Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

HDD extern marime maxima TB la USB Smart TV

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015
Care ar fi marimea maxima in TB al unui HDD extern pentru a fi recunoscut la USB de un Smart TV Samsung (UE46ES6100) ?

2 TB recunoaste fara probleme. 7 TB in niciun fel (exFAT, NTFS) ! Posted Image

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Si 2TB nu ai suficient? Crezi ca daca inregistrezi ceva pe hard de la tv, il vei putea folosi pe PC?

Edited by wb626ek, 15 February 2017 - 01:40.


#3
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Se pare ca pe acolo e "limita" lui. Poti incerca sa faci pe HDD partitii pana in 2 TB si ai ceva sanse sa le "vada" TV-ul.
Este totusi un TV nu un PC:)

#4
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Nu prea e suficient 2TB....am 2 buc*2TB si deja is la limita cu spatiul. Daca vrei sa pui pe ele filme la calitate buna te duci lejer peste 10GB/ilm....daca nu si mai mult.

#5
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005

 nustiunika, on 15 februarie 2017 - 01:16, said:

Care ar fi marimea maxima in TB al unui HDD extern pentru a fi recunoscut la USB de un Smart TV Samsung (UE46ES6100) ?

2 TB recunoaste fara probleme. 7 TB in niciun fel (exFAT, NTFS) ! Posted Image
cel  mia simplu  si cu cel  mia  mic  risc de a pierde informatie  e sa folosesti  mai multe  harduri ,    s-a  umplut unul  ori il stergi  ori   pui altul  gol  si tot asa ....  daca  se defecteaza  unul  dintre ele  nu risti  sa pierzi  toata  colectia   de  filme sau  ce mai ai tu a colo

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
O alternativa, daca filmele vin din surse alternativePosted Image (cumparate, nu? nu torenti) si nu prin inregistrare pe acel TV (zici de exFAT/NTFS, tv-urile formateaza de regula ext2/3/4 sau xfs), ar fi un NAS cu DLNA. Poti avea capacitate cat de mare vrei.

#7
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015

 nustiunika, on 15 februarie 2017 - 01:16, said:

Care ar fi marimea maxima in TB al unui HDD extern pentru a fi recunoscut la USB de un Smart TV Samsung (UE46ES6100) ?

2 TB recunoaste fara probleme. 7 TB in niciun fel (exFAT, NTFS) ! Posted Image
2014 – Seagate introduces 6 TB hard drives that do not use helium, in turn increasing their power consumption and lowering their overall cost[45]
2014 – Seagate ships world's first 8 TB hard drives[46]

Stiam deci de 6 si de 8 nu si de 7, ce marca e si cat Doamne iarta-ma a costat un monstrishor din asta?!?

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
http://www.cel.ro/ha...ch-pNSIzMjct-l/ de ex. 1300-1400 lei..

Cand ai atatia bani pt "filme" mai bine iti cumperi un NAS cu suport pt Plex.tv :)

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 MasterOfDark, on 15 februarie 2017 - 05:18, said:

cel  mia simplu  si cu cel  mia  mic  risc de a pierde informatie  e sa folosesti  mai multe  harduri , s-a  umplut unul  ori il stergi  ori   pui altul  gol  si tot asa ....  daca  se defecteaza  unul  dintre ele  nu risti  sa pierzi  toata  colectia   de  filme sau  ce mai ai tu a colo

Asta e o capcana clasica probabilistica. De fapt nu e cel mai mic risc sa pierzi informatie, ci CEL MAI MARE, deoarece ai mai multe harduri deci mai multe sanse ca unul sa o ia razna. DA, e cel mai mic risc sa pierzi TOATA informatia dar nu te ajuta cu nimic in a nu pierde ANUME date. Bineinteles, vorbim de cazul in care datele sint impartite pe hdd-uri, nu ca ai un original si mai multe copii, aia e situatia optima la siguranta datelor (nu si la spatiu total disponibil) dar nu situatia despre care vorbim aici.

#10
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015

 westerndigital, on 15 februarie 2017 - 09:18, said:


Stiam deci de 6 si de 8 nu si de 7, ce marca e si cat Doamne iarta-ma a costat un monstrishor din asta?!?

Imi place sa fiu realist. Cele de 8 au de fapt 7,21 TB, iar cele de 6 -  5, 21 TB. Posted Image

 mephistotel, on 15 februarie 2017 - 01:55, said:

Se pare ca pe acolo e "limita" lui. Poti incerca sa faci pe HDD partitii pana in 2 TB si ai ceva sanse sa le "vada" TV-ul.
Este totusi un TV nu un PC:)
E o idee. Dar oare merita s-o incerc ?

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 nustiunika, on 15 februarie 2017 - 10:38, said:

Imi place sa fiu realist. Cele de 8 au de fapt 7,21 TB, iar cele de 6 -  5, 21 TB. Posted Image

Mai precis:
6TB~=5.457 TiB
8TB~=7.276 TiB

Ca o paranteza este cel mai probabil ca problema sa vina din faptul ca nu recunoaste schema de partitionare GPT, necesara aproape intotdeauna pentru peste 2TiB.
Se poate testa cu o partitie de acelasi tip SI marime pe care o recunoastea inainte, daca o mai vede cind faci discul GPT (poate sa fie oricit de mic, chiar si un stick).
De asemenea daca-i place doar FAT32 exista FAT32 pina la 8TB, doar ca trebuie sa-l faci cu scule suplimentare (sau cred ca-i posibil si din command line) in windows. Dar problema cu GPT ramine, in afara cazului norocos in care hdd-ul extern raporteaza sectoare de 4KiB si tv-ul e suficient de destept sa accepte asta.

#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 mephistotel, on 15 februarie 2017 - 01:55, said:

Se pare ca pe acolo e "limita" lui. Poti incerca sa faci pe HDD partitii pana in 2 TB si ai ceva sanse sa le "vada" TV-ul.
Este totusi un TV nu un PC:)

Se pare ca televizoarele nu vad partitiile GPT- cel putin ale mele nu. Am un hdd extern de 1TB pe care nu il vedeau - era partitionat din fabrica GPT.

Cum un hard mai  mare de 2tb nu il poti partitiona MBR rezultatul e ca nu se poate ce zici tu.

Edited by dicdobre, 15 February 2017 - 11:12.


#13
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
- 2 TB maxim
- poti pune 2 simultan intr-un dock extern, asa ai 2 + 2 TB           https://www.startech...-dock~SDOCK2U33
- NAS (limita o stabilesti in functie de buget), dar aici e problema cu titrarile, eu n-am reusit sa-l convinga sa le incarce,
- mai multe HDD-uri externe, cuplate la un hub usb, ca sa nu mai schimbi mereu mufele. Eu le am pus intr-un hub cu 13 porturi.

 nustiunika, on 15 februarie 2017 - 10:38, said:


Imi place sa fiu realist. Cele de 8 au de fapt 7,21 TB, iar cele de 6 -  5, 21 TB. Posted Image


E o idee. Dar oare merita s-o incerc ?


Nu incerca, nu merge.

 mephistotel, on 15 februarie 2017 - 01:55, said:

Se pare ca pe acolo e "limita" lui. Poti incerca sa faci pe HDD partitii pana in 2 TB si ai ceva sanse sa le "vada" TV-ul.
Este totusi un TV nu un PC:)

Nu merge.

#14
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Salut

Am de vreo doi ani un hdd extern samsung de 1 tb si am scris deja pe el o salvare de sistem windows7 (image backup)  si obisnuitele fotografii, muzica, documente, etc. Cand am vrut sa fac un alt backup windows ma avertizeaza ca va sterge pe cel vechi. Abia acum mi-am dat seama ca poate trebuia sa fac doua-trei partitii pe discul extern. Stiu ca exista programe care modifica si redimensioneaza partitii dar nu stiu daca exista posibilitatea de a partitiona un disk extern si sa pastrezi datele existente. Ce pot sa fac astfel incat sa nu rescriu iar cei 300 gb? Scuze admin, e offtopic dar e cel mai recent thread.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate