Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Consiliere genetică

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
• Ai sau ai avut în familie cazuri de cancer, demență, schizofrenie sau alte boli cu transmise genetică?

• Te confrunți cu dificultăți emoționale, precum depresia, de fondul unei boli cu transmise genetică?

• Ți-e teamă că ai putea transmite copiilor tăi o afecțiune medicală sau psihiatrică, precum sindromul Down sau coreea Huntington?

În urma testelor de laborator și a altor metode empirice, consilierul genetic lucrează cu clientul pentru prevenția dezvoltării unei astfel de afecțiuni, adaptarea la o boală deja instalată și tratarea problemelor psihologice apărute pe fondul condiției medicale sau conștientizarea riscului de a transmite copiilor boli medicale sau psihiatrice.

Departamentul de Psihologie clinică, consiliere și psihoterapie au pus la Cluj bazele unui masterat pe consiliere genetică și oferă un interviu despre acest serviciu de sănătate.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu vad nici viitorul nici eficienta unui astfel de serviciu la noi!
e bine ca va exista, dar doar atat!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostVictor2311, on 15 februarie 2017 - 17:31, said:


În urma testelor de laborator și a altor metode empirice
Este bine ca in afara de analizele de laborator se folosesc si alte metode .....empirice.

#4
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postpasilla, on 15 februarie 2017 - 17:43, said:

Este bine ca in afara de analizele de laborator se folosesc si alte metode .....empirice.
Da, cum ar fi explorarea arboreluli genealogic, identificarea unui tipar de mostenire etc.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@Victor2311
despre ce vorbim?

#6
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postarg, on 15 februarie 2017 - 17:59, said:

@Victor2311
despre ce vorbim?
Urmareste video-ul. E scurt.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.23andme.com/

Ieftin, bun, rapid!

https://www.23andme....tic_counseling/

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   152.36K   24 downloads


#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
În materialul video nu sunt prezentate detalii concludente. Iote că nu-nțeleg ce bine-mi poate face un ”consilier genetic” dacă eu am avut în familie cazuri de cancer, ce și cum pot preveni? Am avut și cazuri de alcoolism, hai că la așa ceva consilierea poate ajuta, dar la cancer ce face concret, ce și cum ”previne”???

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt doua aspecte:

1. Preventiv, adica poti avea sanse marite pt anumite boli sau poti avea cu siguranta boli, ce inca nu s-au manifestat inca.
2. Sfat genetic, pentru cei cu probleme in familie, inainte de a se apuca sa faca copii.
Daca stii ca ai in neam boli genetice, poti minimaliza riscul de a face copii cu probleme.
Stiu, iubirea e oarba, dar daca ti se va spune ca ai sanse mari sa ai un copil cu probleme, cred ca te gandesti daca joci ruleta ruseasca.

#10
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postshogun1, on 15 februarie 2017 - 18:31, said:

În materialul video nu sunt prezentate detalii concludente. Iote că nu-nțeleg ce bine-mi poate face un ”consilier genetic” dacă eu am avut în familie cazuri de cancer, ce și cum pot preveni? Am avut și cazuri de alcoolism, hai că la așa ceva consilierea poate ajuta, dar la cancer ce face concret, ce și cum ”previne”???
Desigur, e doar un scurt reportaj, nu o prelegere de 2h.

De regulă, vin la consiliere clienți care știu că părinții lor au avut cancer, demență sau alta boală și atunci sunt interesați să afle care este probabilitatea ca, pe baza genelor moștenite, să dezvolte și ei aceeași tulburare. Nu trebuie să aștepte ca geamănul (dacă are unul) să dezvolte schizofrenie.

Ce arată însă studiile este că da, genele joacă un rol important, dar nu explică în totalitate apariția unei tulburări, astfel încât, dacă știi că ești mai susceptibil genetic să dezvolți o tulburare, poți face niște schimbări în stilul de viață, alimentație, activitate fizică etc. pentru a reduce șansele de a dezvolta respectiva tulburare.

Factorul genetic e greu de controlat, deși se fac progrese la nivel de "gene-editing", motiv pentru care se poate reduce probabilitatea de a dezvolta acea tulburare prin a schimba factorii de mediu favorizanți. De exemplu, știm că demența are o componentă genetică, dar factori protectori sunt activitatea fizică, educația și efortul cognitiv și, posibil, dieta meditareană.

Vezi aici bibliografie relevantă.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
repet, despre ce vorbim?
despre cum se face?
ce insemna?
oferta de pret?

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Adm: Las' că asta am înțeles, ce nu pricep de ce s-ar ocupa psihologii de așa ceva! Hai că unele boli se pupă cu psihologia (depresie), altele-s pe-aproape, la psihiatrie (demență, schizofrenie), dar pentru cancer, și altele asemenea chiar nu văd rostul implicării psihologiei! Nu mă refer la confort psihic, la acceptare, resemnare!
Personal consider mai potriviți medicii.

@Victor2311: psihologii au măcar dreptul să prescrie medicamente?

Edited by shogun1, 15 February 2017 - 18:52.


#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Am postat mai jos un material pe intelesul tuturor:


Quote

Parte a geneticii umane, genetica medicală are un rol esenţial în diagnosticarea şi îngrijirea pacienţilor cu boli genetice, precum şi a familiilor acestora, prin sfat genetic, diagnostic prenatal, screening neonatal sau diagnostic presimptomatic.

CE ESTE UN TEST GENETIC?

[ https://www.synevo.ro/wp-content/uploads/2016/03/poza-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.synevo.ro/wp-content/uploads/2016/03/poza-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Corpul nostru este format din milioane de celule. Cele mai multe dintre acestea conţin un set complet de gene, ce acţionează ca un set de instrucţiuni pentru creşterea şi funcţionarea corpului omenesc. Genele sunt situate pe structuri filiforme numite cromozomi.
Oamenii au 46 de cromozomi în majoritatea celulelor. Fiecare dintre noi moşteneşte cromozomii de la părinţi, 23 de la mamă şi 23 de la tată, astfel încât avem 23 de “perechi” de cromozomi.
Uneori se produce o mutaţie în una dintre cele două copii ale unei gene, care o împiedică să mai funcţioneze normal. Această modificare poate determina o boală genetică deoarece gena nu mai comunică corect instrucţiunile necesare corpului.

[ https://www.synevo.ro/wp-content/uploads/2016/03/2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Rezultatele unui test genetic au posibilitatea de a confirma sau exclude o boală genetică şi de a identifica statusul de purtător al unor gene care se pot transmite copiilor.
Rolul medicului genetician este de stabilire a indicaţiei testării genetice şi de interpretare a rezultatelor în context clinic.
Prin sfat genetic pacienţiilor li se explică procedura şi implicaţiile testelor. Medicul genetician va informa atât pacienţii, cât şi rudele acestora despre:
  • Consecinţele bolii;
  • Riscul de apariţie sau de transmitere în familie
  • Modalităţi prin care afecţiunile genetice pot fi prevenite sau ameliorate.

PACIENŢII CARE POT BENEFICIA DE CONSULTAŢIE ŞI SFAT GENETIC:

[ https://www.synevo.ro/wp-content/uploads/2016/03/poza-1-768x842.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xmanyacs77, 15 February 2017 - 18:53.


#14
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postarg, on 15 februarie 2017 - 18:47, said:

repet, despre ce vorbim?
despre cum se face?
ce insemna?
oferta de pret?
arg, am expus mai sus, pe scurt, despre ce e vorba si in ce situatii isi are rostul ca serviciu de sanatate. Poti citi mai multe pe internet sau chiar in bibliografia la care am facut referire mai sus.

Nu stiu care e pretul. Cauta eventual pe net cabinetul Ramonei Moldovan si vezi despre ce tarif e vorba. Eu doar am vrut sa aduc la cunostinta ca exista acest serviciu de consiliere pentru persoane cu (posibile) boli cu transmise genetica sau cupluri care vor sa-si planifice sarcina, plecandu-se de la teste de laborator sau analiza arborelui genealogic. Consilierea genetica este un serviciu de anvergura, oferit la reputatele clinici universitate, precum cea a Universitatii Cambridge.

View Postshogun1, on 15 februarie 2017 - 18:51, said:

@Adm: Las' că asta am înțeles, ce nu pricep de ce s-ar ocupa psihologii de așa ceva! Hai că unele boli se pupă cu psihologia (depresie), altele-s pe-aproape, la psihiatrie (demență, schizofrenie), dar pentru cancer, și altele asemenea chiar nu văd rostul implicării psihologiei! Nu mă refer la confort psihic, la acceptare, resemnare!
Personal consider mai potriviți medicii.
Psihologul poate consilia persoanele care vor sa-si cunoasca probabilitatea sa dezvolte cancer, cu scopul de a minimiza riscul prin schimbarea factorilor de mediu care pot fi implicati in aparitia cancerului (+ reactii depresie sau anxioase asociate). La fel, te poate interesa sa afli riscul ca al tau copil sa se imbolnaveasca de cancer.

View Postshogun1, on 15 februarie 2017 - 18:51, said:

@Victor2311: psihologii au măcar dreptul să prescrie medicamente?
Ce legatura are? Consilierul genetic nu prescrie medicatie. Nu orice consilier sau psihoterapeut este si consilier genetic. Ai nevoie de studii de specialitate. La Cluj, de altfel, ofera un master de consiliere genetica (vezi aici programa).

View Postpasilla, on 15 februarie 2017 - 18:56, said:

Si eu cred ca medicii sunt cei care pot da raspunsuri si din principiu nu imi plac metodele empirice.
Consilierea genetica nu este oferita pur si simplu de cineva care a terminat medicina sau cineva care a terminat psihologia, ci necesita un program masteral interdisciplinar. Cei de la Cluj au un asemenea masterat (vezi aici) care imbina curriculumul de consiliere psihologica cu cel de genetica, masteratul fiind realizat impreuna cu catedra de genetica de la UBB Cluj.

Edited by Victor2311, 15 February 2017 - 19:01.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshogun1, on 15 februarie 2017 - 18:51, said:

@Adm: Las' că asta am înțeles, ce nu pricep de ce s-ar ocupa psihologii de așa ceva! Hai că unele boli se pupă cu psihologia (depresie), altele-s pe-aproape, la psihiatrie (demență, schizofrenie), dar pentru cancer, și altele asemenea chiar nu văd rostul implicării psihologiei! Nu mă refer la confort psihic, la acceptare, resemnare!
Personal consider mai potriviți medicii.

Si eu cred ca medicii sunt cei care pot da raspunsuri si din principiu nu imi plac metodele empirice.

#16
Sinister24-7

Sinister24-7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.02.2017
Mi se pare la fel de științific ca și cristalele magice și terapia prin energie cosmică.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 15 februarie 2017 - 18:56, said:

Si eu cred ca medicii sunt cei care pot da raspunsuri si din principiu nu imi plac metodele empirice.
Este vorba de genetica medicală nu de altceva....Posted Image
Vezi aici: https://www.synevo.r...tatia-genetica/

Edited by xmanyacs77, 15 February 2017 - 19:00.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postxmanyacs77, on 15 februarie 2017 - 18:59, said:

Este vorba de genetica medicală nu de altceva....Posted Image
Si ce treaba are un psiholog cu genetica medicala ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate