Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre OUG 13/2017 dpdv juridic - dezbatere

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Ziua bună să vă fie. Încerc să înțeleg de ce au protestat românii, am citit OUG 13/2017, dar nu găsesc nimic care să mă facă să vreau să protestez, știu că a fost abrogată deja. Eu sunt paralel cu legislația, nu am citit legea originală pe care o modifică ordonanța asta de urgență, deci nu înțeleg care sunt schimbările acestea atât de groaznice. Aș fi recunoscător dacă mi-ar arăta cineva cu citate din lege, cu explicațiile de rigoare, ca să înțeleg și eu care e treaba, ca să nu mor prost, nu de alta.

Mulțumesc anticipat.

Edited by a3e6u9, 14 February 2017 - 09:21.


#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
asa devenim tampiti,manipulati de latrina 3 si altele.

Pune mana pe google si vezi singur despre ce e vorba ?

Uite ,eu pot sa iti spun ca acea ordonanta marea cu 50 % salariile romanilor,dar noi nu am fost de acord !

Dar mai pe scurt, puteai face abuz in serviciu cu dauna de pana in 199.999 lei si scapai basma curata + altele.

Edited by Al3csutzul, 14 February 2017 - 09:23.


#3
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Unde mai era farmecul sa se mareasca salariile cu 50% pentru toata lumea?
Cat despre ordonanta? Cauta pe Poiana ca s-a discutat/explicat si toate cele, presimt ca or sa miroase cei din poiana cuvintele "ordonanta 13" si or sa dea navala ca la o inaugurare de supermarket cu tigai la oferta.

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Reducerea pedepselor pentru abuz in serviciu si introducerea unui plafon de 200000 ron (2 miliarde rol) de furat/caz fara sa fi anchetat penal.

#5
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostAl3csutzul, on 14 februarie 2017 - 09:22, said:

Uite ,eu pot sa iti spun ca acea ordonanta marea cu 50 % salariile romanilor,dar noi nu am fost de acord !
Nu scrie așa ceva în OUG 13/2017

View PostAl3csutzul, on 14 februarie 2017 - 09:22, said:

Dar mai pe scurt, puteai face abuz in serviciu cu dauna de pana in 199.999 lei si scapai basma curata + altele.
Cred că vorbești despre asta:

Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, cu stiinta, indeplineste un act prin incalcarea unor dispozitii exprese dintr-o lege, o ordonanta sau o ordonanta de urgenta a Guvernului sau nu indeplineste un act prevazut de dispozitiile exprese dintr-o lege, o ordonanta sau o ordonanta de urgenta a Guvernului si prin aceasta cauzeaza o paguba materiala mai mare de 200.000 lei ori o vatamare grava, certa si efectiva a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, astfel cum sunt prevazute si garantate de legile in vigoare, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

#6
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Sper ca nu incalc vreo regula daca iti las asta aici. Nu gasesc altundeva. In acest clip ti se explica exact ce reprezenta ordonanta. Daca e vreo problema cu link-ul, va rog sa se stearga.

Edit. Am gasit si videoclipul pe youtube si l-am sters pe cel de pe facebook:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rb2eIIIkxfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sper ca acesta sa nu aduca probleme.

Edited by mihai_costea, 14 February 2017 - 09:30.


#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View Posta3e6u9, on 14 februarie 2017 - 09:24, said:

Nu scrie așa ceva în OUG 13/2017


Cred că vorbești despre asta:

Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, cu stiinta, indeplineste un act prin incalcarea unor dispozitii exprese dintr-o lege, o ordonanta sau o ordonanta de urgenta a Guvernului sau nu indeplineste un act prevazut de dispozitiile exprese dintr-o lege, o ordonanta sau o ordonanta de urgenta a Guvernului si prin aceasta cauzeaza o paguba materiala mai mare de 200.000 lei ori o vatamare grava, certa si efectiva a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, astfel cum sunt prevazute si garantate de legile in vigoare, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Evident ca nu scrie asa ceva ,e doar un exemplu despre cum poti instiga /irita lumea doar printr-o simpla afirmatie,falsa ! Informati-va singur din surse sigure,ca e posibil sa te trezesti ca sustinatorii psd,in strada dar fara sa stii de ce.

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
daca te declari paralel cu legislatia si spui ca nu intelegi nimic e simplu: stai acasa si ne lasi pe noi sa votam, altfel ne incurci

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă deviați în discuții despre manifestații sau PSD topicul se va închide.

#10
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postmarcusdefeis, on 14 februarie 2017 - 09:37, said:

daca te declari paralel cu legislatia si spui ca nu intelegi nimic e simplu: stai acasa si ne lasi pe noi sa votam, altfel ne incurci
Am votat când aveam 18 ani, nu am mai votat de atunci și nici n-am de gând să mai votez, sunt doar curios, încerc să înțeleg de ce au protestat românii.

#11
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Art. 297 – Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.



Art. 297 - Abuzul in serviciu
(1) Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, cu stiinta, indeplineste un act prin incalcarea unor dispozitii exprese dintr-o lege sau Ordonanta a Guvernului sau nu indeplineste un act prevazut prin dispozitii exprese dintr-o lege sau Ordonanta a Guvernului si prin aceasta cauzeaza o paguba materiala mai mare de 200.000 de lei ori o vatamare grava, certa si efectiva a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, asa cum sunt prevazute si garantate de legile in vigoare, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.



Daca tot nu vezi diferentele nu mai putem prezuma buna credinta .

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posta3e6u9, on 14 februarie 2017 - 09:40, said:

sunt doar curios, încerc să înțeleg de ce au protestat românii.
Atunci nu ți-ai ales bine aria.
Dacă vrei să înțelegi efectele ordonanței 13 caută surse juridice. Uite aici:
https://www.juridice...3oug-nr-14.html
https://cristidanile...elesul-tuturor/
https://cristidanile...017/02/05/7869/

Insist: nu deviați topicul în politică. Dacă vreți să comentați dpdv juridic, fiecare după posibilități, dați-i drumul. Altfel nu.

#13
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Mulțumesc tuturor, informațiile sunt utile. :)

#14
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Ar mai fi si asta:


Quote

Dana Girbovan, presedinta Uniunii Nationale a Judecatorilor din Romania (UNJR), considera, invocand deciziile Curtii Constitutionale, ca este necesara stabilirea unui prag valoric in ceea ce priveste infractiunea de abuz in serviciu.

"Despre necesitatea punerii in acord a abuzului in serviciu cu decizia CCR nr. 405/15 iunie 2016
Un stat de drept presupune, prin definitie, respectul fata de lege. Iar legea fundamentala, Constitutia adica, spune ca deciziile CCR sunt obligatorii, ceea ce inseamna ca legile neconstitutionale - chiar partial - trebuie puse in acord cu Constitutia, exact prin prisma considerentelor retinute de Curtea Constitutionala.
Prin Decizia 405 /15 iunie 2016, CCR a motivat cum trebuie definita infractiunea de abuz in serviciu pentru a fi in acord cu Constitutia.
In decizia CCR se identifica trei puncte distincte ce trebuie avute in vedere de legiuitor in redefinirea acestei infractiuni:
- incalcarea unei dispozitii exprese din lege,
- necesitatea stabilirii unei vatamari grave produse prin infractiune si
- definirea notiunii de act, atunci cand vorbim de act al puterii judecatoresti sau legislative.
1. Incalcarea legii
Primul dintre ele este si cel mai evident: "Curtea constata ca sintagma 'indeplineste in mod defectuos' din cuprinsul dispozitiilor 25 art.246 alin.(1) din Codul penal din 1969 si ale art.297 alin.(1) din Codul penal nu poate fi interpretata decat in sensul ca indeplinirea atributiei de serviciu se realizeaza 'prin incalcarea legii'". "Curtea statueaza ca neindeplinirea ori indeplinirea defectuoasa a unui act trebuie analizata numai prin raportare la atributii de serviciu reglementate expres prin legislatia primara - legi si ordonante ale Guvernului."
Trebuie prevederea legala sa fie expresa?
Raspunde tot Curtea: "Comportamentul interzis trebuie impus de catre legiuitor chiar prin lege (...) neputand fi dedus, eventual, din rationamente ale judecatorului de natura sa substituie normele juridice" - par.61 din decizie.
Cu alte cuvinte, incalcarea legii trebuie sa fie flagranta - legea iti interzice sau, deopotriva, iti impune sa faci ceva; nefiind permis ca intelesul unei norme sa poata fi clarificat prin decizia judecatorului, "deoarece, intr-un asemenea caz, judecatorul ar deveni legiuitor".
2. Nevoia stabilirii intensitatii vatamarii produse prin infractiune pentru a se justifica aplicarea unei sanctiuni penale.
Paragraful 69: "Curtea retine ca din perspectiva principiului "ultima ratio" in materie penala, nu este suficient sa se constate ca faptele incriminate aduc atingere valorii sociale ocrotite, ci aceasta atingere trebuie sa prezinte un anumit grad de intensitate, de gravitate, care sa justifice sanctiunea penala".
Paragraful 71: "Comisia de la Venetia considera ca prevederile penale nationale cu privire la "abuzul in serviciu", "abuz de putere" si expresii similare trebuie interpretate in sens restrans si aplicate la un nivel inalt, astfel incat sa poata fi invocate numai in cazuri in care fapta este de natura grava, cum ar fi, spre exemplu, infractiuni grave impotriva proceselor democratice nationale, incalcarea drepturilor fundamentale, subminarea impartialitatii administratiei publice s.a.m.d.".
Paragraful 76. Plecand de la cele expuse anterior, "Curtea constata ca, in prezent, orice actiune sau inactiune a persoanei care se circumscrie calitatilor cerute subiectului activ, indiferent de gravitatea faptei savarsite, poate intra in sfera normei de incriminare. Aceasta constatare determina Curtea sa aiba rezerve in a aprecia ca aceasta a fost vointa legiuitorului cand a incriminat fapta de abuz in serviciu. Aceasta cu atat mai mult cu cat Curtea constata ca legiuitorul a identificat si reglementat la nivel legislativ extrapenal parghiile necesare inlaturarii consecintelor unor fapte care, desi, potrivit reglementarii actuale se pot circumscrie savarsirii infractiunii de abuz in serviciu, nu prezinta gradul de intensitate necesar aplicarii unei pedepse penale".
Altfel spus Curtea Constitutionala, dupa o analiza ampla a notiunii de "ultima ratio", a retinut ca exista parghii extrapenale pentru recuperarea unor eventuale prejudicii cauzate de functionarii publici si a impus legiutorului stabilirea unei limite, a unui prag peste care dispozitiile penale sa devina aplicabile.
Or, pentru ca legea sa fie clara, predictibila si previzibila, un astfel de prag nu poate fi decat valoric, revenind legislativului obligatia de a-l stabili.
CCR sublinieaza ca "responsabilitatea de a reglementa (...), in acord cu principiul anterior mentionat, prevederile privind "abuzul in serviciu", tine (...) de autoritatea legiuitoare primara/delegata (Parlament/Guvern)".
3. Definirea notiunii de act
"Curtea observa ca notiunea de 'act', folosita de legiuitor in cuprinsul reglementarii infractiunii de abuz in serviciu, nu este circumstantiata la o anumita natura a acestuia. Astfel, Curtea observa ca aceasta notiune poate fi interpretata fie in sensul de act material realizat de o persoana, fie de act juridic normativ, definit ca izvorul de drept creat de organe ale autoritatii publice, investite cu competente normative (Parlament, Guvern, organe administrative locale), fie ca act al puterii judecatoresti. Din aceasta perspectiva, Curtea observa ca modalitatea de interpretare a notiunii de 'act' poate determina o aplicare a legii care, intr-o anumita masura, interfereaza cu proceduri judiciare reglementate de legiuitor in mod expres printr-o legislatie distincta celei penale, cum ar fi procedura exceptiei de nelegalitate sau procedura cailor de atac impotriva hotararilor judecatoresti." - par 79
Acest paragraf este foarte important, pentru ca, desi nu o spune expres - in conditiile in care nu a fost sesizata cu aceasta - Curtea Constitutionala lasa se se inteleaga ca extinderea raspunderii penale pentru acte ce apartin exclusiv altor puteri - cea judecatoreasca si cea legislativa - pune si ea o problema de constitutionalitate. Tema este de actualitate si merita o atentie sporita.
In final, va invit pe fiecare sa cititi decizia Curtii Constitutionale, pentru a trage singuri propriile concluzii. Chiar daca este scrisa intr-un limbaj juridic, ea este accesibila celor interesati de problema".

Sursa: http://www.hotnews.r...u.htm?nomobile=

#15
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am incercat sa gasesc o explicatie pentru pragul de 200,000 lei, insa nu am reusit sa ma lamuresc.
Care a fost motivatia care a stat la baza acelui prag, de ce 200,000 lei si nu 5 lei sau 1000 lei?

Multi au spus ca s-au inspirat de la treaba cu evaziune fiscala (si acolo exista un prag - 50k EUR, daca nu ma insel). Ultima data cand citisem, era vorba ca si pragul la evaziune fiscala va fi redus, ba chiar ca ANAF ar putea renunta la plangerea penala daca prejudiciul se recupereaza integral (indiferent de suma). Nu stiu daca guvernul Ciolos a mai apucat sa puna proiectul in aplicare printr-un OUG, trebuie sa ma interesez ...insa asta e alta discutie.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Posta3e6u9, on 14 februarie 2017 - 09:19, said:

Ziua bună să vă fie. Încerc să înțeleg de ce au protestat românii, am citit OUG 13/2017, dar nu găsesc nimic care să mă facă să vreau să protestez, știu că a fost abrogată deja. Eu sunt paralel cu legislația, nu am citit legea originală pe care o modifică ordonanța asta de urgență, deci nu înțeleg care sunt schimbările acestea atât de groaznice. Aș fi recunoscător dacă mi-ar arăta cineva cu citate din lege, cu explicațiile de rigoare, ca să înțeleg și eu care e treaba, ca să nu mor prost, nu de alta.

Mulțumesc anticipat.
Discutii pe text au fost si in Poiana -- https://forum.softpe...scutii-pe-text/ --

#17
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
De citit opinia celebrului avocat Piperea, dar si comentariile de acolo (foarte multi juristi si avocati cu argumente si contraargumente): https://www.facebook...415789381820016
Acestea fac referire si la cazul de la Alba Iulia.

"Ia sa vedem ce ne spune noua Curtea de apel Alba Iulia : abuzul in serviciu a fost dezincriminat prin efectul neimplementarii in 45 de zile de la publicare a deciziei CCR nr.405/2016.
Pentru (fostul) condamnat, treaba sta asa : fiind achitat, nu numai ca scapa de puscarie, dar si de pedeapsa complementara a interzicerii de a fi ales in autoritatile publice si in alte functii publice; mai mult, omul va putea cere despagubiri pentru ca a stat in puscarie pe nedrept din aprilie 2016 pana acum; despagubirile, desigur, le vom suporta noi, ca magistratii, nu. Doar au imunitate.
Pentru sistemul judiciar, consecintele sunt drastice. In baza deciziei nr. 405/2016 a CCR, abuzul in serviciu este, cel putin in varianta solutionata de C ap Alba Iulia, dezincriminat tacit. Toti cei condamnati in baza acestui text declarat neconstitutional urmeaza sa fie achitati. Tuturor li se vor putea acorda despagubiri pentru puscarie injusta. Tot noi le vom suporta, desigur. Nu si magistratii. Doar ei au imunitate, nu?
O mare parte din dosarele de abuz in serviciu, nesolutionate inca, se vor inchide pentru dezincriminare.
Inclusiv cele de la DNA.
Atat de multe dosare se vor inchide incat, probabil, un sfert din volumul de activitate a DNA va disparea.
Abrogata oug 13/2017 re-incrimina abuzul in serviciu.
DNA putea continua sa isi construiasca mitul in baza acelei atat de blamate oug 13/2017. Doar ca principalul oponent al oug 13/2017 a fost chiar DNA.
Opozitia contra acestei reglementari (o reglementare gresita, facuta pe picior, grabita, artificiala, cum vreti sa ii ziceti) a fost foarte eficienta. Oug 13 a fost abrogata de oug 14.
Mai toata lumea s-a dus dupa fenta, crezand ca oug 13/2017 legalizeaza furtul (??!) cand, in realitate, zisa reglementare dadea impresia ca dez-incrimineaza abuzul in serviciu.
Si, de fapt, dez-incriminarea era ceva ce deja se intamplase, din august 2016.
Acum e nevoie de o reincriminare a abuzului in serviciu.
Doar ca cei cu dosare solutionate deja sau cu dosare pe rol, pentru fapte de genul celei pentru care fusese condamnat cel de la Alba Iulia, vor fi achitati. Toti. Indiferent de legea noua, se aplica legea penala mai favorabila.
"

Edited by MrDerpson, 14 February 2017 - 10:49.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Îmi permit să scot în evidență concluziile asupra cărora nu există opinii divergente:

View PostMrDerpson, on 14 februarie 2017 - 10:46, said:

"Ia sa vedem ce ne spune noua Curtea de apel Alba Iulia : abuzul in serviciu a fost dezincriminat prin efectul neimplementarii in 45 de zile de la publicare a deciziei CCR nr.405/2016.
  
Pentru sistemul judiciar, consecintele sunt drastice. In baza deciziei nr. 405/2016 a CCR, abuzul in serviciu este, cel putin in varianta solutionata de C ap Alba Iulia, dezincriminat tacit. Toti cei condamnati in baza acestui text declarat neconstitutional urmeaza sa fie achitati. Tuturor li se vor putea acorda despagubiri pentru puscarie injusta. Tot noi le vom suporta, desigur. Nu si magistratii. Doar ei au imunitate, nu?


O mare parte din dosarele de abuz in serviciu, nesolutionate inca, se vor inchide pentru dezincriminare.
Inclusiv cele de la DNA.
Atat de multe dosare se vor inchide incat, probabil, un sfert din volumul de activitate a DNA va disparea.
Abrogata oug 13/2017 re-incrimina abuzul in serviciu.


DNA putea continua sa isi construiasca mitul in baza acelei atat de blamate oug 13/2017. Doar ca principalul oponent al oug 13/2017 a fost chiar DNA.

Opozitia contra acestei reglementari (o reglementare gresita, facuta pe picior, grabita, artificiala, cum vreti sa ii ziceti) a fost foarte eficienta. Oug 13 a fost abrogata de oug 14.
Mai toata lumea s-a dus dupa fenta, crezand ca oug 13/2017 legalizeaza furtul (??!) cand, in realitate, zisa reglementare dadea impresia ca dez-incrimineaza abuzul in serviciu.
Si, de fapt, dez-incriminarea era ceva ce deja se intamplase, din august 2016.
Acum e nevoie de o reincriminare a abuzului in serviciu.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate