Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

alimentare placa audio Creative SoundBlaster Audigy 2 ZS

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Salut. Am achizitionat o placa audio Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS si am introdus-o in portul PCI de la calculator si nu mi-o vede windowsul. Nu imi apare nici in Device Manager nici ca placa de sunet si nici cu semnul exclamarii. Am descarcat si drivere oficiale si unele neoficiale si imispune ca nu gaseste niciun dispozitiv compatibil cu driverul.

Am gasit pe un site ca ar fi nevoie ca aceasta placa sa fie alimentat separat si ca nu isi ia tot curentul din portul PCI. ]


Mentionez ca am testat pe doua calculatoare cu acelasi comportament.

Daca trebuie alimentare, ce fel de alimentare este necesara ?

#2
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Si ai posibilitatea sa o alimentezi separat? Placa audio are mufa de alimentare?
Daca are este vreuna compatibila cu vreo mufa de la sursa?

Edited by Anonyymous, 14 February 2017 - 20:11.


#3
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

 Anonyymous, on 14 februarie 2017 - 20:10, said:

Si ai posibilitatea sa o alimentezi separat? Placa audio are mufa de alimentare?
Daca are este vreuna compatibila cu vreo mufa de la sursa?

Nu gasesc prea multe informatii despre ea. Intreb in speranta ca cineva a avut sau are o astfel de placa. EU cred ca e stricata, dar poate ma insel.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
fiindca placa aia nu se mai fabrica de o lunga perioada de vreme, tind sa cred ca ai achizitionat-o second hand. caz in care, mai repede suspectez ca e stricata decit ca are nevoie de alimentare.
placa in sine nu cred ca are nevoie de alimentare, poate doar atunci cind vine cu rack cu tot felul de mufe, cel care vine pus intr-un bay de unitate optica.

mai e si posibilitatea ca win 10 sa nu o cunoasca deloc si sa nu aiba driveri pentru ea...

#5
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

 tEo, on 14 februarie 2017 - 20:15, said:

fiindca placa aia nu se mai fabrica de o lunga perioada de vreme, tind sa cred ca ai achizitionat-o second hand. caz in care, mai repede suspectez ca e stricata decit ca are nevoie de alimentare.
placa in sine nu cred ca are nevoie de alimentare, poate doar atunci cind vine cu rack cu tot felul de mufe, cel care vine pus intr-un bay de unitate optica.

mai e si posibilitatea ca win 10 sa nu o cunoasca deloc si sa nu aiba driveri pentru ea...


Da, am luat second hand.
Folosesc Windows 7 pentru care exista drivere oficiale de la Creative Labs.

#6
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ori e placa stricata, ori slotul PCi. Nu are nevoie de nici un fel de alimentare. Am folosit doua, ambele SH si au mers/merg minunat.

Benocleaza aici un pic :
http://support.creat...e.aspx?sid=2602

#7
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

 e_miron, on 14 februarie 2017 - 20:24, said:

Ori e placa stricata, ori slotul PCi. Nu are nevoie de nici un fel de alimentare. Am folosit doua, ambele SH si au mers/merg minunat.

Benocleaza aici un pic :
http://support.creat...e.aspx?sid=2602


Totusi am pus-o pe doua calculatoare separate.... din pacate cred ca e stricata Posted Image

Pacat, am auzit ca e o placa foarte buna era neobisnuit de ieftina Posted Image

Exista o alternativa la acest model de placa care sa fie pana in 60 de lei ?

Sau merita sa incerc sa o duc undeva la reparat  ? Oare exista vreun centru de reparatii care sa accepte placi de sunet ?

Edited by underground2009, 14 February 2017 - 20:28.


#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Pe alt slot pci ai incercat-o?

#9
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,875
  • Înscris: 10.02.2011
Uita-te la ea daca nu are zgarieturi sau vreun pin rupt. In cazul in care e zgariata o poti arunca.
In mod normal daca ar fi buna ar trebui sa ti-o detecteze, abia apoi instalezi driverele.

#10
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
sunt placi f bune,am audigy de peste 10 ani,am schimbat 5 calculatoare ,dar pe dansa, ba :)

#11
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Nu are nevoie de niciun fel de alimentare exterioara, inafara celei de pe slot.
Eu detin acest model de placa, la PC-ul meu, mai vechi, cu W7-32b. Pot sa-ti spun ca si in prezent se comporta ireprosabil.

#12
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Vezi Audigy 0570 e vreo 30 lei pe olx.

Edited by Tatomir, 14 February 2017 - 23:19.


#13
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Sigur e stricata. Merge f. bine si pe Win 10, cu driverul M$oft, sau cu Daniel_K's.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si eu am avut placa si nu are nevoie de alimentare separata. deci, tind sa cred ca e stricata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate