Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Schimbare biti de culoare in Windows 10 si transformarea imaginii in alb-negru

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Diverse tehnologii:
https://en.wikipedia...lectronic_paper
Kindle - E Ink - https://en.wikipedia.org/wiki/E_Ink

#20
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostroxanaRabinowitz, on 12 februarie 2017 - 17:50, said:



din ce vad eu tehnolofia Electronic paper e mai buna ....
dar cand cumperi un Ebook se specifica undeva ce tehnologie de afisare are...? scrie undeva ca e afisare Electronic paper de exemplu...?


dar la tehnologia Electronic paper se poate citi si pe intuneric...? ca zice ca refleca lumina ca si hartia....

Edited by July02, 12 February 2017 - 18:03.


#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe o tableta Asus cu Windows 8.1 aveam un tool care se numea "Asus Reading Mode". Incearca sa il cauti pe undeva si sa il descarci, apoi vezi daca este compatibil cu sistemul tau...

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ebook-urile toate au aceeasi tehnologie - Electronic paper - consuma foarte putin - doar cand schimbi pagina si nu stiu decat alb sau negru. Deci e si ieftina.
In plus ecranul respectiv a evoluat strict in directia respectiva - sa semene cat mai mult cu o pagina de hartie imprimata alb negru.

Deci nu poti face un ecran bazate pe alte tehnologi sa se vada mai bine decat asa ceva. Nici macar pe-aproape.

#23
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,294
  • Înscris: 29.04.2008
OP imi arati si mie unde anume in setari ai tu display de 32 de biti?


True color (24-bit)[edit]
"True Color" redirects here. For images with natural color rendition, see true-color.
True color supports 24-bit for three RGB colors. It provides a method of representing and storing graphical-image information (especially in computer processing) in an RGB color space such that a very large number of colors, shades, and hues can be displayed in an image, such as in high-quality photographic images or complex graphics. Usually, true color is defined to mean 256 shades of red, green, and blue, for a total of 224, or alternately 2563, or 16,777,216 color variations. The human eye can discriminate up to ten million colors.[13] Color processing in the eye occurs through retinal cone cells which are of three types, although not corresponding to red, green and blue hues.
"True color" can also refer to an RGB display-mode that does not need a color look-up table (CLUT).[14]
For each pixel, generally one byte is used for each channel while the fourth byte (if present) is being used either as an alpha channel, data, or simply ignored. Byte order is usually either RGB or BGR. Some systems exist with more than 8 bits per channel, and these are often also referred to as true color (for example a 48-bit true-color scanner).
Even with true color, monochromatic images, which are restricted to 256 levels, owing to their single channel, can sometimes still reveal visible banding artifacts.
True color, like other RGB color models, cannot express colors outside of the gamut of its RGB color space (generally sRGB).
Macintosh systems refer to 24-bit color as "millions of colors".
RGBA color space, or 32-bit color, is a variant of true color in which the additional 8 bits are allocated to transparency and indicate how transparent the element is to which the color is assigned, when overlaid on other elements.

View PostJuly02, on 12 februarie 2017 - 17:34, said:



da e am zis ca daca stau sa citesc o carte la laptop ca sa nu mai dau bani pe ebook.....
dar e bun si un ebook e mai portabil... si  mai bun la contrast....



problema la citirea e-book pe un LCD (laptop sau desktop) nu e culoarea, e rata de refresh si backlight care deranjeaza la ochi nu facptul ca e color sau nu.

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 13 februarie 2017 - 12:20, said:

OP imi arati si mie unde anume in setari ai tu display de 32 de biti?

32-bit afiseaza Windowsul in display settings de cand lumea. E defapt 3*8 + transparenta pentru a suprapune elementele de pe desktop.

View Postiladi, on 13 februarie 2017 - 12:20, said:

The human eye can discriminate up to ten million colors

Treaba asta induce in eroare. Da, n-o putea ochiul face distinctia intre valori foarte apropiate, dar poate vedea mult mai mult decat poate un monitor obisnuit afisa.

https://en.wikipedia..._by_spigget.png

Edited by dani.user, 13 February 2017 - 17:23.


#25
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postiladi, on 13 februarie 2017 - 12:20, said:

OP imi arati si mie unde anume in setari ai tu display de 32 de biti?

la mine asa scrie 32 biti ... acu ca sunt ca nu sunt asa scrie cel putin...si am placa integrata...

View Postiladi, on 13 februarie 2017 - 12:20, said:

problema la citirea e-book pe un LCD (laptop sau desktop) nu e culoarea, e rata de refresh si backlight care deranjeaza la ochi nu facptul ca e color sau nu.

da asa e , dar crezi ca un OLED care nu are backlight......   e mult mai putin obositor pentru ochi la citit....?
mie unu nu mi-a parut chiar asa odihnitor la citit nici OLED-ul....

View Postdani.user, on 13 februarie 2017 - 17:22, said:

32-bit afiseaza Windowsul in display settings de cand lumea. E defapt 3*8 + transparenta pentru a suprapune elementele de pe desktop.



Treaba asta induce in eroare. Da, n-o putea ochiul face distinctia intre valori foarte apropiate, dar poate vedea mult mai mult decat poate un monitor obisnuit afisa.

https://en.wikipedia..._by_spigget.png

dani_user are drepatate 32 biti apar si la mine la laptop la palca video integrata...far posibilitate de setare mai jos sau mai sus de aceasta valoare din pacate....

View Postdani.user, on 13 februarie 2017 - 17:22, said:

32-bit afiseaza Windowsul in display settings de cand lumea. E defapt 3*8 + transparenta pentru a suprapune elementele de pe desktop.



Treaba asta induce in eroare. Da, n-o putea ochiul face distinctia intre valori foarte apropiate, dar poate vedea mult mai mult decat poate un monitor obisnuit afisa.

https://en.wikipedia..._by_spigget.png

asa cred si eu ca ochiul uman sesiseaza diferentele..... si chiar daca pe moment nu le sesizeaza in mod constient creierul....
totusi ochiul este sensibil deranjat de anumite culori artificiale pe care le sesizeaza.... caci altfel le-ar percepe ca fiind naturale....

asa se zicea si cu cei 50hz ca ochiul nu mai poate percepe peste 50Mhz nimic.... , dar nu mai sesizeaza defapt creierul in mod constient...., ochiul in schimb find foarte sensibil fiind deranjat de fluctuatia imaginii pe termen lung ducand la obosirea ochiului....., nu stiu dar asta este parerea mea poate nu este asa cum cred  eu....

Attached Files


Edited by July02, 14 February 2017 - 00:10.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostJuly02, on 14 februarie 2017 - 00:25, said:

da asa e , dar crezi ca un OLED care nu are backlight......   e mult mai putin obositor pentru ochi la citit....?
mie unu nu mi-a parut chiar asa odihnitor la citit nici OLED-ul....

Pai si ala are rata de refresh. Electronic paper nu are rata de refresh - e zero.
refresh-ul e facut cand se schimba pagina, dupa care gata, e luat curentul si el ramane asa pana dai o noua comanda de schimbare. Chiar si daca se descarca bateria total va afisa ultima pagina cu care a ramas inainte sa se termine bateria.

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,294
  • Înscris: 29.04.2008
si in plus nu are nici backlight, nici auto luminare. Cu dezavantajul ca daca vrei sa citesti pe intuneric iti trebui lampas.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Aici e asa si asa - mi-a trecut prin mana un ereader din asta chinezesc no-name care avea si mp3 si lumina pe ecran.

Edited by eiffel, 14 February 2017 - 15:00.


#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postiladi, on 14 februarie 2017 - 14:56, said:

si in plus nu are nici backlight, nici auto luminare. Cu dezavantajul ca daca vrei sa citesti pe intuneric iti trebui lampas.

ai dreptate....
dar sa sti ca exista modele de ebookreadere care au iluminare backlight.... atat la Kindle, cat si la Tolido si Kobo....

Edited by July02, 14 February 2017 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate