Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lumina intre ecran si bezel problema

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Am cumparat un montor Samsung 24sf350 si am observat ca daca ma uit la un unghi aproape perpendicular cu ecranul se observa cum iese ceva lumina dinspre margini din aproape toate lateralele, ca si cum marginea nu e lipita de ecran. e ceva normal pentru a nu exista backlight bleed? n-am deloc. mai are cineva acelasi model?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Un pic de lumina la margini se vede (in intuneric) la Lumia 640-ul meu dupa ce s-a spart ecranul si l-am inlocuit.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai la monitoare lumina vine din laterale/sus-jos. Nu din spatele ecranului.

Toate monitoarele/televizoarele LCD au problema asta - la unele mai vizibila, la altele mai putin. Cele mai scumpe pot sa aiba si ceva led-uri in spate, dar cele ieftine doar pe margini.

Edited by eiffel, 15 February 2017 - 12:19.


#4
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
stiu ca lumina vine din laterale dar n-ar trebui bezelul sa fie lipit? spre exemplu la tvul meu m-am uitat in toate partile si nu se scurge nicio lumina. nici la vechiul monitor dar fiind lcd cu lumina din spate nu ma asteptam

Edited by cezar0707, 15 February 2017 - 18:33.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pai da, se vede pozitionarea CCFL-urilor-LED-urilor si dupa partea care se incalzeste- la ecranul laptopului meu este calda partea de jos, la monitorul SyncMaster si la TV-ul LED e calda partea de sus.

E cam improprie denumirea de back-light, e de fapt edge-light. Posted Image

#6
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
adica asa https://i.imgur.com/95sJGV7.jpg ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate