Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PSA este pe punctul de a cumpara Opel

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
"Grupul PSA se află în negocieri avansate cu General Motors pentru achiziția brandului german Opel. Mutarea ar putea fi anunțată în câteva zile și va însemna ieșirea oficială a GM de pe piața europeană."

sursa:
http://www.automarke...eaza-75771.html

Cred ca Opel Europa este o victima a lui GM, care in continuare are probleme financiare. Opel e bine vazut in Europa, e la zi cu modelele, are imagine buna aici... si totusi lipsesc lucrurile cele mai importante: vanzarile si implicit banii.

Edited by LauCalin, 14 February 2017 - 15:04.


#2
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Problema e ca nici PSA nu straluceste.
Oricum e un pas inainte, considerand intentiile GM in trecut.

Cat de iesirea de pe piata europeana, Ford ?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cind ziceam eu ca Opelul e pe duca mi-ati sarit in cap...

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Hopa!
Chiar nu ma asteptam la mutarea asta. Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi uite aşa ajung fără să vreau în ograda francezilor de care am fugit până acum. Nu spun prin asta că maşinile făcute sub umbrela psa ar fi mai slabe decât cele gm dar politica de preţuri a celor din psa îmi displace.

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce pacat !

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cine pacat? Pentru procurorii francezi care au pus latul al gitul PSA?

#8
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
pachetul include oare si Vauxhall?

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Piese scumpe in prima faza, dupa care vor creste si preturile la noile modele de masini. Iai iai.

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Post_R_A_D_U, on 14 februarie 2017 - 15:25, said:

Pentru cine pacat? Pentru procurorii francezi care au pus latul al gitul PSA?
Pacat de " firma " Opel .

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostLauCalin, on 14 februarie 2017 - 15:01, said:

Cred ca Opel Europa este o victima a lui GM
Prea esti melodramatic! E marca lor -  pot face ce doresc cu ea.

Mie imi pare rau ca ca pleaca din Europa.
(daca pleaca si Ford e un semn foarte prost...)

#12
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pai daca e marca lor si pot face ce vor cu ea, eu zic sa traga apa dupa ea si sa place in State.
Cred ca pui problema gresit. Drept dovada ca GM si Ford nu pot face fata unor crize, o demontreaza portofoliul cu care au ramas dupa perioada nebuna de acum 8-9 ani. Si PSA a avut probleme financiare. Dar uite ca si-au revenit totusi. Iar un mare merit eu zic ca il are Carlos Tavares, care a plecat de la Renault. Si la cum stau lucrurile, sunt mari sanse sa plece si Ford in cel mult 10 ani. In Europa i-a depasit Renault, iar in lume au pica pe 6, daca nu ma insel.

Edited by LauCalin, 14 February 2017 - 15:40.


#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
astia de la GM sunt in firea lor? asa au facut si cu oprirea vanzarii chevroletului in europa. acuma, a ramas doar loganul pe segmentul asta de pret.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLauCalin, on 14 februarie 2017 - 15:38, said:

... Si la cum stau lucrurile, sunt mari sanse sa plece si Ford in cel mult 10 ani. In Europa i-a depasit Renault, iar in lume au pica pe 6, daca nu ma insel.
Mai mult, i-a depasit si PSA... Iar Opel le sufla-n ceafa.

Edited by _R_A_D_U, 14 February 2017 - 16:26.


#15
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu nu cred ca se va concretiza. PSA nu a trecut peste problemele financiare, in plus vanzarile celor doua grupuri sunt ff. apropiate. Ar fi o lovitura de teatru sa se uneasca cu al treilea producator auto cu probeme majore- Fiat.

#16
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLauCalin, on 14 februarie 2017 - 15:01, said:

"Grupul PSA se află în negocieri avansate cu General Motors pentru achiziția brandului german Opel. Mutarea ar putea fi anunțată în câteva zile și va însemna ieșirea oficială a GM de pe piața europeană."

sursa:
http://www.automarke...eaza-75771.html

Cred ca Opel Europa este o victima a lui GM, care in continuare are probleme financiare. Opel e bine vazut in Europa, e la zi cu modelele, are imagine buna aici... si totusi lipsesc lucrurile cele mai importante: vanzarile si implicit banii.
Sincer imi pare rau de Opel.Calitativ cred ca Opel este peste Peugeot asa ca sunt sceptic in ceea ce priveste viitorul acestei marci auto germane, proprietate a GM, de la finele anilor 1920, cu multa traditie.Pacat ca marca Opel  nu este cumparata de un producator auto mai serios in genul BMW sau Mercedes , ca sa aiba si acestea o marca auto non premium.Sincer, imi pare rau de Opel daca ajunge pe mana celor de la PSA.
Pana la finele anilor 1980, in Germania marca Opel era cel putin egala cu VW, la calitate a produselor oferite si vanzari.Marca Opel a cunoscut un regres de la inceputul anilor 1990 cand a fost administrata extrem de prost de catre un manager spaniol iar de atunci si pana in prezent marca Opel nu si-a revenit cu totul.

View Postericmario, on 14 februarie 2017 - 15:12, said:

Hopa!
Chiar nu ma asteptam la mutarea asta. Posted Image
Cred ca foarte putini oameni s-au asteptat la asa ceva.Foarte putini.Doar cei din interiorul firmei Opel, din varful piramidei au stiut ce se intampla.Sa vedem daca aceasta operatiune de achizitie a marcii auto Opel de catre producatorul francez PSA se va si finaliza.A vorbi este una si a face este altceva.

View PostMembruAnonim, on 14 februarie 2017 - 15:18, said:

Şi uite aşa ajung fără să vreau în ograda francezilor de care am fugit până acum. Nu spun prin asta că maşinile făcute sub umbrela psa ar fi mai slabe decât cele gm dar politica de preţuri a celor din psa îmi displace.
Calitativ, masinile franceze sunt sub cele Opel.

View Postthe_northpole, on 14 februarie 2017 - 15:25, said:

pachetul include oare si Vauxhall?
Buna intrebarea.

Edited by max_01, 14 February 2017 - 20:25.


#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu trebuie sa ai "parinti de vita nobila" ca sa faci produse competitive. Uita-te la Volvo, Mazda, Land Rover sau Jaguar. Ford este un constructor cu traditie. Si cu toate astea, modelele marcilor de mai sus facute in era Ford, parca sunt din alt film.
Nici eu nu cred ca PSA face masini mai bune decat Opel. Dar francezii cred ca cel mai bine se pricep la vanzari si marketing. Aici eu ii vad campioni. Si cred ca au puterea sa pastreze imaginea si valorile brandului Opel si, in acelasi timp, sa-l faca si profitabil. Ce naiba, a reusit Reno sa faca dintr-un no name (Dacia), un super brand si nu reuseste PSA sa repuna Opel "pe picioare"?! Eu sunt mai optimist. :)

#18
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLauCalin, on 14 februarie 2017 - 22:11, said:

Ce naiba, a reusit Reno sa faca dintr-un no name (Dacia), un super brand si nu reuseste PSA sa repuna Opel "pe picioare"?! Eu sunt mai optimist. Posted Image
Fara sprijinul consistent al actionarului sau principal, statul francez, Renault era demult in insolventa.Dacia este o marca bine vanduta datorita costurilor mici ale fortei de munca din Romania si pretului sai mic, in comparatie cu produsele Renault sau celelalte marci auto vest europene.
Daca Opel ajunge pe mana celor de la PSA, ce va fi cu marca auto germana, vom vedea.Cu siguranta ca vor fi fabricate foarte putine autoturisme marca Opel care vor avea majoritatea componentelor, inclusiv platforma, identica cu cele ale grupului PSA.Va diferi doar aspectul si sigla.

Edited by max_01, 14 February 2017 - 22:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate