Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Boxe spate Seat Ibiza 2007 (6L)

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare,

Detin un Seat Ibiza 6L din 2007. Pe usile din spate nu am avut boxe din fabrica. Acum ma bate gândul sa ii pun, dar am cateva dileme:
- ce caracteristici ar trebui sa aiba boxele? Daca este careva pe aici care a avut boxe din fabrica poate imi poate spune ce boxe are.
- când am luat masina mi-au spus ca este usile din spate sunt precablate. Asta presupune ca sunt trase firele pana in stalp sau ca exista si cablurile in usa?
- sunt necesare si alte accesorii pentru a monta buxele in usa sau se pot monta direct (le prind in suruburi pe usa si pun fata de usa la loc)?

As putea sa dau jos fata de usa ca sa imi dau seama cum sta treaba, dar as prefera sa nu fac asta decat când ma apuc sa fac operatiunea. Poate a mai trecut cineva prin aceste operatiuni si ma poate lumina.

Multumesc!

#2
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
De ce nu intrebi pe vwforum pe cei care mai au/au avut acest model ?
Ai mult mai multe sanse sa gasesti raspunsuri.

#3
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
O să încerc și așa.

#4
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Am întrebat și pe vwforum. Încă aștept un răspuns. Până una alta am desfăcut burduful de la stâlp la ușă și am găsit că în ușă intră firele precum în poză. Să fie și cablurile pentru boxe între ele?

Attached Files



#5
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Revin cu poze cu firele ce ies din CD player si cu firele ce intra in usile din fata. Am vazut pe net ca sunt cazuri in care din CD player nu pleaca cabluri pentru toate usile. La mine pleaca 8 cabluri perechi 2 cate 2. Acestea sa fie pentru cele 4 usi pana in stalpi?

Attached Files



#6
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Am achizitionat o pereche de boxe JBL de la Altex. Boxele sunt de 165. Problema este ca gaura din usa nu este perfect rotunda (are 165 latime pe 155 inaltime), deci musai trebuie inele adaptoare. Am sa adaug cateva poze de la demontarea fetei de usa poate o sa mai fie si altii interesati. Boxa are un fel de iesitura in lateral (se vede in ultima poza deasupra siglei JBL) care impreuna cu contacte +/- te impiedica sa o pui direct pe tabla masinii. Demontarea usii este oricum joaca de copii, in 10 minute o dai jos. Revin cu completari dupa ce iau si inelele adaptoare.

Attached Files



#7
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Chiar nu știe nimeni ce papuci trebuie pentru mufa din stâlp?

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Vezi sa nu-ti atinga capacul de protectie , boxa , ca faci un cacao de zile mari ...

#9
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Conform masuratorilor nu ar trebui sa se intample asta.

In alta ordine de idei, pinii/papucii pentru mufa din stalp arata asa dupa cate se pare:

Attached Files



#10
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Completare: din mufa de pe usa (cea din mijloc din cele 3) plusul este prima gaura de sus, iar minusul a doua. Am probat. Revin in week-end cu detalii dupa montaj.

Attached Files



#11
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Am rezolvat problema cu pinii cumpărând de la dezmembrări o mufă tată pentru stâlp cu 20 cm de fire atașate. Cealaltă mufă necesară o aveam deja de când am înlocuit ușa.

#12
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007
Am rezolvat cu montajul astazi. Am folosit aceste inele adaptoare: http://www.audioshop...seat-ibiza.html Le-am prins de caroserie cu suruburi M5*20 (caroseria are deja gauri sub buretele acela lipit peste gaura in fabrica), boxele le-am prins cu autoforante de inele. Rezultatul cam asa. Nu atinge fata de usa nicaieri. Timp de executie aproximatic 1h30m-2h. Mai mult am alergat dupa suruburi decat am petrecut efectiv la montaj. Pe interiorul usii in dreptul difuzorului am pus banda armaflex autoadeziva + ce am decupat din buretele autoadeziv de pe gaura).

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate