Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Problema baterie externa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Trollol

Trollol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.08.2016
Salut. Mi-am cumparat recent o baterie externa promate am dat 60 de lei pe ea 8000mah . Am incarcat telefonul la 2.1A o singura data full (a incarcat destul de rapid...) acasa am bagat bateria la incarcat la 5v 2.1A dupa am observat ca pe ea scria input 5v 1.0A . Problema este ca daca imi bag telefonul la incarcat in portul de 2.1A mi se incarca foarte greu ca si cand ar fi la 0.5A . Se mai poate rezolva ? Merci

Edited by Trollol, 15 February 2017 - 21:41.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza ca ai incarcat la un incarcator care poate furniza 2.1 A. Ce scrie la specificatii [ input] 5 V, 1 A este vorba de curentul minim recomandat pe care trebuie sa il furnizeze incarcatorul . Puteai sa o incarci si la un dispozitiv care poate furniza 100 A, importanta este tensiunea.
Daca nu mai merge bine, nu este din cauza asta.

Edited by pasilla, 15 February 2017 - 21:52.


#3
Trollol

Trollol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.08.2016

 pasilla, on 15 februarie 2017 - 21:48, said:

Nu conteaza ca ai incarcat la 2.1 A. Ce scrie la specificatii [ input] 5 V, 1 A este vorba de curentul minim la care se poate incarca.
Daca nu mai merge bine, nu este din cauza asta.
Daca o descarc complet si o mai incarc odata se poate sa si revina?

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Se rezolva cu garantia.

#5
Trollol

Trollol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.08.2016

 Serafim606, on 15 februarie 2017 - 21:53, said:

Se rezolva cu garantia.
Am aruncat cutia si bonul . Am zis ca e o baterie 60 lei ...ce sa se strice?=))

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Trollol, on 15 februarie 2017 - 21:55, said:

Am aruncat cutia si bonul . Am zis ca e o baterie 60 lei ...ce sa se strice?=))
Nu e o simpla baterie. E un power bank.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 Trollol, on 15 februarie 2017 - 21:55, said:

Am aruncat cutia si bonul . Am zis ca e o baterie 60 lei ...ce sa se strice?=))

Atunci putem inchide si topicul :P. E o simpla bateria.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 pasilla, on 15 februarie 2017 - 21:48, said:

Nu conteaza ca ai incarcat la un incarcator care poate furniza 2.1 A. Ce scrie la specificatii [ input] 5 V, 1 A este vorba de curentul minim recomandat pe care trebuie sa il furnizeze incarcatorul . Puteai sa o incarci si la un dispozitiv care poate furniza 100 A, importanta este tensiunea.
Daca nu mai merge bine, nu este din cauza asta.

in teorie, dar in practica multe device-uri ieftine au limitare de curent in incarcator si daca le infigi un 2A in loc de max 1, au toate sansele sa se prajeasca, sa se umfle bateria..
motiv pentru care scrie pe ele "folositi doar incarcator original"

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
Am luat un power bank "yoobao".. de 20000mAh cu 77 de lei . Am incarcat ieri vreo 4 telefoane cu el, si indicatorul de capacitate a scazut doar cu un sfert.
Are 2 mufe, una de 1Ah si cealalta de 2Ah.
Problema mea e alta: am pus si S5 ul meu la incarcat acuma dimineata, la 37% baterie, si instant a urcat la 38 si dupa nici un minut deja incarcase la 40%.
Pe smart manager imi indica timp ramas de incarcare 8 minute de la 40% pana la full.
Am zis ca nu-i ok, si am pus la incarcat la priza  cu adaptorul original de 2000Ah- timp de incarcare 55 de minute.
yoobao ala scoate 2100mAh maxim pe mufa USB- banuiesc ca imi va praji bateria. Dar nu inteleg cum este posibil?  Deocamdata prefer sa nu-l mai folosesc, cel putin nu pentru  telefonul meu.

Edited by tfmercedez, 18 February 2017 - 09:01.


#10
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Exista aplicatii Android care monitorizeaza curentul de incarcare. Asta daca dispozitivul tau are integrat chip-ul necesar - ceea ce e mai mult decat probabil la S5 (avea si S3-ul). Cauta si incearca una!

Eu am intampinat o alta problema cu power bank-ul, cumva pe dos decat a ta: telefon cu incarcator de 1A, pus la PB cu 2,1A (am incercat si pe mufa de 1 A), afisa pe ecran ca se incarca lent. Pus la incarcat cu alt incarcator de 2A indica acelasi lucru. Pus la incarcat cu un incarcator de 1A, se incarca normal. Incarcat din USB calculator (0,5A) se incarca normal.

EDIT: problema semnalata de mine cu PB-ul am intampinat-o numai cu Lumia 640 Win10. Pe celelalte tablete sau telefoane cu Android nu am regastit-o.

Edited by urtap, 18 February 2017 - 09:31.


#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
Am incarcat iar cu powerbank dar am schimbat cablul ala de kkt cu unul vechi sony, si a incarcat normal. Posibil ca o mufa "chinezarie " sa produca astfel de efecte?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate