Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Robert28

Robert28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2017
Buna. Am o problema destul de serioasa si as aprecia orice raspuns sau persona care ar dori sa ma ajute.

Deci ma gandesc de ceva ani la ce o sa fac dupa ce termin scoala. La ce liceu si facultate trebuie sa merg pentru ce-mi doresc si daca am sanse. Pe langa asta, nu sunt motivat deloc pentru scoala. Pur si simplu o urasc. Mereu fac lucrurile bun si cu placere cand vreau si am motivatie, dar pentru scoala nu am. Pur si simplu merg pentru ca stiu ca altfel o sa ajung in drum. Ei bine, daca imi rezolv problema asta poate voi avea si mai multa motivatie pentru scoala. Omor doua pasari cu o piatra.

Care e problema mea? Pai, sunt foarte pasionat in a avea o cariera in industria jocurilor online. Multiplayer/Singleplayer, nu cred ca tipurile astea de detalii sunt importante, asa ca nu o sa-mi implu casuta de intrebare cu ele.

Vreau in special sa fiu un Community Manager pentru un joc/o companie/un studio. Imi place sa comunic cu lumea, mai ales in mediul online, sa scriu anunturi, sa ofer servicii de suport, am un talent in a scrie "povestioare" (orice prezentare pentru. orice event/update trebuie sa continua putin din toate astea), si, pe scurt, totul legat de acest post...

Problema mea e ca nu am nicio idee de, si as aprecia daca mi-ati spune:
- imi trebuie note/medii bune la scoala? pe ce trebuie sa ma axez?
- la ce profil de liceu ar trebui sa merg?
- la ce facultate?
- orice alte detalii
- idei de companii care angajeaza, daca am nevoie sa ma mut intr-o alta tara sau sunt si in Romania astfel de companii
Mi-ar placea cel mai mult sa lucrez intr-o comanie indie, si nu ceva masiv/mare, ca ubisoft etc.
Sper ca m-am facut inteles, nu stiu cati au idee despre chestia asta, dar merita sa-mi incerc norocul cred.

Sper ca am postat in sectiune corecta, sunt nou

#2
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Filologie --> Stiinte Sociale ?

View PostRobert28, on 12 februarie 2017 - 22:58, said:


- imi trebuie note/medii bune la scoala? pe ce trebuie sa ma axez?
Nu cred ca in domeniul pe care il preferi tu se accepta vreun portofoliu sau ceva (ca si in programare , sa arati ca stii ce faci chiar daca nu ai trecut prin scoala) , deci trebuie note bune.

#3
Robert28

Robert28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2017
La ce materii?

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu exista scoli - nici liceu, nici facultate - care sa te pregateasca sa fii Community Manager de jocuri.
Mai mananca, mai cresti, te mai maturizezi cu timpul si vezi tu de ce te agati.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator
Nu stiu daca iti trebuie scoala pentru asa ceva dar invata si tu engleza ca sa poti sa te prezinti, sa incepi de undeva... in domeniul care te pasioneaza. Nu te lasa descurajat de rauvoitori. Industria jocurilor online nu este egala cu videochat... E tot o industrie a viciului dar e totusi diferita.

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai daca urasti scoala, ar trebuii sa mergi o saptamana la sapat pamantul ca sa vezi alternativa scolii!

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La săpat pământul și mâncat mămăligă cu ceapă.
Apoi sa vezi motivație, o sa fii premiant.

#8
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View PostYourFan, on 12 februarie 2017 - 23:54, said:

Pai daca urasti scoala, ar trebuii sa mergi o saptamana la sapat pamantul ca sa vezi alternativa scolii!
Nu stii tu ce puscarii de licee exista in prezent, asa am ajuns sa urasc eu liceul. Fiecare zi era un fel de semi puscarie golaneasca.

View Postddaannii, on 12 februarie 2017 - 23:59, said:

La săpat pământul și mâncat mămăligă cu ceapă.
Apoi sa vezi motivație, o sa fii premiant.
Pentru tine asta e iadul? Posted Image Inseamna ca eu am trait rau sau altii stau prea mult in puf?

Titlul topic-ului mi se pare de prisos. Cand am dat click am crezut ca cineva ne va vorbi despre o cariera de piatra.

Edited by Axel2015, 13 February 2017 - 00:07.


#9
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Voiam sa scriu ceva inteligent, bine structurat, cateva idei care sa se intinda pe cateva randuri bune, dar imi e lene. Sorry.

#10
Robert28

Robert28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2017
Cand am zis eu ca nu vreau sa fac scoala? Doar voiam sa stiu daca e ceva anume la care ar trebui sa-mi dau silinta sau sa simt ca ma pasioneaza mai mult pentru ce vreau sa fac lol. Nu-mi place dar n-am zis ca nu fac sau mai stiu eu ce. Am si precizat ca invat din obligatie mai mult.

View PostAlex-Softpedia, on 13 februarie 2017 - 00:09, said:

Voiam sa scriu ceva inteligent, bine structurat, cateva idei care sa se intinda pe cateva randuri bune, dar imi e lene. Sorry.
:-( As aprecia foarte mult daca ai face-o, dar na, n-am cum sa te oblig ;-;

Edited by Robert28, 13 February 2017 - 00:17.


#11
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Trebuie să te duci la matematică-informatica. Nu știu în ce oraș ești tu, dar de regulă la liceele numite "colegiu national" se face carte multă.

Cat despre facultate, deja te gândești prea departe, ești mic si ai timp.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
tinere, daca urasti scoala, poate ar fi mai bine sa te gandesti la o cariera de sudor. sau de frizer. nu-i nicio rusine, nu este obligatoriu sa-ti placa scoala, dar astea sunt optiunile realiste. si nu, nu conteaza cat de motivat ai fi, daca nu-ti place ceva, asta e.

in al doilea rand, cred ca supra-estimezi titlul asta de community manager. chiar daca ar exista cineva care sa traiasca din asta, sansele de reusita sunt infime.

in al treilea rand, esti macar extrem de bun la vreun joc? daca da, fa-ti un cont pe twitch.tv si vezi acolo cata lume prinde la canalul tau. sau un canal de review-uri pe youtube, chestii de genul asta.

#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postborn2lose, on 13 februarie 2017 - 00:32, said:

in al treilea rand, esti macar extrem de bun la vreun joc? daca da, fa-ti un cont pe twitch.tv si vezi acolo cata lume prinde la canalul tau. sau un canal de review-uri pe youtube, chestii de genul asta.
cred ca este un hobby pentru el

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostVillefort, on 13 februarie 2017 - 00:30, said:

Trebuie să te duci la matematică-informatica. Nu știu în ce oraș ești tu, dar de regulă la liceele numite "colegiu national" se face carte multă.
Se face pe dracu. Adica da, se face carte multa dar proasta, nu foloseste la nimic in viata.
Informatica nu va invata o boaba acolo, din enspe cauze.
Asta ti-o spune unul care a facut mate-info la un colegiu national pe vremea cand erau numai 200 colegii in toata tara.

View Postborn2lose, on 13 februarie 2017 - 00:32, said:

tinere, daca urasti scoala, poate ar fi mai bine sa te gandesti la o cariera de sudor. sau de frizer.
Nici nu iti imaginezi cat castiga un sudor chiar si in Ro. Chiar si un frizer castiga bine bine.


Pana la urma sa fim seriosi, toti urasc scoala.
La varsta asta doar viseaza viitorul, planurile cu "cariera" sunt copilaresti si se schimba de la an la an.

Edited by Friskey, 13 February 2017 - 01:09.


#15
Robert28

Robert28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2017

View Postborn2lose, on 13 februarie 2017 - 00:32, said:

tinere, daca urasti scoala, poate ar fi mai bine sa te gandesti la o cariera de sudor. sau de frizer. nu-i nicio rusine, nu este obligatoriu sa-ti placa scoala, dar astea sunt optiunile realiste. si nu, nu conteaza cat de motivat ai fi, daca nu-ti place ceva, asta e.

in al doilea rand, cred ca supra-estimezi titlul asta de community manager. chiar daca ar exista cineva care sa traiasca din asta, sansele de reusita sunt infime.

in al treilea rand, esti macar extrem de bun la vreun joc? daca da, fa-ti un cont pe twitch.tv si vezi acolo cata lume prinde la canalul tau. sau un canal de review-uri pe youtube, chestii de genul asta.

Am spus și mai sus, dar cine sa citeasca. Daca ai ceva folositor de spus, te rog. Nu am spus niciodată că nu vreau sa fac școală și nu cred că am nevoie sa mi de spună despre ce ajung fara ea. Nu e ca și cum aș fi spus că vreau să mă las de școală. În fine.

Nu înțeleg care-i problema cu acest post? Vorbești despre el de parcă ar fi un post de gunoier sau ceva. Am citit multe despre asta și chiar multi oameni trăiesc din el. Nu înțeleg care e catastrofa cu el??? Caută pe internet sa vezi detalii.

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mai asteapta vo 4 ani sa termini liceul ( daca o sa-l termini vreodata cu bac cu tot ) , sa te hotarasti ce vrei sa faci in viata . Deocamdata esti copil ...

#17
Robert28

Robert28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2017
Ok.

Am cerut inchiderea topicului.

#18
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostFriskey, on 13 februarie 2017 - 01:06, said:


Se face pe dracu. Adica da, se face carte multa dar proasta, nu foloseste la nimic in viata.
Informatica nu va invata o boaba acolo, din enspe cauze.
Asta ti-o spune unul care a facut mate-info la un colegiu national pe vremea cand erau numai 200 colegii in toata tara.

Exact. Mult si prost. Dar măcar ii formează gândirea și va ști cum să se organizeze.
Pe când dacă s-ar duce la uman, ar fi prost grămadă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate