Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Nelamurire semn cedeaza trecerea!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asa ziceam si eu, mai sus.

View Postdanvlas, on 14 februarie 2017 - 17:56, said:

Sunt si in Romania zone din astea. Daca stiu/vad ca urmeaza o intersectie, nu depasesc, indiferent de marcaj.
Una e sa nu faci pentru ca nu ai voie, alta e sa nu faci pentru ca pricepi care-s riscurile ;)

#38
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postspypanzer, on 14 februarie 2017 - 13:29, said:

Salutare oameni buni,am si eu o nelamurire in legatura cu ceva ce mi sa intamplat recent,conduceam o duba pe un drum national cu 2 sensuri  si am intrat in depasirea unui camion iar in timpul depasirii imi sare in fatza un batman de pe un drum secundar din partea stanga  care avea cedeaza trecerea,am reusit sa il evit la 100/h fiind prins intre el si camion la milimetru,intrebarea mea este:
Esti pe un drum secundar si iesi pe un drum cu prioritate avand cedeaza trecerea,cui dai prioritate:

A-Vehiculelor care circula din partea stanga.
B-Vehiculelor care circula din ambele parti ale drumului cu prioritate.
C-Nu dai prioritate.
Tu cum conduci fara sa cunosti legislatia rutiera ? Asta cu prioritatea mi se pare o chestie elementara.

#39
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
1. Cedeaza trecerea inseamna acordare de prioritate pentru TOT ce circula pe drumul principal, fie stanga / fie dreapta, atat in Romania, cat si Ungaria si alte tari.
2. Nu mai aberati cu militianul ungur care o tinea pe cea a ungurului. Orice declaratie trebuie probata cu martori, camere si in ultima instanta cu masuratori si experti tehnici. Sigur, e mai complicat intr-o tara straina, dar nu imposibil. Stiu ce vorbesc, am trecut printr-o dauna produsa la vecinii din vest de un cascat, s-a rezolvat mult repede si mai bine financiar decat s-ar fi rezolvat acasa cu Euroins...
3. Condu preventiv. Cred ca aveai peste 100 daca depaseai si nu ai apucat sa opresti sau sa vezi ce intentii are, in conditiile in care pe sectorul de drum respectiv maximul e de 90 (sau 70 daca aveai duba cu mtma > 3.5t). Degeaba ai dreptate daca mori cu ea in mana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate