Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Construcții/AC/ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
calrx97176

calrx97176

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Mă interesează și practica deoarece mie mi se pare esențială, având posibilitatea să pui în practică ceea ce ai învățat teoretic. Dacă dau la această facultate nu o fac ca să am o diplomă numai bună de pus în ramă, mă interesează ca ce învâț la facultate să pun în practică la viitorul loc de muncă. Vă asigur că lipsă de interes nu va exista atât timp cât îmi doresc un viitor în acest domeniu și dacă voi avea ocazia mă voi implica în cam tot ce se poate.
Știu mulți studenți care în 4 ani nu fac nimic și după se plâng că nu au de muncă.
în plus, mă gândesc că stagiile de practică sau participarea la un internship va constitui un + la angajare.
Căutând informații pe site-ul facultăților am observat că la ETTI, pentru anul 3, sunt 360 ore de practică. La această diferență mă refeream.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca au pus acolo si laboaratoarele, se prea poate. Nu uita ca una e un santier si alta o masa cu un scaun si ceva aparatura de masurare si control. La electronica, practica o faci oriunde pana la urma. Ca si la programare ori alte domenii ce nu depind de o infrastructura speciala.

Edited by neagu_laurentiu, 15 February 2017 - 17:15.


#21
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Sa-ti zic ceva din interior.
Practica nu se desfasoara pe parcursul acelor ore.
Si iti dau exemplul meu, de la Constructii:
- anul 1, se merge pe santier. trebuie sa intocmesti un caiet de practica. asta inseamna ca trebuie sa scrii despre ceea ce ai vazut, ce ai inteles tu. daca te-ai uitat la soare in zilele astea, sanatate. oricum, poti lua creditele linistit. copiezi de la un coleg si gata. evident, nu o sa stii nimic si ti-o vei lua in bot imediat dupa, pe parcursul celorlati ani.
- anul 2, faci practica la topografie. inca nu stiu sa-ti zic exact ce si cum. daca te intereseaza, poti intreba pe la sfarsitul lui iunie pe blog. ti-am lasat link intr-o postare precedenta.
- anul 3, abia acum ajungi pe bune pe santier. observi cum se folosesc diversele tehnologii: turnare, cofrare etc. abia acuma descoperi cum functioneaza viata pe santier.
- anul 4, nu stiu. om trai si om vedea.
Ideea e ca acele zile de practica sunt obligatorii. 14 zile, de obicei. sau parca 21 in anul 3. Daca esti interesat pe bune, poti invata ceva. Daca nu, te duci pentru ca asa trebuie.
Nu sta nimeni sa-ti ponteze tie numarul ala de ore de parca ai fi la serviciu.

Quote

sunt 360 ore de practică
Ca idee, o saptamana are 168 de ore. Asta sa faci practica 24/24.
Daca ai face cate 4 ore pe zi, desi n-o sa faci pentru ca-s doar 2 saptamani, ar trebui sa faci 90 de zile.

 neagu_laurentiu, on 15 februarie 2017 - 17:14, said:

Daca au pus acolo si laboaratoarele, se prea poate. Nu uita ca una e un santier si alta o masa cu un scaun si ceva aparatura de masurare si control. La electronica, practica o faci oriunde pana la urma. Ca si la programare ori alte domenii ce nu depind de o infrastructura speciala.
In primul an, la Constructii, lucrari practice se fac la Materiale. 2 semestre. 28 de saptamani. 56 de ore. Pana la 360...
Se mai face si un semestru de fizica. Doua ore in laborator. Alte 28 de ore. Dar tot nu ar iesi. E prea mare acel numar de ore.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu vorbesti de o materie. Electronica are laboratoate la mai multe.

#23
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
O fi asa. De asta am specificat ca la Constructii.
Dar tot nu cred ca aduni 360 de ore nici daca pui toate laboratoarele.
Plus ca acolo e specificat 'practica', nu laboratoare. Ci perioada de practica din vara.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Am incercat si eu sa-i gasesc o logica.
Cred ca la asta se referea initiatorul si atunci e clara socoteala: http://www.electroni.../anunt-practica

#25
calrx97176

calrx97176

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Da, la asta mă refeream. Poate am greșt eu, îmi cer scuze.
Deci dacă nu mă atrage programarea (cel puțin nu ceea ce fac în liceu la informatică) nu are rost să merg la ETTI sau Automatică. Deci voi opta pentru Construcții și sper că dacă îmi voi da tot interesul să nu regret nicio secundă alegerea făcută.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Electronica si Automatica includ in activitatea lor, printe altele, si programarea (microcontrolere, PC etc.).
Ce faci in liceu e o programare cu aplicabilitate in jurul matematicii dar matematica din poveste e doar un pretext, programarea trebuie sa o vezi dincolo. Dar daca simti ca nu-i totusi pentru tine, n-are rost sa te chinui. Avantajul era piata mai mare a muncii. Sigur ca asta poate sa nu insemne nimic pe langa o pasiune spre constructii sa zicem. Deci nu totul se rezuma la statistica rece.

Edited by neagu_laurentiu, 15 February 2017 - 19:02.


#27
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
La etti faci practica in anul 3 (toata vacanta de vara ,cand treci in anul 4 o sa faci practica). Cand m-am referet la programare ma refeream ca nu trebuie sa fii mare pasionat de programare,evident ca niste cunostiinte de baza de programare sunt necesare.(un for ,un if ,un while principiile de baza si sa intelegi in mare ce se intampla pe acolo)

ps cand fac astfel de consideratii ma refer strict la etti -upb !

Edited by grapefruit, 15 February 2017 - 23:07.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Te referi la cat sa treci prin facultate dar asta nu-i suficient pentru a prinde un job.

#29
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
ETTI și Automatică sînt într-o oarecare măsură compatibile, dacă te uiți pe plan sînt multe materii comune.
Asta face ca, în unele cazuri, să te poți angaja pe aceleași joburi.
Personal cunosc destule persoane care lucrează în IT (în special programare) care au făcut fie una, fie alta.
Sînt mai puține persoane care lucrează în electronică și au terminat automatica, dar cunosc cel puțin una.

În străinătare, la multe universităti programul EE+CS e la comun (electrical engineering and computer science) pt că realist vorbind nu poți să le separi decît într-o oarecare măsură.

#30
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013

 neagu_laurentiu, on 16 februarie 2017 - 09:24, said:

Te referi la cat sa treci prin facultate dar asta nu-i suficient pentru a prinde un job.
Avand in vedere ca 90% din cei care termina facultatea etti isi gasesc de munca eu zic ca este.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Strict cu ce se preda acolo?

Edited by neagu_laurentiu, 17 February 2017 - 17:31.


#32
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Pai majoritatea mai fac niste cursuri cisco ,dar sunt pentru diploma pentru ca angajatorul pune pret pe asta.Practic agajatorul isi asuma ca il invata el pe absolvent plecand de la ideea ca e capabil pentru ca a terminat o facultate solicitanta.

Edited by grapefruit, 17 February 2017 - 23:23.


#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cursuri Cisco? Se discuta aici despre cat de utila sau nu e o facultate pentru administrat retele: https://forum.softpe...devii-netadmin/

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 grapefruit, on 17 februarie 2017 - 23:22, said:

Practic agajatorul isi asuma ca il invata el pe absolvent plecand de la ideea ca e capabil pentru ca a terminat o facultate solicitanta.
Eu nu m-as baza pe asta!

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
E cineva student la Construcţii (cea din Tei) sau a fost cineva student pe acolo în ultimii 1-3 ani?   :huh:

#36
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
La Iași, dacă ajuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate