Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cluj-Napoca - Jena, Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Salutare

Pe la jumătatea lunii viitoare trebuie să ajung din Cluj în Jena (și înapoi evident). Mă gândesc la acest traseu.
Aveți ceva recomandări legate de traseu, alimentare etc?
O să merg cu un focus 2 combi diesel, cu încă un coleg în mașină.

Mulțumesc!

Edited by te-dude, 13 February 2017 - 16:34.


#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Ala e traseul corect.
Pleci cu plinul facut, realimentezi in Austria, dar nu pe autostrada, ocazie cu care cumperi vigneta de Austria. Cea de Ungaria o poti lua dela noi, direct in lei, la orice MOL.
Drum bun!

#3
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
eu din ce vad nu tranziteaza austria ci numai ungaria si slovacia

#4
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View Postvio1971, on 13 februarie 2017 - 17:53, said:

eu din ce vad nu tranziteaza austria ci numai ungaria si slovacia

Merg pe lângă Viena către Regensburg și de acolo în sus.

View Postrichi_e, on 13 februarie 2017 - 17:40, said:

Ala e traseul corect.
Pleci cu plinul facut, realimentezi in Austria, dar nu pe autostrada, ocazie cu care cumperi vigneta de Austria. Cea de Ungaria o poti lua dela noi, direct in lei, la orice MOL.
Drum bun!
E diferență mare de preț? Mi se decontează combustibilul dar nu vreau să fiu nesimțit totuși. Pe Germania de unde iau vignetă? Oare mai sunt și alte taxe?

Edited by te-dude, 13 February 2017 - 18:15.


#5
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
ok, mie mi a deschis traseul prin ungaria si slovacia cu 1260 km ,asta prin wiena ... e mai lung cu aproape 100km,mai e unul prin polonia da nu cred ca e cazul :)
vigneta la unguri si austrieci in germania nu se plateste vigneta si combustibil de la nemti ca daca faci plinu la iesire din ro sigur te duce pan acolo

#6
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View Postvio1971, on 13 februarie 2017 - 19:04, said:

ok, mie mi a deschis traseul prin ungaria si slovacia cu 1260 km ,asta prin wiena ... e mai lung cu aproape 100km,mai e unul prin polonia da nu cred ca e cazul Posted Image
vigneta la unguri si austrieci in germania nu se plateste vigneta si combustibil de la nemti ca daca faci plinu la iesire din ro sigur te duce pan acolo

E mai lung, dar pe Cehia văd că sunt multe lucrări și aș evita o țară (și o vignetă) în plus. Nu e așa mare problema de lungime ci mai mult de decența drumului.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
este cea mai rapida ruta, daca treci pe la viena. Ai parte numai de autostrazi, vigneta pe ungaria o cumperi in romania de la benzinarii mol, petrom parca (daca nu poti lua si de pe tolltickets.com). In Austria cum intri in Nickelsdorf te opresti acolo si iti iei vigneta. Daca benzina iti este decontata, atunci poti baga de pe autostrada (pretul la diesel este cam 1,2 - 1,3 pe autostrada, iar 1,0-1,05 in rest), daca ti sa bagi din alta parte in functie de cat de duce, parasesti autostrada si bagi benzina de undeva de pe un drum paralel (sau la viena). In Germania nu ai nevoie de vigneta.

S-ar putea sa ai ghinion la granita si sa stai mult, Salzburg - Germania este control permanent plus ca sunt multi nemti veniti la Ski prin Salzburg, Ungaria - Austria la fel controale. Drum bun!

Edited by business11, 14 February 2017 - 11:30.


#8
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View Postbusiness11, on 14 februarie 2017 - 11:29, said:

este cea mai rapida ruta, daca treci pe la viena. Ai parte numai de autostrazi, vigneta pe ungaria o cumperi in romania de la benzinarii mol, petrom parca (daca nu poti lua si de pe tolltickets.com). In Austria cum intri in Nickelsdorf te opresti acolo si iti iei vigneta. Daca benzina iti este decontata, atunci poti baga de pe autostrada (pretul la diesel este cam 1,2 - 1,3 pe autostrada, iar 1,0-1,05 in rest), daca ti sa bagi din alta parte in functie de cat de duce, parasesti autostrada si bagi benzina de undeva de pe un drum paralel (sau la viena). In Germania nu ai nevoie de vigneta.

S-ar putea sa ai ghinion la granita si sa stai mult, Salzburg - Germania este control permanent plus ca sunt multi nemti veniti la Ski prin Salzburg, Ungaria - Austria la fel controale. Drum bun!


Mulțumesc, bun siteul, cred că de acolo o să iau.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postte-dude, on 14 februarie 2017 - 11:39, said:



Mulțumesc, bun siteul, cred că de acolo o să iau.

poti sa iei si pe austria, dar ti-o trimit prin posta pt ca in Austria inca o lipesti pe parbriz si in Ungaria este digitala. Dar economisesti foarte mult timp daca ai ghinion sa prinzi coada la vignete.

#10
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View Postbusiness11, on 14 februarie 2017 - 12:28, said:


poti sa iei si pe austria, dar ti-o trimit prin posta pt ca in Austria inca o lipesti pe parbriz si in Ungaria este digitala. Dar economisesti foarte mult timp daca ai ghinion sa prinzi coada la vignete.

Legat de stație și camera de supraveghere, am citit că în Austria e interzisă camera. Mai sunt și alte legi de genul pe traseu?

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postte-dude, on 14 februarie 2017 - 12:30, said:

Legat de stație și camera de supraveghere, am citit că în Austria e interzisă camera. Mai sunt și alte legi de genul pe traseu?

corect, pentru filmare in trafic poti sa iti iei amenda, acum au interzis si scrisul pe telefon (inainte doar cand vb la telefon era de amenda), trusa medicala, triunghi extinctor si vesta reflectorizanta sunt obligatorii si trebuie sa ai atatea veste cat si pasageri. In rest nu imi mai trec prin minte.

Edited by business11, 14 February 2017 - 13:16.


#12
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View Postbusiness11, on 14 februarie 2017 - 13:16, said:

corect, pentru filmare in trafic poti sa iti iei amenda, acum au interzis si scrisul pe telefon (inainte doar cand vb la telefon era de amenda), trusa medicala, triunghi extinctor si vesta reflectorizanta sunt obligatorii si trebuie sa ai atatea veste cat si pasageri. In rest nu imi mai trec prin minte.

Interesantă treaba cu vestele și destul de corectă, nu știam despre ea. Restul sunt ok.

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
2 triunghiuri reflectorizante ...

#14
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcobi1, on 14 februarie 2017 - 14:07, said:

2 triunghiuri reflectorizante ...
Sunt, sunt. Și la noi trebuie tot 2 trebuie din câte țin minte.

Edited by te-dude, 14 February 2017 - 14:25.


#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
- pana pe 15. aprilie, obligatoriu sa circuli cu cauciucuri de iarna

#16
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View Postbusiness11, on 14 februarie 2017 - 14:55, said:

- pana pe 15. aprilie, obligatoriu sa circuli cu cauciucuri de iarna
Vroiam să trec la gumele de vară de luna viitoare :)) deci o să mai aștept

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbusiness11, on 14 februarie 2017 - 11:29, said:

este cea mai rapida ruta, daca treci pe la viena. Ai parte numai de autostrazi, vigneta pe ungaria o cumperi in romania de la benzinarii mol, petrom parca (daca nu poti lua si de pe tolltickets.com). In Austria cum intri in Nickelsdorf te opresti acolo si iti iei vigneta. Daca benzina iti este decontata, atunci poti baga de pe autostrada (pretul la diesel este cam 1,2 - 1,3 pe autostrada, iar 1,0-1,05 in rest), daca ti sa bagi din alta parte in functie de cat de duce, parasesti autostrada si bagi benzina de undeva de pe un drum paralel (sau la viena). In Germania nu ai nevoie de vigneta.

S-ar putea sa ai ghinion la granita si sa stai mult, Salzburg - Germania este control permanent plus ca sunt multi nemti veniti la Ski prin Salzburg, Ungaria - Austria la fel controale. Drum bun!

Controlul de salzburg l-am ocolit la limita iesind pe iesirea de Thalgau, te scoate pe A10 la Hallein in 15-20 min de mers prin satuce de munte f faine, cred (le-am prins pe bezna). Venire dinspre Romania.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate