.
In post la -20 de grade nu ajunge un ofiter inginer.
Cu activitatile, si descazarmatii aveau sectoare, veneam ma schimbam si maturam o alee. Sau aveam toti descazarmatii aceleasi incaperi ca sa terminam si sa putem pleca.
Avantajul descazarmatilor e ca noapte dorm la ei acasa, mananca macare de la mama nu de la cantina, nu ii intreaba nimeni ce fac noaptea.
Marele dezavantaj e ca pierzi toate petrecerile si timpul cu colegii. In academie se formeaza alte relatii, ne stiam toti indiferent de an. Cu unii pastrezi legatura, ajungeti sa lucrati in aceleasi locuri pana la urma.
Imi aduc aminte in poli la master cand m-am intalnit cu un fost coleg care era cu 2 ani mai mare ca mine. Colegilor care au terminat poli li s-a parut asa ciudat ca ne stiam...
Poate ii mai indulcesti amarul spunandu-i si ce avantaje are un absolvent al ATM.

#25
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008

View Postpasilla, on 16 februarie 2017 - 18:40, said:

Poate ii mai indulcesti amarul spunandu-i si ce avantaje are un absolvent al ATM.

Locul de munca asigurat, nu iti bati capul cu interviuri, stres. Ai terminat, te-ai angajat.

Academia este bine vazuta, se cauta absolventi.
Stiu foarte multi care au plecat direct de pe bancile scolii sau in primul an. Acum lucreaza pe salarii de 7000+ toti. Si la banii astia iti permiti sa platesti scolarizarea.
Chiar am un fost coleg caruia i-a platit angajatorul Posted Image

Daca te tii de treaba, sunt multi profi pe acolo care te pot indruma, inveti in plus unele lucruri si cand termini academia, pe langa jobul de la stat, gasesti si ceva part time. Timp o sa ai, iesi la 3-4 de la munca.

Pensionarea devreme, desi mi se pare ca nu are rost sa ne gandim la pensie de pe acum, e totusi un avantaj. Stiu caz recent de pensionare la 48 ani Posted Image

Edited by Maryus89, 16 February 2017 - 18:50.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMaryus89, on 16 februarie 2017 - 18:47, said:


Locul de munca asigurat
Pensionarea devreme.
Probabil ca avantajele astea i se par niste fleacuri in comparatie cu faptul ca i se inspecteaza bocancii la ora 6:45.

#27
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008

View Postpasilla, on 16 februarie 2017 - 18:50, said:

Probabil ca avantajele astea i se par niste fleacuri in comparatie cu faptul ca i se inspecteaza bocancii la ora 6:45.

Si asta cu bocancii....nu ii verifica nimeni zlnic. Exagereaza mult. Daca ii verifica o data pe saptamana e bine Posted Image Te duci la baie, pui dusul pe ei un pic si sunt ca noi.
Si daca nu esti barbierit/tuns te pui in spatele plutonului si nu te vede nimeni, simplu. Nu va ganditi ca sta cineva si ii aliniaza pe toti 500 (sau cati studenti or mai fi in total)  in fiecare dimineata si ii ia la verificari.

In concluzie, Boreal strange din dinti invata si ne auzim la anul sa imi spui ce parere mai ai despre academie.

Edited by Maryus89, 16 February 2017 - 18:54.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMaryus89, on 16 februarie 2017 - 18:47, said:

Stiu foarte multi care au plecat direct de pe bancile scolii sau in primul an. Acum lucreaza pe salarii de 7000+ toti. Si la banii astia iti permiti sa platesti scolarizarea.
De la specializari comune/cautate in civilie. Dar sunt si specifice, alea de armament, unde n-ai alternativa. Apoi, daca tot vrei in civilie, n-are haz sa te scarpini la urechea dreapta cu mana stanga.

#29
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Se si invata dar capraria este ceva specific, face parte din spiritul Armatei Romine.
Si daca ma gindesc la o adica , soldatul romin facea din c***t bici (la modul foarte serios) , tocmai spiritul asta care este urit de toata lumea mobilizeaza suplimentar ostasul.

#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Boreal, am facut de gura familiei arm. obligatory.Sansa mea e ca am ales.La pompieri.Stii ce inseamna sa te prezinti in cca.4 minute de cand suna alarma la masina de interventie?Adica din somn jos la garaj echipat?6.45,ma lasi!Nu uita, orice futai tine 3 zile-dupa relax 3 zile sa nu fie monotona catania.Oricum cea mai ordinara(penala)treba era aia ca dupa 22 si inainte de 6 aveam 30 min obligatoriu stat in pat----da nimeni nu zice ce se putea intamla de la 22,30 la 5,30. Totul regulamentar.DAR,te formeaza in viata.Pe moment nu-ti dai seama.Ce vrei sa faci are multe posibilitati in viitor.Da daca nu rezisti stresului las-o balta.

#31
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu vrei regim militar, nu dai la ATM, dai la civil (politehnică). Simplu.
De la ATM ieși militar, și militarul face instrucție.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjdavyd, on 16 februarie 2017 - 17:22, said:

Eu stiu ca IT -isti sunt si in armata....

Cred ca n-ai inteles prea bine sau deloc ce am scris.
In armata exista si politologi si psihiatri si medici si doctori si veselari si....de toate.Dar absolut toti sunt in armata,adica sub ordin.Si au un anumit grad,rang,rank,etc.
Chiar si maretii IT-isti.Si aia sunt racani,plotonieri sau grade inalte.Dupa cum ii duce capul.

#33
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Initiator, risc inca un warn.
Dar ce plm, esti barbat sau prost? Ce iti imaginai ca o sa fie la ATM?
Eu ani buni m-am trezit la 5.00. pt ca la 6 incepeam jobul, care se termina la 14.30.. LA 17.30 incepea facultatea si o terminam la 21.30. Ajungeam acasa la 22.30 ..Da, eram civil..
Vrei sa ajungi ofiter, nu oier? Cu salariu adecvat?
Colegul si prietenul meu din liceu a ales scoala de ofiteri de aviatie..
De la 1 ianuarie e in rezerva, cu pensie conform gradului, (comandor), dupa 30 de ani de serviciu. Eu muncesc din 1982, de la 19 ani... si pana la 65 de ani mai am..Si cam banuiesc ce ....pensie de inginer  o sa am.
Deci ce ...MEA vrei? Te tine cineva in ATM? De ce nu iesi la raport, ma scuzati, ADIO?

#34
Maria_Felicia20

Maria_Felicia20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2019
Salutare tuturor!Sunt clasa a 11-a pe profil real,stiinte ale naturii(mate m2-fizica)si as vrea sa dau la ATM.
Am citit multe mesaje de pe forum despre felul in care trebuie sa se prezinte baietii.Dar fetele?Ce imi puteti spune?
Cum sunt tratate fetele in academie?
As prefera sa imi raspunda cineva care stie, nu cineva care isi da doar cu părerea,multumesc!

#35
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostBoreal, on 16 februarie 2017 - 12:40, said:

Orice dezcazarmat are obligatia ca la ora 6.45 sa fie barbierit proaspat,bocanci lucitori si tuns exemplar.

Esti la casa de odihna !
Eu am facut armata si programul era de la ora 5.00 - pana la 21.00. La ora 5.30 (pana la 6.00) aveai sector: maturai curtea, spalai WC-ul etc...
Daca aveai ghinion, faceai si planton: schimbul 1 (21.00-24.00), schimbul 2 (0.00-3.00) sau schimbul 3 (3.00-5.00). Sa fi prins intr-o saptamana 2-3 plantoane, pt ca "te iubea" caporalul...

BATALIONUL DISCIPLINAR ERA ALTCEVA: MAI DUR !

#36
descended

descended

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2016
Boreal, pană  la urmă, stii vorba aia si cu dânsa intrâ -nsa si cu sufetul în rai nu se poate.....deci în 99% din cazuri de ce aleg oamenii o carieră militară ???...pentru că : ai un servici asigurat și bine plătit imediat după terminarea facultății ( ceea ce nu prea se poate spune dupa ce termini o facultate civilă) că in  jurul vârstei de 50 de ani , sau chiar mai repede ești deja pensionar cu pensie specială....poate or fi și din aia care au o dragoste nemărginită  și necondiționată pentru uniforma militară și pentru viața cazonă dar sincer nu cred ca depășsesc 1%.....Acestea fiind spuse  oamenii ( cel puțin oameni raționali) merg în cunoștință de cauză unde merg, știind că au 4 sau 5 mai grei sunt compensați de avantajele enumerate mai sus.....Acuma bineînțeles că nu toată lumea este capabilă sa reziste .....dar cum zicea cineva mai sus inainte era obligatorie armata pentru băieți, deci suportai toate astea descrise de tine și încă altele mult mai nasoale  vrând nevrând ..acuma tu alegi  dacă vrei sau nu o carieră militară... păi și după ce ai ales-o pentru avantale enumerate mai sus să vii să te plângi ca trebuie să fi bărbierit dimineața , să ai pantofii sau bocancii curați ...că trebuie să faci sectoare , etc.....mi se pare de tot căcatul........

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate