Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prima comanda Aliexpress

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
heAdgN

heAdgN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.10.2016
Bună seara! După cum spune și titlul am pus și eu prima comanda pe Aliexpress și aș vrea să știu dacă trebuie să plătesc ceva taxe dacă produsul este free shipping și am pus o comanda de maxim 40 dolari.
O sa las și poze cu vanzatorii și produsele comandate .(poate a mai pus cineva respectivele produse și îmi pot da mai multe informații.)
Și cum stă treabă cu vama , am auzit că ți se pot opri lucrurile acolo .Este adevărat ? Și de ce mi le-ar opri și dacă le opresc ce trebuie sa fac ? ( P.S am pus comanda pe numele la un amic și plată a fost făcută cu , cardul lui.)

Attached Files



#2
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Daca ai pus comanda pe alt nume, atunci acea persoana trebuie sa se prezinte la vama (oficiu postal cu vama).

Produsele tale sunt de maxim 20 de dolari. Nu se achita nimic la vama pentru ele. Pentru siguranta, amicul tau sa aibe si confirmarea platii la el (pe telefon eventual).

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
De fapt se achita TVA + 8lei pentru coletele cu valoarea de minim 10 euro, in cazul tau o sa fie pentru coletul de 33.15$.

Edited by tigerheart, 13 February 2017 - 23:19.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
ce naiba faci cu 60 cutite tip card ? Sunt 20piese(cel putin asa reiese) intr-un anunt x 3... Posted Image

#5
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Regulile astea sunt diferite in functie de zona. In Timisoara pot afirma ca nu mi s-a perceput TVA sau alta taxa la achizitii din China. Acum, initiatorul e bine sa stie ca exista posibilitate de a plati o mica suma la ridicare.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postadyrafy, on 13 februarie 2017 - 23:20, said:

Regulile astea sunt diferite in functie de zona. In Timisoara pot afirma ca nu mi s-a perceput TVA sau alta taxa la achizitii din China. Acum, initiatorul e bine sa stie ca exista posibilitate de a plati o mica suma la ridicare.
Gresit. Regulile sunt aceleasi peste tot. Ca tu ai scapat asta nu inseamna ca si initiatorul poate scapa. Ai avut noroc ca vamesul nu a vrut sa isi faca meseria. Initiatorul cu siguranta vrea sa stie cat ar putea plati in cel mai rau caz, nu cel mai bun.

#7
heAdgN

heAdgN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.10.2016
Deci trebuie să.ma duc la vamă pentru ele ? :/ Noi suntem din Gorj.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Sub o anumită valoare nu se plăteşte vamă.
După titlu am crezut că e un nou program al Guvernului, după "Prima Casă" şi "Prima Maşină".

#9
heAdgN

heAdgN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.10.2016
? :/

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Isi face ceva clan de cutitari... fi-ti pe faza in saptamanile care urmeaza ("captura record de cutite la vama" sau "bataie intre interlopii de cutite") Posted Image

PS: O sa ajunga la posta vamala din judetul tau, de acolo o sa le ridici (daca nu o sa te ridice ei inainte pe tine Posted Image )

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai ditamai topicul https://forum.softpe...tii-reclamatii/
Acolo.gasesti toate informatiile, spor la lectura!
Daca cumperi deodata prea multe produse identice, vamesul poate considera ca nu sunt pt uz personal, ci faci bisnita, deci ti le poate opri si sa-ti ceara sa le importi pe firma. Cand mai comanzi, foloseste aplicatia pt mobil, au reduceri substantiale.

#12
heAdgN

heAdgN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.10.2016
Deci produsele ajung la biroul vamal din județul meu , respectiv Gorj ..Nu ?

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2017 - 23:53, said:

Isi face ceva clan de cutitari... fi-ti pe faza in saptamanile care urmeaza ("captura record de cutite la vama" sau "bataie intre interlopii de cutite") Posted Image

PS: O sa ajunga la posta vamala din judetul tau, de acolo o sa le ridici (daca nu o sa te ridice ei inainte pe tine Posted Image )
Nuu. ����

View Postrumegus, on 13 februarie 2017 - 23:55, said:

Ai ditamai topicul https://forum.softpe...tii-reclamatii/
Acolo.gasesti toate informatiile, spor la lectura!
Daca cumperi deodata prea multe produse identice, vamesul poate considera ca nu sunt pt uz personal, ci faci bisnita, deci ti le poate opri si sa-ti ceara sa le importi pe firma. Cand mai comanzi, foloseste aplicatia pt mobil, au reduceri substantiale.
Nu mai înțeleg nimic.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Care cuvant din postul #10 nu l-ai inteles?

#14
heAdgN

heAdgN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.10.2016

View Postrumegus, on 14 februarie 2017 - 00:09, said:

Care cuvant din postul #10 nu l-ai inteles?
Am înțeles dar acolo nu cred că găsesc de cuțite și sunt foarte multe păreri și nu înțeleg nimic. Și așa parca incep sa intru in ceata mai mult.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vad ca si cu cifrele ai probleme. Unde scrie de cutite in postul #10? Acolo scrie la ce oficiu postal trebuie sa mergi.

#16
heAdgN

heAdgN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.10.2016
Dar este așa de greu să răspundă doar cine știe și să îmi spună exact  , și m-ai lăsa-mă și tu , nu am chestii sa citesc peste 100 de pagini .

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ba nene. Care parte din : AJUNGE LA POSTA VAMALA din judetul tau nu ai inteles ? Acuma nu ai decat sa cauti care sunt P.V-urile din judetul tau (banuiesc, ca nu sunt tare multe), deobicei este in municipiul de reședință al judetului respectiv si posibil in alt oras mare din judet.

#18
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostheAdgN, on 13 februarie 2017 - 23:41, said:

Deci trebuie să.ma duc la vamă pentru ele ? :/ Noi suntem din Gorj.

Dacă ești din Gorj și eu sunt tot de acolo și vameșii sunt gentili,mai închid ochii la comenzi de până-n 50$,că nui prea cinstit să-i dai PSD-ului TVA-ul să facă multe autostrăzi, nevoie mare moncher !!!.În unele țări din UE limita de comandă din afara UE unde statul nu percepe taxe este de 5-6 ori mai mare,dar la noi încă mai trăiesc epavele comuniste care au stabilit limita de 10$ rămasă neschimbată de pe timpul lui Ceașcă !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 14 February 2017 - 00:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate