Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cum alegem pantofii de alergare?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
SkateFast

SkateFast

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.02.2017

View PostAdm, on 15 februarie 2017 - 20:14, said:

Daca esti masiv, atunci calcaiul inalt (si din materiale ce absorb socul) este un musai, altfel se duce dracu genunchiul.
Dacă ești masiv, mai devreme sau mai târziu se duce dracu genunchiul oricum Posted Image

Am avut amici care avea peste 30 de kg în plus și aveau bani pentru cele mai mișto haine,pantofi și accesorii de sport. Tot au ajuns cu articulațiile zdrobite după un timp.

Edited by SkateFast, 16 February 2017 - 13:47.


#20
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005

View PostAdm, on 15 februarie 2017 - 20:14, said:

Daca esti masiv, atunci calcaiul inalt (si din materiale ce absorb socul) este un musai, altfel se duce dracu genunchiul.
Tocmai asta este problema, calcaiul gros care absoarbe socul si te incurajeaza sa aterizezi pe calcai, dar socul este resimitit la genunchi si sold. Daca faci o incercare de a alerga descult pe iarba vei vedea ca aterizezi pe partea din fata a talpii, adica natural. Cei care incep sa alerge cu pantofi cu talpa mai subtire si sa aterizeze  partea din fata a talpii trebuie sa inceapa usor pentru ca vor fi mai solicitate gambele.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal nu ar trebui sa fie o problema daca pantofii sunt de marca.
Constructia lor e de asa natura ca te forteaza sa folosesti partea din fata.

#22
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu prea vad cum sa calci pe partea din fata, calcatul pe calcai e ceva normal fiziologic.

#23
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005

View PostAhasverus, on 16 februarie 2017 - 22:17, said:

Nu prea vad cum sa calci pe partea din fata, calcatul pe calcai e ceva normal fiziologic.
Alearga descult, pe o suprafata accesibila, si o sa vezi.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Calcatul da, alergatul nu.

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Eu alerg desculta la mare si e normal sa calci pe calcai, mai ales cand alergi, pentru ca pasul e mai mare.
Desigur, poti oricand incerca sa "plutesti", pentru a ateriza pe toata talpa, dar nu pare a fi o chestie normala.

Sunt acei alergatori, care parca alearga in reluare, cu corpul mai aplecat in fata.
Secretul e "sa iti dai picioare in fund singur", adica ca niciodata sa nu lasi piciorul de avans sa treaca in fata soldului.
Asta ridica alta problema: articulatia gleznei si musculatura sa vor obosi mai repede, pentru ca ele amortizeaza socul elastic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XrOgDCZ4GUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Revenind la tema. Eu chiar am de gand sa-mi cumpar o pereche (de vreo 7-8 luni tto ma gandesc) insa nu stiam pe ce criterii sa-i aleg. Pana acum avem asa:

NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT
Nike DUAL FUSION X2,
Asics Nimbus 19.
Nike Lunarglide 7
Adidas Zero
Merell Bare Access

Din cate vad Merell Bare Access pare mai ieftin. Sunt pantofi de alergat pentru sala si pentru aer liber? Cum ii deosebesc?

#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In urma acestui thread, am trecut pe la Decathlon Baneasa si am luat Asics Nimbus 18 (449 lei).
Au si Nimbus 19, dar sunt 599 lei si dupa ce i-am testat, versiunea 18 mi se pare mai comoda si mai lata la laba piciorului.
La 399 au Asics cumulus 18S.

In functie de buget, te poti orienta.

Attached Files



#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand ce gasesti pe la noi ptr alergare sunt oarecum universali.
Doar la cei de competitie se pot face diferentieri - dar aia se fac pe comanda si mai mult acolo unde e nevoie de sprint.

In al doilea rand, vezi ca ofertele sunt pe sfarsite - ianuarie- Februarie sunt lunile in care mai poti lau pantofi buni la pret redus. Deaj au aparut modele 2017 la pret full.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, ce parere aveti de astia?

[ https://www.fashn.de/mode/Asics/Asics-Herren-Laufschuhe-Nitrofuze-T6H3N-Electric-Blue,White,Poseidon-42.5-von-Asics-Electric-Blue,White,Poseidon-Groesse-42.5-150793951.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ASICS - Nitrofuze - aprox 60 euro

#30
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostBursul, on 17 februarie 2017 - 13:52, said:

Revenind la tema. Eu chiar am de gand sa-mi cumpar o pereche (de vreo 7-8 luni tto ma gandesc) insa nu stiam pe ce criterii sa-i aleg. Pana acum avem asa:

NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT
Nike DUAL FUSION X2,
Asics Nimbus 19.
Nike Lunarglide 7
Adidas Zero
Merell Bare Access

Din cate vad Merell Bare Access pare mai ieftin. Sunt pantofi de alergat pentru sala si pentru aer liber? Cum ii deosebesc?


Ai fost sa testezi vreunul?
Sper ca nu vrei sa ii comanzi online.
Pantofii de alergare nu se comanda online decat daca i ai mai avut si stii sigur sigur ca sunt ok.
Si nici macar atunci.
Eu de exempliu foloseseam Brooks. Mi s-au tocit si am vrut sa imi iau altii  la fel. Era acelasi moedel dar cica editia de anul asta. La prima alergare dupa nici 5 km aveam o batatura in talpa. Pt ca au schimbat forma si imi intra in talpa marginea pantofului. Mi i-au schimbat si acum am de la Adidas si sunt f multumita de ei:

http://shop.runnersl...34?colour=96046

Dar trebuie testat. Si verifica si care sunt conditiile de schimbat ce ai cumparat in azul in care iti fac bataturi.

Legat de sfatul cu pantofii un pic mai mari decat cei de strada: asta e datorita faptului ca piciorul ti se umfla in timpul efortului. Mai ales daca este foarte cald. Insa aveti mare grija daca ii luati mai mari si apoi faceti "trail run". Pt ca daca ii combini si cu un material si o talpa mai putin rigide esti in mari mari probleme. Nu ai stabilitate deloc pe suprafete denivelate.

Edited by something00, 17 February 2017 - 15:05.


#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Corecta treaba cu testarea, dar uneori nici asta nu te ajuta. Pot sa apara probleme dupa utilizarea lor mai prelungita, care la testare si chiar la utilizare pe termen scurt sa nu le sesizezi.
Am patit cu o generatie anterioara de AdiZero. Dupa vreo 2 luni de la cumparare cand i-am folosit mai intens dupa o ora sa zic aparea o durere in bolta piciorului , durere care s-a accentuat pe masura ce i-am tot purtat. Initial am zis ca am mers prea mult. Dar am constatat ca durerea se diminua cand mergeam cu altceva in picioare. In final am renuntat la ei si mi-am luat alta pereche cu 2 generatii mai noua. Si nu au mai fost probleme. Ii am deja de un an si cred ca am mers ocazional asta vara si 40 km intr-o zi cu ei.

#32
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Posteiffel, on 17 februarie 2017 - 15:15, said:

Corecta treaba cu testarea, dar uneori nici asta nu te ajuta. Pot sa apara probleme dupa utilizarea lor mai prelungita, care la testare si chiar la utilizare pe termen scurt sa nu le sesizezi.
Am patit cu o generatie anterioara de AdiZero. Dupa vreo 2 luni de la cumparare cand i-am folosit mai intens dupa o ora sa zic aparea o durere in bolta piciorului , durere care s-a accentuat pe masura ce i-am tot purtat. Initial am zis ca am mers prea mult. Dar am constatat ca durerea se diminua cand mergeam cu altceva in picioare. In final am renuntat la ei si mi-am luat alta pereche cu 2 generatii mai noua. Si nu au mai fost probleme. Ii am deja de un an si cred ca am mers ocazional asta vara si 40 km intr-o zi cu ei.


Daca talpa e din material prost si se compreseaza/deformeaza usor atunci o sa ai destul de rpd astfel de probleme.
Uneori poata sa fie si doar defect de fabricatie. Nu neaparat calitate generala proasta.

Eu ultimii Brooks am vrut sa ii schimb tot din cauza faptului ca aveam o durere in bolta piciorului. Dar numai cand treceam la alergari de peste 15 km. Daca alergam putin nu se simtea. Am mers cu ei la analiza si din cauza faptului ca se tocisera calcam aiurea. Eu am nevoie de suport suplimentar pe interiorul pantofului ca sa calc corect si pentru ca se tocise nu mai aveam acelasi suport.
Pantofii sunt in buna stare. Nu sunt rupti nu nimic. Doar ca s-au tocit.

Sa mai zic ca pentru cei care alearga foarte mult si zilnic este recomandat sa ai doua perechi pe care le folosesti alternativ ca sa dai timp talpii sa se relaxeze si sa revina la forma initiala? Dar asta e deja din alta categorie. :)

#33
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postsomething00, on 17 februarie 2017 - 15:10, said:

Ai fost sa testezi vreunul?
Sper ca nu vrei sa ii comanzi online.
Pantofii de alergare nu se comanda online decat daca i ai mai avut si stii sigur sigur ca sunt ok.
Si nici macar atunci.
Eu de exempliu foloseseam Brooks. Mi s-au tocit si am vrut sa imi iau altii  la fel. Era acelasi moedel dar cica editia de anul asta. La prima alergare dupa nici 5 km aveam o batatura in talpa. Pt ca au schimbat forma si imi intra in talpa marginea pantofului. Mi i-au schimbat si acum am de la Adidas si sunt f multumita de ei:

http://shop.runnersl...34?colour=96046

Dar trebuie testat. Si verifica si care sunt conditiile de schimbat ce ai cumparat in azul in care iti fac bataturi.

Legat de sfatul cu pantofii un pic mai mari decat cei de strada: asta e datorita faptului ca piciorul ti se umfla in timpul efortului. Mai ales daca este foarte cald. Insa aveti mare grija daca ii luati mai mari si apoi faceti "trail run". Pt ca daca ii combini si cu un material si o talpa mai putin rigide esti in mari mari probleme. Nu ai stabilitate deloc pe suprafete denivelate.
Eu online i-am comandat de pe site-ul Nike nici nu am probat la vreun magazin.Ochiometric deja am vazut ca sunt ok :) iti respira piciorul in el si asta imi place cel mai mult,mai ales ca eu transpir foarte mult.

#34
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostZIGZAG20, on 17 februarie 2017 - 16:15, said:

Eu online i-am comandat de pe site-ul Nike nici nu am probat la vreun magazin.Ochiometric deja am vazut ca sunt ok Posted Image iti respira piciorul in el si asta imi place cel mai mult,mai ales ca eu transpir foarte mult.


Nu contesc ca se poate sa ai noroc si sa nimeresti bine.
Si sansele sa nimeresti bine cresc invers proportional cu  numarului de km alergati.
Eu personal nu mai imi iau pantofi de alergat fara sa ii testez cu o analiza de alergat unde se vede cum calc de cand am inceput sa alerg mai serios. Cand alergam o data la nu stiu cat timp cate 5 km maxim puteam sa ma duc si in papuci. Acum alerg 40 de km pe saptamana. Uneori si mai mult. Si daca nu fac intervale alerg mereu peste 10 km pe tura. Prefer sa am ceva ok in picioare sa nu imi fac mai mult rau decat bine.
Evident ca depinde de la om la om. Sunt unii care nu au nevoie de nimic special. Au fost toata viata activi si alergareti. Eu a trebuit sa imbatranesc si sa ma ingras ca sa ma apuc de sport. Nu am pedigree :) Am nevoie de orice ajutor. Cat de mic.
In plus am o operatie la un genuchi. Ceea ce face alergatul si mai riscant. De fiecare data cand merg la osteopat sa ma puna la loc imi wice sa imi gasesc altceva de facut in loc de alergat.
Alergatul nu e un sport sanatos. Dar este eficient :)

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsomething00, on 17 februarie 2017 - 16:06, said:

Daca talpa e din material prost si se compreseaza/deformeaza usor atunci o sa ai destul de rpd astfel de probleme.
Uneori poata sa fie si doar defect de fabricatie. Nu neaparat calitate generala proasta.

Talpa era ok - totusi Adidas Zero - greutate aproape neglijabila , sistem Torsion, grip Continental si toate cele.
Durerea am avut-o doar al piciorul drept. Ce suspectez eu e ca talpile erau un pic diferite - cea ptr piciorul drept avea o gaura ptr a insera un dispozitiv miCoach. Probabil asta altera elasticitatea la talpa respectiva. Modelul actual nu mai are acea gaura.

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Cica cei mai buni pantofi de alergat penru incepatori.

http://runnerclick.c...hoes-get-going/

Asics Gel-Venture 5 pana in 60 de euro. Sa vad daca gasesc prin zona.

Azi am fost la un outlet Solomon. Ce-i trailrunning? Majoritatea erau pentru asa ceva. Preturi intre 60 - 90 euro. Merita Salomon?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate