Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

SRL infiintat in Romania, activitate in Irlanda, clienti din ambele tari si numai

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006
Salutare,

Situatie:
Am infiintat in 2011 un SRL in Romania si am desfasurat activate pe acest SRL pret de 3 ani, pe comert online si activitati de servicii web. Lucrurile nu au mers tocmai OK si am renuntat la acesta activitate. SRL-ul a ramas inca activ insa.

De ceva timp m-am mutat in Irlanda si ma gandeam ca daca tot am inca acel SRL in Romania, pot sa ma reapuc de ceea ce am facut in Romania. Intre timp am mai capat ceva experienta si am si inteles unde am gresit initial, in business-ul desfasura in Romania, ceea ce ma face sa cred ca pot totusi sa reusesc in acest domeniu.


Intrebare:
Pot folosi SRL-ul din Romania pentru a-mi desfasura activitatea, chiar daca nu mai domiciliez in Romania si voi desfasura activitatea in Irlanda, intalnindu-ma cu clienti de aici, facturand clienti de aici? Daca da, unde as putea gasi ceva legislatie, care sa se adreseze cazului meu? Eu sunt neplatitor de TVA in Romania, va afecta asta in vreun fel activitatea mea?

Tinand cont ca am activitati care nu presupun prezinta mea intr-un singur loc, (servicii de webdesign si mentenanta) ma poate ajuta sa locuiesc intr-o alta tara decat cea in care firma este infiintata? Ma gandesc ca faptul ca este infiintata in 2011 poate fi un bun argement de marketing pentru viitorii mei clienti,

Multumesc cu anticipatie pentru raspunsurile voastra!

PS: Sper sa fi postat in aria corespunzatoare, daca nu, rog admin-ul sa mute postarea mea si sa-mi de si mie de stire unde a fost mutat, multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca iesi mai ieftin daca faci o firma acolo. E paradis fiscal.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Cel mai indicat este sa-i intrebi pe cei priceputi in domeniul respectiv:

SMART TAX ADVISORS

Si multe altele pe:

PASUL 7 – CAND INTERVINE OBLIGATIA INREGISTRARII CA PLATITOR DE TVA SI CARE SUNT PROBLEMELE DE CARE VA VETI LOVI

#4
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

 eiffel, on 15 februarie 2017 - 16:48, said:

Cred ca iesi mai ieftin daca faci o firma acolo. E paradis fiscal.
Cum adica e paradis fiscal? Fii mai explicit, pentru ca aici in Irlanda se platesc taxe. Multumesc!

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai se paltesc, dar sunt printre cele mai mici din Europa. Ale noastre sunt printre cele mai mari.

Vezi si tu unde au sediul ptr Europa niste multinationale gen Microsoft, Google, Apple... si multe altele. De cativa ani e scandal ca profita de taxele mici din Irlanda.

#6
Jenny_26

Jenny_26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.03.2017
Ai doua variante si depinde foarte mult de ce fel de taxe platesti in cele doua tari si sa alegi varianta cea mai ieftina pt tine (tine cont ca daca platesti pensie cas etc in RO le cam platesti degeaba):
1. Iti deschizi o societate comerciala in Irlanda (si o lichidezi si radiezi pe cea din RO - te costa ceva banuti - undeva la 1000 de lei daca nu ai bunuri, active)
Trebuie sa te interesezi de legea lor ce si cum, fiind acolo nu cred ca este complicat sa afli toate raspunsurile.
2.
- Pastrezi SRL-ul si iti desfasori activitatea comerciala din Irlanda si daca tu ca persoana fizica ai rezidenta fiscala in Ro vei plati aici toate taxele (impozit pe dividende), dar societatea plateste pe profit sau incasari depinde unde este incadrata.
- Ai un avataj ca daca esti platitor de TVA (dar ma indoiesc ca mai esti) nu vei plati TVA (evitarea dublei impozitari)
- Daca angajezi pe cineva din Irlanda iar este important. Vei plati taxe in RO pt angajatul/angajatii respectivi (contract cu persoane nerezisdente) si ai de depus multe declaratii contracte pe la anaf etc..
- Dar trebuie sa angajezi un contabil in RO si sa iti depuna toate delcaratiile si tu sa ii trimiti online toate actele.
- Clientii ar avea mai multa incredere in SRL sau Societate irlandeza? (mai ales pt B2B).

Pe scur poti lucra atat pe SRL-ul din Ro cat si pe o noua societate infiintata in Irlanda.
Sincer, trebuie sa te interesezi foarte bine inainte de a lua o decizie. Chiar trebuie sa vb si cu un contabil din Ro pt a discuta de specificul domeniului tau de activitate. S-ar putea sa te ajute mai mult sa renunti la SRL doar pentru simplu fapt ca te scapa de multe hartii (iar legislatia romaneasca este un calvar - instabila cu multe aberatii, lipsuri sau ridicari de umeri dupa fiecare modificare pe care o face guvernul prin codul fiscal - tot contribuabilul afla raspunsurile si se lupta cu lipsa de competenta a organelor)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate