Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Teapa olx

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
eu zic să te resemnezi şi să cauți kleent la telefonu care l ai luat :)

#56
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Parerea mea ca sunt momente in viata in care trebuie sa isi asumi o pierdere si sa mergi inainte.
Presupui lucruri, presupui ca fostul proprietar nu o sa fie deranjat sa mearga pana la firma respectiva sa ceara factura, presupui ca iara o sa piarda timp cu tine pe la politia de sector.
Presupui ca ai cunostinte care or sa minta pentru tine, cand nu au ce martori sa fie ca nu au legatura cu intelegerea voastra, v-ati intalnit si v-ati schimbat telefoanele.

Parerea mea ca aia la politie nu or sa te ajute cu nimic, de ce zic asta? Pentru ca aia nu au rabdarea de care am dat noi dovada, sa te asculte, sa asculte ce intelegere aveati voi etc... Tu confunzi sectia de politie cu un tribunal.

Invata din asta o lectie si mergi inainte, el probabil la randul lui a fost tapit, ca doar nu crezi ca cumpara careva telefoane FAKE cu intentie.

Am scris despartit sa pot incheia subiectul si sa ma concentrez pe fotbal, din ce ne-ai explicat nu ai vreo dovada ca intelegerea era alta, tu ai testat telefonul, ai facut proba, l-ai verificat, cumva poti sa zici ca te-ai razgandit si cam atat.

Edited by _NeXUS-, 15 February 2017 - 22:57.


#57
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

View Post_NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 22:48, said:

Parerea mea ca sunt momente in viata in care trebuie sa isi asumi o pierdere si sa mergi inainte.
Presupui lucruri, presupui ca fostul proprietar nu o sa fie deranjat sa mearga pana la firma respectiva sa ceara factura, presupui ca iara o sa piarda timp cu tine pe la politia de sector.
Presupui ca ai cunostinte care or sa minta pentru tine, cand nu au ce martori sa fie ca nu au legatura cu intelegearea voastra, v-ati intalnit si v-ati schimbat telefoanele.

Parerea mea ca aia la politie nu or sa te ajute cu nimic, de ce zic asta? Pentru ca aia nu au rabdarea de care am dat noi dovada, sa te asculte, sa asculte ce intelegere aveati voi etc... Tu confunzi sectia de politie cu un tribunal.

Invata din asta o lectie si mergi inainte, el probabil la randul lui a fost tapit, ca doar nu crezi ca cumpara careva telefoane FAKE cu intentie.

Am scris despartit sa pot incheia subiectul si sa ma concentrez pe fotbal, din ce ne-ai explicat nu ai vreo dovada ca intelegerea era alta, tu ai testat telefonul, ai facut proba, l-ai verificat, cumva poti sa zici ca te-ai razgandit si cam atat.

Sincer, eu nu m-am gandit ca e copie si de aceea nu l-am verificat , am avut oarecum incredere in om,  am incercat sa verific problemele unui telefon cu sticla sparta...

#58
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View Post_NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 22:48, said:

Parerea mea ca sunt momente in viata in care trebuie sa isi asumi o pierdere si sa mergi inainte.
Presupui lucruri, presupui ca fostul proprietar nu o sa fie deranjat sa mearga pana la firma respectiva sa ceara factura, presupui ca iara o sa piarda timp cu tine pe la politia de sector.
Presupui ca ai cunostinte care or sa minta pentru tine, cand nu au ce martori sa fie ca nu au legatura cu intelegerea voastra, v-ati intalnit si v-ati schimbat telefoanele.

Parerea mea ca aia la politie nu or sa te ajute cu nimic, de ce zic asta? Pentru ca aia nu au rabdarea de care am dat noi dovada, sa te asculte, sa asculte ce intelegere aveati voi etc... Tu confunzi sectia de politie cu un tribunal.

Invata din asta o lectie si mergi inainte, el probabil la randul lui a fost tapit, ca doar nu crezi ca cumpara careva telefoane FAKE cu intentie.

Am scris despartit sa pot incheia subiectul si sa ma concentrez pe fotbal, din ce ne-ai explicat nu ai vreo dovada ca intelegerea era alta, tu ai testat telefonul, ai facut proba, l-ai verificat, cumva poti sa zici ca te-ai razgandit si cam atat.

the end
bine formulat ,felicitări

absolut şi eu regret ce ți s a întamplat ,cu toate că am fost mai acid în postări
nu pot să mă bucur de necazul altuia !

#59
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 21:41, said:

Da, va multumesc pentru  ajutor !

Telefonu` era un s7 edge , omu`  avea doar telefonu`   ,vad ca si-a mai pus un anunt deci as putea sa dau de el .
Eu m-am gandit in felu` urmator , pun un prieten sa-l sune ,are alt anunt acum  stabilesc un punct de intalnire . Astept pana ii cere telefonu` sa se uite la el si atunci intervin si eu si-i iau telefon , iar in schimb ii dau copia pe care mi-a dat-o . Daca face figuri il amenint ca-l duc la politie sub pretextu` ca dau telefonu` furat ,el stie ca este telefonu` luat de frate-miu , deci avem acte la el ...




Problema nu e logica, ci omenia !

Cu telefonu` a fost vina mea , adica trebuia sa ma uit atent la el peste tot  sa iau o aplicatie gen cpu-z  sa vad ce si cum., dar in situatia cealalta am ajutat pe cineva pe care-l consideram prieten  , da` n-a asa e  facerea de bine-i ....

Nu e primu` telefon pe care-l iau , nici eu nu-mi explic cum de n-am realizat, mai ales c-am mai umblat pe s7  ,doar ca nu era egde ...
Replica se simte la fel ca si originalu` ,daca-l caut dupa imei imi zice ca e s7 edge de 64 gb ...

Totusi...., e placut sa vezi ca atunci cand faci o "treaba" din asta  primesti astfel de sprijin, chiar ajuta !
4 pagini pt nimic . Ai avut telefonu in mana , ai consimtit schimbul si apoi vi pe SP sa te plangi ca ai fost inselat ?! Vezi daca inca mai crezi in Fat Frumos si Ileana Cosanzeana ?
Ti-ai asumat un risc si nu ai fost atent ( sau poate ne minti , aici nu avem de unde stii cu certitudine ) ; poti sa faci 100 de plangeri la politie si nu rezolvi nimic , mai mult daca prin absurd sau nu dai de individ , ala o sa zica ca ti-a dat unul original si vrei tu sa-l tepuiesti cerand schimbul inapoi cu fake-ul tau .
Data viitoare casca ochii si nu fi entuziasmat de afcere, ca fata la maritat , ca nici un necunoscut nu-ti face un bine gratuit .

Edited by cobi1, 15 February 2017 - 23:55.


#60
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Bah, oare de ce exista AnTuTu??? Off, asa iti trebuie!

#61
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postvio1971, on 15 februarie 2017 - 21:49, said:

n ai ce să mulțumeşti
eşti absolut zero barat
.............

View Postvio1971, on 15 februarie 2017 - 22:46, said:

eu zic să te resemnezi şi să cauți kleent la telefonu care l ai luat Posted Image

View Postvio1971, on 15 februarie 2017 - 23:01, said:

the end
.......

Tii cu ursul sau tu esti ursul?

Daca toti cei care sunt inselati ar reclama inselatoria, situatiile astea ar deveni tot mai rare iar baietii astia smecheri nu ar mai avea atatia bani in buzunare si nu ar mai fi asa de smecheri. In conditiile astea mi se pare ca ceea ce spune intiatorul topicului este foarte logic:

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 22:11, said:

...
nu-mi permit teapa , chiar si daca mi-as fi permis  nu cred c-ar fi trebuit sa ramana asa
@andrey_96, tu trebuie sa iei in considerare faptul ca telefonul pe care l-ai dat la schimb nu mai este la cel care te-a inselat. Adica sansa ca tu sa rezolvi problema asta e minima. Baietii astia au un tupeu fantastic, sunt unsi cu toate alifiile si te poti astepta sa vina cu orice fel de varianta: ca de fapt tu i-ai furat lui telefonul, ca nu te cunoaste si nu te-a vazut in viata lui, ca ti-a dat telefonul si o suma de bani la schimb, etc. Deci de rezolvat, sunt sanse minime sa rezolvi. Dar gandeste-te ca poate au mai depus si altii reclamatii si in cazul asta reclamatia ta poate sa slaveze cativa oameni care inca n-au luat teapa.
Nu te apuca sa-ti rezolvi singur problema, doar vei incurca lucrurile.  Prima data depui reclamatia la politie si abia apoi il contactezi, daca ai datele de contact.

@_NeXUS-, ai mare dreptate cu tot ce ai spus. Consider totusi ca ar trebui sa depuna o reclamatie la politie.

#62
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Cumva e offtopic, dar ca sa nu mai deschid eu unul separat: un nene a vrut sa adopte o pisica, a gasit una pe olx. A sunat, a vb cu o femeie, i-a dat adresa si omul s-a dus sa o ia. A ajuns la femeie la poarta, aia l-a poftit inauntru sa vada pisica. Dupa ce a intrat in casa, au aparut cativa malaci negriciosi, care aveau cutite, si l-au pus sa le dea telefonul si banii care ii avea la el. Din pacate avea si tichetele de masa in borseta, pe langa bani. L-au pus sa se dezbrace, si i-au facut poze. Omul i-a rugat sa ii dea macar cartela sim...nu au vrut si i-au zis ca daca merge la politie au ei grija sa afle unde sta si unde invata fica-sa si ca trimit pozele cu el dezbracat nu stiu unde, partea asta nu am inteles-o prea bine. Ca atare, el nu a facut nimic dupa ce l-au lasat sa plece. Nu e nici o minciuna in aceasta intamplare. Totul s-a petrecut undeva in sect 3 intr-o zona de case, unde are capatul nu stiu ce masina. Nu am retinut, fiindca nu imi este familiara zona deloc. Asa ca aveti grija cu anunturile de pe olx si mai ales daca cineva zice sa mergeti la cutare adresa...ma gandesc ca daca ar fi mers o fata, lucrurile ar fi putut lua o intorsatura si mai urata

Edited by lulutza, 16 February 2017 - 08:30.


#63
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Acum intelegi de ce am zis cu experientele pe olx? Asa cum eu ma straduiesc sa cred povestea ta, sunt singur ca tu nu m-ai crede daca scriu pe aici povesti de ale mele, de pe la prieteni mei.
Parerea mea ca in general este bine de evitat VANZAREA si CUMPARAREA de pe OLX, poti sa dai teapa unui om din greseala, lucrurile se strica.

De ce crezi ca i-am zis sa invete o lectie si sa dispara din mintea lui ca exista o piata second.

#64
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postlulutza, on 16 februarie 2017 - 08:27, said:

...un nene a vrut sa adopte o pisica, a gasit una pe olx. A sunat, a vb cu o femeie, i-a dat adresa si omul s-a dus sa o ia. ...

Mi se pare bizar, de obicei nu lasa niciun indiciu care sa le poata deconspira identitatea. Adica astia se cred bazati tare!
Si cand s-a intamplat asta? E ceva foarte grav!!!

Stau si ma gandesc, cate fete/femei or fi trecut prin aceeasi experienta si daca un barbat a fost pozat sau filmat dezbracat probabil ele au fost filmate prestant activitati mult mai compromitatoare! De obicei ele sunt cu animalutele si cu adoptiile...
Sa nu depuna reclamatie, poate data viitoare se va duce nevasta-sa dupa pisica, sau poate fiica-sa.
Sa depuna reclamatie, poate Politia Romana lucreaza atat de discret incat chiar se trezeste cu baietii aia la usa...

Cred ca ar trebui sa discute cu cineva de la politie despre situatie si sa depuna reclamatie numai daca i se garanteaza ca nu se expune niciunui pericol. Presupun ca Politia Romana are totusi niste structuri de lupta impotriva crimei organizate (cam asta e!) si ca au experienta in rezolvarea unor astfel de situatii.
Lasam niste scursuri sa ne domine prin frica? In ce tara traim?
Chiar, nu e nimeni de la politie care sa activeze pe forumul asta? S-ar cam merita daca chiar vor sa starpeasca infractionalitatea!

LE
P.S. Intr-adevar, sectiunea este gresita, nu are treaba cu OLX. Cred ca mai potrivita era dectiunea de Drept penal.

Edited by Lexon, 16 February 2017 - 11:01.


#65
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
Acum mai nou nu mai sunt produse sigilate fara garantie pe olx. Gasesti acum telefoane, placi video, procesoare, ssd-uri,.. toate cu garantie la producator.


#66
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Pai oferta de placi video e mare, ca s-a lansat noua generație. Și ssd-urile au picat brusc la pret, zilele trecute am luat Samsung 512giga, m2, cu 211 lei. Asa ca tre sa vând fostul ssd, de 256, care nu are 2 ani... Ca fapt divers, a costat peste 300 lei... Mulți fac acum upgrade la ssd mare.

#67
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
Titlul corect la topic pt ce se postsaza acum pe olx e " Teapa si nesimtire OLX".
In cel mai bun caz gasesti pretul din magazin.
Samsung a21e la 800 lei si la altex e 700 lei.
Ssd 2.5 mx500 la 500 gb cu 180 gb scrisi la 420 lei si la magazin e 280 lei.
Din pitesti Asus 1060 strix 6 gb la 1650 lei si alt consatean tot din pitesti msi 1650 super ventus la 800 lei iar la descriere spune ca placa e folosita 3 zile. In urma cu 2 luni a avut aceeasi postare ca e placa folosita 3 zile. I-am spus ieri ca la forit e 828 lei dar mi-a zis ca "Daca gasesc client e ok, daca nu este ok si o folosesc eu".
Ramane doar un mit care nu se adevereste ca poti gasi preturi bune pe olx.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate