Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Dureri abdominale ciudate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

sygeplejersken

sygeplejersken

Member

• Grup: Members

View PostdDow12, on 05 martie 2017 - 23:16, said:

@ciankaisi multumesc pentru raspuns! Eu mi-am facut curaj sa imi intreb si mama si a zis ca cel mai probabil asta e, chiar daca in ultimul timp scaunele sunt ciudate, de exemplu un "baton" esta la un capat putin mai inchis, mici diferente de culoare! Ca stare nu sunt linistit, ma simt ok din punct de vedere fizic, singurele chestie ramane durerea jenanta de sub coaste si rareori dureri usturatoare jos sau uneori radiaza spre spate uneori intepaturi in coloana! Inca ceva ce am omis, am unele perioade de cateva zile cu arsuri puternice la stomac dar in rest vad ca este ok si sper sa fie ok! Totusi revin la ce mi-a spus primul doctor care mi-a facut ecografia, se poate sa am flora intestinala data peste cap? Atatea dureri ciudate care se tot plimba? Inca ceva, cam toti doctorii dar si farmacistele m-au intrebat daca sunt stresat, eu nu simt ca sunt stresat in general, acum in perioada asta putin pentru ca e prima oara cand ma confrunt cu asa ceva! Multumesc inca o data Posted Image
18 ani, dureri in partea dreapta probabil inflamatie a ileonului terminal al intestinului subtire, scaune ciudate, cu sange, seamana cu o enterita regionala.
Ai auzit de Boala Crohn? Trebuie sa-ti faci calprotectina fecala care indica activitatea inflamatorie din intestin, analiza de sange de genul CRP, orosomucoid si obligatoriu o colonoscopie.

dDow12

dDow12

Junior Member

Salut @sygeplejersken ,stiu despre boala Crohn! Doctora de familie mi-a dat sa fac niste analize, pot include ce ai spus tu mai sus? Ma pot uita pe ea cand ajung acasa! Durerile au fost pe partea dreapta dar au disparut, a tinut o seara in care a fost foarte intensa, abia respiram! Apropo, durerile pot radia spre piciorul drept? Am avut un episod de o ora acum o luna.. sangele in fecale nu il pot confirma, ciudat e ca de aseara de la ultima golire in care fecalele aratau normal cat de cat m-am ales cu o usturime, posibil fisura ceva? Chiar imi e frica de ce o sa urmeze! Multumesc

Inca ceva,astazi mai simt durere ff putina sub buric! E prima oara cand dispare de sub coaste, asta de la ultimul scaun! Apa consum foarte multa, dimineata am mancat un sandvis mic mestecat bine (zic asta pentru ca eu nu prea mestec bine :)) ) azi am luat legatura cu doctorul de familie si a spus sa vin la ea analizele altfel nu am de ce sa vin!

Edited by dDow12, 06 March 2017 - 13:14.

dDow12

dDow12

Junior Member

Update, scaunul este zic eu acceptabil o data sau de doua ori pe zi, mult mai normal in sensul ca nu ma mai chinui si culoarea lui e uniforma (ca referinta un bej dar destul de inchis) durerile din stanga sus au disparut vad adica acel discomfort! Doar ca au revenit mici intepaturi (pe care le-am avut din seara in care a inceput distractia) care se simt in dreapta si pe mijloc putin sub burta si urca putin spre coasta si spate dar foarte putin! Ieri am avut o mica senzatie de rau dar am mancat un mar si e totul normal, energie, veselie, fara dureri de cap sau alte chestii! In alimentatie am adaugat iaurt(activia dar si cel natural) atunci cand mananc un sadvis de ex si parca ma simt mai bine, zilele astea cred ca o sa reusesc analizele fie pe asigurare fie cu plata care ma costa 210 lei :( multumesc si poate mai aveti informatii si sfaturi! O sa iau raspunsurile ca pe niste informatii bune, doctorul nu il voi parasi :)

Saru94

Saru94

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare,

Ma poti ajuta cu un update?

S-a rezolvat problema? Daca da, cum ai reusit?

dewalto

dewalto

Junior Member

• Grup: Junior Members
pentru siguranta ta cere sa ti se faca si o coprocultura pentru viermi intestinali. cam aceleasi dureri le-am avut si eu de la giardia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate