Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Intrebare asigurare medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Buna seara. Pana in luna octombrie a anului trecut am figurat in evidedanta cnas-ului ca si asigurat fiind elev/student si dupa coasigurat al unuia dintre parinti. Am aflat recent de faptul ca nu mai am asigurare medicala si ma gandeam ca trebuie sa fac cumva pentru a beneficia de serviciile medicale gratuite si atunci as avea cateva intrebari.
1.Daca devin din nou coasigurat perioada care a trecut nu mai trebuie platita si eu beneficiez de beneficiile unui coasigurat?
2. Daca decid sa inchei un contract de asigurat cu cnas am inteles ca trebuie sa platesc pe 6luni nu? Sau pot sa incep sa achit doar de luna in care suntem?
3. Daca o sa devin angajat, la fel o sa beneficiez de asigurare medicala fara a mai fi nevoit sa achit aceste luni in care nu am beneficiat de asigurare?

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
1. Mai poti deveni coasigurat numai daca te casatoresti cu o asigurata.
2. Ai posibilitatea sa optezi intre plata pe 6 luni in urma daca ai nevoie de asigurare imediat, dupa care poti sa nu mai platesti pana cand ai nevoie din nou de beneficiile ei sau incheierea unui contract cu casa si plata din luna in curs, cu conditia ca trebuie sa platesti lunar cel putin o perioada de un an.
3. Da.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Poti face asigurare platind pe 6 luni din urma sau angajandu-te cu contract de munca, caz in care nu mai platesti din urma.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Subscriu la ce au spus colegii anterior, mai adaug ca te poti angaja chiar si cu 2 ore/zi si beneficiezi de aceleasi drepturi ca ceilalti.

#5
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Poi daca sunt trecut la intretinere la unu dintre parinti, nu mai pot sa devin coasigurat al lui? De ce doar prin casatorie? Nu aveam planuri de asa ceva, dar se pare ca statul ma obliga:)).

Edited by hustyus, 13 February 2017 - 19:39.


#6
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Pe perioada in care esti elev sau student esti asigurat. Coasigurat poate fi sotul / sotia, mama / tatal asiguratului aflat/a in intretinerea acestuia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate