Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View PostVillefort, on 13 februarie 2017 - 06:26, said:

Exact. Mult si prost. Dar măcar ii formează gândirea și va ști cum să se organizeze.
Pe când dacă s-ar duce la uman, ar fi prost grămadă.
Cum vine asta?

#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Eu zic ca daca asta vrei sa faci pe viitor, fa-o!
Nu te lua dupa x sau y ca nu vor merge ei in locul tau la un job plicticos.

Din pacate, chiar daca nu iti place scoala (90% dintre cei de aici, cred ca ne incadram la asta), nu prea ai de ales, eu zic sa te axezi pe engleza forte si daca se poate o alta limba, dar pe care sa le stii superbine.

Mate-info, nici mie nu mi-au placut, in afara de tabla inmultirii, cred ca nu stiu nimic, se poate supravietui si fara, deci. (e drept ca nu m-am axat pe un domeniu care cere asa ceva).
Insa, invata si tu cat de cat, daca intri in Poli si te mentii acolo, ai mai multe sanse sa faci ceva util dupa.
Intre timp, ti se deschid alte orizonturi, cu siguranta, vei creste, te vei maturiza, iti va prinde bine o facultate.

Dar urmeaza-ti visul, sunt destui frustrati in diverse domenii, d-aia esti tratat cu dosul la birouri, doftori, profi, etc....s-au facut si aia ce-au zis parintii si nu intotdeauna este ok ce gandesc ei, mai dau si rateuri.

Edited by -Diana-, 13 February 2017 - 09:35.


#21
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
E bine ca omul e interesat de ce o sa fie!  Sfatu meu: gandeste-te bine ce materiale iti plac, in scoala sunt aproape 10 - nu poti sa fii bun la toate si toate sa iti placa. Deci cand te orientezi primu pas e sa zici 2-3 materii care iti plac.
- Daca de ex. e mate, info sau fizica te faci programator sau testor. Pentru jocuri testarea se plateste foarte bine.  
- Daca e economie, finante, management, mate (partea cu statistica) atunci dai ia ISE si te faci manager. Si poti lucra tot in industria de gaming.
- Daca iti place desenul, arta  - te faci designer de user interface - astia iara castiga de rup cu niste desene in photoshop/ corel.

Oricum trebuie sa stii bine engleza - de asta nu scapi, plus inca o limba ar fi bine:  franceza, germana, italiana!

#22
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007

View PostYourFan, on 12 februarie 2017 - 23:54, said:

Pai daca urasti scoala, ar trebuii sa mergi o saptamana la sapat pamantul ca sa vezi alternativa scolii!
Eu când eram în clasa a VII-a, la fel, nu aveam nici o tragere de inimă să învăț. Ai mei s-au pus să planteze o vie și am muncit cot la cot cu ei. Mai țin minte și acum durerile pe care le-am căpătat atunci. Apoi m-au luat la toate muncile câmpului și din al treilea la coadă din clasa am intrat la cel mai bun liceu. În clasa a VIII-a am învățat cum nu am crezut că o voi face vreodată.
Si eu aveam tot felul de idei care mă făceau să cred că este bine să fentez școala. Mi-au zburat instant, culmea, mai târziu am putut să le pun în practică tocmai pentru că am avut studii.

#23
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostAxel2015, on 13 februarie 2017 - 09:14, said:


Cum vine asta?

Băiatul vrea să lucreze în programare, logic ca nu are ce căuta la uman.

#24
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
@Robert28 - daca tot am vorbit, zi-ne ce iti place si ce nu iti place (materii, activitati zilnice).  Si sa te gandesti ca fiecare se mai si joaca, (aia e firesc sa iti placa) - dar s-ar putea ca mai incolo sa fii satul de industria de Gaming;  cum  de exemplu eu m-am saturat de industria de automotive. Tot timpul e graba nu se face nimica de calitate, chiar daca toti mint ca e de calitate.  Si la inceput mi-a placut mult.
Deci in primul rand nu te gandi dpdv al industriilor ci dpdv al skill-urilor, abilitatilor / talentelor tale si pune-le pe hartie. Apoi reflectezi si te gandesti la viitor.

Edited by DirtyFred, 13 February 2017 - 13:37.


#25
Robert28

Robert28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2017

View Post-Diana-, on 13 februarie 2017 - 09:32, said:

Eu zic ca daca asta vrei sa faci pe viitor, fa-o!
Nu te lua dupa x sau y ca nu vor merge ei in locul tau la un job plicticos.

Din pacate, chiar daca nu iti place scoala (90% dintre cei de aici, cred ca ne incadram la asta), nu prea ai de ales, eu zic sa te axezi pe engleza forte si daca se poate o alta limba, dar pe care sa le stii superbine.

Mate-info, nici mie nu mi-au placut, in afara de tabla inmultirii, cred ca nu stiu nimic, se poate supravietui si fara, deci. (e drept ca nu m-am axat pe un domeniu care cere asa ceva).
Insa, invata si tu cat de cat, daca intri in Poli si te mentii acolo, ai mai multe sanse sa faci ceva util dupa.
Intre timp, ti se deschid alte orizonturi, cu siguranta, vei creste, te vei maturiza, iti va prinde bine o facultate.

Dar urmeaza-ti visul, sunt destui frustrati in diverse domenii, d-aia esti tratat cu dosul la birouri, doftori, profi, etc....s-au facut si aia ce-au zis parintii si nu intotdeauna este ok ce gandesc ei, mai dau si rateuri.

Mersi! In sfarsit un post care nu incepe cu mamaliga si ceapa sau prasit pe camp, de parca as fi spus ca ma las de scoala.

View PostDirtyFred, on 13 februarie 2017 - 09:45, said:

E bine ca omul e interesat de ce o sa fie!  Sfatu meu: gandeste-te bine ce materiale iti plac, in scoala sunt aproape 10 - nu poti sa fii bun la toate si toate sa iti placa. Deci cand te orientezi primu pas e sa zici 2-3 materii care iti plac.
- Daca de ex. e mate, info sau fizica te faci programator sau testor. Pentru jocuri testarea se plateste foarte bine.  
- Daca e economie, finante, management, mate (partea cu statistica) atunci dai ia ISE si te faci manager. Si poti lucra tot in industria de gaming.
- Daca iti place desenul, arta  - te faci designer de user interface - astia iara castiga de rup cu niste desene in photoshop/ corel.

Oricum trebuie sa stii bine engleza - de asta nu scapi, plus inca o limba ar fi bine:  franceza, germana, italiana!

View PostDirtyFred, on 13 februarie 2017 - 13:36, said:

@Robert28 - daca tot am vorbit, zi-ne ce iti place si ce nu iti place (materii, activitati zilnice).  Si sa te gandesti ca fiecare se mai si joaca, (aia e firesc sa iti placa) - dar s-ar putea ca mai incolo sa fii satul de industria de Gaming;  cum  de exemplu eu m-am saturat de industria de automotive. Tot timpul e graba nu se face nimica de calitate, chiar daca toti mint ca e de calitate.  Si la inceput mi-a placut mult.
Deci in primul rand nu te gandi dpdv al industriilor ci dpdv al skill-urilor, abilitatilor / talentelor tale si pune-le pe hartie. Apoi reflectezi si te gandesti la viitor.
Mie cel mai mult imi place romana, engleza, franceza, istorie etc. Imi place mult sa comunic cu lumea, sa scriu compuneri, sa-i ajut pe altii etc. De asta m-am gandit ca un post de Community Manager ar fi potrivit pentru mine. Nu vreau sa lucrez ca programator si nu prea cred ca am talent sau pasiune pentru desen, cel putin nu pana acum. Si CM ar fi singurul lucru care ar mai ramane. Da, stiu. Dar eu nu m-am luat dupa pasiunea de a juca jocuri cand am spus ca vreau sa lucrez in industria asta, pur si simplu sunt interesat sa lucrez in ea, si da, stiu ca e foarte diferit de a te juca.

Am destul timp sa ma gandesc si inteleg ca s-ar putea sa-mi schimb aspiratiile cu timpul, dar deja ma gandesc la chestia asta de ceva timp si ma gandesc ca mai multe informatii m-ar putea ajuta si cu scoala. Ar fi ca o motivatie pentru mine. Am note destul de bune la materiile care le-am mentionat mai sus, adica ma pastrez la un nivel mediocru, 8-10, si cate un 7, nu excelent, si cred ca m-as descurca mult mai bine daca as avea motivatie.

View PostVillefort, on 13 februarie 2017 - 12:37, said:

Băiatul vrea să lucreze în programare, logic ca nu are ce căuta la uman.
..Cred ca nu mi-ai citit postul. Nu vreau sa lucrez in programare. Industria de gaming nu e doar programare.

#26
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
Ok, gandeste-te atunci daca ai fi un team-leader bun si daca te intereseaza si managementul. Si mergi la ISE (institute stiinte economice).  Cu romana si istoria nu faci prea multe, dar cu engleza si franceza deja ai multe sanse.
Si bineinteles ca sa ajuti oamenii CM - o sa trebuiasca sa stapanesti produsul (jocul sau ce o fi) foarte bine.
Mai incolo trebuie sa faci si CV - si pentru asta poate prinde bine niste munca voluntara sau un proiect non-profit ceva (ceva in care organizezi si tu ceva). Daca nu ai alte idei si un call center ar fi un inceput pentru cateva luni in vacanta.
Bafta multa si vezi ce posibilitati ai - e greu devii Manager sau team leader oriunde dar nu e imposibil.

#27
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostRobert28, on 13 februarie 2017 - 14:39, said:

Nu vreau sa lucrez in programare. Industria de gaming nu e doar programare.
90%

#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Daca Community Manager e un fel de relatii cu publicul, si nu implica administrarea banilor, posibil sa te ajute studii superioare umaniste. Dar si mai mult te ajuta probabil sa te afirmi in domeniu in mod voluntar.

Mi se pare insa riscant din punct de vedere financiar. Cati oameni cunosti care ocupa un asemenea post?

#29
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

Quote

Nu vreau sa lucrez in programare. Industria de gaming nu e doar programare.

Nu poti fi manager la o firma din domeniul IT fara sa stii cat de cat cu ce se mananca domeniul! Posted Image

#30
Robert28

Robert28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2017

View PostYourFan, on 13 februarie 2017 - 17:23, said:

90%
Nu chiar... Asta inseamna ca design-ul, desenele, grafica care se folosesc pe joc sunt doar 10%? Sau chiar mai putin, considerand si restul posturilor care sunt necesare (relatii cu publicul, marketing).

View Postdani.user, on 13 februarie 2017 - 17:53, said:

Daca Community Manager e un fel de relatii cu publicul, si nu implica administrarea banilor, posibil sa te ajute studii superioare umaniste. Dar si mai mult te ajuta probabil sa te afirmi in domeniu in mod voluntar.

Mi se pare insa riscant din punct de vedere financiar. Cati oameni cunosti care ocupa un asemenea post?
Personal cunosc unul care lucreaza acolo de vreo 6 ani buni, + inca 2 care au parasit firma pt. o alta dar cu acelasi post, si unul care lucreaza la asa ceva in prezent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate