Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Mai bun ca niciodată sau Mai bun ca oricând?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-mi place cum sună și nici nu mi se pare corectă expresia

Quote

Mai bun / frumos / deștept ca niciodată.
Niciodată = în niciun moment.
Dacă înlocuim așa:

Quote

Mai bun ca în niciun moment
se vede ușor, în opinia mea, că e aiurea însă n-am argumente. Ce părere aveți?


Eu cred că Mai bun ca oricând e varianta care ar trebui folosită atunci când se vrea o comparație sau evidențierea unei evoluții.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Mai bun decât a fost vreodată.

#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
n-am auzit pe nimeni folosind "mai bun ca niciodata", probabil se foloseste in zonele debordand de romanism in care se foloseste "decat" in loc de "doar" sau "datorita" in loc de "din cauza"

pana si in engleza se spune "better than ever"

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 marcusdefeis, on 15 februarie 2017 - 14:26, said:

n-am auzit pe nimeni folosind "mai bun ca niciodata"
Pfff... bagă pe google oricare din variantele Mai bun / frumos / deștept ca niciodată  să vezi câte titluri îți dă.
Eu am auzit și la TV ieri dar nu mai știu nici pe ce post nici ce promo era - dacă îmi amintesc scriu. M-a zgâriat pe urechi.

 mihaicozac, on 15 februarie 2017 - 14:22, said:

Mai bun decât a fost vreodată.
Da, și mai bine decât cu oricând.

Uite:
Organele statului mai BUNE ca niciodată! ( :D )
Ceresit CM 11 PLUS, cu formula imbunatatita! Mai bun ca niciodata!

Márquez, mai frumos ca niciodata
Eva Mendes, mai frumoasa ca niciodata in revista Marie Claire

Cum vrea Apple să-ți facă telefonul mai deștept ca niciodată
MAI DESTEPT CA NICIODATA - reclamă la Nissan

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
N-am auzit de această expresie.

#6
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
t1,t2,t3

Mai bun / frumos / deștept ca niciodată.

t1<t2



Mai bun ca oricând.
t1<t2  
t2>t3

Dar daca t3 e in viitor, nu e ok.


"Mai bun ca oricand" implica si viitorul. E ca si cum as zice ca asta e maximul, versiunile viitoare vor fi mai slabe.



"Mai bun ca niciodata" implica doar trecutul. O vad ca forma "Niciodata nu a fost mai bun."
Ceea ce e acceptabil, din punct de vedere al ideii transmise.

Edited by Digynykraf, 15 February 2017 - 14:42.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
dark, exemplele din #4 sunt de pe net. Nu le-am inventat.

 Digynykraf, on 15 februarie 2017 - 14:42, said:

Dar daca t3 e in viitor, nu e ok.
"Mai bun ca oricand" implica si viitorul. E ca si cum as zice ca asta e maximul, versiunile viitoare vor fi mai slabe.
Da, poate fi interpretat așa. Cred totuși că nu e primul gând care îți vine în minte când auzi expresia.

 Digynykraf, on 15 februarie 2017 - 14:42, said:

"Mai bun ca niciodata" implica doar trecutul. O vad ca forma "Niciodata nu a fost mai bun."
Ceea ce e acceptabil, din punct de vedere al ideii transmise.
Așa e. În orice formă ar fi spus, primul gând e cel că Niciodată nu a fost mai bun, deci transmite ce se dorește, doar dup-aia te întrebi dacă e corect.

Edited by althea, 15 February 2017 - 15:05.


#8
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
E forma prescurtata la "mai bun ca niciodata pana acum", asa ca presupun ca e ok, ca se subintelege ceea ce se vrea sa se transmita.

"Mai bun ca oricand" pare ca implica si cum va fi in viitor, ceea ce nu prea e ok daca ideea e doar la cum a fost pana in prezent.

#9
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 althea, on 15 februarie 2017 - 14:51, said:

Da, poate fi interpretat așa. Cred totuși că nu e primul gând care îți vine în minte când auzi expresia.
Ba da. Mi-a luat mai mult formatarea raspunsului.


 althea, on 15 februarie 2017 - 14:51, said:

Așa e. În orice formă ar fi spus, primul gând e cel că Niciodată nu a fost mai bun, deci transmite ce se dorește, doar dup-aia te întrebi dacă e corect.

Dilema vine din formarea dumneavoastra. Banuiesc, juridica.
Caz in care niciodata e folosit pentru a demonstra ca ceva nu s-a intamplat in niciun moment. Nu a existat.

In timp ce in cazul meu, formare inginereasca. Gandesc asa.
Nici macar o data nu a fost mai bun.
Practic, iau timpii, compar valorile si vad ca acum e cea mai mare/buna/etc.

Edited by Digynykraf, 15 February 2017 - 15:31.


#10
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Mai bun decât oricând !!!!!!!!! Hai că m-ai făcut să mă îndoiesc de  româna mea !!! :P

#11
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
M-am uitat puțin pe Google Books să văd cum stau lucrurile în literatură. Ambele variante de exprimare sînt prezente, fără ca vreuna din ele să fie mult mai frecventă decît cealaltă, semn că amîndouă sînt la fel de acceptabile.

În chestiuni de limbă nu logica spune ce e acceptabil, ci uzul. De exemplu, lumea spune anticameră, deși nu e o încăpere așezată împotriva camerei, ci înainte de ea – e ilogic s-o numești anticameră, dar e corect. Alt exemplu: spunem a-și pierde cunoștința, deși ceea ce-ți pierzi cînd leșini e conștiința – din nou ilogic, dar din nou corect. La fel și cu dubla negație: e ilogic să spui nu am nimic în buzunar (adică am ceva?), dar e corect.

#12
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 althea, on 15 februarie 2017 - 14:19, said:

Nu-mi place cum sună și nici nu mi se pare corectă expresia

Niciodată = în niciun moment.
Dacă înlocuim așa:

se vede ușor, în opinia mea, că e aiurea însă n-am argumente. Ce părere aveți?


Eu cred că Mai bun ca oricând e varianta care ar trebui folosită atunci când se vrea o comparație sau evidențierea unei evoluții.
E foarte bine spus „mai mult ca niciodată”. Limba nici nu e făcută pe bază de logică. Putem găsi multe chestii ilogice de ex „pune căciula în cap!”. Îți faci vreo gaură în cap să bagi în ea căciula?

 mihaicozac, on 15 februarie 2017 - 14:22, said:

Mai bun decât a fost vreodată.
Da, „mai bun decît a fost vreodată”. Exprimarea mai exactă însă nu e mai tare decît exprimarea inexactă.

 marcusdefeis, on 15 februarie 2017 - 14:26, said:

n-am auzit pe nimeni folosind "mai bun ca niciodata", probabil se foloseste in zonele debordand de romanism in care se foloseste "decat" in loc de "doar" sau "datorita" in loc de "din cauza"

pana si in engleza se spune "better than ever"
Hopa! dar unde trăiești matale?
Ce e aia romanism? Romanismul se referă la romanitate, latinitate. Bănuiesc că nu îți pasă cum scrii și de aia scrii fără diacritice. Ai vrut să scrii românism. Asta se referă la români, nu la romani. În acest caz eu te întreb dacă ești cumva altceva decît român. În zona ta se vorbește perfect limba literară?
Ce treabă avem aici cu engleza? Noi ne normăm după engleză?

 dark, on 15 februarie 2017 - 14:41, said:

N-am auzit de această expresie.
E grav. Trebuia să fi auzit:

 Digynykraf, on 15 februarie 2017 - 14:42, said:

"Mai bun ca niciodata" implica doar trecutul. O vad ca forma "Niciodata nu a fost mai bun."
Ceea ce e acceptabil, din punct de vedere al ideii transmise.
E acceptabil, chiar corect.

#13
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 neafloricadinobor, on 15 februarie 2017 - 16:55, said:

Hopa! dar unde trăiești matale?
Ce e aia romanism? Romanismul se referă la romanitate, latinitate. Bănuiesc că nu îți pasă cum scrii și de aia scrii fără diacritice. Ai vrut să scrii românism. Asta se referă la români, nu la romani. În acest caz eu te întreb dacă ești cumva altceva decît român. În zona ta se vorbește perfect limba literară?
Ce treabă avem aici cu engleza? Noi ne normăm după engleză?
sper ca ai realizat scriind ca asemenea intrebari nu merita raspuns...

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Vă mulțumesc pentru explicații!

PS: neafloricadinobor, fugăriți ariciul ăla din tastatură că iar înțeapă degeaba :)

#15
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 marcusdefeis, on 15 februarie 2017 - 18:01, said:

sper ca ai realizat scriind ca asemenea intrebari nu merita raspuns...

Nu, nu am realizat. Am realizat că nici tu nu vezi diferența între romanism și românism.Nu îți dai seama că are carențe mari cineva care nu cunoaște o expresie foarte răspîndită. Dacă ești prea sensibil interesează-te de altceva, că lingvistica nu e pt domnișoare.

 althea, on 15 februarie 2017 - 18:30, said:

Vă mulțumesc pentru explicații!

PS: neafloricadinobor, fugăriți ariciul ăla din tastatură că iar înțeapă degeaba Posted Image

Te simți înțepată? Adică de ce înțeapă degeaba? Nu merita cineva înțepat sau eu înțep degeaba că respectivul nici nu simte?

Edited by neafloricadinobor, 15 February 2017 - 19:15.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu vă faceți că nu înțelegeți.
Aerele de superioritate, agresivitatea și ironia gratuită omoară esența multora din mesajele dumneavoastră. Pentru un om care are pretenția ca alții să învețe de la el nu v-ați ales modul potrivit de comunicare.

#17
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 AdiJapan, on 15 februarie 2017 - 16:28, said:

În chestiuni de limbă nu logica spune ce e acceptabil, ci uzul. De exemplu, lumea spune anticameră, deși nu e o încăpere așezată împotriva camerei, ci înainte de ea – e ilogic s-o numești anticameră, dar e corect. Alt exemplu: spunem a-și pierde cunoștința, deși ceea ce-ți pierzi cînd leșini e conștiința – din nou ilogic, dar din nou corect. La fel și cu dubla negație: e ilogic să spui nu am nimic în buzunar (adică am ceva?), dar e corect.

Sunt doua probleme care au fost ridicate.

 althea, on 15 februarie 2017 - 14:19, said:

Nu-mi place cum sună și nici nu mi se pare corectă expresia

Eu m-am referit doar la prima parte. Unde, la fel ca in cazul pleonasmului, cacafoniei, se foloseste logica.

Doi la mana, scos din context, ar parea ca m-am referit, la corectitudine in limba. Nici vorba.
Pentru uzul general am fost clar. Pentru cei cu background literar, utilizarea pare problematica.
Formarea profesionala, v-a facilitat o scurtatura, unde automat orice e acceptabil, s-ar raporta la limba.
Scurtatura facilitata si de faptul ca nu folosesc diacritice. (pe care le consider in general redundante)

 Digynykraf, on 15 februarie 2017 - 14:42, said:

"Mai bun ca oricand" implica si viitorul. E ca si cum as zice ca asta e maximul, versiunile viitoare vor fi mai slabe.
Aceasta nu e o expresia acceptabila(pentru cei din marketing) din punct de vedere al ideii transmise.
"Mai bun ca niciodata" implica doar trecutul. O vad ca forma "Niciodata nu a fost mai bun."
Ceea ce e acceptabil, din punct de vedere al ideii transmise.


 neafloricadinobor, on 15 februarie 2017 - 16:55, said:

E acceptabil, chiar corect.

Edited by Digynykraf, 15 February 2017 - 20:47.


#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 neafloricadinobor, on 15 februarie 2017 - 19:15, said:

Nu, nu am realizat. Am realizat că nici tu nu vezi diferența între romanism și românism.Nu îți dai seama că are carențe mari cineva care nu cunoaște o expresie foarte răspîndită. Dacă ești prea sensibil interesează-te de altceva, că lingvistica nu e pt domnișoare.
sunteti pe alta planeta stimabile
unii dintre noi nu folosesc diacritice pentru ca nu folosesc tastatura in ro, chiar nu credeam ca e necesar sa explic teoria chibritului aici...
cat despre carente, se vad in textul dvs. de la o posta, de cel putin 20 de ani unele cuvinte se scriu altcumva in limba romana...

romanul are o vorba despre ....... care nu e ..... destul daca nu e si fudul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate