Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Credite doar cu buletinul - Anunta criza?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Am observat ca bancile au inceput sa acorde credite doar cu buletinul, am zis ca asta suna a criza, apoi ma uit pe interent si observ ca au aparut si automate pentru asa ceva.

[ https://www.zoso.ro/img/2017/02/automat-credite-buletinul.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sursa. https://www.zoso.ro/credius-mega/
Sper ca am nimerit aria potrivita.

Edited by _NeXUS-, 15 February 2017 - 16:32.


#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu s-a saturat lumea de astfel de campanii ?

#3
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Aparent nu si oarecum creditele doar cu buletinul au fost primele semne de criza, asa ca aparitia lor nu este prea bine...

#4
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017
O nimica toata !
DAE 417 % - 10.000 % / an  Posted Image

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Post_NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 16:32, said:

Am observat ca bancile au inceput sa acorde credite doar cu buletinul, am zis ca asta suna a criza, apoi ma uit pe interent si observ ca au aparut si automate pentru asa ceva.
Sursa. https://www.zoso.ro/credius-mega/
Sper ca am nimerit aria potrivita.
Criza isi arata coltii de obicei, cand bancile dau anunturi de genul: "STOP CREDITELOR CATRE FIRME SI POPULATIE." Posted Image

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cīnd eŗti condus de proŗti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postpoadol, on 15 februarie 2017 - 16:45, said:

Criza isi arata coltii de obicei, cand bancile dau anunturi de genul: "STOP CREDITELOR CATRE FIRME SI POPULATIE." Posted Image
înseamnă că derbedeul de a tăiat salariile cînd creditele duduiau....a făcut-o la mişto? doar să-şi bată joc de populaţie?

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Cand si la care derbedeu te referi? (sunt prea multi in tara asta:))

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
inseamna ca oamenii nu au invatat lectia si isi merita soarta( de vesnic datornici, cel putin)

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e foame de noi. Unii îşi iau anumite produse pentru că sunt pasionaţi de ceva sau chiar au nevoie să se înoiască, dar alţii le iau doar ca să nu fie mai prejos de vecinu'.

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Da e nevoie doar de buletin pentru ca cu datele alea te verifica la ANAF si la Biroul de Credite.

Daca aveti o ruda sau cunostinta somera sau sunteti studenti incercati sa vedeti daca vi se aproba :)))))

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa o fi. Că vă daţi seama cum ar fi eu care-s deocamdată şomer să-mi fac un credit de 3000 lei pentru un aparat foto D.S.L.R.   :naughty:

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt curios să aflu cine și în ce perioadă a dat credit doar cu buletinul și mă aștept ca atunci când se face afirmația să se pună și normele de cretitare ale acelei entități. O să constate toți cei ce cred în această sintagmă că în realitate creditele au fost date întotdeauna doar în funcție de venituri dar acestea erau verificate direct de instituția de creditare la angajator sau mai nou, așa cum a spus Jammalan-the-Prophet, la ANAF.
Ăștia de la Credius îți cer 100 lei doar ca să-ți spună că nu poți primi creditul.

Edited by MembruAnonim, 15 February 2017 - 20:05.


#13
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Nu zice nimenea ca nu este ca tine, doar ca in esenta astea sunt "Credite doar cu buletinul!" asa cum sper ca intelegi ca nici inainte "Credit doar cu buletinul!" nu insemna doar asta, faceau o verificare cum fac si acum, dar procedura era extrem de simpla si tu te prezentai cu buletinul de identitate.

BCR tot asa da credite doar cu buletinul, te duci cu buletinul, nu trebuie sa ai card de la ei, nu ai nici macar o treaba cu banca, intri in banca cu buletinul si vrei un credit de nevoi personale, dobanda cred ca este 10-11%, doar cu buletinul.

Edited by _NeXUS-, 15 February 2017 - 20:35.


#14
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
http://www.profit.ro...e-bani-16671646 e posibila o criza, insa nu putem spune cu certitudine nici cand va veni nici cat de grava va fi.

http://www.profit.ro...nuarie-16717029

#15
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
bancile iti cer doar buletinul pt. ca iti verifica veniturile la ANAF. De fapt, adeverinta de salariu a fost inlocuita de interogarea in baza ANAF-ului (erau prea multe cazuri de adeverinte false). In rest iti fac in continuare scoringul, iar daca nu iesi foarte  bine iti cer date supplimentare, gen contract de munce etc.
la camatarii legali, gen Provident, nu stiu daca verifica undeva.

#16
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Dar de unde stie anaf ce venituri am eu? Poate detin 70% din Microsoft, 60 % din Google, 90% din Oracle si 50% din IBM si iau dividende de la toti astia. Si mi le trimit aia pe card ( deschis la o banca din insulele virgine ).
Daca anaf nu stie asta, nu pot sa iau un credit cu buletinul ca sa-mi iau un televizor color? Posted Image

#17
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ai luat vreodată dividende de la vreo societate?
Uitate cum a fost facuta plata si te prinzi de ce stie ANAFul.

#18
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Am luat in fiecare an de la societati romanesti, transferul s-a facut prin banca si da, mi-au oprit cei 16% ( la sursa)  si e usor sa deduci cat era suma intreaga. Toata chestia asta se aplica in Romania. Nu la ce am zis mai sus. Evident ca totul e scris ipotetic.
Alta varianta: Daca eu sunt freelancer sau fac videochat de unde stie anaf-ul la ce valoare se ridica veniturile mele? Cum imi mai iau credit cu buletinul ca sa-mi iau masina de spalat automata?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate