Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

spalatorie auto cu fise

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut, credeti ca se renteaza o spalatorie auto cu fise? Si ce e mai important: Se pot obtine fonduri europene ptr asa ceva?
In ideea ca dureaza mai putin ca si timp de asteptare (max 10 min 1 spalat) si clientul o spala singur. Cei care au masinile mai putin murdare(taxiuri etc) nu se renteaza sa sa dai 10 lei ptr un exterior+ un mic ciubuc, cand o poti spala singur cu 2 fise(3 lei fisa).

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Depinde unde ( in ce oras ) si in ce zona (  cu vad mare )  . Inainte intereseaza-te ce aprobari si investitii ai nevoie , fa calculele si vezi daca renteaza . Daca nu ai terenul tau nu renteaza .
La 5 lei fisa ( 3 min ) cu toate optiunile sampon ceara etc, cat e la benzinarii crezi ca daca pui 3 lei iti mai iese ceva ?

Edited by cobi1, 12 February 2017 - 14:32.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Renteaza mai ales daca ai deschis non stop.
Am patit sa stau la OMV la coada la 1 noaptea ca sa imi spal masina :lol:. Deci doritori ar fi la orice ora. Si la OMV e 5 lei fisa/ 3 minute.

Am mai nou in oras si la Lukoil asa ceva. La aia cica e 3 lei 3 minute.

Daca iarna oferi si apa calda ca sa dea clientul jos gheata de pe masina, e perfect :D.

#4
LightLux

LightLux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2017
In Timisoara is cateva si merg toate din plin,inclusiv duminica.Apa este calda,is cel putin 8 posturi(+ aspiratoare) la fiecare spalatorie. Iar vara gasesti oameni si la 3 dimineata care sa spele masina.De fapt,eu is unul dintre ei.Posted Image)))
De vineri de pe la 13-14 pana duminica seara se sta la coada - eu unul prefer sa imi spal masina in timpul saptamanii decat sa stau jumatate de ora pana imi vine randul.

Fisa e 2,5 lei Daca vei pune cu 3 lei nu o sa ai multi clienti,automatele functioneaza doar cu bancnote de 5 si 10 lei si nu dau rest. Cu cat complici plata,cu atati clienti o sa ai mai putin. Daca faci 5 lei jetonul multi or sa prefere sa spele masina acasa.

Edited by LightLux, 12 February 2017 - 14:55.


#5
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Va spun sigur ca in oras e una la care de dimineata pana seara stau 10 masini la coada pe un rand dar se impart la doua boxe. Nu am teren , doar sa inchiriez dar trebuiesc investiti foarte multi bani pe care nu ii am, doar cu fonduri.

#6
LightLux

LightLux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2017
NU stiu cum o sa obtii fonduri din moment ce nici macar terenul nu il ai. Aia nu e butic,sa iti iei jucariile si sa te muti in fiecare luna.

#7
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
unde gasesti tu I+E cu 10 lei?...


si in Bacau e deja un trend spalatoria cu fise, mai ales pe la benzinarii,
Pan-acu' am avut spalatul masinii ( de serviciu ) decontat, dar asta s-a terminat. Vad de-acum cum si unde o spal pe cea personala

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 ionutsb, on 12 februarie 2017 - 14:27, said:

Salut, credeti ca se renteaza o spalatorie auto cu fise? Si ce e mai important: Se pot obtine fonduri europene ptr asa ceva?
la modul general raspunsul e "da, e rentabila o astfel de afacere". are marele avantaj al predictibilitatii (nu ai nevoie de angajati, iti poti estima foarte usor costurile de la inceput), dar are nevoie de vad pentru a fi profitabila.

in cazul tau particular, sansele sa ai succes sunt foarte mici, pentru ca:
1. spiritul tau anteprenorial poate fi descris asa : intr-un an de zile n-ai reusit sa afli daca se pot accesa fonduri europene nerambursabile pentru o spalatorie auto ( https://forum.softpe...nerambursabile/ )
2. in acelasi an de zile n-ai fost in stare sa te interesezi cum sta treaba (la modul general) cu aceste fonduri. pe scurt, asta ar fi trebuit sa afli: in marea majoritate a cazurilor tu achiti cheltuielile (din fonduri proprii sau imprumuturi de la banci), iar ulterior primesti banii inapoi (din aceste fonduri). si asta aduce in discutie punctul urmator
3. fondurile de care dispui le-ai caracterizat chiar tu asa: "Banii pana acum sunt zero"  ( https://forum.softpe.../#entry20679928 ). ba mai spuneai in acel topic si ca esti inscris in biroul de credit, pentru probleme la achitarea unui credit, deci sansele unui imprumut pentru inceperea afacerii (si care sa fie achitat din banii europeni) sunt foarte mici

#9
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Ieri mi-am spalat masina la o spalatorie cu fise.
Era coada, probabil ca a fost sambata + vreme frumoasa (5 grade + soare).
Cred ca ar merge, iarna nu stiu, la mine in oras (Tg-Mures) e sub cerul liber si nu stiu cati se incumeta pe frig sa-si spele masina singuri.

O zona buna cred langa parcarile de la Auchan, Mall-uri, Carefour, etc.

Edited by kapio, 12 February 2017 - 15:54.


#10
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Au aparut de astea prin toate orasele.
Eu zic sa te interesezi ca daca sunt deja in orasul tau, trebuie sa vii cu multe pe langa aceea sa ai profit.

Edited by meshgheru_andu, 12 February 2017 - 16:12.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ionutsb, on 12 februarie 2017 - 14:27, said:

Salut, credeti ca se renteaza o spalatorie auto cu fise? Si ce e mai important: Se pot obtine fonduri europene ptr asa ceva?
In ideea ca dureaza mai putin ca si timp de asteptare (max 10 min 1 spalat) si clientul o spala singur. Cei care au masinile mai putin murdare(taxiuri etc) nu se renteaza sa sa dai 10 lei ptr un exterior+ un mic ciubuc, cand o poti spala singur cu 2 fise(3 lei fisa).

Nu numai ca renteaza, chiar ar fi recomandat. De multe ori vrei sa dai o apa de 5 min pe masina, sa iei praful, nu neaparat s-o speli profi... si nu se justifica om, manopera, spuma, carpa, etc.  Inainte parca aveau cei de la OMV servciciul asta.. (o fisa de 5 lei pentru dat o apa pe masina) nu stiu daca il mai au

#12
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Oare la ce suma se invarte o asa investitie, cu 3 boxe ? 50-60 mi euro

#13
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Foarte buna ideea,in afara aproape numai dinastea gasesti...are omul satisfactia ca o spala el,o spala bine!

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 Marius19891989, on 13 februarie 2017 - 11:34, said:

Foarte buna ideea,in afara aproape numai dinastea gasesti...are omul satisfactia ca o spala el,o spala bine!
Ideea e buna si atat ca initiatorul are bani zero , teren zero , vointa zero .

#15
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Dar sperante sunt :P , nu inteleg de ce unii ma critica . Poate ca eu nu am avut timp sa ma ocup de proiect , sa merg sa fac un dosar pentru accesare fonduri europene etc dar totusi poate v-am dat o idee si voua.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
nu se astepta nimeni sa te apuci sa-ti intocmesti un dosar si sa ceri fonduri, dar macar un search pe google puteai si tu da, ca sa afli in ce domenii se acorda si cum se desfasoara procesul :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate