Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Radiometrul Crookes ridicat la scala si transformat intr-un motor solar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
M-am gandit cum ar fi sa facem un radiometru masiv care sa induca curent electric intr-un stator inelar exterior, astfel am avea un motor electrosolar care ar functiona ziua cel putin, dar si noaptea la bec?!

Am putea realiza chiar un motor-prototip de inductie magneto-magnetica de la rotorul Crookes la un rotor exterior pereche si totul prin inductie magnetica sau magneto-electrica?

Edited by Infinitty, 12 February 2017 - 16:19.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Radiometrul Crookes nu este o metoda eficienta de a transforma energia solara in ceva folosibil. De ce am vrea sa facem la scara mare ceva ineficient?

In ceea ce priveste motorul solar alimentat de la bec ... sper ca sintem pe aria in care faza cu baronul Munchausen care s-a scos din mlastina tragind de propriul par nu pare realista pentru nici un vizitator.

#3
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 f300, on 12 februarie 2017 - 16:37, said:

Radiometrul Crookes nu este o metoda eficienta de a transforma energia solara in ceva folosibil. De ce am vrea sa facem la scara mare ceva ineficient?

In ceea ce priveste motorul solar alimentat de la bec ... sper ca sintem pe aria in care faza cu baronul Munchausen care s-a scos din mlastina tragind de propriul par nu pare realista pentru nici un vizitator.

Păi tocmai ca este cea mai eficienta dintre toate, practic misti niste pale de tabla doar cu lumina soarelui, adica cu cativa fotoni cu care altfel nu poti face nimic in alt fel.

Nu stiu daca chiar constientizezi situatia, dar presupun ca nu, practic este un angrenaj similar altora de acest gen, de exemplu motorul-busola din zonele polare unde forta motrice este cea magnetica planetara ...


In cazul radiometrului practic obtii energie mecanica cu randament foarte mare direct sau aproape direct din energia solara, de exemplu daca pui aceeasi morisca in curtea ta, vantul slab nu o va urni din loc.Posted Image

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Infinitty, on 12 februarie 2017 - 21:42, said:

Păi tocmai ca este cea mai eficienta dintre toate, practic misti niste pale de tabla doar cu lumina soarelui, adica cu cativa fotoni cu care altfel nu poti face nimic in alt fel.

Este "cea mai eficienta dintre toate" sau "altfel nu poti face nimic in alt fel" (adica e singura varianta)?

Iti spun eu: nici una! Nu este deloc eficienta (dovada ca trebuie un mecanism foarte fin, cu frecari minime, ca sa se miste ceva) si in ceea ce priveste ca nu poti face nimic altfel ... altii fac. De fapt in US sint de doua ori mai multe joburi in energie solara decit in minerit! http://www.vox.com/e...solar-jobs-coal

Edited by f300, 13 February 2017 - 08:45.


#5
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu suporta comparatia intre panouri solare de zeci si sute de mii de dolari cu angrenaje Crookes ridicate la scala...



#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Absolut corect. De aia se folosesc panouri solare, angrenajele astea sint ineficiente atit energetic cit si economic, logistic, etc.

#7
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Da, de aia poti traversa Romania in lung si in lat fara sa vezi un singur panou PFVPosted Image .

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dar poti sa vezi moristi Crookes?

#9
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu, dupa cum nu mai vedem de jumate de secol si mai bine autovehicole pe lemne syngaz, nici autovehicole pe aer comprimat, samd

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exact, universul nu merge dupa cum vor niste entuziasti necunoscatori de pe diverse forumuri.

#11
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Universul merge dupa cum ii canti, de aceea  avem eschimosii inca in epoca de piatra in opozitie cu SUA, ..., ori Mongolia si Papua vs. Islanda si Olanda.

#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Panourile fotovoltaice sunt cele mai promitatoare, pentru ca se pot miniaturiza componentele. Si nu au parti in miscare. Practic se pot compara cu microprocesoarele. De aceea eficienta si costul de productie, evolueaza exponential.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate