Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accident cu asigurat City Insurance

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Lucian BLK

Lucian BLK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 28.04.2006
Salut,

In 23.12.2016 am avut un accident, nu prea grav, cu un asigurat la City Insurance. Fiind Craciunul, constatarea a fost facuta in 29 decembrie. Reparatia masinii s-a finalizat undeva la sfarsitul lunii ianuarie, avand si acceptul de plata de la asigurator. In 30 ianuarie, service-ul a transmis asiguratorului ultimele acte la dosar. Tot in 30 sau 31 ianuarie dosarul a fost trimis la sediul central City Insurance. OK, pana aici totul in regula.

Incepand cu 6.02.2017 am sunat aproape zilnic la cei de la City sa vad care e situatia. Raspunsul a fost mereu acelasi. "Dosarul este la plata." Ce este de facut? Mi se pare ca dureaza cam mult plata asta. E un termen legal pentru asta?

Multumesc,
Lucian

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Da, 90 de zile de la data notificarii. De ce nu ai apelat la propriul asigurator rca ca sa iti repari masina, scapai si de dureri de cap?

Edited by aris86, 14 February 2017 - 14:24.


#3
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
pai tu ai platit reparatia? sau primeste banii service-ul de la city?
ca ziceai faptul ca serviceul a primit acceptul de plata de aceea nu prea inteleg exact.

bafta

Edited by cstrifu, 14 February 2017 - 14:24.


#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Sunt cu un picior in groapa si trag si ei de timp ca sa nu mai plateasca.

#5
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu ca sa evit astfel de situatii mi-am facut casco, pe langa faptul ca stau linistit daca o gasesc lovita/zgariata in parcari, la accidente in trafic aleg sa-mi repar masina pe casco, firma mea de casco recuperandu-si banii de pe RCA-ul vinovatului (pe regres).

Chiar in urma cu o saptamana am avut o astfel de patanie, RCA-ul vinovatului fiind tot la City. Maine astept sa-mi ridic masina de la service fara dureri de cap. :)

#6
Lucian BLK

Lucian BLK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 28.04.2006

 cstrifu, on 14 februarie 2017 - 14:24, said:

pai tu ai platit reparatia? sau primeste banii service-ul de la city?
ca ziceai faptul ca serviceul a primit acceptul de plata de aceea nu prea inteleg exact.

bafta

Masina este la service, acesta neavand acord cu City! :(

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
In baza OUG 54/2016, iti poti repara masina pe propriul rca, urmând ca firma sa-si recupereze prejudiciul de la firma soferului vinovat implicat in accident.

Ameninta-i cu ASF si daca tot nu vor sa plateasca, le poti face o reclamatie la ASF, ca sa infunzi mai repede :D.

#8
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
S-a dat in sfarsit legea asta? Care e procedura?

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
ASF ( inainte era CSA ) ; formular online cu toate doc atasate . In 10 zile primesti mail de la asigurator cum  s-a rezolvat . Dar toate astea dupa cele 90 de zile .

#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Yukoto, on 14 februarie 2017 - 14:29, said:

Eu ca sa evit astfel de situatii mi-am facut casco, pe langa faptul ca stau linistit daca o gasesc lovita/zgariata in parcari, la accidente in trafic aleg sa-mi repar masina pe casco, firma mea de casco recuperandu-si banii de pe RCA-ul vinovatului (pe regres).

Chiar in urma cu o saptamana am avut o astfel de patanie, RCA-ul vinovatului fiind tot la City. Maine astept sa-mi ridic masina de la service fara dureri de cap. Posted Image
Anul viitor, cand o sa reinoiesti polita la aceeasi firma, o sa-ti ceara mai multi bani.

#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

 ionut27, on 14 februarie 2017 - 16:08, said:

Anul viitor, cand o sa reinoiesti polita la aceeasi firma, o sa-ti ceara mai multi bani.

Cam off topic, dar dacă s-a adus în discuție, la Allianz nu este așa. De două ori am făcut apel la CASCO cu regres într-un an și n-am plătit nimic extra în anul următor.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 Lucian BLK, on 14 februarie 2017 - 14:33, said:


Masina este la service, acesta neavand acord cu City! Posted Image

Atentie,nu exista asa ceva,adica service cu acord sau fara acord cu o anumita firma de asigurari.

#13
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

 aris86, on 14 februarie 2017 - 14:24, said:

Da, 90 de zile de la data notificarii. De ce nu ai apelat la propriul asigurator rca ca sa iti repari masina, scapai si de dureri de cap?

De cand poti apela la propriul asigurator? Afara de situatia in care ai CASCO?

#14
Lucian BLK

Lucian BLK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 28.04.2006

 cobi1, on 14 februarie 2017 - 15:22, said:

ASF ( inainte era CSA ) ; formular online cu toate doc atasate . In 10 zile primesti mail de la asigurator cum  s-a rezolvat . Dar toate astea dupa cele 90 de zile .
Care 90 zile? imi poti indica o lege? Banuiesc ca pentru solutionarea dosarului, dar, acesta fiind la plata, banuiesc ca e solutionat. Sau solutionarea inseamna inclusiv efectuarea platii!?

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
90 de zile de la data inregistrarii dosarului de dauna . Asiguratorul are acest " ragaz " prin lege !
Ai citit conditiile cand ti-ai facut RCA ? Daca nu , atunci pune mana si citeste ...
Citat :

"
In cazul unor neconcordante, asiguratorul RCA este indreptatit sa desfasoare investigatii proprii privind producerea accidentului, insa durata acestora nu trebuie sa depaseasca trei luni de la data producerii evenimentului. "
Si cum toti asiguratorii vor sa investigheze daca nu cumva accidentul e o frauda ... intelegi tu !

Edited by cobi1, 14 February 2017 - 20:20.


#16
Lucian BLK

Lucian BLK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 28.04.2006
OK, dar atata timp cat si-a dat acceptul de plata si "dosarul e la plata" inseamna ca nu desfasoara investigatii proprii, nu? Ma intereseaza care e timpul in care trebuie sa plateasca din momentul in care dosarul a fost aprobat.

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 aris86, on 14 februarie 2017 - 14:44, said:

In baza OUG 54/2016, iti poti repara masina pe propriul rca, urmând ca firma sa-si recupereze prejudiciul de la firma soferului vinovat implicat in accident.

Ameninta-i cu ASF si daca tot nu vor sa plateasca, le poti face o reclamatie la ASF, ca sa infunzi mai repede Posted Image.
Nu iti poti repara masina pe propriul rca pentru ca :

1. Momentan nu exista o conventie intre asiguratori care sa reglementeze compensarea directa
2. Chiar daca ar fi existat aceasta conventie , ar fi trebuit incheiat un act aditional intre asigurat si asigurator (fie la incheierea politei , fie in timpul derularii politei/contractului de asigurare)

Quote

OK, dar atata timp cat si-a dat acceptul de plata si "dosarul e la plata" inseamna ca nu desfasoara investigatii proprii, nu? Ma intereseaza care e timpul in care trebuie sa plateasca din momentul in care dosarul a fost aprobat.
Teoaretic in 10 zile de la depunerea ultimului document. Practic in cat vor muschii lor ....dar dupa aia , trebuie sa plateasca o penalizare de 0.2% pe zi.

Din cate stiu au probleme iar activitatea lor este ingreunata.Contacteaza-i  in scris (mail , scrisoare , fax ,solicitare la ei la sediu ,etc)

Edited by polizei, 15 February 2017 - 00:55.


#18
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Daca ai un prieten avocat, trimite-le email cu adresa lui in copie. Nu ai, fa-ti o adresa de mail sa cuprinda denumirile "avocat sau birou avocat" si trimite mail cu adresa asta in copie. Nu e frumos ce te invat dar la mine a functionat de cele mai multe ori metoda. Fara putina presiune, nu poti obtine nimic in tara asta!

Edited by ionut27, 15 February 2017 - 14:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate