Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Teapa olx

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

View Post_NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 22:07, said:

Si ce mai stai? Ia de te duce la politie.
Asta daca nu cumva iti permiti teapa, sa zici ca ai invatat o lectie si ca viata merge inainte.

trebuie sa iau legatura cu fostu` proprietar de la care l-am luat ca sa fie mai plauzibil daca tot o fac, intai incerc  s-o rezolv cu vanzatorul, nu merge ne vedem la politie.
nu-mi permit teapa , chiar si daca mi-as fi permis  nu cred c-ar fi trebuit sa ramana asa

#38
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostTopp, on 15 februarie 2017 - 22:09, said:


  Si totusi, mai exista.
   Eu am cumparat Huawei P9 lite, varianta cu 3 GB RAM,  care varianta nu se comercializa la noi. Nu stiu acum.
   Cutie sigilata, totul ok, pret  mai mic decat la magazinele noastre. Cred ca de prin fosta Yugoslavie a ajuns la noi.
    Sunt obiecte care intra in tara prin diverse filiere, metode, fentand vama.
  Trebuie sa ai fler, sa fii informat, sa fii atent si gasesti.
Daca esti strain de cauza, obiectul sa aibe acte.
Cred ca sa inteles ca obiecte cumparate din ro, trebuie sa aiba acte.
Acum poti sa aduci si mercedes clonat din china fara acte.

Edited by PantherOne, 15 February 2017 - 22:18.


#39
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 22:11, said:


trebuie sa iau legatura cu fostu` proprietar de la care l-am luat ca sa fie mai plauzibil daca tot o fac, intai incerc  s-o rezolv cu vanzatorul, nu merge ne vedem la politie.
nu-mi permit teapa , chiar si daca mi-as fi permis  nu cred c-ar fi trebuit sa ramana asa
Ete aici se vede de ce eu nu cumpar produse SH, se vede de ce eu vand produse pe care le-am cumparat din magazin, le vand fara acte, nu vreau ca pe viitor sa ajung pe la politie la depus marturie ca eu i-am vandut telefonul si ca el s-a tocmit pe olx, ce s-au inteles, ce nu s-au inteles si s-a ajuns la inselaciune si eu martor.

Deci intuiesti ca fostul proprietar vrea sa se incurce cu politia, sa ajunga pe la politie sa depuna marturie, sa mearga cu tine ca ti-a vandut telefonul etc...
Factura o mai ai? Sau proprietarul trebuie sa traga factura de unde l-a cumparat?

#40
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 22:00, said:


Pai si eu atunci pot sa ma duc la politie si sa declar ca mi-a furat Htc-ul pe care i l-am dat la schimb , atata timp cat  am martori care  stiu ca a fost telefonu` meu si proprietaru` de pe factura sustine ca mi l-a vandut mie .

Ce furt nene? Ai facut schimb de buna voie.

#41
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Daca era prin posta era inselaciune, dar daca s-au vazut si au testat telefoanele, numai Dumnezeu poate sa stie ce au discutat.
Ai vreo dovada ca este cum zici tu?

#42
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Post_NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 22:15, said:

Ete aici se vede de ce eu nu cumpar produse SH...
Exagerezi putin.
Produsele SH sunt ok, atat timp cat la mijloc nu este inselaciune.
   Altfel OLX, Okazii si alte site-uri de vanzari on-line n-ar exista.
Totul tine de atentia fiecaruia, de verificare, de acte daca exista.
     Si in general e bine sa cumperi de la tine din urbe, ca sa poti palpa obectu'.

#43
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

View Post_NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 22:15, said:

Ete aici se vede de ce eu nu cumpar produse SH, se vede de ce eu vand produse pe care le-am cumparat din magazin, le vand fara acte, nu vreau ca pe viitor sa ajung pe la politie la depus marturie ca eu i-am vandut telefonul si ca el s-a tocmit pe olx, ce s-au inteles, ce nu s-au inteles si s-a ajuns la inselaciune si eu martor.

Deci intuiesti ca fostul proprietar vrea sa se incurce cu politia, sa ajunga pe la politie sa depuna marturie, sa mearga cu tine ca ti-a vandut telefonul etc...
Factura o mai ai? Sau proprietarul trebuie sa traga factura de unde l-a cumparat?

Fostul proprietar chiar e politist, factura nu o mai am  , o scoate el . Eu ma gandeam sa vorbesc cu 3-4 prietenii sa-i pun pe ei ca martori in cazul in care dau de vanzator  si daca nu vrea sa-mi dea telefonu` inapoi atunci apelez si la cel de la care l-am cumparat .

#44
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Martori la ce? Si falsul in declaratii se pedepseste.

Edited by baliosss, 15 February 2017 - 22:22.


#45
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 22:21, said:


Fostul proprietar chiar e politist, factura nu o mai am  , o scoate el . Eu ma gandeam sa vorbesc cu 3-4 prietenii sa-i pun pe ei ca martori in cazul in care dau de vanzator  si daca nu vrea sa-mi dea telefonu` inapoi atunci apelez si la cel de la care l-am cumparat .

Martori fictivi adica?

#46
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017

View PostTopp, on 15 februarie 2017 - 22:20, said:

Exagerezi putin.
Produsele SH sunt ok, atat timp cat la mijloc nu este inselaciune.
   Altfel OLX, Okazii si alte site-uri de vanzari on-line n-ar exista.
Totul tine de atentia fiecaruia, de verificare, de acte daca exista.
Si in general e bine sa cumperi de la tine din urbe, ca sa poti palpa obectu'.
Nu, sincer nu cumpar SH si nu vad rostul pentru care sa cumpar SH, preturile sunt apropriate de produsele noi din magazin.
Am cunostinte care au patit diferite treburi cumparand si vanzand pe interent, eu ma limitez doar la a vinde.

Mai departe este fiecare cu parerea lui, eu nu vreau ca documente cu numele meu sa ajunga pe la diferite persoane.
Vand produsul, clientul face proba si salutare.

#47
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 22:21, said:


Fostul proprietar chiar e politist..
Primul pas: Fa reclamatie la politie.
Apoi totul vine de la sine, vei fi sfatuit.

#48
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

View Postbaliosss, on 15 februarie 2017 - 22:22, said:

Martori la ce?

C-a fost telefonu` meu , si da stiu ca poate sa zica ca seamana intre ele, dar de unde as sti eu numele din certificatu` de garantie , zgarieturile pe care le are, faptul ca imei-ul din factura corespunde cu  cel al telefonului ....

#49
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 22:24, said:

C-a fost telefonu` meu , si da stiu ca poate sa zica ca seamana intre ele, dar de unde as sti eu numele din certificatu` de garantie , zgarieturile pe care le are, faptul ca imei-ul din factura corespunde cu  cel al telefonului ....
Cred ca ai niste probleme de perceptie. No offence! Hai sa o luam logic, pe rand.
Ce vrei sa declari la politie? Ca ala te-a inselat sau ca ti-a furat telefonul?

Edited by baliosss, 15 February 2017 - 22:27.


#50
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
andrey_96 - Esti nascut in 1996?

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmandrku, on 15 februarie 2017 - 20:46, said:

A aplicat metoda magicianul?
Ti-a aratat un telefon original, l-ai butonnat, apoi probabil ti l-a cerut inapoi sa scoata sim-ul lui din el.
Cand l-ai primit inapoi stins era deja altul ?
ii zice maradona la metoda, pentru ca acesta a inventat-o :D

#52
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Politia nu-si bate capu' cu tine, are chestii mai importante decat schimbu' tau de telefoane care e teapa, da' de fapt nu e. Nu ai cum sa demonstrezi ca ce ti-a dat el nu este ce ti-a promis. Apoi, cu scenariile alea de Bruzli io zic sa ai grija, o sa ajungi la militie da' in alta ipostaza.

#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postandrey_96, on 15 februarie 2017 - 22:24, said:


C-a fost telefonu` meu , si da stiu ca poate sa zica ca seamana intre ele, dar de unde as sti eu numele din certificatu` de garantie , zgarieturile pe care le are, faptul ca imei-ul din factura corespunde cu  cel al telefonului ....
poate a fost la tine acasa sj te-a rugat sa-i faci o copie de pe documente, nu v-ati inteles la banii pt serviciile prestate si acum vrei sa-l bagi la bulau pt un amarat de xerox

#54
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
"...mi-a spus ca telefonul functioneaza impecabil, doar ca are sticla/touchscreen-ul spart , a ramas sa-l sun cand ajung eu in Bucuresti . Astazi am fost si am facut schimbul, ..."
Deci ai dat un telefon original si te-ai ales in schimb cu unul contrafacut care mai are si ecranul spart ?
Asta da schimb pagubos !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate