Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cumparare-Renovare-Vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Buna ziua,pe scurt am un prieten este recuperator creante la cea mai mare firma de recuperari din Romania,el mi-a propus sa cumpar apartamente de la executari judecatoresc,cum merge treaba,el ma recomanda la executor,eu cumpar la pret redus si el primeste comision de la executor pentru ca m-a recomandat,intrebarea mea este daca imi trebuie firma daca doresc sa cumpar mai multe le renovez si le vand?la unu nu ar fi problema dar apartamente vor fi mereu si am posibilitatea sa fac asta dc nu?!dar as vrea sa fie legal

#2
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
Cred ca poti si fara firma atita timp cit iti platesti darile la stat

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
da cum merge treaba cu executorul,nu cumva se fac niste licitatii?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca desfasori activitate economica, ai nevoie de o forma juridica.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005

 sebastiansebi, on 13 februarie 2017 - 10:53, said:

da cum merge treaba cu executorul,nu cumva se fac niste licitatii?

Cred ca stim cum se fac licitatiile astazi, castiga cine trebuie.

#6
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
Eu am vazut o gramada care faceau asta ca persoana fizica, depunau declaratiile de venit, plateau taxele si toata lumea era fericita

#7
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Asta ma interesa daca merge pe persoana fizica,platind tot ce trebuie la stat.Va multumesc.

#8
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
merge pe persoana fizica fara nici o problema

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 Marius19891989, on 13 februarie 2017 - 10:45, said:

Buna ziua,pe scurt am un prieten este recuperator creante la cea mai mare firma de recuperari din Romania,el mi-a propus sa cumpar apartamente de la executari judecatoresc
de cumparat, cumperi..
problema e daca merita sa stai cu bani blocati pana revinzi apartamentu (mai ales ca le si renovezi)
ps. nu te lega la cap daca nu te doare
si intreaba-te de ce nu le vinde ei direct si ti-a propus sa le cumperi tu Posted Image;

Edited by STARTREK1, 13 February 2017 - 11:07.


#10
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Calculul meu este urmatorul,il cumpar cu o redere de 30% in renovare inseamna cam 2000 de euro si pentru un profit total inseamna ca fac un profit de cam 5000 minim,deja am analizat unde sunt apartamentele la ce preturi se dau cam atat e un profit general,primul plan era sa iau in buc o garsoniera pe langa metrou sa o inchiriez,faceam un 3000 pe an din care scadeam un var si ce mai era,prefer sa stau cu banii blocati cateva luni si sa fac minim 5000 decat un an de zile pentru 3000.Oricum mersi de raspunsuri,Se poate inchide.

 STARTREK1, on 13 februarie 2017 - 11:05, said:

de cumparat, cumperi..
problema e daca merita sa stai cu bani blocati pana revinzi apartamentu (mai ales ca le si renovezi)
ps. nu te lega la cap daca nu te doare
si intreaba-te de ce nu le vinde ei direct si ti-a propus sa le cumperi tu Posted Image;

E simplu,el nu are bani,eu ii am cash si suntem prieten de vreo 10 ani.

#11
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Te-ai gandit si la faza cu apartamentul care este la executare dar proprietarii inca stau in el pentru ca nu au unde sa se duca ?
Mai trebuie sa-i dai in judecata sa-i evacuezi ?

#12
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Si pentru ca deja intram in alte discutii inutile,vreau sa inchei,eu am primit o lista cu vreo 40 de apartamente si cu statea lor(la a cata licitatie,vanzare directa)si eu aleg care il vreau,anunt exact,pot sa zic si.pretul care il.ofer si dupa ma intalnesc cu executorul..e simplu asa fac toti din cate am inteles,treaba asta nu se intampla in bucuresti unde sunt toti combinatorii,acum rog moderatorii sa inchida.

 seawolf, on 13 februarie 2017 - 11:18, said:

Te-ai gandit si la faza cu apartamentul care este la executare dar proprietarii inca stau in el pentru ca nu au unde sa se duca ?
Mai trebuie sa-i dai in judecata sa-i evacuezi ?
Apartamentele sunt goale,odata ce am ajuns aici deja locuitorii apartamentul au fost evacuati,nu am treaba,pozele sunt facute chiar de prietenul meu care lucreaza pentru ei,eu nu pot sa vad apartamentele dar pot vedea poze si pretul ca sa imi fac o idee de pretul zonei

Edited by Marius19891989, 13 February 2017 - 11:23.


#13
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011
fraier daca cumperi "poze" de la "prieten"

"eu nu pot sa vad apartamentele dar pot vedea poze"

Edited by EllaBeauty, 13 February 2017 - 11:48.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
sa nu te trezesti la sfarsitul anului ca-ti bate ANAF-ul la usa si te roaga sa le dai si lor 20% din cat ai incasat, pentru ca ai avut activitate cu caracter de continuitate si trebuia sa adaugi si TVA
https://static.anaf....tii-imobile.pdf

#15
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 EllaBeauty, on 13 februarie 2017 - 11:46, said:

fraier daca cumperi "poze" de la "prieten"

"eu nu pot sa vad apartamentele dar pot vedea poze"
Asa e la executori,nu cumpar de la dezvoltator si da apartamentele sunt praf majoritatea,cine nu are bani de rate nici nu investeste in apartament dar pt mine nu conteaza sa pun parchet,gresie,faianta,pentru pentru altii e greu pentru mine nu,conteaza doar locatia,suprafata si pretul.

 _Smiley_, on 13 februarie 2017 - 11:54, said:

sa nu te trezesti la sfarsitul anului ca-ti bate ANAF-ul la usa si te roaga sa le dai si lor 20% din cat ai incasat, pentru ca ai avut activitate cu caracter de continuitate si trebuia sa adaugi si TVA
https://static.anaf....tii-imobile.pdf
Se poate sa ai dreptate,cred ca mai vine ma interesez unde legal.Mersi

#16
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 Marius19891989, on 13 februarie 2017 - 10:45, said:

Buna ziua,pe scurt am un prieten este recuperator creante la cea mai mare firma de recuperari din Romania,el mi-a propus sa cumpar apartamente de la executari judecatoresc,cum merge treaba,el ma recomanda la executor,eu cumpar la pret redus si el primeste comision de la executor pentru ca m-a recomandat,intrebarea mea este daca imi trebuie firma daca doresc sa cumpar mai multe le renovez si le vand?la unu nu ar fi problema dar apartamente vor fi mereu si am posibilitatea sa fac asta dc nu?!dar as vrea sa fie legal

- el primeste "comision" de la executor, in cazul de fata se numeste mita nu comision
- "iar el ma recomanda la executor,eu cumpar la pret redus" inseamna ca se va truca licitatia prin diferite tertipuri, dar toate pedepside de codul penal.
Parca nu se incuraja o astfel de dezbatere pe softpedia, si nu se incurajeaza anumite fapte ce sunt pedepside de codul penal.
Si asa unii care au indraznit sa-si cumpere un apartament pentru a intemeia o familie ajung sclavii unei banci pe vecie, pentru ca unul ca asta de mai sus cumpara apartamentul pe la 50-60% din valoarea reala iar prostu care a visat la o familie ramane sa plateasca restul de bani bancii, fara sa poate face mare lucru pentru ca nu are bani de avocati si instante pentru a contesta licitatiile facute de pocitii astia care doar bani nemunciti viseaza.

Edited by takemeintoyourskin, 13 February 2017 - 13:26.


#17
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 takemeintoyourskin, on 13 februarie 2017 - 13:25, said:



- el primeste "comision" de la executor, in cazul de fata se numeste mita nu comision
- "iar el ma recomanda la executor,eu cumpar la pret redus" inseamna ca se va truca licitatia prin diferite tertipuri, dar toate pedepside de codul penal.
Parca nu se incuraja o astfel de dezbatere pe softpedia, si nu se incurajeaza anumite fapte ce sunt pedepside de codul penal.
Si asa unii care au indraznit sa-si cumpere un apartament pentru a intemeia o familie ajung sclavii unei banci pe vecie, pentru ca unul ca asta de mai sus cumpara apartamentul pe la 50-60% din valoarea reala iar prostu care a visat la o familie ramane sa plateasca restul de bani bancii, fara sa poate face mare lucru pentru ca nu are bani de avocati si instante pentru a contesta licitatiile facute de pocitii astia care doar bani nemunciti viseaza.
Se vede ca esti frustrat pe treaba asta,probabil ai un credit si ti se pare nedrept,eu nu caut sa aranjez vreo licitatie eu ofer cat cred ca face nimic mai mult,daca apare cineva la licitatie foarte bine,totul se face daca ai bani cash,daca accepta credit sunt sigur ca era bataie pe ele,am ajuns la discutii inutile ROG SA SE INCHIDA!

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Marius19891989, on 13 februarie 2017 - 11:12, said:

.. suntem prieten de vreo 10 ani.

Cam asta-i perioada standard pentru a imparti o prietenie in fazani si smecheri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate